Výzkumná skupina Etologie člověka je sdružení výzkumníků a výzkumných týmů působících především na Přírodovědecké fakultě a Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Zabýváme se nejrůznějšími aspekty lidského chování, kognice a osobnosti nejen z evoluční perspektivy, ale i historicko-teoretickými aspekty věd o chování. Cílem této stránky je poskytnout přehled o zkoumané problematice a dalších zdrojích informací především studentům a zájemcům o další studium etologie, ale i dalším kolegům z příbuzných oborů či širší veřejnosti.

 

AKTUALITY


 

EHBEA2016

Od 5. do 8. dubna se v Londýně konala konference společnosti European Human Behaviour and Evolution Association. Poměrně v hojném počtu se jí zúčastnili i členové naší skupiny. Nyní se můžete podívat na více informací o konferenci a přečíst si abstrakty jak přednášek, tak posterů

Jan Havlíček: The perfume-body odour complex: An insightful model for culture-gene coevolution?
Jiřina Boušová: Gender differences, but not puberty-related changes, in perception of kin body odours
Jitka Fialová: The effect of contest outcome and affective states on testosterone and cortisol levels in MMA fighters
Martin Hůla: What Flowers Do We Like? The Influence of Shape and Color on the Rating of Flower Beauty
Radim Kuba: Firstborns are overrepresented among biology students: The influence of family constellation on education considering age-gap and gender of siblings
Radka Kučerová: Do personality affect the result of speed-dating?
Zuzana Štěrbová: Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and nonheterosexual men and women: A cross-cultural study
Vít Třebický: No significant association between 2D:4D ratio and fighting success in Mixed Martial Arts fighters
Petr Tureček: What does evolution in systems with non-particulate inheritance look like?

 

Po kliknutí na "Číst dál" si můžete prohlédnout jednotlivé fotografie a příspěvky.

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek 14. 4. Václav Hořejší si připraví přednášku na téma Konec chemoterapie!? - Imunoterapie nádorových onemocnění. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněný je i záznam dalšího Biologického čtvrtku. Pavel Duda: Pozoruhodné paralely - Populační historie lidstva a evoluce kultury.

https://youtu.be/Fg1VVilFgH0
https://youtu.be/uDAhGGqoZMU

 


 

ISHE2016 Stirling1

Do dnešní půlnoci 12. 10. trvá příležitost poslat abstrakty na konferenci společnosti International Society for Human Ethology, která se bude konat 1.-5. srpna v malebném Stirlingu. Více informací a možnost přihlásit se najdete ZDE.


 

 

EHBEA 2016

Program kvapně se blížící (5.-9. 4.) konference EHBEA 2016 v Londýně najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme na příští Biologický čtvrtek 7. 4. Pavel Duda bude přednášet na téma Pozoruhodné paralely - Populační historie lidstva a evoluce kultury. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube najdete záznam dalšího Biologického čtvrtku. Filip Smolík: Dětský jazyk - Naučená dovednost i přírodní úkaz.

https://youtu.be/L_JbyvugYKY
https://youtu.be/rHapg7x_IZ0

 


 

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Na dalším Biologickém čtvrtku bude přednášet Filip Smolík, a to na téma Dětský jazyk - Naučená dovednost i přírodní úkaz. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň je k dispozici na YouTube záznam dalšího Biologického čtvrtku. Milan Chytrý: Druhově bohatá rostlinná společenstva - Proč je zrovna u nás tolik světových rekordů?

https://youtu.be/n66GlGznlA0
https://youtu.be/vE0H0RQSylg

 


 

Vztah člověka ke zvířatům

Pokud budete mít chvíli času, vyplňte nový dotazník spojený s hodnocením zvířátek. Na konci dotazníku se dozvíte, na co se výzkum zaměřuje a najdete zde i pár zajímavostí týkajících se dané problematiky. Dotazník najdete pod následujícím odkazem.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek 10. 3. Jaroslav Petr vystoupí s přednáškou na téma Vyhyneme? - Endokrinní disruptory ohrožují nás i budoucí pokolení. Přednáška se koná jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň si na YouTube můžete poslechnout záznam dalšího Biologického čtvrtku. Jakub Straka: Kukačky nejsou jen kukačky - Včely jako paraziti včel.

https://youtu.be/KJNqRR_V1MY
https://youtu.be/535uRygKIQY


Hodnocení atraktivity ženských tváří

Stále ještě hledáme muže ve věku 18-40 let s možností účastnit se výzkumu, jehož cílem je zjistit, zda se mění atraktivita ženských tváří v průběhu menstruačního cyklu. Vaším úkolem tak bude ohodnotit sadu fotografií ženských tváří (hodnocení trvá přibližně 15 minut), a to 2× s odstupem jednoho týdne u nás na Přírodovědecké fakultě.
Za účast vás čeká sladká odměna!

