Nastavení proxy

Proxy umožňuje přístup k elektronickým zdrojům fakulty (typicky vědecké databáze článků) odkudkoliv. Stačí provést pár jednoduchých nastavení v internetovém prohlížeči a můžete pak vědu dělat odkudkoliv. Třeba i z dovolené o prázdninách. :-)

V podstatě to funguje tak, že váš prohlížeč se nejdřív připojí na fakultu a posléze k hledané stránce, čímž budete pro stránky, které jinak fungují jen z fakulty, jako byste na fakultě opravdu byli. Nutno ovšem podotknout, že to nefunguje úplně vždy. Níže je nastavení pro Mozillu Firefox, Google Chrome/Chromium a Operu. Pro ostatní prohlížeče je to obdobné. Proxy lze nastavit i celému systému, ale to je v tomto případě, řekl bych, zbytečné. Obecně je třeba vyplnit adresu proxy serverů (pro všechny protokoly) cache.natur.cuni.cz (mimo adres localhost a 127.0.0.1) a port 3128 (někdy se používá i zápis cache.natur.cuni.cz:3128).

Poté, co proxy nastavíte a připojíte se k 1. webu, prohlížeč se zeptá na jméno a heslo. Použijte uživatelské jméno k fakultnímu e-mailu (nalevo od ‘@’; typicky by mělo být stejné jako přihlašovací jméno do SISu) a odpovídající heslo. To také zpravidla odpovídá heslu pro SIS, ale lze jej udržovat odlišné. Pokud to nebude fungovat, zkuste se přihlásit k fakultnímu e-mailu a případně si v CAS změňte heslo. Do hodiny by to mělo fungovat. Pokud ne, zkontrolujte nastavení proxy. Nastavení může také být teoreticky blokováno vaším systémem. Zde už asi bude na místě osobní asistence někoho zkušenějšího.

Mozilla Firefox

Nastavení proxy naleznete v Linux v nabídce Úpravy | Předvolby a ve Windows v nabídce Nástroje | Možnosti. Dále zvolte položku Rozšířené, záložku Síť a klikněte na Nastavení připojení… Vypňte to podle následujícího obrázku.

Nastavení proxy ve Firefoxu

Pokud používáte Firefox 4 se změněným designem (podobný Opeře), nastavení najdete po kliknutí na tlačítko Firefox vlevo nahoře a pak na Možnosti a opět na Možnosti. Zbytek je stejný.

K Firefoxu je k dispozici i celá řada velmi dobrých rozšíření. Pro nás je v tuto chvíli zajímavý doplněk FoxyProxy, který umožňuje pohodlné přepínání mezi proxy sítěmi. V pravém dolním rohu uvidíte jeho ikonu stavu. Po kliknutí se dostanete do nastavení. Stačí podobně jako předchozí vyplnit podle následujícího obrázku:

Nastavení FoxyProxy

Kliknutím pravým tlačítkem myši pak můžete přepínat mezi jednotlivými sítěmi (typicky mezi proxy a připojením bez proxy). Pokud se rozhodnete používat FoxyProxy nebo jiný podobný doplněk, nenastavujte proxy podle postupu výše, ale použijte pouze nastavení v rámci doplňku.

Opera

Klikněte na menu Opery v levém horním rohu a vyberte Nastavení | Nastavení… (Ctrl+F12). Potom klikněte na kartu Pokročilé volby a položku Připojení. Klikněte na Servery proxy… a vyplňte podle obrázku níže. Nevím o doplňku, který by umožňoval snadnou správu proxy sítí podobně jako pro Firefox, ale když na něco přijdete, podělte se. :-)


Proxy lze snadno a rychle vypínat kliknutím na menu s logem Opery vlevo nahoře a pak na Nastavení | Rychlá nastavení (F12) | Povolit servery proxy.

