Výzkumná skupina Etologie člověka je sdružení výzkumníků a výzkumných týmů působících především na Přírodovědecké fakultě a Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Zabýváme se nejrůznějšími aspekty lidského chování, kognice a osobnosti nejen z evoluční perspektivy, ale i historicko-teoretickými aspekty věd o chování. Cílem této stránky je poskytnout přehled o zkoumané problematice a dalších zdrojích informací především studentům a zájemcům o další studium etologie, ale i dalším kolegům z příbuzných oborů či širší veřejnosti.

 

AKTUALITY


 

Článek The impact of artificial fragrances on the assessment of mate quality cues in body odor

Článek "The impact of artificial fragrances on the assessment of mate quality cues in body odor" právě vyšel v časopisu Evolution and Human Behavior. Jeho autory jsou Caroline Allen, Kelly D. Cobey, Jan Havlíček a S. Craig Roberts. Výzkum ukázal, že hodnocení maskulinity/femininity fotografií obličejů a samotné tělesné vůně korelovaly, když byly hodnotitelkami ženy. Korelace však nebyla nalezena, když hodnotili muži a ani v případě, že šlo o tělesné vůně spolu s vůní umělou. Efekt se neukázal u žen, ať už byly hodnoceny ženami či muži.

Článek si můžete přečíst ZDE.


 

HBES2016 web

Od 29. 6. do 2. 7. se ve Vancouveru konala konference společnosti Human Behavior and Evolution Society. Pod tímto odkazem si můžete prohlédnout její program. Účast naší skupiny vypadala následovně:

Jitka Lindová: Nonverbal cues of high quality romantic relationships: women’s courtship as an efficient relationship maintenance strategy
Denisa Průšová: The dominance aspects associated with relationship quality in long-term romantic couples

Číst dál...

Článek Preffered and actual relative height are related to sex sexual orientation and dominance

V časopisu Personality and Individual Differences vyšel článek "Preferred and actual relative height are related to sex, sexual orientation, and dominance: Evidence from Brazil and the Czech Republic", jehož výsledky ukazují, že heterosexuální jedinci preferují vztahy, ve kterých je vyšší muž, zatímco neheterosexuální jedinci si vybírají spíše podobně vysoké partnery. Zároveň záleží i na jejich vlastní výšce. Svou roli hraje i dominance, jelikož neheterosexuální muži a ženy, kteří preferují dominantní roli v sexuálních aktivitách, a heterosexuální muži, kteří preferují dominantnější roli ve vztahu, chtějí být vyšší, než jejich partner.

Autory článku jsou Jaroslava Varella Valentova, Klára Bártová, Zuzana ŠtěrbováMarco Antonio Corrêa Varella. Celý článek si můžete přečíst ZDE.


Článek Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and non heterosexual men and women

Právě vyšel článek Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and non-heterosexual men and women: A cross-cultural study v časopise Personality and Individual Differences. Bylo v něm zjištěno, že lidé (Brazilci a Češi) u svých ideálních partnerů preferují vysokou míru společensky žádoucích charakteristik, které skuteční partneři nedosahují. Nejnáročnější jsou pak heterosexuální ženy následované neheterosexuálními ženami, neheterosexuálními muži a heterosexuálními muži. Preference byly také částečně ovlivněny známostí a rozložením charakteristik v dané populaci.

Autory článku jsou Jaroslava Varella Valentova, Zuzana Štěrbová, Klára Bártová a Marco Antônio Corrêa Varella a přečíst si ho můžete ZDE.


Nakopni mě

Projekt pod záštitou našeho kolegy Standy Lhoty, který má rozhodně smysl podpořit!
Můžete tak přispět nejen k ochraně opic kahau nosatých, ale i k záchraně celého ekosystému mangrovových bažin v Balikpapanském zálivu, který kahau obývají společně s řadou dalších jedinečných živočišných druhů i tradičních rybářských komunit.

Kdo by za svou investici nechtěl zažít soukromou prohlídku ZOO nebo aby jeho jménem Standa Lhota políbil mořskou pannu!

Více si o projektu přečtěte a přispějte ZDE.


