Výpočet teoretického rozložení srážek z DMT
 

Cíl: Zjistit teoretické rozložení srážek v území na základě empirických rovnic, popisujících závislost průměrného ročního srážkového úhrnu na nadmořské výšce stanice.

Řešení: Jako základ použijeme regresní vztahy, které zjistil Bedřich Böhm. Vycházejí z analýzy vztahu srážek k nadmořské výšce podle měsíčních a ročních průměrných úhrnů srážek z období 1901 - 1950 z meteorologických stanic do nadmořské výšky 800 m. Výše položené stanice nebyly brány v úvahu zejména pro komplikovanost srážkových poměrů v horských oblastech a jejich ovlivnění lokálními vlivy. Pro území Čech jsou k dispozici dva základní vztahy - lineární (1) a kvadratická (2) regresní rovnice:

(1) S = 391 + 0,638h
(2) S = 603 - 0,477h + 0,001221h2



Postup:

Uvedené rovnice aplikujeme na digitální model reliéfu pomocí nástroje Surferu Grid Math, čímž dostaneme podrobné prostorové rozložení teoretických srážkových úhrnů.

1. Použijeme např. soubor berounka_xyz.dat, ze kterého vytvoříme grid:

 

2. Grid vyhladíme použitím matrix smooth:

3. Pro výpočet teoretického rozložení srážek použijeme nejprve Böhmovu lineární rovnici ve tvaru:
S = 391 + 0,638h

4. Vlastní výpočet provedeme pomocí nástroje Math z menu Grid

5. V následném dialogu vybereme grid, ze kterého budeme odvozovat hodnoty srážek

6. Nástroj Grid Math umožňuje odvození hodnot z jednoho nebo dvou již existujících gridů za pomocí běžných matematických operátorů. Ve vlastní výpočetní rovnici jsou jednotlivé vstupní gridy označovány jako A a B.
Zadáme patřičný výraz a specifikujeme název výstupního souboru - grid C:

7. Zobrazíme výsledek:

8. Stejný postup aplikujeme pro kvadratickou regresní rovnici a porovnáme výsledky.

HOTOVO!