Kolik procent biologických oborů představují informace o konkrétních druzích?

Jak velkou část studia PŘF zabírá biologie konkrétních druhů jako jejich výskyt, význam a poznávací znaky? Zajímal by mě zejména obor Ekologická a evoluční biologie.

Díky,
Dan.

Uf, to se hrozně těžko řekne. Myslím, že obecně řečeno je studium biologie o něčem jiném, než o učení se nazpaměť poznávacích klíčů. :)
Ale budiž, zkusím to nějak vyčíslit.
Řekla bych, že informace o konkrétních druzích se vyskytují hlavně (jenom?) v předmětech zařazených v modulu “Organismy”, ze kterých musí student EKOEVO splnit 45 kreditů ze 180 celkem, tedy 25 %. No, ale ani tyhle předměty rozhodně nejsou 100 % učení se různých druhů - některé jsou takové více (Terénní cvičení z botaniky - to je prakticky pouze o určování), vs. třeba Antropologie, kde těch druhů člověků zas tak moc není. :) U dalších předmětů (protistologie, parazitologie, mykologie, cévky, bezcévky…) bych řekla, že konkrétní druhy dělají tak 50 % z daného předmětu, zbytek jsou obecnější informace o celých skupinách.

Celkově tedy tak 12,5 % ze studia.

Ale je to dost subjektivní pohled. Záleží, co vlastně za informaci potřebuješ. Jestli se ptáš “Obnáší studium biologie hlavně biflování se telefonního seznamu druhů?” Odpověděla bych - rozhodně ne.

Zajímalo mě to třeba z praktického hlediska (jestli mají absolventi EKOEVO blíže k tomu stát se lesníkem nebo filosofem). Ale chápu, že to je asi dost úzce provázané, děkuji, vaše odpověď mi pomohla.

On modulový systém umožňuje, aby se člověk vlastně už od začátku studia mohl specializovat na to, co ho zajímá. Ale k lesníkovi si myslím, že mají tedy všechny obory PřF dost daleko. :) To bych spíš zkusila Mendlovku v Brně, nebo ČZU.

Přihlásit se k odběru Comments for "Kolik procent biologických oborů představují informace o konkrétních druzích?" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.