S Fulbrightem do Ameriky

Byla by škoda strávit celé studium doma a nikam se nepodívat. Mnoho z nás vyzkoušelo možnosti programu Erasmus umožňující cestovat po Evropě. Lákavou destinací jsou i Spojené státy americké, kam ale náš milý Erasmus nesahá. Nicméně tu je zatím ne příliš známá možnost Fulbrightova stipendia. Ta slouží jednak k návštěvě USA na minimálně 3 měsíce pro studenty (aktuálně je to využíváno hlavně doktorandy) i vyučující, jednak k návštěvě Američanů v cizích zemích (můžete si tak pozvat na půl roku amerického kolegu).

Seznam nám dostupných stipendií je poměrně zajímavý a pokud máte v USA kolegu, který vám napíše formální zvací dopis, máte poměrně slušnou šanci se na to pracoviště podívat a nějakou dobu tam bádat. Úřednická náročnost přípravy je srovnatelná s Erasmem, ale lidé z české kanceláře Fulbrightovo komise jsou moc milí a opravdu se vám snaží pomoci.
Je vyžadován jazykový test, který můžete složit před pohovorem a rozhodně se ho netřeba obávat. Pokud vás nabídka zaujala, potřebujete zejména:

  • vybrat si pro vás vhodný program
  • vybrat si instituci v USA, kam chcete jet a získat od nich (nejlépe od kolegy, se kterým už někdo z vašeho okolí spolupracuje) krátký zvací dopis
  • získat doporučující dopisy od někoho z vašeho okolí - školitele apod. (že si zasloužíte tam jet, že jste schopní a tak)
  • napsat grantovou žádost - co chcete dělat, proč v USA apod.
  • doložit jazykové znalosti nebo před pohovorem složit test
  • projít pohovorem - to byla nejpříjemnější část z celého procesu, příjemné popovídání :-)
  • probojovat se žádostí o americké vízum, což je i přes velkou pomoc lidí z komise poměrně obtížné
  • užít si pobyt v Americe :-)

Nutno také říci, že oproti Erasmu nabízí Fulbright poměrně vysoké stipendium (liší se podle jednotlivých států Unie), zaplatí vám letenku a případné školné. To hodně pomůže. I přes výčet výše se nedá říct, že by obtížná, nezískatelná. Rozhodně to stojí za pokus. Nebo alespoň za úvahu.

Pár osobních zkušeností

Já jsem se díky Fulbright-Masarykovu stipendiu dostal do Missouri Botanical Garden v Saint Louis (sídlí tu mj. Monsanto nebo známá Angiosperm Phylogeny Group). I když město mi k srdci nepřirostlo, místní botanická zahrada je skutečně úchvatná a výzkumné centrum patřící zahradě (sestávající hlavně z obrovských a skvěle organizovaných herbářů) je opravdu špičkové. I jeho osazenstvo je velmi přívětivé. Věda se tady prostě dělá velmi dobře. Zájemci se mohou podívat na pár fotek a časem i snad něco napíšu. Každopádně jde o velmi zajímavou zkušenost.

Komentáře

Se vším, co je napsáno Vojtou, mohu více než souhlasit. Šance podívat se do Spojených Statů s Fulbrightem je poměrně velká. V kanceláři v Praze jsou uředníci v nejlepším slova smyslu, kteří mi pomohli opravdu se vším, co jsem potřeboval - od okamžiku prvního zájmu o podaní projektu, přes jeho vlastní podání až k tomu, že jsem v Kalifornii na 10 měsíců. Stačí mít odvahu odjet, vymyslet dobrý projekt a k němu napsat spravný text - co je potřeba dále, už napsal Vojta.
Myslím si, že studijní cestování po Evropě je zcela nutné a možnost podívat se ještě dále je velice vhodná. A pobyt ve Spojených Státech ukáže vědu, studium a normální život ještě úplně jiným způsobem (ať už si o Americe myslíte cokoli…).
Jsem na College of Chemistry univerzity v Berkeley ( http://berkeley.edu/ ) na “Stipendiu pro pobyt vědců a přednášejících” Výše stipendia mi umožňuje pobyt s celou rodinou (2 děti na high school). Berkeley (a samozřejmě SF) je nádherné místo, už více než měsíc si tady užíváme krasného prostředí, kultury a přírody v okolí.
Neváhejte a zkuste si podat vlastní projekt…

Zdravím,
zajímalo by mě, jak je to s tím jazykovým testem. Mám to chápat tak, že k získání tohoto stipendia není potřeba mít absolvovaný Toefl, jako jsem to, myslím, někde viděl? Opravdu stačí “pouze” nějaký test?
Díky, VP.

Ahoj, to se liší mezi jednotlivými stipendii a obory. Přesné informace jsou na http://www.fulbright.cz/pro-studenty-absolventy-vs Někde TOEFL vyžadují, jinde ne. Bude-li něco nejasného, zeptej se jich http://www.fulbright.cz/kontakty Zpravidla odpovídají rychle a kvalitně. Každopádně tam je “celkem vysoká” (ale přesná čísla nezveřejňují) úspěšnost, takže doporučuji to zkusit.

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Ahoj, v září budu na PřF UK nastupovat do prvního ročníku bakalářského studia. Už teď se ale snažím přemýšlet o své akademické kariéře ;) Zajímalo by mě, jestli je nějaká šance pro studenta bakalářského studia dostat se na studijní pobyt do Ameriky (například pod záminkou sbírání podkladů k bakalářce atd.). Nevíš o tom něco? Je vůbec v takovém případě (teprve bakalářské studium) možnost získat finanční podporu od Fulbrighta nebo od nějaké jiné organizace? A co podobné studijní pobyty i v rámci Evropy? Omlouvám se, pokud je to off topic, předem díky za odpověď :)
ZM

Ahoj, jdeš na to dobře. :-) S Fulbrightem je teoreticky možné jet do USA na magisterském stupni, ale spíš bych počítal až s doktorátem. Každopádně je to dobré stipendium. Po Evropě samozřejmě můžeš jet už v bakaláři, v rámci programu Erasmus, viz http://erasmusclub.natur.cuni.cz/informace-pro-ceske-studenty a tam uvedené odkazy. Nabídka partnerských institucí se liší podle katedry a je případně možné uzavřít novou smlouvu s novou institucí, ale je potřeba na to myslet dopředu, páč to dlouho trvá. Jinak mi přijde, že nejjistější metoda, jak někam vyjet je bohatý školitel a vhodně zvolené téma. :-) Cesty se totiž dají hradit z grantů, ale vlastní budeš mít nejdřív na magistru (budeš-li dobrá a budeš mít štěstí). Podobných programů existuje řada (fond mobility, …), ale typicky jsou až pro starší studenty.

Přihlásit se k odběru Comments for "S Fulbrightem do Ameriky" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.