Google Chrome/Chromium

Pokud vím, tak nastavení se mezi Linuxem a Windowsem liší. Já popisuji linuxovou verzi a budu rád, když někdo případně upraví návod pro uživatele Windows (pokud se tedy tak zásadně liší). Klikněte na ikonu s klíčem vpravo nahoře a z nabídky vyberte Možnosti. Klikněte na kartu Pod pokličkou a pak na Změnu nastavení proxy. Vyberte možnost Ručně zadat nastavení proxy a klikněte na Nastavení… Vyplňte podle obrázku níže.

Nastavení proxy v Chromiu (Linux)

Podobně jako pr Firefox jsou i zde k dispozici rozšíření. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Proxy Switch. Po instalaci klikněte na ikonu Proxy Switch vpravo vedle adresního řádku a vyberte Možnosti. Na kartě Proxy profiles vyplňte profil podle obrázku níže.

Proxy Switch, doplněk pro Google Chromium/Chrome

Na kartě General doporučuji zaškrtnout  Quick Switch a vybrat Cycle all profiles. Klikněte na Save. Proxy pak vpnete a zapnete prostým kliknutím na ikonku rozšíření (vypadá jako malý glóbus). Pokud používáte tento nebo obdobný doplněk, nemusíte měnit nastavení proxy celého prohlížeče.

Google Chrome, Safari a Internet Explorer v Microsoft Windows

Tyto poznámky na okraj byly testovány na Windows XP Proffessional. U jiných verzí se to může lišit. Tyto 3 prohlížeče ve Windows přebírají nastavení proxy celého systému, zde je změna poněkud netriviální. Dostanete se k tomu v Chrome přes Možnosti (“klíč”) | Pod pokličkou | Siť | Změna nastavení proxy. V Safari přes Preferences (“ozubené kolečko”) | Advanced | Proxies | Change settings. A v Internet Exploreru přes Nástroje | Možnosti internetu | Připojení. Jak tam nastavit proxy netuším. Kdyby někdo věděl, bylo by hezké, aby se o své znalosti podělil s ostatními… Je také nutné si uvědomit, že to změní nastavení proxy celého systému, takže nejen váš prohlížeč, ale úplně všechny programy by pak komunikovaly přes fakultní proxy. To asi není ten úplně chtěný výsledek… Řešením je používat nějaký jiný prohlížeč (Mozilla Firefox nebo Opera) nebo v Případě Chrome použít výše zmíněný doplněk.


Je-li nastavení prohlížečů v Macu výrazně jiné (je vidět, že v principu to je vždy stejné), bylo by fajn, aby se našla nějaká dobrá duše, která se o tito informace podělí. Stejně tak by bylo hezké, kdyby někdo napsal, jak se nastavují proxy ve Windows (viz výše zmíněný problém s Chrome, Safari a IE ve Windows).

Komentáře

Super, tohle jsem zrovna potřeboval. Koukám ale, že autor nechtěl rozjíždět windows ve vitrualboxu. Jen aby bapsal tento návod…

No, 1) ono je to v principu všude stejné a v praxi spíš záleží na prohlížeči než systému a 2) bych musel stahovat ISO Windows z Pirátské zátoky nebo z nějakého takového umístění a celé to instalovat, abych pak zjistil, že nastavení je z 80-90 % stejné, a to se mi opravdu nechtělo. :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Tak to je opravdu dobrá věc a pomoc, čl nemusí být pořád na fakultním PC. Já jakožto naprostý neznalec PC jsem si to nějakým záhadným způsobem zvládla nastavit, akorát se mě to ptá na jméno a heslo při každém spuštění internetu (mám firefox), toto lze nějak odstranit? či jsem někde něco nezaklikla? Omlouvám se za tento dotaz, ale opravdu nerozumím těmto věcem o moc víc než že dvojklikem se něco spustí apod…:)

