Specifické znečištění povrchových vod a sedimentů v povodí Střely

Markéta Kaplická

Souhrn magisterské práce


Vedoucí magisterské práce: Dr. Jakub Langhammer

Praha
2004
 

Předmět a cíl práce
Souhrn hlavních výsledků
Závěr
Literatura

zpět


Předmět a cíl práce

Cílem této práce je zhodnotit zatížení povrchových vod v povodí Střely, nastínit jeho dlouhodobější vývoj a postihnout současný stav. Dalším cílem je vyhodnocení zatížení říčních sedimentů specifickým znečištěním ve studovaném povodí.


Souhrn hlavních výsledků

Hodnocení zátěže povrchových vod analýzou získaných dat
Vyhodnocení dlouhodobého vývoje jakosti vod
Analýza dlouhodobého vývoje zátěže povrchových vod vychází z dat ČHMÚ zveřejněných na internetu (http://hydro.chmi.cz/ojv/). V povodí Střely byl sledován závěrový profil Borek.

Z hlediska dlouhodobého vývoje můžeme v profilu Borek (Střela) shrnout a kladně ohodnotit: stoupající tendenci koncentrací rozpuštěného kyslíku, pokles BSK5 v 80. a 90. letech, ve srovnání s lety 60. a 70., a klesající tendenci koncentrací celkového fosforu od pol. 90. let do roku 2002.
Naopak negativní byl (mírný) nárůst konduktivity. Koncentrace dusičnanového dusíku zaznamenaly nárůst v 70. letech (související s aplikací umělých hnojiv v zemědělství) a setrvání těchto vyšších koncentrací až do současnosti.
 Na základě vyhodnocení tříd jakosti podle ČSN 75 7221 a grafů dvouletých průměrů lze vypozorovat: Horní tok zaznamenává vysoké naměřené hodnoty BSK-5, CHSK-Cr, amoniakálního dusíku a celkového fosforu, zejména pak v profilu Toužim pod, který je pod negativním vlivem obce Toužim. Profily Útvina a Kojšovice mívají také vyšší průměrné hodnoty těchto parametrů, pravděpodobně kvůli rybníkářství. Ale hodnoty jsou již nižší, takže se zde pravděpodobně projevuje i samočistící schopnost vodního toku.
Profil Bochovský potok mívá (vlivem této obce) zhoršené výsledky pro tyto parametry (V. třída jakosti podle BSK-5 a CHSK-Cr). Negativní vliv města Žlutice se v těchto parametrech neprojevil.
Profily ve střední části povodí mívají nízké hodnoty daných parametrů, stejně tak přítoky Velká Trasovka; Manětínský potok (navzdory faktu, že obec není vybavena čistírnou odpadních vod) a Mladotický potok, u kterého by se daly předpokládat zhoršené výsledky kvůli přítomnosti živočišné výroby Žihelského statku ve Velké Černé Hati a absenci čistírny odpadních vod v Mladoticích.
Velmi vysoké koncentrace výše zmíněných ukazatelů jsou zjišťovány v profilu Kaznějovský potok Nebřeziny a Nebřeziny (Střela), který je pod přímým vlivem Kaznějovského potoka. Do bezejmenného přítoku Kaznějovského potoka jsou vypouštěny odpadní vody z chemického podniku AKTIVA Kaznějov, největšího znečišťovatele v povodí Střely. Závěrový profil Borek pak mívá také zvýšené koncentrace v daných ukazatelích.
Odlišná situace byla vypozorována v případě dusičnanového dusíku: Průměrné koncentrace tohoto parametru kontinuálně stoupají od horní části povodí směrem k závěrovému profilu v Borku. Na přítocích jsou pak zvýšené průměrné hodnoty zaznamenány i na Manětínském a Mladotickém potoce. Kaznějovský potok samozřejmě patří k nejvíce problémovým oblastem. Podle ČSN 75 7221 byly zjištěny v letech 2001/2 II. a I. třídy jakosti, v celém povodí vyjma III. třídy na Mladotickém a V. třídy na Kaznějovském potoce.
Rozpuštěný kyslík, celkový organický uhlík, konduktivita, nerozpuštěné látky a index saprobity bentosu byly zjišťovány pouze na vybraných profilech na Střele. Koncentrace rozpuštěného kyslíku byly v Borku ve všech obdobích hodnoceny normou I. třídou, konduktivita II. třídou a index saprobity bentosu společně s celkovým organickým uhlíkem III. třídami jakosti. Nerozpuštěné látky poklesly ze III. třídy v 1995/6 do II. v 1998/9 a 2001/2.
 

