Výzkumná skupina Etologie člověka je sdružení výzkumníků a výzkumných týmů působících především na Přírodovědecké fakultě a Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Zabýváme se nejrůznějšími aspekty lidského chování, kognice a osobnosti nejen z evoluční perspektivy, ale i historicko-teoretickými aspekty věd o chování. Cílem této stránky je poskytnout přehled o zkoumané problematice a dalších zdrojích informací především studentům a zájemcům o další studium etologie, ale i dalším kolegům z příbuzných oborů či širší veřejnosti.

 

AKTUALITY


 

Článek Proč nám nešmakuje zelenina

V časopisu Vesmír vyšel populární článek Lenky Martinec Novákové o formování chuťových preferencí a stravovacích návyků. Děti se setkávají s různými chutěmi již před narozením prostřednictvím plodové vody a tyto zážitky se promítají do ochotnějšího přijímání či nepřijímání nových potravin relativně dlouhou dobu po narození. Podobně se seznamují s tím, co matka konzumuje, i skrz mateřské mléko.

Celý článek se přečtěte ZDE.


 

Článek Temperamental Influences on Childrens Olfactory Performance

V časopise Chemosensory Perception vyšel článek "Temperamental Influences on Children´s Olfactory Performance: the Role of Self-Regulation", jehož autorkami jsou Lenka Martinec Nováková a Radka Vojtušová Mrzílková. Navazuje na výzkumy, které u mladých dospělých poukázaly na vztah mezi čichovými schopnostmi (především čichovou citlivostí) a osobnostními charakteristikami (hlavně neuroticismem). Nynější výzkum se zaměřil na spojení mezi čichovými schopnostmi a temperamentem a ukázal vyšší skóre čichové identifikace u dětí (6 - 8 let), které jejich rodiče hodnotili jako schopnější sebekontroly (nebyl však zjištěn vztah s neuroticismem).

Celý článek si můžete přečíst pod tímto odkazem.


 

Článek Effect of biological relatedness

Článek "Effect of Biological Relatedness on Perfume Selection for Others: Preliminary Evidence" právě vyšel v časopise Perception. Jeho výzkumná otázka navazuje na předchozí studie, které naznačují, že lidé si vybírají parfémy, které se doplňují s jejich vlastní tělesnou vůní a zároveň na studie, které ukázaly, že tělesná vůně příbuzných jedinců je podobnější. Proto jsme testovali, zda příbuzní jedinci dokáží vybrat parfém pro daného jedince lépe, než nepříbuzní. Za tímto účelem parfém pro muže vybrala jeho sestra a on sám v jedné studii a partnerka a on sám ve druhé studii. Výsledky ukázaly, že sestra i partnerka dokázaly vybrat parfém o něco vhodnější, než daný muž. Díky tomu se zdá, že ženy (a především sestry) jsou ve vybírání parfémů i pro ostatní lepší.

Autory článku jsou Markéta Sobotková, Jitka Fialová, S. Craig Roberts a Jan Havlíček. Celý si ho můžete přečíst ZDE.


Článek Influence of sexual orientation population homogamy and imprinting like effect

V časopise Personality and Individual Differences vyšel článek "Influence of sexual orientation, population, homogamy, and imprinting-like effect on preferences and choices for female buttock size, breast size and shape, and WHR". Výsledky ukázaly, že neheterosexuální ženy a heterosexuální muži obecně prefereují spíše mladě vypadající ženské poprsí, střední až větší velikost poprsí a pozadí a poměr pasu a boků (WHR) okolo 0,7. Muži však spíše dávají přednost většímu pozadí a poprsí a nižšímu WHR než ženy, nejspíše proto, že neheterosexuální ženy mají menší motivaci vyhledávat vodítka plodnosti u svých potenciálních partnerek. Brazilci pak preferují větší poprsí a pozadí než Češi. Zároveň preference participantů se liší od reálného výběru.

Autory článku jsou Jaroslava Varella Valentova, Klára Bártová, Zuzana Štěrbová a Marco Antonio Corrêa Varella a přečíst si ho můžete ZDE.


