Má tři argumenty. Podmínku – logický výraz, argument Ano, argument Ne.
Vyhodnocuje podmínku.
Je-li podmínka pravdivá, vrací hodnotu druhého argumentu Ano.Není-li zadán, vrací hodnotu nula.
Je-li podmínka nepravdivá, vrací hodnotu třetího argumentu Ne.
Není-li zadán třetí argument, vrací funkce, místo tohoto argumentu, hodnotu
NEPRAVDA. Uvedeme-li však v tomto případě za druhým argumentem středník,
vrací funkce hodnotu nula.
Hodnotami argumentů Ano a Ne mohou být obecně výrazy. Může zde být např. opět funkce Když.
Příklad: v tabulce na předchozím obrázku nutno vyplnit sloupec Nový plat podle zadání nad tabulkou. Nejprve vytvoříme pomocnou tabulku (dole na předchozím obrázku), ve které uvedeme všechny hodnoty potřebné při výpočtu. Dále vyplníme do E14 vzorec s funkcí Když. Adresy buněk v pomocné tabulce jsou absolutní, aby se neměnily při kopírování.
Poznámka: Pomocnou tabulku jsme dělali proto, abychom do vzorců zadávali adresy buněk a ne konstanty umístěně v textu zadání úlohy. Vzorce se takto zobecní.
Příklad: v tabulce na následujícím obrázku doplňme sloupec Pohlaví (žena/muž) na základě informací uvedených v rodném čísle. Rok, měsíc a den narození je určen po řadě dvojicí číslic rodného čísla, počínaje od leva. Třetí číslice rodného čísla ženy je zvětšena o pětku. Může mít tedy hodnoty pět nebo šest - jedná se o první číslici měsíce narození, která má u muže hodnotu nula, nebo jedna. Tuto třetí číslici izolujeme funkcí Část(). V případě ženy musí platit, že dostaneme hodnotu větší než čtyřka. Ale pozor. Funkce Část() vrátila výsledek jako text, tedy máme dvě možnosti. Buď jej převést funkcí Hodnota() na číslo a porovnávat s číslem 4, nebo nepřevádět a porovnávat s textem "4". Kratší je možnost druhá. Toto porovnání uvedeme do podmínky funkce Když(). Platí-li podmínka, vrací funkce hodnotu "žena", jinak navrací hodnotu "muž".