Vyhodnocení dlouhodobého vývoje znečištění vody těžkými kovy
Vývoj zatížení povrchových vod těžkými kovy byl zpracován pro období 1990-2002. Grafy č. 22 - 28 znázorňují pro každý rok hodnotu průměrnou a medián příslušného ukazatele.
Jak vyplývá z grafů, koncentrace zinku a olova stoupaly přibližně do poloviny 90. let. Od té doby klesaly průměrné hodnoty jejich koncentrací velmi výrazně (několikanásobně) až do roku 2002. Za zmínku stojí ještě výrazné výkyvy (zvýšení) průměrných hodnot v letech 1993 (maxima 17.3.1993 - Zn 590 ug/l, Pb 88 ug/l) a 1997 (19.5.1997 - Zn 223 ug/l, Pb 56 ug/l).
U niklu byly nejvyšší koncentrace zaznamenány z počátku 90. let, poté také značně klesaly až do roku 2002 (několikanásobně). 17.3.1993 byla naměřena maximální koncentrace Ni - 85 ug/l.
V případě rtuti byl zaznamenán poněkud odlišný vývoj ve srovnání s ostatními kovy. Koncentrace se po celou dobu sledování držely přibližně na stejné hodnotě, s mírně klesajícím trendem. Výjimkou byla průměrná hodnota v roce 1991, která byla způsobena maximem 1,3 ug/l dne 28.8.1991. Tuto skutečnost potvrzuje i hodnota mediánu v roce 1991, která byla velmi blízká hodnotám z měření v ostatních letech.
Koncentrace kadmia byly velmi rozkolísané, jasnější tendenci lze vypozorovat až ke konci 90. let, kdy byl zaznamenán poměrně výrazný  (několikanásobný) pokles hodnot průměrných. (17.3.1993 - max. Cd 5,4 ug/).
První polovina 90. let je v případě koncentrací chromu ve znamení mírného vzestupu hodnot, druhá polovina 90. let až do roku 2002 pak mírným poklesem. Tento model vývoje narušují extrémní průměrné hodnoty v roce 1993 a 1997 (způsobené maximy 17.3.1993 - 230 ug/l a 19.5.1997 110ug/l).
Střední hodnoty koncentrací mědi v 1. polovině 90. let kolísají, nejvyšší hodnoty byly zaznamenány v počátcích 2. poloviny let 90. (maximum Cu 275 ?g/l 19.5.1997). Přelom 20. a 21. století je pak ve znamení výrazného poklesu ve srovnání s předchozím obdobím (na 1/4 hodnot průměrných a na 1/2 mediánů).

Ze zatřídění podle ČSN 75 7221 je jednoznačně patrné velmi vysoké znečištění na profilu Kaznějovský potok Nebřeziny. Tento profil se nachází pod chemickým podnikem AKTIVA Kaznějov, který vypouští do bezejmenného přítoku Kaznějovského potoka odpadní vody. Ty pak znečišťují nejenom Kaznějovský potok, ale i Střelu. V letech 2001/2 zde byly zjištěny tyto maximální koncentrace - kadmium 5,51ug/l, olovo 83,02 ug/l, celková měď 1080 ug/l, veškerý chrom 549,4 ug/l, nikl 115,7 ug/l a zinek 347 ug/l.
Proto je poněkud pozoruhodná situace, kdy v Kaznějovském potoce byly zjištěny IV. (Zn, Ni, As) a V. třídy jakosti (Cd, Pb, Cu a Cr), tedy voda silně- a velmi silně znečištěná, a na profilech ležících pod ústím Kaznějovského p. (tj. Nebřeziny a Borek) byly naměřeny II. a dokonce i I. jakostní třídy. (Výjimkou byly koncentrace olova v profilu Nebřeziny, které spadaly do třídy III., ale v Borku pak opět do třídy I.). Vysvětlením by mohl být fakt, že analýza povrchových vod svědčí o aktuálním stavu znečištění. V profilech Nebřeziny a Borek byla zřejmě znečištěná voda z Kaznějovského potoka zředěna čistší vodou ze Střely natolik, že se zde toto zatížení neprojevilo. Za zmínku stojí ještě I. třída jakosti parametrem Zn v závěrovém profilu Borek.
 

