Výzkumná skupina Etologie člověka je sdružení výzkumníků a výzkumných týmů působících především na Přírodovědecké fakultě a Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Zabýváme se nejrůznějšími aspekty lidského chování, kognice a osobnosti nejen z evoluční perspektivy, ale i historicko-teoretickými aspekty věd o chování. Cílem této stránky je poskytnout přehled o zkoumané problematice a dalších zdrojích informací především studentům a zájemcům o další studium etologie, ale i dalším kolegům z příbuzných oborů či širší veřejnosti.

 

AKTUALITY


 

Video Etologie

Zajímá vás, jaké je studium etologie člověka a jaké dovednosti si z něj odnesete? Nebo byste se chtěli dozvědět, čím se tento obor zabývá? Krátkou a výstižnou odpověď naleznete v tomto videu vytvořeném naším týmem a studenty.


ISHE2016 Stirling1

Až do 31. března je otevřena registrace na konferenci společnosti International Society for Human Ethology (ISHE), která se bude konat od 1. do 5. srpna v malebném Stirlingu. Plenární přednášky zde budou mít osobnosti jako Malinda Carpenter, Robin Dunbar, David Perrett, Benoist Schaal a Nancy Segal.
Studenti, kteří zde budou prezentovat své příspěvky jako první autoři a současně budou členy ISHE, nebudou povinni platit registrační poplatek ani ubytování.
Více informací o konferenci na stránkách společnosti nebo na Facebooku či Twitteru.


Klara Bartova Ph.D

Dne 15. ledna 2016 na Fakultě humanitních studií UK Klára Bártová úspěšně složila státní závěrečné zkoušky a obhájila disetační práci s názvem Preference a výběr partnera u homosexuálních jedinců a získala titul Ph.D. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Disertační práci si můžete přečíst pod následujícím odkazem.


Článek Hormonal contraceptive use during relationship formation and sexual desire during pregnancy

V časopise Archives of Sexual Behavior vyšel článek s názvem "Hormonal contraceptive use during relationship formation and sexual desire during pregnancy". Jeho výsledky ukazují, že těhotné ženy, které se seznámily s partnerem, když užívaly hormonální antikoncepci, partner sexuálně přitahoval více než ženy, které se s partnerem seznámily, když antikoncepci neužívaly. Užívání či neužívání antikoncepce však nebylo spojené s mírou mimopárové sexuální touhy.

Autory článku jsou Kelly D. Cobey, Jan Havlíček, Kateřina Klapilová a S. Craig Roberts. Celý si ho můžete přečíst ZDE.


Rozhlas Plus1

Ve středu 13. 1. bude od 14:35 hostem pořadu Studio Leonardo Jan Havlíček. Rozhovor se bude věnovat výzkumu čichu a tělesné vůně či atraktivity, takže určitě nezapomeňte poslouchat.


 

IARR2016

Konference společnosti International Association for Relationship Research (IARR) se bude tento rok konat od 20. do 24. července v Torontu. Mezi pozvanými hosty jsou Dan Perlman, Deborah Kashy, Harry Reis, Sandra Petronio, William (Bill) Fisher a David Schmitt.

Podávat abstrakty je možné do pátku 15. 1., více informací pak najdete na stránkách konference.


HBES2016 web

Od 29. června do 2. července se ve Vancouveru bude konat konference společnosti Human Behavior and Evolution Society. Mezi pozvanými hosty jsou Helen Fisher, Athena Aktipis, Louise Barrett, Bernard Crespi, Mark Collard, Aubrey de Grey, Vladas Griskevicius a Peter Jonason. Abstrakty je možné podávat do 1. března. Více informací o konferenci najdete ZDE.