Vyšehradské hradby2

Zveme na tradiční neformální zakončení školního (eto)roku, které se bude konat na Vyšehradských hradbách v pondělí 6. 6. od 19 hod.
Setkání proběhne na hradbách nad branou směrem z Výtoně (u plastické mapy výhledu). Vše, co si budete přát, nebo si myslíte, že byste mohli potřebovat, si doneste (např. nápoje, občerstvení, pláštěnku apod.).

Samozřejmě jsou vítáni naprosto všichni, proto prosím přiveďte všechny vám milé.
Moc se na všechny těšíme!


Článek Effect of Partnership Status on Preferences for Facial Self Resemblance

V časopise Frontiers in Psychology vyšel článek Effect of Partnership Status on Preferences for Facial Self-Resemblance, jehož autory jsou Jitka Lindová, Anthony C. Little, Jan Havlíček, S. Craig Roberts, Anna Rubešová a Jaroslav Flegr. Jeho výsledky ukazují, že nezadaní jedinci preferují odlišnější obličeje lidí stejného i opačného pohlaví, než mají sami, což by mohlo sloužit jako mechanismus k vyhýbání se párování s příbuznými jedinci. U zadaných hodnotitelů takový efekt zjištěn nebyl a tato snížená citlivost může sloužit k udržování současného vztahu.

Celý článek si přečtěte ZDE.


 

ČSEtS2016 web

Od 2. do 5. listopadu 2016 se bude konat 43. konference České a Slovenské etologické společnosti v Nitre.

Těšit se můžete na následující přednášky:
Lucia Kršková: „Minulosť ako kolíska budúcnosti - úloha prenatálnych adaptácii v procese formovania postnatálnych behaviorálnych stratégií“
Petr Procházka: „Rákosníci a kukačky - nesmiřitelní soupeři v koevolučním zápase“
Jakub Straka: „Kukačky nejsou jenom kukačky" aneb Včely jako paraziti včel“
Tomáš Grim: „Více než padesát odstínů šedi ...“

Více informací na oficiálních stránkách.


Network effects in human pair choice

Určitě si nenechte ujít přednášku Tamáse Dávid-Baretta (Department of Experimental Psychology, University of Oxford) s názvem "Network Effects in Human Pair Choice", která se bude konat v pátek 13. května od 14:00 na Katedře filosofie, PřF UK. Tamás je skvělý přednášející a zabývá se nespočtem zajímavých témat, více ZDE.


Výzkum sexuálních fantazií mužů

Rádi bychom požádali muže o spolupráci na naší nové studii zabývající se sexuálními fantaziemi mužů. Podělte se s námi o svou sexuální fantazii a zasaďte ji do předpřipraveného scénáře, pomůžete nám tak zjistit, v čem se liší Vaše sexuální představy od těch ženských.

Výzkum je zcela anonymní, probíhá online a zabere Vám přibližně 30 minut času. Zúčastnit se mohou muži od 18 let, a to pod tímto odkazem.

Děkujeme za Vaši pomoc a budeme rádi, když budete výzkum šířit mezi své známé.

Číst dál...

Výzkum percepce obličeje

Přijďte se zúčastnit nového mezikulturního výzkumu o prvním dojmu. V rámci své účasti budete vyfoceni, vyplníte dotazník a pořídíme video a váš hlasový záznam.

Výzkumu se mohou zúčastnit muži i ženy ve věku 18-40 let, místem konání je PřF UK, Viničná 7, Praha 2.
Obdržíte buď finanční odměnu či lahev vína!

Přihlašovat se můžete na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na Facebook Výzkum První dojem.

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na poslední Biologický čtvrtek tohoto letního semestru, který nás čeká 28. 4. Boris Vyskot si připraví přednášku na téma Mendel by se divil - Epigenetika rostlin. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň se můžete podívat na záznam minulého Biologického čtvrtku. Václav Gvoždík: Třináctá komnata drápatečky malé - Zajímavosti ze světa žab a ostatních obojživelníků.

https://youtu.be/Tqwo68Jm6Rg
https://youtu.be/1GLOkKO1HLI


Ovládáni smysly

27. dubna se od 20 h v Kině 43 koná 5. tematický cyklus POD KONTROLOU aneb O svobodě naší společnosti. Večer bude zaměřený na lidskou percepci skrze čich a chuť a na to, jak nás tyto evolučně nejstarší smysly ovlivňují.