Analýza základních hydrochemických ukazatelů jakosti vody na základě vlastních dat

Pro vyhodnocení znečištění v podélném profilu Střely byly uskutečněny dva jednorázové odběry povrchových vod, první 12.5.2003 a druhé 18.1.2004. Lokalizaci odběrových profilů uvádí tabulka č. 9 a mapa č. 1. Zjišťovány byly tyto parametry: CHSKMn, CHSKCr, pH, konduktivita, N-NH4+, N-NO2 -, N-NO3-, PO43- a KNK4,5; výsledky analýz zachycují grafy č. 37 - 45.
Chemická spotřeba kyslíku informuje o organických látkách biologicky rozložitelných i nerozložitelných; odráží průmyslové znečištění. V povodí Střely byla zaznamenána vysoká hodnota CHSKMn (manganistanem draselným) na Kaznějovském potoce (přes 30 mg/l - 18.1.2004), který odvádí znečištění z chemického podniku AKTIVA Kaznějov. Vyšší hodnoty byly zachyceny také na Kralovickém potoce pod městem Kralovice (15 mg/l). Na ostatních profilech byla zjištěna hodnota CHSKMn v rozmezí 5-10mg/l.
Chemická spotřeba kyslíku dichromanem draselným (CHSKCr) byla vyhodnocena jen při odběrech 12.5.2003. Nejvyšší hodnota byla zjištěna v profilu Svinov v horní části povodí, dále pak na Mladotickém, Kaznějovském a Kralovickém potoce.
Reakce vody pH byla vyhodnocena jen 12.5.2003. Hodnota pH byla v mezích 7-8.
Dalším sledovaným parametrem byla konduktivita, tj. měrná vodivost, tedy schopnost vody vést elektrický proud. Profil Prachomety zaznamenal poměrně vysoké hodnoty konduktivity ve srovnání s následujícími profily. I v tomto parametru dominuje Kaznějovský potok (přes 500 mS/m) a pod ním ležící profil Nebřeziny (téměř 150 mS/m). Vyšší hodnoty byly naměřeny ještě v Kralovickém potoce (necelých 100 mS/m). Celkově se dá konstatovat, že odběry 18.1.2004 jsou vyšší oproti 12.5.2003.
Zjištěné koncentrace amoniakálního dusíku (N-NH4+) měly následující charakter. Profily na horním toku (Prachomety, Kosmová a Svinov) zaznamenaly vyšší koncentrace oproti střednímu toku. Důvodem by mohl být zemědělský ráz této oblasti,  v profilu Svinov by se zde mohl ještě přidružit negativní vliv města Toužim. Pod městem Žlutice byl zaznamenám mírný nárůst znečištění oproti profilu ležícím nad městem. Profily Velká Trasovka, Rabštejn n. Střelou a Manětínský potok jsou charakteristické nízkými koncentracemi amoniakálního dusíku.
12.5.2003 byla zachycena vysoká koncentrace na Mladotickém potoce, profilu ležícím pod Žihelským statkem Velká Černá Hať a obcí, která není vybavena čistírnou odpadních vod. Kaznějovský potok zaznamenal extrémní koncentraci N-NH4+ při odběrech 18.1.2004 - 8,64 mg/l, což v tomto termínu ovlivnilo i následující profil Nebřeziny. Téměř 2 mg/l byly 12.5.2003 zjištěny pod městem Kralovice (profil Kralovický p.). Závěrový profil Borek zaznamenal koncentrace nízké.