Článek Consumption of garlic positively affects hedonic perception of axillary body odour web

Článek s názvem "Consumption of garlic positively affects hedonic perception of axillary body odour" vyšel v časopise Appetite. Ve třech studiích je ukázáno, že tělesná vůně jedinců, kteří zkonzumovali česnek, je hodnocena jako příjemnější, atraktivnější a méně intenzivní, než když česnek nejedli. Tyto poněkud překvapivé výsledky jsou vysvětlovány jeho velmi dobře známými zdraví prospěšnými účinky (např. antioxidační, antibakteriální vlastnosti), čímž jedinec konzumující česnek může poukazovat na své zdraví a také schopnost opatřit si kvalitní stravu.

Autory článku jsou Jitka Fialová, S. Craig Roberts a Jan Havlíček. Celý článek si můžete přečíst ZDE.


Minikonference NUDZ 2015

V pátek 11. 12. proběhla v Národním ústavu duševního zdraví mini konference, na které naši skupinu reprezentoval Vít Třebický s přednáškou "Formování prvního dojmu při fyzických konfrontacích".


ORL 2016 web

Zveme na 78. kongres České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP, který se uskuteční ve dnech 1. až 3. června 2016 v hotelu Thermal v Karlových Varech.
Ústředním tématem kongresu je „Quo vadis ORL“. Součástí odborného programu budou instruktážní kurzy, kulaté stoly, volná sdělení a postery.
Abstrakty lze podávat do 20. 2. Bližší informace se dozvíte na stránkách společnosti.


EHBEA 2016

Ještě do zítřka (5. 1.) je možné podávat abstrakty na konferenci European Human Behaviour and Evolution Association, která se bude konat od 5. do 8. dubna v Londýně.
Více informací o konferenci najdete ZDE.


Darek přednáška

10. 12. byl naším hostem Dariusz Danel z Polish Academy of Science, který se s námi podělil o výsledky své studie "Men with terminal illness relax their criteria for facial attractiveness".


TAČR web

S velkou radostí gratulujeme našim kolegům k dalšímu velkému úspěchu, a to získání grantu Technologické agentury České republiky pro projekt Vývoj adaptivního rozhraní v imerzivní virtuální realitě, umožňující modifikaci prostředí na základě aktuálního mentálního stavu testovaných subjektů a jeho následné využití pro nácvik chování prostřednictvím biofeedbacku.


Philip Zimbardo web

Hostem pořadu Hyde Park byl 12. 12. emeritní profesor na Stanfordově univerzitě Philip Zimbardo, psycholog a autor Stanfordského vězeňského experimentu. Rozhovor o povaze dobra a zla a dalších zajímavých tématech najdete pod tímto odkazem.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští, v tomto zimním semestru už poslední, Biologický čtvrtek. Pavel Hulva si připraví přednášku na téma O hybridní speciaci Červené Karkulky - Evoluční interakce vlka a člověka. Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněný je již záznam posledního Biologického čtvrtku. Julius Lukeš: Už nikdy sami! - My a naši mikrobi a eukaryonti.

https://youtu.be/ZwFrslkgBgg
https://youtu.be/hBwGLmI7puM


Vánoční večírek web

Všechny příznivce etologie srdečně zveme na tradiční vánoční etologický večírek. Konat se bude v úterý 15. 12. v Café Lajka (U Akademie 11, 170 00 Praha 7). Vítáni jsou samozřejmě i všichni Vaši známí!


 EHBEA 2016

Od 5. do 8. dubna 2016 se bude konat konference společnosti European Human Behaviour and Evolution Association na London School of Hygiene and Tropical Medicine v Londýně. Již nyní je možné podávat abstrakty svých příspěvků k posouzení, a to až do 5. ledna.
Plenární přednášky si připraví Louise Barrett - Blank slates, straw men and sacred cows: some (possibly heretical) views on evolution and human behaviour, Grazyna Jasienska - Evolutionary perspective on women’s reproduction and health, Jens Krause - Collective behaviour and collective cognition, Ron Lee - Evolutionary aspects of demography, sociality, and intergenerational transfers, Jay Stock - Human adaptability in response to major cultural transitions of the past 10,000 years a Jonathan Wells - Preventing chronic disease: an evolutionary perspective.
Určitě je tedy na co se těšit! Více informací je možné nalézt na stránkách konference.


gacr logo

K naší velké radosti uspěly v soutěži Grantové Agentury ČR hned dva projekty, na jejichž řešení se podílejí členové skupiny Etologie člověka:

Jan Havlíček - Percepce potenciálních oponentů a spojenců v kontextu fyzických konfrontací
Petr Weiss - Studium sexuálních variací

Gratulujeme!

