Analytická nejistota v nejistém světě

Jiří G.K.Ševčík
Katedra analytické chemie PřF UK, Albertov 2030, 128 40 Praha 2

Nové paradigma analytické chemie je spojeno s definicí analytické chemie jako zdroj informací (“to develop and to apply methods, instruments and strategies to obtain information on the composition and nature of matter in space and time”, WPAC FECS, 5.9.1993) a s požadavkem vyjádření nejistoty analytického pozorování (“nejistota měření je interval na ose hodnot, ve kterém se nachází se specifikovanou pravděpodobností a při uvážení všech zdrojů chyb skutečná hodnota”, Analyst 120 (1995), 2303). Tyto dva dokumenty základně pozměňují tvář analytické chemie.

Analytická chemie a její výsledky jsou interpretovatelné z hlediska teorie informace, úspěšnost výstupu analytického činění je posuzována dosažením potřebného stupně redundance, účinnost analytické metody a postupu je posouditelná z hlediska informačního toku a nákladů na informaci. Tento přístup nestaví analytickou metodu, ale metodologii analytické práce do popředí. V tomto konceptu analytické chemie nejsou lepší či méně dobré metody, ale pouze více či méně vhodné metodologie.

Analytický postup vždy vychází ze zadání, na jehož počátku je vzorek. Vysoký stupeň sdílení informací a vysoký počet meziorganizačních interakcí týkajících se daného vzorku jsou charakteristickými rysy nové úlohy analytické chemie ve společnosti (ochrana před porušováním legalizovaných limitních hodnot, např. toxikologických limitů, součástí potravin, limitů životního prostředí, a kontrola procesů, např. klinických, průmyslových, a kontrola jakosti vstupních materiálů a výrobků k dalšímu zpracování). Nová role činí obor analytické chemie ekonomicky atraktivní a klade nové požadavky na analytický výsledek.

Požadavek vyjádření nejistoty analytického pozorování je reakcí na výše uvedené chápání analytické chemie a její role v legislativních meziorganizačních vztazích. Přesnost měření analytického vzorku je pouze jedním článkem v řetězci dílčích operací začínajících odběrem vzorku a končících vhodně zvolenou matematickou metodou zobecnění. Tento přístup rozšířil analytickou zodpovědnost za hranice laboratoře, zařadil analytický výsledek do souvislostí okolního světa. Do světa, který tvoří jedinou realita, avšak ne identickou pro pozorovatele z různých úhlů (princip komplementarity dle Bohra).

Nepoznatelnost reality vede v přírodních vědách k vytváření modelů, v analytické chemii pak k modelu měření a k modelu odezvy. Z výše řečeného vyplývá, že i analytické poznání je pouze přiblížením charakterizovaným velikostí zbytkové chyby modelu. Maximem nového pojetí analytické chemie je snížení této zbytkové chyby a proto klade důraz na metodologii a oprávněně otevírá prostor pro interdisciplinární prostor k řešení.

“Metodologie měření v analytické chemii” (Jiří G.K.Ševčík, Praha 1996) nabízí vysvětlení a pochopení mezinárodních norem akreditace chemických laboratoří ČSN 45001 a ISO Guide 25, obzvláště jejich kapitol 5, 14 a 15.

 

Lineární model měření

Model měření vycházející z lineárního modelu předpokládá, že závisle proměnná (výsledek) je vyjádřen rovnicí 1

(1)

kde

Ai je lineární regresní koeficient,

Xi je nezávisle proměnná a

εi je zbytková chyba popisu.

Zbytková chyba popisu je důsledkem redukce reálného mnoharozměrného prostoru o nám předem neznámé dimenzionalitě na modelový prostor s konečným počtem nezávisle proměnných. Zbytková chyba tedy představuje nepřesnost použitého modelu a obsahuje skryté informace o dalších rozměrech prostoru výsledků.

Rovnice 1 je v dalších stupních řešení vždy rozšířena o další nezávisle proměnnou, a to tak dlouho, až se zbytková chyba popisu funkční závislosti výsledku nemění. Výše uvedený postup je matematickým modelem měření a vyžaduje fyzikálně chemickou interpretaci ve formě pracovních hypotéz, které musí být dále ověřeny. Interpretace modelu měření je ukončena formulací funkční závislosti a chyby měření.

Řešení modelu měření má největší uplatnění v aplikacích, v nichž nejsou předem známy kauzální vztahy – např. v komplexních měřeních znečištění ve vodách.

 

Model odezvy

Model reálného chování odezvy měřicího zařízení vychází z předpokladu aditivnosti příspěvků způsobených samotným analytem (Sa), matricí vzorku (Sm) a rušivými vlivy (Si). Pro signál měřicího zařízení S obecně platí:

(2)

Výše uvedený model se odráží ve všech měřicích metodách jako stále přítomné rušivé vlivy, nenulové pozadí a šum a často přítomné matricové efekty ovlivňující detekční mechanismus. Nerespektování obecného modelu má řadu praktických důsledků, např. změnu funkčnosti analytické metody se změnou matrice vzorku.