Článek Souvislost genderové nonkonformity a mužské homosexuální orientace

V časopise Československá psychologie vyšel článek "Souvislost genderové nonkonformity a mužské homosexuální orientace". Článek poukazuje na vývoj měřících nástrojů maskulinity-femininity a shrnuje dosavadní výzkumy zaměřené na vztah genderové nonkonformity a mužské homosexuální orientace. Zároveň se snaží poukázat na nejednoznačnost výsledků a zejména na systematické přehlížení pohlavně typických homosexuálních jedinců. Cílem tohoto kritického přehledu je nastínit nový model vztahu mezi sexuální orientací a genderovou nonkonformitou a poukázat na skutečnost existence jak genderově nonkonformních, tak genderově konformních homosexuálních mužů, což je klíčové téma pro další psychologický i biologický výzkum, případně i pro klinickou praxi týkající se sexuální orientace.

Jeho autory jsou Klára Bártová, Zuzana Štěrbová a Jaroslava Varella Valentova a přečíst si ho můžete ZDE.


Článek The relation of Toxoplasma infection and sexual attraction to fear danger pain and submissivenvess

V časopise Evolutionary Psychology vyšel článek The relation of Toxoplasma infection and sexual attraction to fear, danger, pain, and submissiveness, jehož autory jsou Jaroslav Flegr a Radim Kuba. Výsledky jejich výzkumu ukazují, že jedinci nakažení a nenakažení toxoplasmou se liší v sexuálním chování, preferencích i fantaziích. Nakažené lidi totiž častěji vzrušuje jejich vlastní strach, nebezpečí a sexuální podřízenost, i když provozují konvenčnější sexuální praktiky.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.


ISHE2016 Stirling1

Další konference společnosti International Society for Human Ethology se konala od 1. do 5. srpna ve skotském Stirlingu s velice hojným českým zastoupením. Všechny zajímavé příspěvky najdete v programu a naše přednášející po rozkliknutí příspěvku.

Jan HavlíčekMen’s preferences for women’s breast size and shape in four cultures
Karel KleisnerAfrican and European perception of African female attractiveness
Jitka LindováBlinded by attractiveness? Dance and gait provide numerous reliable cues to female personality, but raters fail to use them accurately
Jakub BinterHormonal and behavioral changes in young adult heterosexual men during competition for a female partner: hormonal and behavioral analyses
Jiřina BoušováTell me baby, does your heart beat faster? Autonomic response in newborns to relatively strong and mild trigeminal odorants
Jitka FialováWhat makes a fighter successful? Relationship between physical and psychological traits and fighting success in MMA fighters
Tomáš HladkýComparison of static physical attractiveness and attractiveness of nonverbal behavior in women: creation ethogram for sexual preference research stimuli development (research proposal)
Martin HůlaIndividual differences in the rating of flower beauty
Radim KubaHow big is the difference? The effect of gender and age-gap between siblings on educational achievements
Radka KučerováDo single and coupled individuals differ in their ideal partner preferences?
Kateřina PotyszováJealousy in homosexual men
Denisa PrůšováManipulative strategies in conflict interactions: The privilege of low powered submissive romantic partners?
Markéta SobotkováNull effect of brief evaluative conditioning on odour pleasantness
Zuzana ŠtěrbováPreferred and actual relative height are related to sex, sexual orientation, and dominance: Evidence from Brazil and the Czech Republic
Vít TřebickýReckless thugs and mindful wimps: Negative correlation between perception of fighting success and self-rated formidability
Petr TurečekComplementarity or Homogamy? Positive assortative mating in sibling constellations
Tereza ZikánováThe relationship among voice pitch, testosterone and dominance in women

Číst dál...


IARR2016

Od 20. do 24. července se v Torontu konala konference společnosti International Association for Relationship Research. Se svými příspěvky nás zde zastupovaly Radka Kučerová a Denisa Průšová. Celý program konference si můžete prohlédnout ZDE.

Radka KučerováDoes Discrepancy Between the Image of Ideal and Actual Partner Affect the Outcome of Relationships?
Denisa PrůšováSuccessful Domineering Strategies in Romantic Couples' Conflict

Číst dál...

Pozice odborný asistent se zaměřením na psychologii na FHS UK

Je vypsáno výběrové řízení na pozici odborný asistent se zaměřením na psychologii Společenskovědního modulu (částečný 0,5 pracovní úvazek) s nástupem od 1. 10. 2016.

