Geography and the un-learned society: how are we successfully developing it…

Geografie a společnost nevzdělanosti? Aneb jak se nám daří ji rozvíjet.

Martin Šimon

conference „New Wave II“, 14.5.2010



Abstrakt

Ve svém příspěvku budu především provokovat posluchače. K přemýšlení. K diskuzi. Vyžiji k tomu poznatky z všudypřítomných debat, které generují recentní diskuze o reformě vědy, výzkumu a vzdělávání. Kritické názory na tato témata se pokusím přerámovat do oblasti geografie. V jaké pozici se pohybuje geografie vzhledem k reformám výzkumu, vzdělávání, vědy? To je klíčová otázka, která má zásadní dopad na fungování naší geografie, a která musí být neustále a odpovědně zodpovídána. Bez ohledu na politickou korektnost, kterou bych měl snad dodržovat, byť je to naprosto nesmyslný termín, povedu lehký útok do řad vlastní disciplíny, když budu tvrdit, že česká geografie se nevyvíjí tak růžově, jak by se leckomu mohlo při zběžném pohledu zdát. Spíše naopak.



Dovětek:

„Přestože jsem nenechal na současné geografii a s ní spojené společnosti nevzdělanosti suchou nit, doktorandy označil za "*línou a laxní pakáž", která dostává třetinový plat a odvádí třetinovou práci, tak jsem získal pozitivní ohlas.
Na konferenci s názvem "Nová vlna" jsem jasně řekl, že si myslím, že tady není žádná nová vlna v geografii. Jen je víc lidí ve smyslu masovosti a větší diverzita témat, byť jde často jen o geografie blbostí. Stále podle mého názoru trvá metodologická tupost a neoriginalita, která je míle daleko za západní geografií. "Nová vlna" je nesmysl, jen vzletný název maskující skutečnost.
Za cynický výsměch publiku i sobě se zřejmě v současné době trestá potleskem.



* označení "línou a laxní pakáž" jsem si vypůjčil od evolučního biologa J. Flégra.