Hesla

Na naší škole máme k dispozici dvě základní skupiny hesel: univerzitní a fakultní. V následujícím článku si představíme, pro co která hesla platí, jak si je nastavit apod. Je to jednodušší než se na první pohled zdá.

Univerzitní hesla

Nejvyšší úrovní jsou univerzitní hesla z databáze CAS (tzv. CAS, LDAP nebo SISové heslo). Nachází se na adrese https://ldap.cuni.cz/index.php CAS znamená centrální autentizační služba, LDAP je druh serveru pro ověřování uživatelů a správu osobních údajů a SIS je hlavní použití tohoto hesla. Můžete si tam nastavit celkem tři (různá) hesla:

 1. Heslo pro webové aplikace (SIS, koleje, GA UK, stipendia, …) - funguje i pro přihlášení do celé aplikace (toto heslo je předáváno na fakultu a nastavováno na fakultních účtech),
 2. heslo pro bezdrátovou síť Eduroam (ověření vůči rektorátnímu serveru, viz níže),
 3. heslo do domény Jinonice (počítačové sítě skupiny humanitních fakult), mělo by fungovat i na některých kolejích.

Samozřejmě vám nic nebrání udržovat tato tři hesla stejná. Počáteční heslo pro webové aplikace byste měli obdržet při vydání karty ISIC spolu s přihlašovacím jménem, toto heslo má platnost v CAS jen 5 dní, změňte si jej proto co nejdříve. Uživatelem nastavené heslo pro webové aplikace má platnost 365 dní. Platnost hesla pro Eduroam a hesla pro doménu Jinonice není časově omezena.

Politika hesel v CAS pro webové aplikace je shodná s politikou fakultní, tj.:

 1. Heslo nesmí být shodné s žádným z posledních pěti použitých hesel.
 2. Heslo nesmí obsahovat znaky s diakritikou.
 3. Heslo musí mít délku alespoň 8 znaků.
 4. Heslo musí obsahovat znak z každé z následujících skupin:
 • malá písmena (a-z)
 • velká písmena (A-Z)
 • čísla (0-9)
 • nealfanumerické znaky (!@#$%^&*()/?<>,.{[]}\|’~`”_)
 1. Heslo nesmí končit mezerou (z důvodů integrace s Google Apps na fakultě)

V hesle nesmí být použita část jména, loginu nebo emailové adresy.

V případě problému s přihlášením k CAS vyzkoušejte přihlášení pomocí čísla osoby UK, po přihlášení se Vám zobrazí uživatelské jméno použitelné pro přihlášení (někteří mají přihlašovací jméno v CAS včetně domény). Pokud vám heslo propadne v CAS, nezbývá, než se vypravit na studovnu na Albertově 6 (http://ucebny.natur.cuni.cz), nebo do jednoho z výdejních center [3] (pro nás jsou asi nejlepší MFF v ulici Ke Karlovu a Celetná). Při změně hesla pro webové aplikace by se vám měli do 20-ti minut změnit i hesla na fakultě (viz. dále).

Centrální heslo umožňuje vstup do následujících aplikací:

Jako uživatelské jméno pro dané univerzitní systémy (včetně samotného CAS) slouží:

 • číslo osoby UK, což je devítimístné číslo pod fotkou na ISICu,
 • login osoby - ten, který se zobrazí v CAS po přihlášení. Obvykle je to stejný login jako na fakultě (“login”). U některých uživatelů může být doplněn o doménu - tzn. pak je va tvaru “login/natur.cuni.cz”.

Další univerzitní hesla

Samostatné je heslo i login pro objednávání jídel v menze. Dostanete jej, když si jdete do menzy poprvé uložit kredit na ISIC, abyste si za něj pak mohli kupovat obědy a bagety. Pravděpodobně bude v budoucnu také zahrnuto do centrálního systému, ale zatím stojí samo o sobě. Přístup do aplikace je na adrese https://kamweb.ruk.cuni.cz/webkredit/

Fakultní hesla

Když si změníte hlavní univerzitní heslo, měly by se vám do 20-ti minut změnit i fakultní hesla pro emailový účet a účet ve Windows doméně. Pokud by k tomu nedošlo do 20-ti minut, je to chyba a měli byste jí nahlásit CITu. Fakultní heslo má platnost 365 dní a je tedy kompatibilní s hesly univerzitními.

Fakultní emailový účet umožňuje zejména přístup k
Fakultní účet ve Windows doméně umožňuje zejména přístup k:

Přestože existují postupy, jak si změnit heslo do fakultních systémů odděleně, jediným podporovaným postupem ze strany fakulty je vždy změna hesla v CAS.

