Naše činnost
Praha, 20. 12. 2024
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
tradičně Vám opět přináším zprávu o činnosti naší Odborné skupiny chromatografie a elektroforézy (OSCHE)7 České společnosti chemické (ČSCH) v roce již téměř uplynulém a informaci o aktivitách plánovaných na rok příští.
Bohužel, i letos musím začít smutnou zprávou. Již na počátku roku, 27.2.2024, nás opustila a do "chromatografického nebe" se navždy odebrala naše dlouholetá milá kolegyně, prof. RNDr. Eva Smolková-Keulemansová, DrSc. Byla nazývána „první dáma chromatografie“ a patřila k celosvětově uznávaným odbornicím v oblasti separačních věd. I když se v poslední době našich akcí již neúčastnila, bude nám moc chybět. Čest její památce!
Činnost v roce 2024
- Činnost našich členů byla opět velmi bohatá. První ze dvou velkých letošních akcí bylo mezinárodní symposium MSB 2024 (40th International Symposium on Microscale Separation and Bioanalysis) , které ve dnech 19.-22.5.2024 v Brně úspěšně uspořádali kolegové z Ústavu analytické chemie AV ČR v čele s Františkem Foretem. Symposia se zúčastnilo 150 odborníků ze 17 zemí, kteří přednesli 61 přednášek a vystavili 53 posterů. Cenou Jaroslava Janáka byli vyznamenáni Miloš Novotný (University of Indiana, Bloomington, USA) a Andras Guttman (University of Debrecen, Hungary). Cenu “SCIEX Medal and Award“ získal Hervé Cottet (University of Montpellier, France).
- Druhou letošní velkou akcí bylo tradiční setkání členů naší OSCHE a dalších příznivců chromatografických, elektromigračních a příbuzných metod, mezinárodní symposium Advances in Chromatography and Electrophoresis 2024 & Chiranal 2024 , které se konalo 17.-20.6.2024 v Olomouci. Již třinácté pokračování této série symposií bylo opět vědecky i společensky velmi zdařilým setkáním. Zúčastnilo se ho 140 specialistů z deseti zemí, kteří přednesli 34 přednášek a vystavili 42 posterů. O výbornou organizaci symposia se zasloužili kolegové z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty University Palackého vedení Petrem Bednářem.
- K úspěchům letošního roku patří i vysoká účast našich členů a výborná reprezentace Česka i na dalších významných mezinárodních symposiích věnovaných separačním vědám. Největší zastoupení jsme měli na International Symposium on Separation Sciences, ISSS 2024 , 22-25.9.2024, Messina, Italy. Tohoto symposia se zúčastnilo 30 odborníků z ČR, kteří byli po domácích Italech nejpočetnější delegací z celkového počtu 290 účastníků z 24 zemí. Naši zástupci svými 7 přednáškami a 23 postery významně přispěli k programu symposia, který obsahoval 83 přednášek a 123 posterů. Úspěchem bylo, že jedno z ocenění za ústní sdělení studentů a mladých vědeckých pracovníků získala Denisa Smolková z Ústavu analytické chemie AV ČR v Brně. Na tomto symposiu byly předány Cvětovy a Nernstovy ceny za rozvoj separačních metod a za přínos ke spolupráci mezi zeměmi východní a západní Evropy. Získali je Bezhan Chankvetadze (State University Tbilisi, Georgia) a Luigi Mondello (University of Messina, Italy).
- Početné zastoupení 15 účastníků jsme měli i na druhém největším letošním setkání chromatografistů, na symposiu ISC 2024, 34th International Symposium on Chromatography, které se konalo 6-10.10.2024 v Liverpoolu. Velkým úspěchem bylo, že Jubilejní medailí britské Chromatografické společnosti zde byla vyznamenána Lucie Nováková z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.
- Menší zastoupení (pět účastníků) jsme měli na největším chromatografickém symposiu, HPLC 2024, 52nd International Symposium on High Performance Liquid Phase Separations and Related Techniques , 20-25.7.2024, Denver, USA, jehož jsme byli jednou z tzv. „Supporting Scientific Organizations“. Tři zástupce jsme měli i na vzdáleném symposiu LACE 2024, 29th Latin American Capillary Electrophoresis , Microfabrication and Related Techniques Symposium, 9-12.11.2024, Guarujá, SP, Brazil.
