Odhad limity posloupnosti v Excelu

Posloupnost reálných čísel často zadáváme vzorcem pro výpočet n-tého členu, nebo rekurentním vzorcem. Ten počítá z jednoho, či více předcházejících členů další člen posloupnosti. Často je zapotřebí pouze jeden počáteční člen. Matematické vyjádření rekurentního vzorce je potom: xi+1=f(xi), kde f je reálná funkce jedné reálné proměnné. Výpočet každého nového členu posloupnosti (v podstatě se neliší od výpočtu členů předchozích) nazýváme další iterací.

Konverguje-li naše posloupnost (existuje vlastní limita posloupnosti {xi}), blíží se generované členy její limitě a výpočtem dostatečného počtu členů lze potom hodnotu limity odhadnout. Neblíží-li se naopak generované členy určitému číslu (hodnotě limity), nebo dojde-li při iteraci k chybě #ČÍSLO!, lze usuzovat, že posloupnost diverguje.

Iterační metody se používají často v numerické matematice i v přírodovědě. V této kapitole ukážeme jak na iterace Excelem.

Posloupnost je zadána vzorcem pro výpočet n-tého členu.

Na listu Excelu generujeme sloupec přirozených čísel. Vedle buňky s číslem 1 zapíšeme vzorec pro první člen naší posloupnosti. Místo hodnoty n píšeme v tomto vzorci odkaz na tuto buňku, ve které je hodnota n=1. Vytvořený vzorec potom kopírujeme směrem dolů pro další přirozená čísla, další n (viz následující příklad).

Příklad: určit limitu posloupnosti

Eulerovo číslo - definice limitou

Řešení je na následujícím obrázku:

Výpočet limity posloupnosti.

Z matematiky víme, že limita této posloupnosti existuje a je rovna Eulerovu číslu e. Ve sloupcích A a B jsou generovány členy této posloupnosti. Pro každou hodnotu n ve sloupci A je na stejném řádku ve sloupci B spočtena hodnota příslušného členu posloupnosti. Ve sloupcích D a E je tabulka, která ukazuje, jak se členy naší posloupnosti blíží Eulerovu číslu e (ve sloupci E) s růstem hodnoty n (ve sloupci D, n=10, 100, 1000, 10000). V buňce E7 je hodnota e vypočtená jako exp(1).

Posloupnost je zadána rekurentním vzorcem

Konvergentní a divergentní posloupnost.

Hledejme odhad limity posloupnosti zadané vzorcem xi+1=3-exp(-2*xi). K výpočtu nutno znát hodnotu počátečního členu x0. Ve sloupci B vytvoříme hodnoty n (volitelně). Do C2 vložíme hodnotu x0=2. Do buňky C3 vpíšeme rekurentní vzorec, v němž za xi píšeme relativní adresu členu x0, tedy C2. Obsah buňky C3 kopírujeme směrem dolů (stačí poklepat na táhle) a sledujeme hodnoty takto vytvořených členů posloupnosti. V našem případě je posloupnost konvergentní a odhad její limity je v buňkách C7 a C8.

Dále hledejme odhad limity posloupnosti zadané vzorcem xi+1=3*exp(-2*xi). Po aplikaci obdobného postupu, jako v předchozím případě (sloupce E a F na předchozím obrázku), lze usoudit, že naše posloupnost diverguje. Pro jistotu generujte více členů této posloupnosti.

Podívejme se nyní na to, zda má volba členu x0 - počátečního odhadu limity posloupnosti - vliv na konvergenci této posloupnosti. Jako příklad vezmeme opět posloupnost xi+1=3-exp(-2*xi). Výsledek - odhad této limity -  chceme získat s přesností na čtyři desetinná místa. Na dalším obrázku volíme počáteční odhad postupně 2; 1; 0; ...., -0,7 (viz buňky se zeleným podkladem). Vidíme, že čím je horší náš počáteční odhad (dále od hodnoty limity), tím více iterací musíme provést k tomu, abychom limitu získali s požadovanou přesností (na obrázku je cílová hodnota pro každý počáteční odhad označena žlutým pozadím buňky). Pro poslední dvě hodnoty počátečního odhadu získaná posloupnost dokonce diverguje.

Vliv počátečného odhadu na iterace

Vliv počátečního odhadu na konvergenci iterační posloupnosti.

Numerická matematika nám dává k dispozici velké množství kvalitních iteračních metod pro řešení celé škály úloh. Platí zde obecné pravidlo: čím lepší počáteční odhad řešení máme, tím dříve řešení získáme (tím méně iterací je třeba k jeho získání). Pro špatné počáteční odhady ho nemusíme obdržet vůbec. K nalezení kvalitního počátečního odhadu řešení někdy stačí vtipná úvaha, či důkladný rozbor problému.