Molekulární fylogeneze suchozemských skupin vodomilovitých brouků

Ačkoliv je čeleď vodomilovitých (Hydrophilidae) známá hlavně díky tomu, že její zástupci žijí ve vodě, některé skupiny vodu opustily a žijí v různých suchozemských biotopech (v hrabance, v trouchnivějících rostlinných zbytcích, exkrementech býložravců, v trsech bromélií, květenstvích helikonií atd.). Na rozdíl od vodních skupin, které jsou intenzivně studovány, není o suchozemských skupinách známo téměř nic. Základním předpokladem pro pochopení morfologie, bionomie a rozšíření těchto skupin je znalost jejich fylogeneze. Morfologické přístupy prozatím nepřinesly přesvědčivé výsledky a zapojení molekulárních znaků je proto nezbytné.

Příklady otázek k řešení:  

Jak jsou si jednotlivé rody a skupiny rodů navzájem příbuzné?

Jsou rody žijící v Austrálii a v Jižní Americe starobylou gonwandskou faunou nebo pocházejí z široce rozšířených předků, kteří jinde nepřežili??

Proč je v Jižní Americe tak málo druhů žijící ve výkalech savců – jsou to zbytky fauny vyhynulé s původními savci, nebo jenom imigranti ze Severní Ameriky?

Jsou si skupiny žijící v fytotelmách (nádržkách vody v rostlinách) navzájem příbuzné?

Jak na to?

Hlavní část práce bude v laborce a u počítače - izolace DNA, amplifikace vhodných jaderných i mitochondriálních genů, alignment získaných sekvencí, konstrukce fylogenetických stromů, kombinace molekulárních znaků s morfologickými.

Ačkoliv se hlavní část práce předpokládá v laborce, v případě zájmu lze zahrnout i terénní aktivity, sběr materiálu atd.

Pro koho?

Vhodné pro bakalářskou + diplomovou práci, případně i pouze pro diplomku.

 

více informací:

Mgr. Martin Fikáček

mfikacek@seznam.cz

osobně č. dveří 117

www.cercyon.eu