Zjednodušený model odezvy zanedbává vliv matrice a interference pozadí, včetně vlivů měřicího zařízení a předpokládá, že okamžitá odezva měřicího zařízení je dána pouze signálem analytu, pro který platí

(3)

kde ka je konstanta závisející na konstručních parametrech měřicího zařízení pro měření analytické vlastnosti a , aa je hodnota této vlastnosti pro analyt (a) , ma je látkové množství tohoto analytu a l je koeficient linearity měřicího zařízení.

Omezená platnost rovnice 3 v analytické praxi je zřejmá z jejího upraveného zápisu ukazujícího citlivost jako funkci množství analytu

(4)

a je prokázána např. zakřivením kalibračních křivek.

 

Metody kalibrace

Výstupy měřicího zařízení jsou data nesoucí informaci o analytu a mající rozměr signálu. Na rozměr výsledku jsou převedena vhodným konverzním faktorem, který respektuje model odezvy podle rovnice 3 v lineárním modelu měření podle rovnice 1.

Pro získání konverzního faktoru potřebného k převedení dat na výsledek se používají metody označované jako metody kalibrace. Jsou to:

přičemž všechny metody řeší společný problém, a to získání standardního vzorku ve formě referenčního materiálu.

Metoda konverse je určena požadavky řešení, ale její vhodnost lze posoudit na základě principu hromadění chyb, na základě zbytkové nejistoty měření a na základě časové a finanční náročnosti kalibrační metody. Aniž bychom diskutovali podrobnosti, platí:

Výše uvedená pravidla vedou k relativnímu pořadí vhodnosti kalibračních metod a rovněž dovolují vyjádřit jejich efektivitu.

Zvláštní případem kalibračních metod jsou modely kalibrační křivky, které pozůstávají ze dvou stupňů, tzv. kauzálního a prediktivního modelování. Správný model kalibrace musí splňovat tyto podmínky:

V prvním stupni procesu kauzálního modelování kalibrační křivky je zobecněn a statisticky potvrzen odhad odezvy detektoru, která je závisle proměnnou, Sst = f(mstk). Ve druhém, prediktivním stupni se zamění závisle proměnná za nezávisle proměnnou s cílem odhadu množství analytu, ma = f(Sst).

Zhotovení kalibrační křivky je spojeno s následujícími pracovními operacemi:

Pro zhotovení kalibračních křivek platí řada pravidel týkající se např. intervalu množství standardu, vztahu mezi jednotlivými množstvími, počtu standardních množstní, počtu opakovaných měření, typu regresní analýzy, atd. Všechny zmíněné aspekty mají vliv na nejistotu výsledku, jejich diskuse je však mimo rámec tohoto příspěvku.

S kalibrační křivkou je spojeno vyjádření meze detekce a meze stanovitelnosti. Tyto meze odpovídají podle rovnice 2 oblasti měření pro kterou platí Si > Sa < Sm . V této oblasti platí jen malá pravděpodobnost, že změna signálu S je způsobena změnou množství analytu. Klíčovým bodem všech různých způsobů a metod hodnocení meze detekce a meze stanovitelnosti je fundované vyjádření pravděpodobnosti “nejistého” signálu. Aniž bychom diskutovali jednotlivé přístupy je metoda výpočtu meze detekce a meze stanovitelnosti z kalibrační křivky zahrnující rozptyl odhadu závisle proměnné a vztah aktuální hodnoty nezávile proměnné ke střední hodnotě intervalu kalibrační křivky na zvolené hladině pravděpodobnosti nejcitlivější a nejblíže realitě.

Měření v laboratoři je ovlivněno různými zdroji chyb, jejichž variabilita se může či nemusí uplatnit ve variabilitě výsledků. Tento přístup je základem pro objasnění pojmů přesnosti podle tabulky 1.

 

Tabulka 1

Vztah mezi faktory a podmínkami měření ovlivňujícími přesnost (podle ISO 5725)

Faktor

Podmínky měření

v laboratoři

 

stejné

různé

Čas

Měření ve stejném čase

Měření v různých časech

Kalibrace

Nezměněná mezi měřeními

Změněná mezi měřeními

Operátor

Stejný operátor

Různí operátoři

měřicí zařízení

Stejné zařízení bez

Různá zařízení

 

rekalibrace mezi měřeními

 

Shodnost

opakovatelnost

reprodukovatelnost

Precision

repeatability

reproducibility

 