- Další úspěšnou akcí s aktivními příspěvky našich členů byla 25. Škola hmotnostní spektrometrie , pořádaná 9.-13.9.2024 ve Špindlerově Mlýně. Zúčastnilo se jí 250 specialistů, kteří přednesli/vyslechli 49 přednášek a předvedli/shlédli 28 posterů.
- Pokračovalo aktivní členství naší OSCHE ve Středoevropské skupině pro separační vědy (Central European Group for Separation Sciences, CEGSS ), která každoročně pořádá symposia věnovaná separačním vědám (série ISSS) v jedné ze svých členských zemí. Předností této série symposií je „středoevropsky přátelská“ úroveň konferenčních poplatků dovolující širokou účast i studentům a mladým vědeckým pracovníkům. ISSS 2025 se uskuteční v září 2025 v Bělehradě. Až bude znám přesný termín, bude zveřejněn zde na webu OSCHE.
- Byla provozována elektronická počítačová konference „chrom-el“, která umožňuje rychlou výměnu informací všem zájemcům, kteří mají přístup k elektronické poště. Na konferenci se můžete přihlásit podle tohoto návodu.
- Ve spolupráci se Spektroskopickou společností Jana Marka Marci byla vyhlášena soutěž o Cestovní grant pro mladé vědecké pracovníky a doktorandy ve věku do 35 let v oblasti Separačních Metod a hMotnostní Spektrometrie (tzv. Grant SMMS ) na podporu jejich aktivní účasti na významných mezinárodních konferencích.
Plán činnosti na rok 2025
- Naši členové budou přispívat k programu 10. ročníku národní konference HPLC.CZ 2025 pořádané Českou chromatografickou školou ve dnech 18-21.5.2025 ve Vinařství U Kapličky, Zaječí.
- Kolegové z Ústavu analytické chemie AV ČR v Brně budou spolupořadateli spojeného mezinárodního symposia APCE 2025 a CECE 2025 v Kjótu, 17-19.9.2025.
- Aktuálně budou pořádány semináře, přednášky a kurzy zahraničních specialistů v chromatografii a elektroforéze při příležitosti jejich návštěv na pracovištích v Česku.
- Budou pokračovat přípravy na organizaci symposia ISC 2026, 35th International Symposium on Chromatography , které se bude konat 6-10.9.2026 v Praze. Spolupředsedajícími tohoto symposia budou Michal Holčapek z Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice a Lucie Nováková z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
- Ve spolupráci se Spektroskopickou společností Jana Marka Marci bude vyhlášena soutěž o Cestovní grant pro mladé vědecké pracovníky a doktorandy ve věku do 35 let v oblasti Separačních Metod a hMotnostní Spektrometrie „Grant SMMS“ .
- Naši členové budou mít mnoho příležitostí reprezentovat ČR na řadě mezinárodních symposií , z nichž lze doporučit zejména HPLC 2025 v Brugách, Euroanalysis 2025 v Barceloně, ITP 2025 v Ankaře, ISSS 2025 v Bělehradě, a APCE 2025-CECE 2025 v Kjótu.
- Bude provozována elektronická počítačová konference chrom-el, která umožňuje rychlou výměnu informací o chromatografii a elektroforéze všem zájemcům, kteří mají přístup k elektronické poště.
- V závěru roku budou uspořádány volby výboru OSCHE na období 2026-2029.
Máte-li další náměty či připomínky k činnosti skupiny, zašlete je prosím na níže uvedenou adresu. S předvánočním pozdravem a s přáním pevného zdraví a mnoha pracovních i osobních úspěchů v novém roce 2025,
Váš
RNDr. Václav Kašička, CSc.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Flemingovo nám. 2, 160 10 Praha 6
tel. 220 183 239, e-mail kasicka (na) uochb (tečka) cas (tečka) cz