Seznam všech podpořených projektů najdete ZDE.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 10. 12. Julius Lukeš vystoupí s přednáškou Už nikdy sami! - My a naši mikrobi a eukaryonti. Budeme se na vás těšit jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.


Záznam z poslední přednášky bohužel není k dispozici, jelikož Gerd Müller vyjádřil přání volně nezpřístupňovat nahrávku své přednášky.


 

Komárek křest

2. 11. od 17 hodin v literární kavárně Academia proběhne křest knihy Stanislava Komárka Evropa na rozcestí a zároveň bude uvedena kniha Živočichopis doby aneb Komárkova abeceda. Knihu pokřtí ekonom Tomáš Sedláček.


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Srdečně zveme na příští Biologický čtvrtek 4. 12. Čeká nás jeden z vrcholů zimního semestru. Gerd Müller si připraví přednášku na téma Do we need a new evolutionary synthesis? Sejdeme se jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube je záznam posledního Biologického čtvrtku. Estella Poloni: Diets, drugs, and human genetic diversity - Culture as a selective force of biological evolution.

https://youtu.be/25QLzSqhDJ4
https://youtu.be/FQnhFIuxMpU


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 26. 11. Estella Poloni vystoupí s přednáškou na téma Diets, drugs, and human genetic diversity - Culture as a selective force of biological evolution. Jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Právě byl zpřístupněn záznam nejnovějšího Biologického čtvrtku. Miroslav Kolařík: Poznej svého nepřítele! - Dermatomykózy savců.

https://youtu.be/GSX3yimEMVw
https://youtu.be/-r4mZlM_tWU 


 

 

Seeing each other web

16. 11. se na University of São Paulo v Brazílii uskutečnila přednáška Karla Kleisnera s názvem "Seeing each other: Modelling the first impression in cross-cultural perspective".

Pro zobrazení fotky z přednášky klikněte na tlačítko "Číst dál".

Číst dál...

Hodnocení atraktivity ženských tváří

Tentokrát se obracíme na muže ve věku 18-40 let s možností účastnit se výzkumu, jehož cílem je zjistit, zda se mění atraktivita ženských tváří v průběhu menstruačního cyklu. Vaším úkolem tak bude ohodnotit sadu fotografií ženských tváří (hodnocení trvá přibližně 15 minut), a to 2× s odstupem jednoho týdne u nás na Přírodovědecké fakultě. Za účast vás čeká sladká odměna!

V případě zájmu nás kontaktujte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. 773 159 289. Současně budeme rádi za šíření tohoto výzkumu.
Děkujeme!

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 19. 11. Miroslav Kolařík vystoupí s přednáškou na téma Poznej svého nepřítele! - Dermatomykózy savců. Budeme se na vás těšit jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube je nahraný záznam posledního Biologického čtvrtku. David Boukal: Kde váhy a teploměr (ne)stačí - Kapitoly ze života a smrti vodního hmyzu.

https://youtu.be/KHRgd5qisyY
https://youtu.be/uUyp82sIvtA

 


 

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 12. 11. David Boukal si připraví přednášku na téma Kde váhy a teploměr (ne)stačí - Kapitoly ze života a smrti vodního hmyzu. Jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněna je další nahrávka Biologického čtvrtku. Tomáš Hermann a Vojtěch Hladký: Koperník a nová věda - Astronomická revoluce podle Zdeňka Horského.

https://youtu.be/luTcfUnEeOA
https://youtu.be/Qa3l83k-Z38


Seeing each other web

16. 11. se v brazilském São Paulu bude konat přednáška Karla Kleisnera o tom, jak hodnotíme ostatní podle obličeje a co všechno jsme z něj schopni odhadnout.