V případě zájmu nás kontaktujte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. 773 159 289. Současně budeme rádi za šíření tohoto výzkumu.

Děkujeme!

Číst dál...

Sourozence formuje pořadí v rodině

Jaký vliv na nás má počet sourozenců, jejich pohlaví a pořadí narození? Přečtěte si o tom v následujícím článku, kde se k tématu vyjadřuje i náš kolega Radim Kuba.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek dnes 3. 3. Jakub Straka si připraví přednášku na téma Kukačky nejsou jen kukačky - Včely jako paraziti včel. Jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň se podívejte na záznam prvního Biologického čtvrtku letního semestru 2015/16. Stanislav Komárek: Vzestupy a pády říší - Nejen biologický pohled.

https://youtu.be/8OnZ-vMCtY0
https://youtu.be/HBEfE3W0eKY


Souvisí úzkostlivost a neuroticismus s citlivějším vnímáním pachů web

Článek o roli čichu v našem životě a výsledky jednoho z našich výzkumů, který ukazuje pozitivní souvislost mezi čichovými schopnostmi a neuroticismem, najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na první Biologický čtvrtek tohoto semestru. Určitě si ho nenechte ujít, protože na něm vystoupí Stanislav Komárek s přednáškou Vzestupy a pády říší - Nejen biologický pohled.
Přednáška se koná v posluchárně "Fotochemie" v přízemí od 17:15. Součástí přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.


Charles Darwin Day 2016

12. únor slavíme Darwinův den! Zajímá vás, jakou nemocí nejspíše trpěl? Touto otázkou se zabývali již mnozí vědci, možnou odpověď najdete v tomto článku.


Výzkum sexuálních dysfunkcí žen1

Do dalšího z výzkumů hledáme ženy, které  pociťují problémy či nespokojenost se svým sexuálním životem a navštěvují sexuologickou ordinaci na doporučení svého lékaře.
Odměna za účast je 1 000 Kč! Navíc závěry z vyšetření mohou pomoci k diagnostice a terapii sexuálních obtíží žen.
V případě zájmu pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Vážení příznivci Biologických čtvrtků, program přednáškového cyklu na letní semestr 2016 byl již zveřejněn. Čekají nás následující přednášky:

Číst dál...

Výzkum ženského sexuálního vzrušení

Milé dámy,
stále probíhá nábor na výzkum zabývající se ženskou sexualitou.
Zúčastnit se ho mohou sexuálně aktivní ženy ve věku 18-45 let bez diagnostikovaných gynekologických a sexuologických obtíží. V rámci výzkumu budete provedeny řízenou imaginací zaměřenou na vše tělesné pocity a shlédnete krátké video ukázky. Dále budeme měřit sexuální vzrušení pomocí vaginálního pletysmografu a vyplníte několik krátkých standardizovaných dotazníků.

Jako odměnu za účast obdržíte 200 Kč a dárkový balíček!
V případě zájmu pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Číst dál...


Grantová agentura Univerzity Karlovy

V tomto roce jsme byli velice úspěšní při podávání žádostí o granty. Všechny projekty jsou samozřejmě nadmíru zajímavé a pokrývají rozličná pole našich výzkumů. Gratulejem všem, kterým se podařilo získat GAUK!

Jiřina Boušová: Autonomní a behaviorální odpověď novorozenců na čichové podněty s různou mírou stimulace trojklaného nervu
Tomáš Hladký: Porovnání statické fyzické atraktivity a atraktivity neverbálního chování u žen za účelem vytvoření etogramu pro tvorbu výzkumných stimulů
Kateřina Potyszová: Partnerská žárlivost u homosexuálních, heterosexuálních a bisexuálních jedinců
Petr Tureček: Sympatrická kulturní divergence a její evoluční signifikance
Tereza Zikánová: Neverbální projevy dvoření a sexuální orientace


Video Etologie

Zajímá vás, jaké je studium etologie člověka a jaké dovednosti si z něj odnesete? Nebo byste se chtěli dozvědět, čím se tento obor zabývá? Krátkou a výstižnou odpověď naleznete v tomto videu vytvořeném naším týmem a studenty.