Obdobný průběh v podélném profilu měly i koncentrace dusitanového dusíku (N-NO2-). Profil Prachomety zaznamenal vyšší hodnoty oproti profilům následujícím, které se pohybovaly v mezích 0,3-0,15 mg/l až po Manětínský potok. Vyšší koncentrace vykazoval opět Mladotický p., Kaznějovský p. (3,8 mg/l), profil Nebřeziny, Kralovický potok a také závěrový profil Borek. Koncentrace dusitanového dusíku byly celkově při jarních odběrech vyšší než při zimních (s výjimkou profilů Kosmová a Kaznějovský p. s profilem Nebřeziny).
Nejvyšší koncentrace dusičnanového dusíku (N-NO3-) byly ve studovaném území zjištěny v profilu Prachomety 18.1.2004 (102 mg/l), zvýšené pak v profilu Kosmová. S touto výjimkou by se povodí Střely dalo při vyhodnocení tohoto parametru v podélném profilu charakterizovat stoupajícím znečištěním směrem po toku směrem k ústí Střely do Berounky. Tento trend samozřejmě narušují další výkyvy (vyšší koncentrace na Manětínském, Kaznějovském a Kralovickém p.).
Koncentrace dusičnanového dusíku jsou charakteristické vyššími hodnotami v zimním, mimovegetačním období, a nižšími na konci jara, kdy je dusík odčerpáván organismy. Tento trend se při odběrech nepotvrdil pouze v profilu pod městem Žlutice, na Kaznějovském a Kralovickém potoce, kde se na znečištění podílejí zejména komunální, resp. průmyslové zdroje znečištění.
Vysoká koncentrace fosforečnanů (PO43-) v profilu Prachomety (při odběrech 12.5.2003) pravděpodobně koresponduje s faktem, že profil leží v bezprostřední blízkosti zemědělské plochy a pod obcí. Profily Kosmová, Svinov a nad městem Žlutice zaznamenaly poměrně nižší hodnoty. Žlutice představují komunální zdroj, který zvyšuje zatížení fosforečnany v profilu Žlutice pod městem. Profily Velká Trasovka, Rabštejn n. Střelou a Manětínský potok opět zaznamenaly poměrně nižší koncentrace. Vyšší zatížení fosforečnany bylo zjištěno pod znečišťovateli na Mladotickém potoce (vepřín, obec), v Nebřezinách, na Kralovickém potoce (pod městem; přes 3 mg/l) a na závěrovém profilu v Borku. Zvláštní je poměrně nízká koncentrace na Kaznějovském potoce.
Kyselinová kapacita do pH 4,5 (celková alkalita) - KNK4,5 zaznamenala na horním toku zcela opačný chod naměřených hodnot při odběru 12.5.2003 a 18.1.2004. Vyšší hodnoty jsou pak charakteristické pro Kaznějovský a Kralovický potok.

