Morfologie a bionomie larev vodomilovitých brouků

Vodomilovití brouci patří mezi časté obyvatele vodních biotopů a některé druhy najdeme i mimo vodu. Larvy všech těchto brouků vyžadují vysokou vlhkost, dýchají vzdušný kyslík a jsou dravé, navíc se dají celkem bez obtíží chovat. Tím bohužel znalosti o nich téměř končí – nejsou známé potravní preference jednotlivých druhů a u mnohých druhů vlastně ani není jasné, jak larva přesně vypadá. Někteří z nich jsou přitom dosti pravděpodobně významnými predátory např. komárů, much a jiných dvoukřídlých.

Nabízené problémy k řešení:

DP1) Larvální morfologie

Co budete zjišťovat? Jak vypadají larvy jednotlivých druhů?  Liší se mezi sebou? Které znaky je umožňují spolehlivě odlišit.

K čemu je to dobré? základní výzkum pro následné studie bionomie jednotlivých druhů, příprava určovacích klíčů pro hydrobiologickou praxi

Jak na to? terénní sběr materiálu, chov larev v laboratoři, studium morfologie většího počtu druhů (optická mikroskopie, SEM), morfometrika

Pro koho? vhodné pro bakalářskou i diplomovou práci, vhodné pro studenty učitelských kombinací

 DP2) Potravní ekologie – klasické (a molekulární) přístupy

Co budete zjišťovat? Jak se liší potravní nároky různých druhů? Proč se larvy liší tvarem kusadel – může za to potravní specializace? Liší se potravní specializace mezi jednotlivými instary? K čemu jsou dobrá podivně asymetrická kusadla některých skupin? Je případná potravní specializace korelovaná s taxonomickým postavením daného druhu?

K čemu je to dobré? Zhodnocení ekologické role vodomilů v ekosystému, objasnění vlivu potravních specializací a způsobu života na morfologii, obecnější ekologické studie kompetice mezi predátory (ve spolupráci s Biologickou fakultou JČU).

Jak na to? terénní sběr materiálu, chov larev v laboratoři, laboratorní experimenty s různými druhy potravy, práce s několika málo druhy vodomilů, rozvoj metody molekulární analýzy obsahu střeva. Zajištěna návaznost a spolupráce s podobným projektem na Biologické fakultě JČU v Českých Budějovicích.

Pro koho? vhodné pro bakalářskou i diplomovou práci, vhodné i pro studenty učitelských kombinací, molekulární metody vhodné pro šikovné studenty se snahou vylepšovat použitou metodiku.

Konkrétní téma je možno přizpůsobit potřebám a šikovnosti studenta:

množství terénní versus laboratorní práce, délku potřebnou k řešení problému,

pouze bakalářská práce / pouze diplomová práce / obojí

složitost řešeného problému

kombinace potřebných metod
 

(více informací: Mgr. Martin Fikáček (mfikacek@seznam.cz) nebo osobně č. dveří 117)