ISHE2016 Stirling1

Až do 31. března je otevřena registrace na konferenci společnosti International Society for Human Ethology (ISHE), která se bude konat od 1. do 5. srpna v malebném Stirlingu. Plenární přednášky zde budou mít osobnosti jako Malinda Carpenter, Robin Dunbar, David Perrett, Benoist Schaal a Nancy Segal.
Studenti, kteří zde budou prezentovat své příspěvky jako první autoři a současně budou členy ISHE, nebudou povinni platit registrační poplatek ani ubytování.
Více informací o konferenci na stránkách společnosti nebo na Facebooku či Twitteru.


Klara Bartova Ph.D

Dne 15. ledna 2016 na Fakultě humanitních studií UK Klára Bártová úspěšně složila státní závěrečné zkoušky a obhájila disetační práci s názvem Preference a výběr partnera u homosexuálních jedinců a získala titul Ph.D. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Disertační práci si můžete přečíst pod následujícím odkazem.


Článek Hormonal contraceptive use during relationship formation and sexual desire during pregnancy

V časopise Archives of Sexual Behavior vyšel článek s názvem "Hormonal contraceptive use during relationship formation and sexual desire during pregnancy". Jeho výsledky ukazují, že těhotné ženy, které se seznámily s partnerem, když užívaly hormonální antikoncepci, partner sexuálně přitahoval více než ženy, které se s partnerem seznámily, když antikoncepci neužívaly. Užívání či neužívání antikoncepce však nebylo spojené s mírou mimopárové sexuální touhy.

Autory článku jsou Kelly D. Cobey, Jan Havlíček, Kateřina Klapilová a S. Craig Roberts. Celý si ho můžete přečíst ZDE.


Rozhlas Plus1

Ve středu 13. 1. bude od 14:35 hostem pořadu Studio Leonardo Jan Havlíček. Rozhovor se bude věnovat výzkumu čichu a tělesné vůně či atraktivity, takže určitě nezapomeňte poslouchat.


 

IARR2016

Konference společnosti International Association for Relationship Research (IARR) se bude tento rok konat od 20. do 24. července v Torontu. Mezi pozvanými hosty jsou Dan Perlman, Deborah Kashy, Harry Reis, Sandra Petronio, William (Bill) Fisher a David Schmitt.

Podávat abstrakty je možné do pátku 15. 1., více informací pak najdete na stránkách konference.


HBES2016 web

Od 29. června do 2. července se ve Vancouveru bude konat konference společnosti Human Behavior and Evolution Society. Mezi pozvanými hosty jsou Helen Fisher, Athena Aktipis, Louise Barrett, Bernard Crespi, Mark Collard, Aubrey de Grey, Vladas Griskevicius a Peter Jonason. Abstrakty je možné podávat do 1. března. Více informací o konferenci najdete ZDE.


Článek Consumption of garlic positively affects hedonic perception of axillary body odour web

Článek s názvem "Consumption of garlic positively affects hedonic perception of axillary body odour" vyšel v časopise Appetite. Ve třech studiích je ukázáno, že tělesná vůně jedinců, kteří zkonzumovali česnek, je hodnocena jako příjemnější, atraktivnější a méně intenzivní, než když česnek nejedli. Tyto poněkud překvapivé výsledky jsou vysvětlovány jeho velmi dobře známými zdraví prospěšnými účinky (např. antioxidační, antibakteriální vlastnosti), čímž jedinec konzumující česnek může poukazovat na své zdraví a také schopnost opatřit si kvalitní stravu.

Autory článku jsou Jitka Fialová, S. Craig Roberts a Jan Havlíček. Celý článek si můžete přečíst ZDE.


Minikonference NUDZ 2015

V pátek 11. 12. proběhla v Národním ústavu duševního zdraví mini konference, na které naši skupinu reprezentoval Vít Třebický s přednáškou "Formování prvního dojmu při fyzických konfrontacích".


ORL 2016 web

Zveme na 78. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP, který se uskuteční ve dnech 1. až 3. června 2016 v hotelu Thermal v Karlových Varech.
Ústředním tématem kongresu je „Quo vadis ORL“. Součástí odborného programu budou instruktážní kurzy, kulaté stoly, volná sdělení a postery.
Abstrakty lze podávat do 20. 2. Bližší informace se dozvíte na stránkách společnosti.