Číst dál...


Vliv otců homoxcf

Dnes se s Vámi podělíme o výsledky dalšího výzkumu, který byl zaměřen na problematiku sexuálního imprintingu. Hlavním cílem naší studie bylo zjistit, zda mají otcové vliv na formování partnerských preferencí svých homosexuálních synů a následně, zda kvalita vztahu s otcem během dětství moduluje vznik těchto partnerských preferencí.

Výsledky ukázaly, že muži preferovali partnery, kteří se podobali otci v určitých sociodemografických charakteristikách (konkrétně v materiálním zajištění a politickém smýšlení), ve fyzických charakteristikách (konkrétně ve výšce, váze, maskulinitě a BMI) a v osobnostních charakteristikách (konkrétně v přívětivosti). Kvalita vztahu s otcem během dětství hrála oproti předpokladu pouze zanedbatelnou roli u všech tří zkoumaných skupin charakteristik.

Číst dál...

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 5. 11., kde vystoupí mimořádně dva přednášející, Tomáš Hermann a Vojtěch Hladký, s přednáškou na téma Koperník a nová věda - Astronomická revoluce podle Zdeňka Horského. Přednáška se koná jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně Fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube můžete shlédnout nahrávku posledního Biologického čtvrtku. Vojtěch Abraham: Naše přirozená vegetace - Holocén očima kvantitativní palynologie.

https://youtu.be/JK4tzO3j3vI
https://youtu.be/jsseLQprmpk


Vliv sourozenců na výběr partnera2

Přinášíme výsledky výzkumu, jehož jste se možná zúčastnili a jehož cílem bylo zjistit, zda výběr partnera mohou kromě rodičů ovlivňovat i sourozenci. Tedy zda jedinec během dětství může internalizovat charakteristiky sourozence, které bude později preferovat u svých partnerů v souvislosti s kvalitou vztahu, jaký se sourozencem během dětství měli. Předpokládali jsme, že partneři budou podobní bratrům respondentek ve vybraných fyzických a osobnostních charakteristikách, avšak pouze za předpokladu, že ženy budou retrospektivně hodnotit vztah s bratrem jako pozitivní.

Číst dál...


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 29. 10. Vojtěch Abraham si připraví přednášku na téma Naše přirozená vegetace - Holocén očima kvantitativní palynologie. Přednáška se koná jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Nyní se můžete podívat na nahrávku posledního biologického čtvrtku. Vojtěch Novotný: Quo vadis, tropická ekologie? - Biodiverzita podél ekologických gradientů a jak jí zachránit.

https://youtu.be/ToMWZpRXphQ
https://youtu.be/lZdKYkx0yoI


 

 

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Srdečně vás zveme na příští biologický čtvrtek 22. 10. Můžeme se těšit na přednášku Vojtěcha Novotného s tématem Quo vadis, tropická ekologie? - Biodiverzita podél ekologických gradientů a jak jí zachránit. Přednáška se bude konat jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Zpřístupněna je i nahrávka poslední přednášky: Štěpán Janeček: Čekání na Livingstona - Proč toho mnoho nevíme o ptačím opylování.

https://youtu.be/N_Dg5abVdyM
https://youtu.be/ZZOrCwl340k


 

 

Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Zveme vás na příští Biologický čtvrtek 15. 10. Štěpán Janeček si připraví přednášku na téma Čekání na Livingstona - Proč toho mnoho nevíme o ptačím opylování. Budeme se na vás těšit jako vždy ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie v 17:15.