Zhodnocení specifického zatížení sedimentů analýzou získaných dat
Rozbor situace specifického zatížení sedimentů vychází ze čtyřleté řady dat (jarních odběrů) poskytnutých podnikem Povodí Vltavy, pobočkou v Plzni.
V povodí Střely nebylo, s výjimkou Kaznějovského potoka, zaznamenáno zatížení sedimentu chromem. Zjištěné obsahy se pohybovaly pod hranicí srovnávacích hodnot, jenom na Kaznějovském potoce byly překročeny přibližně 5x. Podle indexu geoakumulace patřily všechny profily do 0. třídy, jenom na Kaznějovském potoce do 2. Pozitivní je setrvání profilu Střela Nebřeziny v 0. třídě celou dobu monitoringu (2000-2003), navzdory mírně stoupajícímu charakteru.
Naměřené obsahy niklu, olova a rtuti v povodí Střely převyšují mírně srovnávací hodnoty, samozřejmě s výjimkou Kaznějovského potoka, kde je zvýšení velmi výrazné (až  6násobné v případě niklu, 10násobné u olova a 3,5 násobné u rtuti). Igeo index hodnotí studované profily 0. třídami v případě Ni a Hg; s výjimkou Kaznějovského potoka (až 2. třídy) a částečně též Střely v Nebřezinách (1. tř. u Hg v r. 2000). Zatížení sedimentu olovem spadá do 0. a 1. tříd, na Kaznějovském potoce do 3., resp. 2. třídy. Nebřeziny zaznamenaly vzestup naměřených  množství Ni (Igeo stále 0. třída) a Pb (0. třída v r. 2000 a 2001, a 1. třída v letech  2002 a 2003). Zjištěné obsahy Hg mají kolísavý charakter, ale podle Igeo třída 1. v roce 2000, v letech 2001-2003 třídy 0.
V případě mědi, kadmia a zinku byly ve studovaném povodí zjištěny zvýšené obsahy příslušných kovů, jednalo se přibližně o 2násobky u mědi a kadmia a 3násobky u zinku.Vysoká množství jmenovaných kovů byla opět zjištěna v Kaznějovském potoce (až 24násobek u mědi, 25 násobek u kadmia a 10násobek u zinku). Igeo klasifikuje obsahy Cu 1. třídami; na Kaznějovském potoce dokonce 4. třídou v r. 2000, resp. 3. v r. 2001 (v Borku 3., resp.2.). Sediment na Střele v Nebřezinách vyhovoval v období 2000-2003 1. třídě Igeo. Množství Cd odpovídá ve studovaných profilech převážně 1. třídě Igeo, na Kaznějovském potoce 5., resp. 3. třídě; v Borku 3., resp. 1. třídě. V Nebřezinách byl zachycen negativní posun (z 1. třídy pro roky 2000 a 2001 do 2. v 2002 a 2003). Zn v sedimentu je podle Igeo v povodí Střely klasifikován 2. třídami, na Kaznějovském potoce v r. 2000 třídou 3. Na Střele v Nebřezinách patří obsah zinku v sedimentu v období 2000-2003 střídavě do 2. a 1. tříd.
Povodí Střely lze v podélném profilu souhrnně charakterizovat následovně: V horní části povodí leží profil Střela Toužim pod, naměřené obsahy příslušných prvků v sedimentech zde bývají vlivem tohoto města mírně vyšší. Zařazením do tříd Igeo se toto zvýšení většinou ani neprojeví. Profily Střela Kojšovice a  Střela Plasy pod mívají nižší hodnoty měřených parametrů. Extrémně vysoké hodnoty zaznamenává profil Kaznějovský potok Nebřeziny, který monitoruje látky vypouštěné z chemického podniku AKTIVA Kaznějov. Profily Střela Nebřeziny a  Střela Borek pak mívají ještě vlivem Kaznějovského potoka zvýšené obsahy daných parametrů. Výjimku představuje zatížení sedimentu zinkem - to je celkově většinou hodnoceno 2. třídou.
Za úvahu ještě stojí fakt, že všechna zmíněná maxima na profilu Kaznějovský potok Nebřeziny byla zjištěna 11.5.2000, o rok později zde byly zjištěny hodnoty výrazně nižší.  Tato skutečnost by mohla mít souvislost s intenzifikací čistírny odpadních vod v AKTIVA, a.s., díky které by mělo být v roce 2005 dosaženo stanovených limitů k vypouštění odpadních vod podle nejpřísnějších českých,  ale i evropských norem. (www.aktiva.cz) Bohužel v letech 2002 a 2003 již Povodí Vltavy na Kaznějovském potoce sediment neanalyzovalo, proto nemáme další srovnání a případně potvrzení, že znečištění zde klesá.