Přihlášky s motivačním dopisem, podrobným profesním CV, seznamem publikační činnosti a kopií potvrzení (diplomu) s nejvyšším dosaženým vzděláním posílejte do 30 dnů od zveřejnění inzerátu (razítko poštovního úřadu), tj. do 10.8.2016 včetně.

Pro další informace a požadavky čtěte dále.

Číst dál...

Research Associate Position

NIMH opens a position of Research Associate within the Evolutionary and Social perception work group, led by Dr. Jan Havlíček. The group’s research focuses on various aspects of impression formation based on olfactory and visual cues, primarily in the context of mate choice, intrasexual competitiveness, and family relationships. The relevant psychological mechanisms are studied across mental health spectrum. The successful applicant is expected to run research within the field of social perception and related to the research objectives of the work group. The position requires expert knowledge in at least one of the following areas: experimental psychology, biological anthropology, medicine, psychiatry, or neuroscience.

Terms & Conditions
Position opens: October, 2016
Position type: full time
Starting salary: within a range of 28 000–36 000 CZK/month; commensurate with academic experience. Seasonal and performance-related bonuses not included. Further granting available.
The post is tenable for two years, extension possible. New entrants to the Institute will be required to serve a probationary period of 3 months.

To apply
In the first instance, send your academic CV and 2 letters of reference to Dr. Jan Havlíček (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Please write "NIMH Research Associate" into the subject line of your application email.

Číst dál...


Článek The impact of artificial fragrances on the assessment of mate quality cues in body odor

Článek "The impact of artificial fragrances on the assessment of mate quality cues in body odor" právě vyšel v časopisu Evolution and Human Behavior. Jeho autory jsou Caroline Allen, Kelly D. Cobey, Jan Havlíček a S. Craig Roberts. Výzkum ukázal, že hodnocení maskulinity/femininity fotografií obličejů a samotné tělesné vůně korelovaly, když byly hodnotitelkami ženy. Korelace však nebyla nalezena, když hodnotili muži a ani v případě, že šlo o tělesné vůně spolu s vůní umělou. Efekt se neukázal u žen, ať už byly hodnoceny ženami či muži.

Článek si můžete přečíst ZDE.


 

HBES2016 web

Od 29. 6. do 2. 7. se ve Vancouveru konala konference společnosti Human Behavior and Evolution Society. Pod tímto odkazem si můžete prohlédnout její program. Účast naší skupiny vypadala následovně:

Jitka Lindová: Nonverbal cues of high quality romantic relationships: women’s courtship as an efficient relationship maintenance strategy
Denisa Průšová: The dominance aspects associated with relationship quality in long-term romantic couples

Číst dál...

Článek Preffered and actual relative height are related to sex sexual orientation and dominance

V časopisu Personality and Individual Differences vyšel článek "Preferred and actual relative height are related to sex, sexual orientation, and dominance: Evidence from Brazil and the Czech Republic", jehož výsledky ukazují, že heterosexuální jedinci preferují vztahy, ve kterých je vyšší muž, zatímco neheterosexuální jedinci si vybírají spíše podobně vysoké partnery. Zároveň záleží i na jejich vlastní výšce. Svou roli hraje i dominance, jelikož neheterosexuální muži a ženy, kteří preferují dominantní roli v sexuálních aktivitách, a heterosexuální muži, kteří preferují dominantnější roli ve vztahu, chtějí být vyšší, než jejich partner.

Autory článku jsou Jaroslava Varella Valentova, Klára Bártová, Zuzana ŠtěrbováMarco Antonio Corrêa Varella. Celý článek si můžete přečíst ZDE.


Článek Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and non heterosexual men and women

Právě vyšel článek Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and non-heterosexual men and women: A cross-cultural study v časopise Personality and Individual Differences. Bylo v něm zjištěno, že lidé (Brazilci a Češi) u svých ideálních partnerů preferují vysokou míru společensky žádoucích charakteristik, které skuteční partneři nedosahují. Nejnáročnější jsou pak heterosexuální ženy následované neheterosexuálními ženami, neheterosexuálními muži a heterosexuálními muži. Preference byly také částečně ovlivněny známostí a rozložením charakteristik v dané populaci.

Autory článku jsou Jaroslava Varella Valentova, Zuzana Štěrbová, Klára Bártová a Marco Antônio Corrêa Varella a přečíst si ho můžete ZDE.