 

Na YouTube je zveřejněn záznam prvního biologického čtvrtku letošního zimního semestru. David Storch: Ostrovní biogeografie pro suchozemce - Cesta k obecné teorii druhové diverzity.
https://youtu.be/5pJhurjcpJA
https://youtu.be/wj7raVHStl4 

 

PTNCE 2015 foto web

21. - 23. září se v Poznani konala konference společnosti The Polish Society for Human and Evolution Studies. Zúčastnilo se jí i několik členů naší skupiny. Více informací i celý program s abstrakty příspěvků můžete najít ZDE.

Martina Konečná: Male social status and its predictors among forager-horticulturalists of lowland Papua New Guinea
Pavel Šebesta: Vocal attractiveness in underweight men: Support for the “bad genes” hypothesis of vocal attractiveness?
Petr Tureček: Blending inheritance revisited: Simulation of selection in systems with non-particulate inheritance
Tereza Zikánová: Hormonal responses to winning and losing in female basketball players
Tomáš Kočnar: Cross-cultural agreement and disagreement in facial preferences
 

 

Jak vzhled ovlivňuje preference partnera2

Zveme Vás všechny k účasti ve výzkumu zaměřujícímu se na to, jak vzhled lidí ovlivňuje preference partnera. Budeme rádi, pokud nám pomůžete vyplněním dotazníku pod následujícím odkazem. Neměl by Vám zabrat více než 30 minut. Děkujeme!


 

ISHE Bulletin

Právě vyšlo nové číslo časopisu Human Ethology Bulletin, ve kterém si můžete přečíst například recenze knih Being Human: Bridging the Gap between the Sciences of Body and Mind (Gerhard Medicus) a Evolutionary Science of Human Behavior: An Interdisciplinary Approach (Edited by Peter LaFreniere & Glenn Weisfeld).


Biolog čtvrtkyDSC 0215 upr

Právě byl zveřejněn program Biologických čtvrtků na následující, již třiapadesátý, semestr. 

Na první Biologický čtvrtek letošního zimního semestru si David Storch připraví přednášku na téma Ostrovní biogeografie pro suchozemce - Cesta k obecné teorii druhové diverzity. Přednáška se koná 8. 10. ve Viničné 7 v posluchárně fotochemie od 17:15.

Číst dál...

Článek Toward the processing speed theory of activities of daily living in healthy aging

V časopisu Aging Clinical and Experimental Research vyšel nový článek Toward the processing speed theory of activities of daily living in healthy aging: normative data of the Functional Activities Questionnaire od Ondřeje Bezdíčka, Hany Štěpánkové, Lenky Martinec Novákové a Miloslava Kopečka. Jeho výsledky se zabývají instrumentálními aktivitami v běžném životě u starší části populace (60-96 let). Byly nalezeny korelace s rychlostí zpracování, visuálně-percepčními funkcemi a depresivními symptomy.

Článek v PDF si můžete přečíst ZDE.


 

Článek Přínos vyšetření čichu pro diganostiku neurodegenerativních onemocnění

Nový přehledový článek "Přínos vyšetření čichu pro diagnostiku neurodegenerativních onemocnění", který si tentokrát můžete přečíst v češtině, vyšel v časopise Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie. U řady neurodegenerativních chorob dochází ke změnám v čichovém vnímání, které lze vyšetřit psychofyzickými testy. Největší význam má vyšetření čichu u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, u nichž se poruchy čichu objevují před ostatnímu klinickými příznaky. Výsledky výzkumů ukazují, že u Alzheimerovy choroby je výrazněji postižena identifikace, zatímco u Parkinsonovy choroby je pokles napříč čichovými schopnostmi homogennější a prahy jsou zvýšeny více než u Alzheimerovy choroby.

Autory článku jsou Lenka Martinec Nováková, Hana Štěpánková, Jan Vodička a Jan Havlíček, přečíst si ho můžete pod tímto odkazem.


PrF UK logo

fhs logo

Přihlásit se

Login to your account

Username
Password *
Remember Me