Pravděpodobnost a nejistota

Již na počátku bylo uvedeno, že naše poznání vyžaduje komplementární přístup, který se odráží i v základním modelu měření podle rovnice 1, a vede ke snižování zbytkové chyby popisu. V reálných podmínkách přitom mohou nastat situace, kdy určité proměnné mohou měření navzájem ovlivňovat, aniž bychom toto ovlivnění apriori znali. S rostoucí komplexitou problému a s menším počtem pozorování vzrůstá zbytková chyba popisu. Za těchto podmínek je vhodné použít modely vedoucí ke zjištění formálních latentních proměnných. Formálnost nalezených proměnných vyplývá z definitorického zavedení kriteria podobnosti. Pro latentní proměnné platí stejně jako pro reálné proměnné pravidla sčítání nezávislých pravděpodobností (rovnice 5) a multiplikace podmíněných pravděpodobností (rovnice 6), kdy pravděpodobnost vyjadřuje pouze poměr četnosti určitého výsledku k souboru všech možných výsledků.

(5)
(6)

Výsledkem analýzy i latentních proměnných je sémantická škála <nepravděpodobné, pravděpodobné>, <nemožné, jisté> a systém posouzení nejistototy jako disperzní tendence výsledků je jednotný.

Správné použití statistických metod je podmíněno znalostí typu rozdělení. Tento požadavek nebývá snadné splnit a proto by měla být obecně dána přednost neparametrickým testům (nevyžadují znalost typu rozdělení) před testy parametrickými (parametry jsou střední hodnota a rozptyl). Vyjádření míry disperzní tendence je obecně založené na bodových (pro velké počty měření) a intervalových odhadech (pro počty měření menší než 30). Je doporučeno používat intervalový odhad, např. rozpětí a neparametrické testy, např. pořadový test.

Výpočet a vyčíslení nejistoty měření není z hlediska statistického dostačující, neboť tato nejistota musí být vztažena ke kritické hodnotě, která je určena zadáním operátora, či uživatele výsledků. Tento proces je označován jako vytvoření statistické hypotézy, která je tvrzením, že výpověď je pravdivá. Hypotéza je potvrzena, jestliže nelze nalézt důvod k jejímu zamítnutí. Během testování nulové hypotézy může dojít k chybným rozhodnutím, jejímu zamítnutí jestliže byla pravdivá a jejímu nezamítnutí jestliže nebyla pravdivá. Označení těchto chyb je uvedeno v tabulce 2.

 

Tabulka 2

Chyba rozhodnutí týkající se nulové hypotézy

Rozhodnutí

Nulová

hypotéza

 

je pravdivá

není pravdivá

 

chyba I. typu

 

zamítnout

chyba α

správné rozhodnutí

 

pravděpodobnost chyby I

 
   

chyba II. typu

nezamítnout

Správné rozhodnutí

chyba β

   

pravděpodobnost chyby II

 

 

Analytická informace

Získání analytické informace, tj. informace o složení, časových změnách a prostorové distribuci chemického složení v rámci určité části reality bylo definováno jako předmět analytické chemie, zatímco analytický výsledek, tj. informace o chemickém složení analyzovaného vzorku, je předmět analytické metody.

Informace (I) vede obecně ke snížení nejistoty a její obsah je vyjádřen rozdílem nejistoty výsledku před (H(P0)) a po experimentu (H(P)), kde P jsou odpovídající pravděpodobnosti. Jelikož celková pravděpodobnost stoupá s počtem dílčích dějů (rovnice 5 a 6), je nárůst informačního obsahu I(S) spojen se snižováním nejistoty.

(7)

Z rovnice 7 vyplývá, že se snižováním nejistoty vzrůstá pravděpodobnost (P)i a vzrůstá informační obsah I(S). Rovnice 7 zdůvodňuje jak vývoj nových analytických metod založených na spojení různých měřicích principů (angl. hyphenated techniques) tak i intenzivní aplikaci matematických metod k vytvoření obecných modelů.

Je-li pro vyřešení zadaného analytického problému potřeba informační obsah I(S)req a analytickým řešením byla získána hodnota I(S)obt potom je v případě platnosti nerovnosti 8 zbytková nejistota řešení malá a není třeba hledat alternativní řešení. Respektování správné metodologie měření v analytické chemii vede k dosažení potřebného množství informací I(S)obt a současně k minimální produkci informačního šumu.

(8)

Analytická informace je řešením nejistoty měření a cestou k zajištění, kontrole a řízení jakosti. Analytická informace je obecným kriteriem výstupu analytické praxe i vědecko-výzkumné praxe. Účinnost analytického řešení lze posoudit na základě kriteria informačního toku I(S)/ta , kde ta je doba analytického řešení a nákladů na získání informace I(S)/$ , kde $ je měnová jednotka. Pomocí kriterií účinnosti lze vyhodnotit analytické metody a optimalizovat jejich výběr pro řešení zadaného problému.