Vyhodnocení zatížení sedimentů těžkými kovy na základě vlastních odběrů a analýz
Zatížení sedimentů bylo v povodí Střely sledováno na třinácti odběrových profilech, které byly stanoveny na základě předpokládaných zdrojů znečištění, a charakterizují změny znečištění v podélném profilu toku. Osm z nich se nachází přímo na Střele. Ostatní odběrové profily byly rozmístěny na významných přítocích (Velká Trasovka, Manětínský, Mladotický a Kralovický potok) pod městy, tj. potenciálními zdroji znečištění. V případě Kaznějova bylo odběrové místo lokalizováno pod průmyslovým podnikem.

Metody odběru vzorků a laboratorní analýzy
První odběry se uskutečnily 29.11.2002, druhé 12.5.2003. Odebrané vzorky sedimentu byly zpracovány podle metodiky ČSN EN 13346. Nejprve byly v laboratoři vysušeny při 105°C. Vysušené vzorky následně přesáty a nejjemnější frakce byla extrahována za varu směsí kyseliny chlorovodíkové a dusičné. Poté, co byl takto pevný vzorek rozložen na roztok, mohl být měřen obsah vybraných prvků atomovým absorpčním spektrometrem. Konkrétně byly zjišťovány tyto parametry - měď, mangan, nikl, chrom, železo, kadmium, olovo, zinek a arsen.

Shrnutí výsledků
V povodí Střely nebyly, s níže uvedenými výjimkami, zaznamenány zvýšené obsahy mědi, niklu, chromu, olova a arsenu v sedimentech. Igeo klasifikuje profily v povodí Střely těmito parametry třídou 0. ("nezatížené"); pouze na Kaznějovském p. tř. 1. (Cu, Cr), tř. 2. (As - 12.5.2003), tř. 3. (Pb - 29.11.2002); v Nebřezinách tř. 1. (Ni, Cr - 29.11.2002), tř. 2. (Cu - 29.11.2002), tř. 3. (Pb - 29.11.2002); v Borku 1. tř. (Pb, As - 12.5.2003). V případě Pb pak ještě 1. tř. v Prachometech, na Manětínském a Kralovickém potoce (29.11.2002).
U kadmia a zinku byly vyjma profilů v Kaznějovském potoce, Nebřezinách a Borku celkově poněkud zvýšené i další sledované profily. 3., resp. 2. třídy u Cd v Prachometech, resp. Kosmové by mohly souviset s geogenním pozadím. Dolní část povodí je pod negativním vlivem znečišťovatelů AKTIVA Kaznějov a Keramika HOB, Kaolin Kaznějov (až 4. tř. v Nebřezinách). U Zn byly zjištěny max. 2. třídy Igeo (Prachomety, Velká Trasovka, Manětín. p. a Nebřeziny).
Vyšší obsah prvku v horní části povodí ve srovnání s dolním tokem je charakteristický pro mangan a železo, a souvisí s geologickou situací. Při srovnání naměřených maxim v povodí se u železa jedná pouze o mírné převýšení, u manganu až o téměř pětinásobné překročení hodnot uváděných Turekianem s Wedepohlem a Prangem. Minimum obou prvků bylo zaznamenáno v sedimentu uměle vybetonovaného koryta Kaznějovského potoka. Index Igeo řadí podle železa všechny profily do 0. třídy (jen Prachomety 12.5.2003 tř. 1.), u manganu na horním toku převážně do tříd 2., na toku dolním do 1. a 0. tříd.
U všech sledovaných parametrů (vyjma Mn a Fe) pozorujeme (jednoznačně) vyšší obsahy v profilech Kaznějovský potok a Střela Nebřeziny. Obsahy zinku jsou v povodí vyšší ve srovnání s ostatními sledovanými parametry. Při vlastních analýzách byly celkově zjišťovány vyšší obsahy prvků nežli zjišťovali na povodí Vltavy (u Cd a Pb obsahy výrazně vyšší - až o dvě třídy Igeo).


