Návod na připojení k datovému skladu "termal"

Pro download a upload souborů z/do datového skladu budete potřebovat klienta pro přenos souborů, který podporuje protokol SFTP nebo SCP. Vhodným zástupem této kategorie programů je freeware WinSCP. Zde je uveden návod na jeho použití.

1. Získání programu

Program WinSCP je možné stáhnout z http://www.winscp.net/eng/download.php , je možné rovněž použít kopii uloženou na této webové stránce.

2. Instalace programu

Spusťte instalační program. Zobrazí se okno průvodce instalací. Ponecháme na všech obrazovkách přednastavené hodnoty a v jednotlivých krocích vždy klikneme na tlačítko "Next" ve spodním okraji okna průvodce. Pro ilustraci uvádíme seznam obrazovek, protože na nich ale nic nebudeme měnit, projdeme jimi ve skutečnosti během několika desítek sekund.


Na poslední obrazovce se tlačítko "Next" změní na "Finish", po odklinutí je instalace hotova a program se Vám rovnou spustí. Příště jej spustíte již klasicky pomocí ikony na ploše nebo z nabídky "Start".

3. Vytvoření profilu

Abychom nemuseli po každém spuštění znovu zadávat všechny údaje o připojení, vytvoříme si jednoduchý profil. Zadáme "Host name", "Port number", "Username" a úřípadně i "Password" podle následujícího obrázku (pokud heslo nezadáte nyní, nebude ve Vašem počítači uloženo a při každém připojení jej budete muset zadat znovu - pracnější, ale bezpečnější).



Potom klikněte na tlačítko "Save..." a potvrďte "OK", jak je naznačeno na dalším obrázku.


4. Připojení k serveru

Tímto bodem budete začínat při opakovaném použití klienta.  Nyní vytvořený a uložený profil již jen vybereme a zvolíme "Login".



Při prvním připojení k serveru jsme dotázáni, zda souhlasíme s importem veřejného klíče serveru. Po potvrzení se tento klíč uloží na disku Vašeho počítače a příště se Vás již počítač ptát nebude.



Pak se zobrazí krátká zpráva o průběhu přihlašování k serveru a pokud vše dobře dopadlo, zobrazí se okno se dvěma panely. V levém panelu vidíte strukturu složek a souborů na Vašem počítači, v pravém pak najdete obsah složky na vzdáleném serveru.



Další práce je v podstatě shodná s prací v souborovém nanažeru typu Total Commander (stejně tak např. Windows Commander, Servant Salamander, Norton Commander, Midnight Commander, Volkov Commander ad.) Můžete do/z pravého okna překopírovat nebo přesunout libovolný soubor, můžete vytvářet složky a soubory umísťovat do nich, vzdálený obsah lze samozřejmě i mazat.

Doporučujeme všechna data na serveru ukládat do složky "SOUBORY" nebo podsložek, které si v této složce vytvoříte.

5. Odpojení od serveru

Klikněte na "F10 Quit" v pravém dolním rohu okna aplikace nebo stiskněte klávesu F10 anebo jednoduše zavřete okno aplikace kliknutím na křížek v pravém horním rohu (případně z klávesnice Alt+F4). Budete dotázáni, zda chcete od serveru opravdu odpojit (tuto výzvu lze potlačit).