Hosty zde budou Jan Havlíček, Jitka Fialová a Tereza Nekovářová.

20:00 promítání - Smell & Taste: The human senses
20:50 diskuze s hosty


EHBEA2016

Připomeňte si, jak konference EHBEA v Londýně probíhala skvělými fotkami, které zde pořídil náš kolega Vít Třebický.


Článek Do differences in Toxoplasma prevalence influence global variation in secondary sex ratio

Nový článek Do differences in Toxoplasma prevalence influence global variation in secondary sex ratio? Preliminary ecological regression study vyšel v časopise Parasitology. Jeho výsledky ukazují, že Toxoplasma gondii může být jedním z nejvýznamnějších environmentálních faktorů, které ovlivňují varianci v poměru pohlaví u lidí.

Autory článku jsou Madhukar S. Dama, Lenka Martinec Nováková a Jaroslav Flegr.

Článek si můžete přečíst pod tímto odkazem.


Childrens exposure to odors in everyday contexts predicts odor awareness

Právě vyšel článek v časopisu Chemosensory Perception s názvem Children´s exposure to odors in everyday contexts predicts their odor awareness. Jeho autorkami jsou Lenka Martinec Nováková a Radka Vojtušová Mrzílková. Výsledky ukazují, že když jsou děti obklopeny větším množstvím vůní (v domácnosti se používá více parfémovaných produktů, rodiče své děti učí rozpoznávat a pojmenovávat různé vůně), nemá to sice vliv na jejich měřené čichové schopnosti (čichová citlivost, identifikace, diskriminace), ale jsou k vůním v okolí všímavější. Dále bylo zjištěno, že dívky jsou k vůním všímavější než chlapci, v čichových schopnostech se ale rozdíl neukázal.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.


 

Pražská muzejní noc 2

V sobotu 11. června se od 19 do 01 hodin uskuteční již 13. ročník Pražské muzejní noci. Zajímá vás, jak bystrý máte čich? Přijďte to zjistit k našemu stánku, kde si sami budete moci vyzkoušet, jak se čich testuje, a přesvědčit se, že se bez něj neobejdeme.

Více info ZDE.


EHBEA2016

Od 5. do 8. dubna se v Londýně konala konference společnosti European Human Behaviour and Evolution Association. Poměrně v hojném počtu se jí zúčastnili i členové naší skupiny. Nyní se můžete podívat na více informací o konferenci a přečíst si abstrakty jak přednášek, tak posterů

Jan Havlíček: The perfume-body odour complex: An insightful model for culture-gene coevolution?
Jiřina Boušová: Gender differences, but not puberty-related changes, in perception of kin body odours
Jitka Fialová: The effect of contest outcome and affective states on testosterone and cortisol levels in MMA fighters
Martin Hůla: What Flowers Do We Like? The Influence of Shape and Color on the Rating of Flower Beauty
Radim Kuba: Firstborns are overrepresented among biology students: The influence of family constellation on education considering age-gap and gender of siblings
Radka Kučerová: Do personality affect the result of speed-dating?
Zuzana Štěrbová: Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and nonheterosexual men and women: A cross-cultural study
Vít Třebický: No significant association between 2D:4D ratio and fighting success in Mixed Martial Arts fighters
Petr Tureček: What does evolution in systems with non-particulate inheritance look like?

 

Po kliknutí na "Číst dál" si můžete prohlédnout jednotlivé fotografie a příspěvky.

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek 14. 4. Václav Hořejší si připraví přednášku na téma Konec chemoterapie!? - Imunoterapie nádorových onemocnění. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněný je i záznam dalšího Biologického čtvrtku. Pavel Duda: Pozoruhodné paralely - Populační historie lidstva a evoluce kultury.

https://youtu.be/Fg1VVilFgH0
https://youtu.be/uDAhGGqoZMU

 


 

ISHE2016 Stirling1

Do dnešní půlnoci 12. 10. trvá příležitost poslat abstrakty na konferenci společnosti International Society for Human Ethology, která se bude konat 1.-5. srpna v malebném Stirlingu. Více informací a možnost přihlásit se najdete ZDE.