    Tabulka 1 Zjištěné obsahy těžkých kovů a arsenu v sedimentech (mg/kg) v povodí Střely a klasifikace podle Igeo

Porovnání vztahu mezi zatížením povrchových vod a sedimentů
Analýzou povrchových vod zjišťujeme aktuální kontaminaci daného úseku vodního toku, pomocí sedimentů získáme informaci o jeho trvalém znečištění. Pro srovnání můžeme použít výsledky hodnocení kvality povrchových podle ČSN 75 7221 ze dvouletí 2001/2 a klasifikaci podle indexu geoakumulace Igeo z roku 2001 (Pozn. v r. 2002 analyzovány jen Nebřeziny).
• Povrchové vody byly v profilech Toužim pod a Plasy pod klasifikovány jako " neznečištěné"
(I. tř.) a " mírně znečištěné" (II. tř.), s výjimkou rtuti v profilu Toužim pod ("znečištěné", III. tř.).
Sedimenty byly pro všechny vybrané prvky v profilech Kojšovice a Plasy pod hodnoceny jako "nezatížené" (0. třída) a "nezatížené až mírně zatížené " (1. tř.), pouze v případě zinku byl sediment v profilu Plasy pod ohodnocen jako " mírně zatížený " (2. tř.).
• Profilem s nejhoršími výsledky je v obou případech Kaznějovský potok Nebřeziny. Povrchové vody jsou v tomto profilu "velmi silně znečištěné" (V. tř.) kadmiem, olovem, mědí a chromem, "silně znečištěné" (IV. tř.) niklem a zinkem, a "znečištěné" (III. tř.) rtutí.
Sedimenty jsou zde kadmiem a mědí " mírně až silně zatížené " (3. tř.), olovem a zinkem " mírně zatížené " (2. tř.), niklem "nezatížené až mírně zatížené " (1. tř.) a chromem a rtutí podle měření z 21.5.2001 dokonce " nezatížené" (0. třída).
• A v profilech Nebřeziny a Borek jsou povrchové vody vybranými prvky " mírně znečištěné" (II. tř.), výjimečně i "neznečištěné" (I. tř.); pouze olovem v Nebřezinách "znečištěné" (III. tř.).
Sedimenty jsou zde všemi vybranými prvky "nezatížené až mírně zatížené " (1. tř.), některé dokonce  "nezatížené" (0. třída); pouze v případě mědi a zinku v Borku "mírně zatížené " (2. tř.).
Celkově tedy jak sedimenty, tak povrchové vody modelují situaci poměrně méně zatíženého toku až po ústí Kaznějovského potoka, který je dominantní nejhoršími výsledky analýz. Dolní část toku pak vykazuje vlivem Kaznějovského potoka také zhoršené výsledky. Pozoruhodné jsou pak ale zvláštnosti, jako zcela opačné výsledky v případě chromu a rtuti v Kaznějovském potoce - sediment "nezatížený" a povrchové vody "velmi silně znečištěné" chromem, resp. " znečištěné" rtutí. Tyto odlišnosti by se daly přičíst faktu uvedeném již na počátku této části - rozbor povrchových vod informuje o momentálním zatížení a analýza sedimentů o zatížení trvalejším.

nahoru


Závěr

Cílem této studie bylo zhodnotit zátěž povrchových vod a zátěž říčních sedimentů specifickým znečištěním. Na základě této analýzy byly vymezeny hlavní oblasti znečištění a lokalizovány jejich zdroje.

V povodí Střely bylo sledováno celkem 13 odběrových míst, včetně vybraných přítoků. Jistě by bylo vhodné vyhodnotit změny v podélném profilu toku s mnohem menší vzdáleností mezi jednotlivými profily.
V případě analýzy povrchových vod by bylo dobré dělat rozbory jedenkrát měsíčně, aby byly postiženy změny parametrů během roku, výsledky by pak také mohly být porovnány s třídami jakosti povrchových vod podle ČSN 75 7221. Probíhá-li více měření, je pak také možnost vyvarovat se měření za vyšších vodních stavů, které pak zkreslují konečné výsledky.
Tato skutečnost je patrná i z měření Povodí Vltavy, kdy jsou v grafech pro znečištění povrchových vod těžkými kovy zakresleny dvě charakteristiky středu - aritmetický průměr a medián. První z nich pak bývá při zahrnutí extrémní hodnoty zkreslena.
V případě, že by každé odběry byly ještě doplněny měřením průtoků v daných profilech, mohla by být dále vyhodnocena závislost vybraných parametrů na průtoku. Ale vzhledem k rozloze povodí by při naplnění výše uvedených připomínek značně narostl obsah práce.