Intranet

Vnitřní síť fakulty je nově součástí webových stránek https://www.natur.cuni.cz/. Interní sdělení a dokumenty se zobrazí pouze přihlášenému uživateli. Zatímco na tzv. extranetu (běžně viditelném webu) jsou informace určeny pro nejširší veřejnost, zprávy na intranetu jsou určeny jen pro nás. Než se přihlásíte (vpravo nahoře), vidíte jen zprávy, které jsou publikované i pro nejširší veřejnost. Teprve až po přihlášení uvidíte i zprávy určené jen pro lidi z fakulty.

Některé zprávy jsou určeny jen pro lidi z nějaké katedry. K takovým zprávám se proklikáte na jednotlivé katedry a následně Aktuality. Např. https://www.natur.cuni.cz/biologie/botanika/aktuality (https://www.natur.cuni.cz/ , kliknout na Biologie (nahoře) | Katedra Botaniky (vlevo) | Aktuality (vlevo))

Proxy, osobní web a fakultní e-mail

Podrobnější informace o nastavení proxy a jejích výhodách jsou na http://web.natur.cuni.cz/student/webove-adresy a obrázkový návod na http://web.natur.cuni.cz/student/nastaveni-proxy Jednoduchý návod na zřízení osobního webu na fakultním serveru je na http://web.natur.cuni.cz/student/prirucka-prvaka/pocitace a další informace o fakultním e-mailu jsou na http://ga.natur.cuni.cz

Bezdrátová síť Eduroam

Pro přihlášení do bezdrátové sítě Eduroam lze použít buď univerzitní login ve tvaru cislo_isic@cuni.cz nebo fakultní e-mail (uzivatelske_jmeno@natur.cuni.cz) a příslušné heslo. Základní rozdíl je v tom, jestli ověření uživatele probíhá na úrovni univerzity nebo fakulty. Pro přihlášení k Eduroam s ověřením vůči fakultnímu serveru je nutné použít fakultní iradius server. Pokud použijete fakultní login, bude mít ze svého počítače přístup do všech elektronických zdrojů (např. na Web of Science), kam je normálně přístup jen z fakulty. Viz. http://wifi.natur.cuni.cz/ a http://www.eduroam.cz/

Další hesla

Zmíněná hesla pokrývají většinu běžných činností spojených se studiem. Některé katedry mají vlastní malé počítačové sítě a vlastní hesla, to je již ale nad rámec tohoto textu. Tento web má také vlastní heslo. Registrace zde samozřejmě není nutná, ale získáte díky ní mnohem pohodlnější práci s obsahem nebo třeba prostor pro vlastní tvorbu. K přihlašování by samozřejmě šlo použít univerzitní heslo, ale hlavně administrativně to je dosti obtížné. Zatím se mi zdá, že přínosy příslušnosti k jednotnému loginu nevýhody nepřevyšují (zařizování). Ale pokud máte jiný názor, mělo by to jít zařídit. Připomínky a doplnění vítány!

Komentáře

Obrázek uživatele Jan Kriz

V současnosti se u Centrálního katalogu elektronických zdrojů nepoužívá CAS, ale kombinace čísla osoby a čárkového kódu ISIC.
Ale vzhledem k obrázku co tam je to snad každému dojde;-)

Jan Kříž

Ahoj. Mám naléhavý dotaz za kamarádku. Dostala se těď k nám na PřF, ale ještě nemá žádné heslo a id do CAS, které potřebuje na založení žádosti do Mašinky (5. 7. je uzávěrka). Najde jí ani nastavit heslo pro uchazeče na https://ldap.cuni.cz/weakpwreset.php protože studentům PřF to nejde. Co má dělat? Ve výdejním centru ji asi nic nevygenerují pakliže ještě není po zápise ani nedostala dopis o rozhodnutí o přijetí. Obávám se, že tě´d před sváteční víkend nikoho nesežene, nemáte nějaký kontakt kam se obrátit?Mockrát děkuju.

To si vzpoměla brzy. No, na https://ubytovani.is.cuni.cz/zadosti/zadatel je hned pod těmi vodorovnými čárami nápis, ať tam kliknou uchazeči. O ničem jiném nevím, ale tohle by mělo fungovat.

To právě bohužel u studnetů PřF, Farmačky v HK a jeste neceho nefunguje. Moc to nechápu, co tedy mají dělat. Nenašla jsme nikde žádné info a prý nic nedostali. Prý je jediný způsob jak na PřF získáš ID a heslo nechat si ho vygenerovat ve výdejním centru. To ale nevím na základě čeho by jí to vygenerovali (krom toho že je vikend a svatek) stejně ještě není po zápisu ani nemá rozhodnutí o přijetí (písemné). Moc dík za reakci :) Snad na to ještě nějak přijdem.

Přihlásit se k odběru Comments for "Hesla" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.