Nakopni mě

Projekt pod záštitou našeho kolegy Standy Lhoty, který má rozhodně smysl podpořit!
Můžete tak přispět nejen k ochraně opic kahau nosatých, ale i k záchraně celého ekosystému mangrovových bažin v Balikpapanském zálivu, který kahau obývají společně s řadou dalších jedinečných živočišných druhů i tradičních rybářských komunit.

Kdo by za svou investici nechtěl zažít soukromou prohlídku ZOO nebo aby jeho jménem Standa Lhota políbil mořskou pannu!

Více si o projektu přečtěte a přispějte ZDE.


Vyšehradské hradby2

Zveme na tradiční neformální zakončení školního (eto)roku, které se bude konat na Vyšehradských hradbách v pondělí 6. 6. od 19 hod.
Setkání proběhne na hradbách nad branou směrem z Výtoně (u plastické mapy výhledu). Vše, co si budete přát, nebo si myslíte, že byste mohli potřebovat, si doneste (např. nápoje, občerstvení, pláštěnku apod.).

Samozřejmě jsou vítáni naprosto všichni, proto prosím přiveďte všechny vám milé.
Moc se na všechny těšíme!


Článek Effect of Partnership Status on Preferences for Facial Self Resemblance

V časopise Frontiers in Psychology vyšel článek Effect of Partnership Status on Preferences for Facial Self-Resemblance, jehož autory jsou Jitka Lindová, Anthony C. Little, Jan Havlíček, S. Craig Roberts, Anna Rubešová a Jaroslav Flegr. Jeho výsledky ukazují, že nezadaní jedinci preferují odlišnější obličeje lidí stejného i opačného pohlaví, než mají sami, což by mohlo sloužit jako mechanismus k vyhýbání se párování s příbuznými jedinci. U zadaných hodnotitelů takový efekt zjištěn nebyl a tato snížená citlivost může sloužit k udržování současného vztahu.

Celý článek si přečtěte ZDE.


 

ČSEtS2016 web

Od 2. do 5. listopadu 2016 se bude konat 43. konference České a Slovenské etologické společnosti v Nitre.

Těšit se můžete na následující přednášky:
Lucia Kršková: „Minulosť ako kolíska budúcnosti - úloha prenatálnych adaptácii v procese formovania postnatálnych behaviorálnych stratégií“
Petr Procházka: „Rákosníci a kukačky - nesmiřitelní soupeři v koevolučním zápase“
Jakub Straka: „Kukačky nejsou jenom kukačky" aneb Včely jako paraziti včel“
Tomáš Grim: „Více než padesát odstínů šedi ...“

Více informací na oficiálních stránkách.


Network effects in human pair choice

Určitě si nenechte ujít přednášku Tamáse Dávid-Baretta (Department of Experimental Psychology, University of Oxford) s názvem "Network Effects in Human Pair Choice", která se bude konat v pátek 13. května od 14:00 na Katedře filosofie, PřF UK. Tamás je skvělý přednášející a zabývá se nespočtem zajímavých témat, více ZDE.


Výzkum sexuálních fantazií mužů

Rádi bychom požádali muže o spolupráci na naší nové studii zabývající se sexuálními fantaziemi mužů. Podělte se s námi o svou sexuální fantazii a zasaďte ji do předpřipraveného scénáře, pomůžete nám tak zjistit, v čem se liší Vaše sexuální představy od těch ženských.

Výzkum je zcela anonymní, probíhá online a zabere Vám přibližně 30 minut času. Zúčastnit se mohou muži od 18 let, a to pod tímto odkazem.

Děkujeme za Vaši pomoc a budeme rádi, když budete výzkum šířit mezi své známé.

Číst dál...

Výzkum percepce obličeje

Přijďte se zúčastnit nového mezikulturního výzkumu o prvním dojmu. V rámci své účasti budete vyfoceni, vyplníte dotazník a pořídíme video a váš hlasový záznam.

Výzkumu se mohou zúčastnit muži i ženy ve věku 18-40 let, místem konání je PřF UK, Viničná 7, Praha 2.
Obdržíte buď finanční odměnu či lahev vína!

Přihlašovat se můžete na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na Facebook Výzkum První dojem.