 

 

EHBEA 2016

Program kvapně se blížící (5.-9. 4.) konference EHBEA 2016 v Londýně najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme na příští Biologický čtvrtek 7. 4. Pavel Duda bude přednášet na téma Pozoruhodné paralely - Populační historie lidstva a evoluce kultury. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube najdete záznam dalšího Biologického čtvrtku. Filip Smolík: Dětský jazyk - Naučená dovednost i přírodní úkaz.

https://youtu.be/L_JbyvugYKY
https://youtu.be/rHapg7x_IZ0

 


 

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Na dalším Biologickém čtvrtku bude přednášet Filip Smolík, a to na téma Dětský jazyk - Naučená dovednost i přírodní úkaz. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň je k dispozici na YouTube záznam dalšího Biologického čtvrtku. Milan Chytrý: Druhově bohatá rostlinná společenstva - Proč je zrovna u nás tolik světových rekordů?

https://youtu.be/n66GlGznlA0
https://youtu.be/vE0H0RQSylg

 


 

Vztah člověka ke zvířatům

Pokud budete mít chvíli času, vyplňte nový dotazník spojený s hodnocením zvířátek. Na konci dotazníku se dozvíte, na co se výzkum zaměřuje a najdete zde i pár zajímavostí týkajících se dané problematiky. Dotazník najdete pod následujícím odkazem.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek 10. 3. Jaroslav Petr vystoupí s přednáškou na téma Vyhyneme? - Endokrinní disruptory ohrožují nás i budoucí pokolení. Přednáška se koná jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň si na YouTube můžete poslechnout záznam dalšího Biologického čtvrtku. Jakub Straka: Kukačky nejsou jen kukačky - Včely jako paraziti včel.

https://youtu.be/KJNqRR_V1MY
https://youtu.be/535uRygKIQY


Hodnocení atraktivity ženských tváří

Stále ještě hledáme muže ve věku 18-40 let s možností účastnit se výzkumu, jehož cílem je zjistit, zda se mění atraktivita ženských tváří v průběhu menstruačního cyklu. Vaším úkolem tak bude ohodnotit sadu fotografií ženských tváří (hodnocení trvá přibližně 15 minut), a to 2× s odstupem jednoho týdne u nás na Přírodovědecké fakultě.
Za účast vás čeká sladká odměna!

V případě zájmu nás kontaktujte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. 773 159 289. Současně budeme rádi za šíření tohoto výzkumu.

Děkujeme!

Číst dál...

Sourozence formuje pořadí v rodině

Jaký vliv na nás má počet sourozenců, jejich pohlaví a pořadí narození? Přečtěte si o tom v následujícím článku, kde se k tématu vyjadřuje i náš kolega Radim Kuba.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek dnes 3. 3. Jakub Straka si připraví přednášku na téma Kukačky nejsou jen kukačky - Včely jako paraziti včel. Jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň se podívejte na záznam prvního Biologického čtvrtku letního semestru 2015/16. Stanislav Komárek: Vzestupy a pády říší - Nejen biologický pohled.

https://youtu.be/8OnZ-vMCtY0
https://youtu.be/HBEfE3W0eKY


Souvisí úzkostlivost a neuroticismus s citlivějším vnímáním pachů web

Článek o roli čichu v našem životě a výsledky jednoho z našich výzkumů, který ukazuje pozitivní souvislost mezi čichovými schopnostmi a neuroticismem, najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na první Biologický čtvrtek tohoto semestru. Určitě si ho nenechte ujít, protože na něm vystoupí Stanislav Komárek s přednáškou Vzestupy a pády říší - Nejen biologický pohled.
Přednáška se koná v posluchárně "Fotochemie" v přízemí od 17:15. Součástí přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.


Charles Darwin Day 2016

12. únor slavíme Darwinův den! Zajímá vás, jakou nemocí nejspíše trpěl? Touto otázkou se zabývali již mnozí vědci, možnou odpověď najdete v tomto článku.


Výzkum sexuálních dysfunkcí žen1

Do dalšího z výzkumů hledáme ženy, které  pociťují problémy či nespokojenost se svým sexuálním životem a navštěvují sexuologickou ordinaci na doporučení svého lékaře.
Odměna za účast je 1 000 Kč! Navíc závěry z vyšetření mohou pomoci k diagnostice a terapii sexuálních obtíží žen.
V případě zájmu pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Vážení příznivci Biologických čtvrtků, program přednáškového cyklu na letní semestr 2016 byl již zveřejněn. Čekají nás následující přednášky:

Číst dál...

