Databázové funkce

 

Databázové funkce slouží k podmíněným výpočtům v databázi. Dělají běžné souhrnné operace, jako např. součet a průměr, ale jen s těmi záznamy, které vyhoví nastavené podmínce - filtru. Tuto podmínku nutno zapsat ve formě kriteriální tabulky. Řídíme se přitom stejnými pravidly, jako při konstrukci kriterií rozšířeného filtrování. Budeme se zabývat funkcemi Databázové funkce mají tři argumenty

Funkce DSUMA() a DPRŮMĚR()

Příklad na předchozím obrázku počítá součet platů a průměrný plat lidí určitého povolání. Za tím účelem jsme sestavili kriteriální tabulku s rozbalovacím seznamem všech povolání (samozřejmě bez duplicit - adresa K8:K9). Databáze na adrese A1:G39 byla pojmenována Lidé. Pod buňkami s výsledky databázových funkcí vidíme vzorce v těchto buňkách umístěné. Na adrese I8:I32 jsou vyfiltrována všechna povolání bez duplicit, což je nutné k naplnění rozbalovacího seznamu povolání v kriteriální tabulce (příkaz Data/Datové nástroje/Ověření dat).

Funkce DPOČET() a DPOČET2()

U těchto funkcí je důležitý argument Pole.

Předchozí obrázek ukazuje zjištění počtu záznamů, u nichž je fakturovaná částka větší nebo rovna průměru. Databáze C40:K66 je pojmenována Fakt, kriteriální tabulka N41:N42 má jméno Kriteria. Výsledek je v buňce P42. Pod ní je uveden příslušný vzorec. Argument Pole funkce DPOČET() nezadán.

Na dalším obrázku vidíme v akci databázovou funkci DPOČET2(), určující počet osob z Prahy nebo z Brna s titulem. V tomto případě je jejím argumentem Pole jméno prvního sloupce databáze.