Ahoj, pokud to nemáš přenastavené (v nastavení karta Zabezpečení a nechat zaškrtnutou volbu “Pamatovat si na serverech hesla”). Potom když spustíš Firefox, tak zadáš jméno a heslo a nahoře se objeví lištička s dotazem, jestli si Firefox má to heslo zapamatovat (ta lišta zas za chvíli zmizí). Odklikni, že ano. Potom sice při každém startu vyskočí ten dialog se jménem a heslem pro proxy, ale už to aspoň bude předvyplněné a stačí to odkliknout. Tohle je ale dobré pouze pokud ten počítač nepoužívá ještě někdo, kdo by pak to heslo mohl zjistit. :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Pokud zrovna nepotrebujes pristup k elektronickym zdrojum fakulty, tak to muzes v nastaveni zase vypnout (Bez proxy serveru) a pak zapinat dle potreby.

Používáš-li Firefox nebo Chrome, přijde mi jako nejpohodlnější použití nějakého doplňku (viz článek).

Článek jsem doplnil o pár poznámek k Windows. Pro ty zoufalce, co ten hloupý systém používejí. :-P

Taky by vás mohlo zajímat toto: http://www.linuxexpres.cz/praxe/synchronizace-prohlizecu

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Přístup přes proxy jsem zprovoznila, bez problémů mi fungoval (ve Firefoxu). Od čtvrtka však mám smůlu, nefunguje to a hlásí chybu v připojení. V pátek (tedy včera) jsem se ptala svého školitele, jestli o tom něco neví, říkal, že ve čtvrtek nějakou dobu nešel na fakultě internet a že by to mohlo být tím. No v pátek už internet určitě šel, ale přístup přes proxy stále nefunguje. Nevíte někdo, co s tím?

Nevím o tom nic, ale zeptám se zodpovědného pracovníka CITu (Václav Hůla) a dám vědět.

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Nechci to zakřiknout, ale od dnešního rána už je zase všechno v pořádku - proxy běží, zdá se, jak má.

Tomáš Macháček

Dobrý den,
zde jste uvedli jen jeden z možných způsobů vzdáleného přístupu k EIZ - za pomoci fakultního proxy.
Další způsob, který jste opomněli (a možná jednodušší a lepší), je přístup přes univerzitní proxy server. Nemusí se nic nastavovat v prohlížeči. Stačí být autorizovaným uživatelem UK. Jak univerzitní proxy server použít a jaké přístupové údaje jsou třeba, je vysvětleno v kratičkém kurzu na webu SVI a knihoven v části další informace, konkrétně na adrese:
http://lib.natur.cuni.cz/BIBLIO/index.php?menu=pez.
Jinak je možné si zapsat volitelný předmět Služby knihoven a elektronické informační zdroje PřF UK v praxi.

Hodně úspěchů s EIZ přeje SVI PřF UK.

Vzhledem k tomu, ze jde o novinku podzimu, tak jsem to sem zapomnela napsat… Ale na webu EIZ a knihoven v seznamech elektronickych odbornych databazi a v seznamu elektronickych knih, ktere nakoupila PrF pribyly odkazy na VZDALENY PRISTUP pres universitni aéplikaci ez proxy.
Ty funguji tak, ze nemusite mit nastaveny pocitac na fakultni proxy, ale staci po zvoleni odkazu zadat prihlaseni do CAS (tj.stejne jmeno a heslo jako do SIS) a pak uz vas to presmeruje na tu odbornou databazi, ci knihu. Tedy je to dobre pro pristup z cizich pocitacu.
http://lib.natur.cuni.cz/BIBLIO/eiz - zde jsou odkazy v detailu databaze, tedy pod ikonkou lupicky
http://lib.natur.cuni.cz/BIBLIO/ebooks - zde jsou odkazy pred nazvem knihy (ikonka vzdaleneho pristupu)

Tak vesele uzivejte zdroje i ze zahadnych mist!:-)

Přihlásit se k odběru Comments for "Nastavení proxy" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.