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na poslední Biologický čtvrtek tohoto letního semestru, který nás čeká 28. 4. Boris Vyskot si připraví přednášku na téma Mendel by se divil - Epigenetika rostlin. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň se můžete podívat na záznam minulého Biologického čtvrtku. Václav Gvoždík: Třináctá komnata drápatečky malé - Zajímavosti ze světa žab a ostatních obojživelníků.

https://youtu.be/Tqwo68Jm6Rg
https://youtu.be/1GLOkKO1HLI


Ovládáni smysly

27. dubna se od 20 h v Kině 43 koná 5. tematický cyklus POD KONTROLOU aneb O svobodě naší společnosti. Večer bude zaměřený na lidskou percepci skrze čich a chuť a na to, jak nás tyto evolučně nejstarší smysly ovlivňují.

Hosty zde budou Jan Havlíček, Jitka Fialová a Tereza Nekovářová.

20:00 promítání - Smell & Taste: The human senses
20:50 diskuze s hosty


EHBEA2016

Připomeňte si, jak konference EHBEA v Londýně probíhala skvělými fotkami, které zde pořídil náš kolega Vít Třebický.


Článek Do differences in Toxoplasma prevalence influence global variation in secondary sex ratio

Nový článek Do differences in Toxoplasma prevalence influence global variation in secondary sex ratio? Preliminary ecological regression study vyšel v časopise Parasitology. Jeho výsledky ukazují, že Toxoplasma gondii může být jedním z nejvýznamnějších environmentálních faktorů, které ovlivňují varianci v poměru pohlaví u lidí.

Autory článku jsou Madhukar S. Dama, Lenka Martinec Nováková a Jaroslav Flegr.

Článek si můžete přečíst pod tímto odkazem.


Childrens exposure to odors in everyday contexts predicts odor awareness

Právě vyšel článek v časopisu Chemosensory Perception s názvem Children´s exposure to odors in everyday contexts predicts their odor awareness. Jeho autorkami jsou Lenka Martinec Nováková a Radka Vojtušová Mrzílková. Výsledky ukazují, že když jsou děti obklopeny větším množstvím vůní (v domácnosti se používá více parfémovaných produktů, rodiče své děti učí rozpoznávat a pojmenovávat různé vůně), nemá to sice vliv na jejich měřené čichové schopnosti (čichová citlivost, identifikace, diskriminace), ale jsou k vůním v okolí všímavější. Dále bylo zjištěno, že dívky jsou k vůním všímavější než chlapci, v čichových schopnostech se ale rozdíl neukázal.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.


 

Pražská muzejní noc 2

V sobotu 11. června se od 19 do 01 hodin uskuteční již 13. ročník Pražské muzejní noci. Zajímá vás, jak bystrý máte čich? Přijďte to zjistit k našemu stánku, kde si sami budete moci vyzkoušet, jak se čich testuje, a přesvědčit se, že se bez něj neobejdeme.

Více info ZDE.


EHBEA2016

Od 5. do 8. dubna se v Londýně konala konference společnosti European Human Behaviour and Evolution Association. Poměrně v hojném počtu se jí zúčastnili i členové naší skupiny. Nyní se můžete podívat na více informací o konferenci a přečíst si abstrakty jak přednášek, tak posterů

Jan Havlíček: The perfume-body odour complex: An insightful model for culture-gene coevolution?
Jiřina Boušová: Gender differences, but not puberty-related changes, in perception of kin body odours
Jitka Fialová: The effect of contest outcome and affective states on testosterone and cortisol levels in MMA fighters
Martin Hůla: What Flowers Do We Like? The Influence of Shape and Color on the Rating of Flower Beauty
Radim Kuba: Firstborns are overrepresented among biology students: The influence of family constellation on education considering age-gap and gender of siblings
Radka Kučerová: Do personality affect the result of speed-dating?
Zuzana Štěrbová: Personality of ideal and actual romantic partners among heterosexual and nonheterosexual men and women: A cross-cultural study
Vít Třebický: No significant association between 2D:4D ratio and fighting success in Mixed Martial Arts fighters
Petr Tureček: What does evolution in systems with non-particulate inheritance look like?

 

Po kliknutí na "Číst dál" si můžete prohlédnout jednotlivé fotografie a příspěvky.