EHBEA 2016

Ještě do zítřka (5. 1.) je možné podávat abstrakty na konferenci European Human Behaviour and Evolution Association, která se bude konat od 5. do 8. dubna v Londýně.
Více informací o konferenci najdete ZDE.


Darek přednáška

10. 12. byl naším hostem Dariusz Danel z Polish Academy of Science, který se s námi podělil o výsledky své studie "Men with terminal illness relax their criteria for facial attractiveness".


TAČR web

S velkou radostí gratulujeme našim kolegům k dalšímu velkému úspěchu, a to získání grantu Technologické agentury České republiky pro projekt Vývoj adaptivního rozhraní v imerzivní virtuální realitě, umožňující modifikaci prostředí na základě aktuálního mentálního stavu testovaných subjektů a jeho následné využití pro nácvik chování prostřednictvím biofeedbacku.


Philip Zimbardo web

Hostem pořadu Hyde Park byl 12. 12. emeritní profesor na Stanfordově univerzitě Philip Zimbardo, psycholog a autor Stanfordského vězeňského experimentu. Rozhovor o povaze dobra a zla a dalších zajímavých tématech najdete pod tímto odkazem.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští, v tomto zimním semestru už poslední, Biologický čtvrtek. Pavel Hulva si připraví přednášku na téma O hybridní speciaci Červené Karkulky - Evoluční interakce vlka a člověka. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněný je již záznam posledního Biologického čtvrtku. Julius Lukeš: Už nikdy sami! - My a naši mikrobi a eukaryonti.

https://youtu.be/ZwFrslkgBgg
https://youtu.be/hBwGLmI7puM


Vánoční večírek web

Všechny příznivce etologie srdečně zveme na tradiční vánoční etologický večírek. Konat se bude v úterý 15. 12. v Café Lajka (U Akademie 11, 170 00 Praha 7). Vítáni jsou samozřejmě i všichni Vaši známí!


 EHBEA 2016

Od 5. do 8. dubna 2016 se bude konat konference společnosti European Human Behaviour and Evolution Association na London School of Hygiene and Tropical Medicine v Londýně. Již nyní je možné podávat abstrakty svých příspěvků k posouzení, a to až do 5. ledna.
Plenární přednášky si připraví Louise Barrett - Blank slates, straw men and sacred cows: some (possibly heretical) views on evolution and human behaviour, Grazyna Jasienska - Evolutionary perspective on women’s reproduction and health, Jens Krause - Collective behaviour and collective cognition, Ron Lee - Evolutionary aspects of demography, sociality, and intergenerational transfers, Jay Stock - Human adaptability in response to major cultural transitions of the past 10,000 years a Jonathan Wells - Preventing chronic disease: an evolutionary perspective.
Určitě je tedy na co se těšit! Více informací je možné nalézt na stránkách konference.


gacr logo

K naší velké radosti uspěly v soutěži Grantové Agentury ČR hned dva projekty, na jejichž řešení se podílejí členové skupiny Etologie člověka:

Jan Havlíček - Percepce potenciálních oponentů a spojenců v kontextu fyzických konfrontací
Petr Weiss - Studium sexuálních variací

Gratulujeme!

Seznam všech podpořených projektů najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 10. 12. Julius Lukeš vystoupí s přednáškou Už nikdy sami! - My a naši mikrobi a eukaryonti. Budeme se na vás těšit jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Záznam z poslední přednášky bohužel není k dispozici, jelikož Gerd Müller vyjádřil přání volně nezpřístupňovat nahrávku své přednášky.


 

Komárek křest

2. 11. od 17 hodin v literární kavárně Academia proběhne křest knihy Stanislava Komárka Evropa na rozcestí a zároveň bude uvedena kniha Živočichopis doby aneb Komárkova abeceda. Knihu pokřtí ekonom Tomáš Sedláček.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Srdečně zveme na příští Biologický čtvrtek 4. 12. Čeká nás jeden z vrcholů zimního semestru. Gerd Müller si připraví přednášku na téma Do we need a new evolutionary synthesis? Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube je záznam posledního Biologického čtvrtku. Estella Poloni: Diets, drugs, and human genetic diversity - Culture as a selective force of biological evolution.

https://youtu.be/25QLzSqhDJ4
https://youtu.be/FQnhFIuxMpU


PrF UK logo

fhs logo

Přihlásit se

Login to your account

Username
Password *
Remember Me