Terénní hydrobiologické praktikum I. je společným projektem katedry ekologie PřF UK Praha a katedry ekologie PřF UP Olomouc. Od akademického roku 2009/10 bude projekt zařazen do studijních plánů některých oborů Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity.Je určeno především magisterským studentům ekologie/hydrobiologie, nicméně toto není podmínkou, přiučit se mohou i studenti bakalářského či doktorského studia.

Rozvrhovaná doba: 5-6 denní turnus na konci letního semestru, obvykle konec května či počátek června.

Detaily praktika a organizační informace poskytuje Katedra ekologie UK Praha - ecology@natur.cuni.cz, jmenovitě Martin Černý  nebo Adam Petrusek.

 

Syllabus:

Praktikum je postaveno jako projekt zachycující vliv (světelného) diurnálního rytmu nádrže na fytoplankton a zooplankton ve vztahu k možnému působení vizuálních a tedy na světle závislých predátorů (ryb), a to v provázaných úlohách probíhajících formou 48-hodinového sledování na vertikálním profilu teplotně stratifikované údolní nádrže. Sledování vertikálního pohybu (migrace) planktonu je doplněno sledováním horizontálního posunu vodní masy. Vzhledem k tomu, že vertikální distribuce planktonu závisí i na pozici termokliny, monitorujeme změny jejího hloubkového profilu ve vodním sloupci v důsledku vnitřního vlnění (séše). To může na údolní nádrži vznikat v důsledku přerušovaného odtoku vody při energetickém špičkování hydroelektrárny.

Doplňující měření :

submerzní „kotvou“. Tato úloha bude "spuštěna" až v následujícím běhu praktika.Měření průniku fotosynteticky aktivního záření (PhAR) ve vodním sloupci pomocí přístroje Li-Cor, relativně vůči ozářenosti na hladině. Submerzní čidlo je instalováno pokud možno do hloubky odpovídající dvojnásobku průhlednosti (odhad kompenzačního bodu). Měření probíhá po dobu trvání úloh kursu, minimálně 48 hodin.

Vertikální diurnální posuny termokliny jsou sledovány pomocí řetezce termistorů po dobu trvání úloh kursu, nejméně 48 hodin.

Odběry v úlohách a-c jsou v intervalech maximálně 6 hod. Každá úloha má odpovědnou řešitelskou studentskou skupinu, která je hlavním zpracovatelem protokolů a výsledkové části, nicméně jednotlivé úlohy se mezi skupinami střídají, aby si všichni vyzkoušeli všechno.

 

Typický časový harmonogram:

 


Ukázka výsledků z ročníku 2007/2008.