Analýza vybraných hydrochemických a hydrobiologických ukazatelů povrchových vod prokázala znečištění v oblastech pod obcemi Toužim a Bochov v horní části povodí; a zejména potom v dolní části povodí Střely - na Kaznějovském potoce a profilech ležících pod ním. Dominantními příčinami jsou zdroje komunální v případě Toužimi a Bochova, resp. průmyslové v Kaznějově. Znečištění z živočišné výroby ve Velké Černé Hati se ve dvouletí 2001/2 celkem neprojevilo.
Pro analýzu zatížení povrchových vod těžkými kovy byly k dispozici data z menšího počtu profilů. I v tomto případě se projevil negativní vliv chemického podniku na Kaznějovském potoce.
Vybrané specifické organické látky byly studovány pouze v závěrovém profilu Borek. Zatížení vybranými parametry se zde neprojevilo; pouze podle PCB a PAU je zde voda mírně znečištěná.
I analýza vlastních odběrů povrchových vod jednoznačně potvrzuje největší zdroj v povodí Střely - AKTIVA Kaznějov. Dalšími důležitými zdroji jsou zdroje komunální - Kralovice, Toužim, Mladotice, částečně též Manětín a Žlutice; v povodí Mladotického potoka pak ještě znečištění ze Žihelského statku ve Velké Černé Hati. Profil Prachomety zaznamenal vysoké hodnoty některých parametrů, pravděpodobně vlivem téměř stojatého charakteru toku. Horní část povodí je ještě ovlivněna rybničními soustavami. Svou roli hraje v povodí Střely zajisté i zemědělský ráz oblasti.
Studium specifického zatížení sedimentů také potvrzuje dominantního znečišťovatele na Kaznějovském potoce (hl. Cd, Cu, méně Pb). Povodí Vltavy již bohužel v letech 2002 a 2003 tento profil nemonitorovalo, proto nemůžeme sledovat dále vývoj, který mezi roky 2000-2001 naznačoval výrazný pokles zátěže. V případě obsahů zinku v sedimentech, byly zjištěny vyšší hodnoty v celém povodí, které odpovídají kategorii "mírně zatížený sediment".
  Srovnáním výsledků analýz povrchových vod a sedimentů dochází ke shodě v případě určení největšího znečišťovatele v povodí Střely. Rozbory se pak již rozcházejí při určení konkrétní znečišťující látky (zejména u Cr a Hg); naopak shoda platí pro silné znečištění kadmiem a mědí. Výsledky analýz sedimentů se celkově jeví jako "mírnější", tedy "nižší" než u povrchových vod.
U všech sledovaných parametrů (vyjma Mn a Fe) pozorujeme při hodnocení zatížení sedimentů na základě vlastních analýz vyšší obsahy v profilech Kaznějovský potok a Střela Nebřeziny. Sediment zde byl hodnocen jako "silně zatížený" - Cd, "mírně až silně zatížený" - Pb, "mírně zatížený" - Zn a částečně též Cu a As. Sediment "mírně až silně zatížený" kadmiem byl ještě zjištěn v Prachometech, resp.v Borku, což může souviset s geogenním pozadím, resp. se znečištěním vlivem Kaznějovského p. Obsahy zinku jsou v povodí celkově vyšší ve srovnání s ostatními sledovanými parametry. Při vlastních analýzách byly zjišťovány vyšší obsahy prvků v sedimentech nežli na povodí Vltavy (u Cd a Pb to byly obsahy výrazně vyšší - až o dvě třídy Igeo). Pro mangan a železo je charakteristický vyšší obsah prvku v horní části povodí ve srovnání s dolním tokem, který nejpravděpodobněji souvisí s geologickou situací ve studovaném území.

nahoru



Literatura

nahoru