Výzkum ženského sexuálního vzrušení

Milé dámy,
stále probíhá nábor na výzkum zabývající se ženskou sexualitou.
Zúčastnit se ho mohou sexuálně aktivní ženy ve věku 18-45 let bez diagnostikovaných gynekologických a sexuologických obtíží. V rámci výzkumu budete provedeny řízenou imaginací zaměřenou na vše tělesné pocity a shlédnete krátké video ukázky. Dále budeme měřit sexuální vzrušení pomocí vaginálního pletysmografu a vyplníte několik krátkých standardizovaných dotazníků.

Jako odměnu za účast obdržíte 200 Kč a dárkový balíček!
V případě zájmu pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Číst dál...


Grantová agentura Univerzity Karlovy

V tomto roce jsme byli velice úspěšní při podávání žádostí o granty. Všechny projekty jsou samozřejmě nadmíru zajímavé a pokrývají rozličná pole našich výzkumů. Gratulejem všem, kterým se podařilo získat GAUK!

Jiřina Boušová: Autonomní a behaviorální odpověď novorozenců na čichové podněty s různou mírou stimulace trojklaného nervu
Tomáš Hladký: Porovnání statické fyzické atraktivity a atraktivity neverbálního chování u žen za účelem vytvoření etogramu pro tvorbu výzkumných stimulů
Kateřina Potyszová: Partnerská žárlivost u homosexuálních, heterosexuálních a bisexuálních jedinců
Petr Tureček: Sympatrická kulturní divergence a její evoluční signifikance
Tereza Zikánová: Neverbální projevy dvoření a sexuální orientace


Video Etologie

Zajímá vás, jaké je studium etologie člověka a jaké dovednosti si z něj odnesete? Nebo byste se chtěli dozvědět, čím se tento obor zabývá? Krátkou a výstižnou odpověď naleznete v tomto videu vytvořeném naším týmem a studenty.


ISHE2016 Stirling1

Až do 31. března je otevřena registrace na konferenci společnosti International Society for Human Ethology (ISHE), která se bude konat od 1. do 5. srpna v malebném Stirlingu. Plenární přednášky zde budou mít osobnosti jako Malinda Carpenter, Robin Dunbar, David Perrett, Benoist Schaal a Nancy Segal.
Studenti, kteří zde budou prezentovat své příspěvky jako první autoři a současně budou členy ISHE, nebudou povinni platit registrační poplatek ani ubytování.
Více informací o konferenci na stránkách společnosti nebo na Facebooku či Twitteru.


Klara Bartova Ph.D

Dne 15. ledna 2016 na Fakultě humanitních studií UK Klára Bártová úspěšně složila státní závěrečné zkoušky a obhájila disetační práci s názvem Preference a výběr partnera u homosexuálních jedinců a získala titul Ph.D. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Disertační práci si můžete přečíst pod následujícím odkazem.


Článek Hormonal contraceptive use during relationship formation and sexual desire during pregnancy

V časopise Archives of Sexual Behavior vyšel článek s názvem "Hormonal contraceptive use during relationship formation and sexual desire during pregnancy". Jeho výsledky ukazují, že těhotné ženy, které se seznámily s partnerem, když užívaly hormonální antikoncepci, partner sexuálně přitahoval více než ženy, které se s partnerem seznámily, když antikoncepci neužívaly. Užívání či neužívání antikoncepce však nebylo spojené s mírou mimopárové sexuální touhy.

Autory článku jsou Kelly D. Cobey, Jan Havlíček, Kateřina Klapilová a S. Craig Roberts. Celý si ho můžete přečíst ZDE.


Rozhlas Plus1

Ve středu 13. 1. bude od 14:35 hostem pořadu Studio Leonardo Jan Havlíček. Rozhovor se bude věnovat výzkumu čichu a tělesné vůně či atraktivity, takže určitě nezapomeňte poslouchat.


 

PrF UK logo

fhs logo

Přihlásit se

Login to your account

Username
Password *
Remember Me