Chudáci děti!

 

Před nedlouhou dobou vládla v Indonésii dáma křestním jménem Megawati. Památka na dynamická padesátá léta a Sukarna, jak by ne; ale možná i u nás může člověk potkat ve stejném duchu Lokomotivy, Pětiletky či tak, pokud matriční úředník v místě bydliště byl buď shovívavý či naopak zapálený. Lokomotivy a Pětiletky stranou, politika a dějiny vstupují i do jmen daleko běžnějších; Ivan, Adolf, Naděžda a další jsou chodící české dějiny, jakkoli s velmi zvláštním filtrem. Poté, co jsem se u JT* dozvěděl, že příslušná data jsou na webu, nemohl jsem odolat a dějiny pár z nich si nakreslit, jakkoli profesionálům asi věc dobře známá. Já vím, že to je deformace, holt jinak než v grafech myslet neumím. Ještě jsem si spočítal CANOCO a shlukovací analýzu (viz dole). Snad lepší než bílý myši, ale bůh suď. Každopádně, nositelům jmen se opravdu moc omlouvám; jejich rodičům trochu taky.

(hodnoty na svislé ose jsou podíly ze 100 nejběžnějších jmen daného pohlaví; na vodorovné ose je rok narození)

 

Překvapivý nárůst kolem Mnichova a tak. Pokles se dostavil po Stalingradu... (Pro pořádek: podobý průběh má řada "německých" jmen, Otto, Rudolf, ba i Jindřich. Jen ten nárůst tam schází.)

 

Nárůst po Stalingradu. První prozření tady přišlo docela brzo, ale definitivní ránu očividně znamenalo "Běž domů Ivane...". V liberálních 60. letech zřejmě rodiče nechtěli mít děti doma.

 

... a chudák Naděžda se svezla.

Chtěl bych míti Tvoje jméno z bílých květů vysázeno ... (že i to je politikum?)

 

 

Pro hlubší zájemce: Gustav je příliš vzácný a v souboru prvních 100 jmen bohužel není; Antonín je celkem očekavatelný, zatímco Saša kupodivu příliš nepodléhá výkyvům. Stejně tak porevoluční Václav zůstává podobně vzácný, jako byl za první republiky Tomáš. Zvláštní, zejména s ohledem na Adolfy a Ivany.

Shlukovací analýza na základě četností v jednotlivých letech (Between-cluster linkage, Squared ED, double standardized; je to export z SPSS a za html kód moc neručím)

Mužská jména (kuriosní asociace jmen František, Josef a Rudolf - čekal bych tam i Ferdinanda, ale ten v souboru pro malou četnost není; nebo shluk Vilémů, Bedřichů a Adolfů; nebo zřejmě slovenskou migrací vysvětlitelné Jozef, Štefan a Ján; o Slavech a Mírech či moderních Davidech, Jakubech a Marcích nemluvě)

Ženská jména (tady bolestně schází ty političky, i když Antonie, Františka a Josefa jsou dojemně pospolu i s Alžbětou - kdepak je asi Sisi?; jejich roli hrajou jiné známé osoby, ale pattern je očividně podobné; příchod Anet, Dominik, Terez a dalších značí novou dobu a pád jmen slovanských, o Toničkách nemluvě. Ach jo.)

Společná klasifikace mužských a ženských jmen (žádné shluky nejsou typicky mužské či ženské; patterns jmen starožitných, slovanských, sixties [Roman, Lenka, Renata] a moderních jsou u obou typů podobná. Potíž je trochu v tom, že meziroční variabilita je obecně větší u jmen ženských než mužských a že aglomerativní klasifikace obecně nejsou příliš stabilní)

 

Stránka Ministerstva vnitra se statistikami českých vlastních jmen a příjmení (Moc děkuju JT* a p. Májovi za odkaz)

 

Veselý Nový Rok! TH

 

Domovská stránka