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek 14. 4. Václav Hořejší si připraví přednášku na téma Konec chemoterapie!? - Imunoterapie nádorových onemocnění. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněný je i záznam dalšího Biologického čtvrtku. Pavel Duda: Pozoruhodné paralely - Populační historie lidstva a evoluce kultury.

https://youtu.be/Fg1VVilFgH0
https://youtu.be/uDAhGGqoZMU

 


 

ISHE2016 Stirling1

Do dnešní půlnoci 12. 10. trvá příležitost poslat abstrakty na konferenci společnosti International Society for Human Ethology, která se bude konat 1.-5. srpna v malebném Stirlingu. Více informací a možnost přihlásit se najdete ZDE.


 

 

EHBEA 2016

Program kvapně se blížící (5.-9. 4.) konference EHBEA 2016 v Londýně najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme na příští Biologický čtvrtek 7. 4. Pavel Duda bude přednášet na téma Pozoruhodné paralely - Populační historie lidstva a evoluce kultury. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube najdete záznam dalšího Biologického čtvrtku. Filip Smolík: Dětský jazyk - Naučená dovednost i přírodní úkaz.

https://youtu.be/L_JbyvugYKY
https://youtu.be/rHapg7x_IZ0

 


 

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Na dalším Biologickém čtvrtku bude přednášet Filip Smolík, a to na téma Dětský jazyk - Naučená dovednost i přírodní úkaz. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň je k dispozici na YouTube záznam dalšího Biologického čtvrtku. Milan Chytrý: Druhově bohatá rostlinná společenstva - Proč je zrovna u nás tolik světových rekordů?

https://youtu.be/n66GlGznlA0
https://youtu.be/vE0H0RQSylg

 


 

Vztah člověka ke zvířatům

Pokud budete mít chvíli času, vyplňte nový dotazník spojený s hodnocením zvířátek. Na konci dotazníku se dozvíte, na co se výzkum zaměřuje a najdete zde i pár zajímavostí týkajících se dané problematiky. Dotazník najdete pod následujícím odkazem.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek 10. 3. Jaroslav Petr vystoupí s přednáškou na téma Vyhyneme? - Endokrinní disruptory ohrožují nás i budoucí pokolení. Přednáška se koná jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň si na YouTube můžete poslechnout záznam dalšího Biologického čtvrtku. Jakub Straka: Kukačky nejsou jen kukačky - Včely jako paraziti včel.

https://youtu.be/KJNqRR_V1MY
https://youtu.be/535uRygKIQY


Hodnocení atraktivity ženských tváří

Stále ještě hledáme muže ve věku 18-40 let s možností účastnit se výzkumu, jehož cílem je zjistit, zda se mění atraktivita ženských tváří v průběhu menstruačního cyklu. Vaším úkolem tak bude ohodnotit sadu fotografií ženských tváří (hodnocení trvá přibližně 15 minut), a to 2× s odstupem jednoho týdne u nás na Přírodovědecké fakultě.
Za účast vás čeká sladká odměna!

V případě zájmu nás kontaktujte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. 773 159 289. Současně budeme rádi za šíření tohoto výzkumu.

Děkujeme!

Číst dál...

Sourozence formuje pořadí v rodině

Jaký vliv na nás má počet sourozenců, jejich pohlaví a pořadí narození? Přečtěte si o tom v následujícím článku, kde se k tématu vyjadřuje i náš kolega Radim Kuba.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme Vás na příští Biologický čtvrtek dnes 3. 3. Jakub Straka si připraví přednášku na téma Kukačky nejsou jen kukačky - Včely jako paraziti včel. Jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Zároveň se podívejte na záznam prvního Biologického čtvrtku letního semestru 2015/16. Stanislav Komárek: Vzestupy a pády říší - Nejen biologický pohled.

https://youtu.be/8OnZ-vMCtY0
https://youtu.be/HBEfE3W0eKY


Souvisí úzkostlivost a neuroticismus s citlivějším vnímáním pachů web

Článek o roli čichu v našem životě a výsledky jednoho z našich výzkumů, který ukazuje pozitivní souvislost mezi čichovými schopnostmi a neuroticismem, najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na první Biologický čtvrtek tohoto semestru. Určitě si ho nenechte ujít, protože na něm vystoupí Stanislav Komárek s přednáškou Vzestupy a pády říší - Nejen biologický pohled.
Přednáška se koná v posluchárně "Fotochemie" v přízemí od 17:15. Součástí přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.


PrF UK logo

fhs logo

Přihlásit se

Login to your account

Username
Password *
Remember Me