Na dotyčné téma bylo napsáno mnoho, leccos
i česky; leccos ovšem také zjednodušeno až po hranici nepravdy. Následující
odkazy pokládám za celkem solidní v tom smyslu, že jsou bez ohledu na názorové
zabarvení, jehož se nelze vyvarovat, většinou poměrně blízké vysledovatelným
původním zdrojům. Sami pak můžete posoudit, nakolik oprávněné jsou závěry
na oněch zdrojích postavené.
Zasvěcené argumenty obou stran a další zajímavé informace najdete na stránkách časopisu New Scientist. Zvláštní pozornost zasluhuje zejména komentář, v němž se Debora MacKenzie zasvěceně zabývá tím, co všechno bychom museli vědět o konvenčních zemědělských plodinách, kdybychom je chtěli testovat stejně pečlivě jako ty geneticky modifikované (nebo dokonce - jak ukazuje „bramborová aféra“ - co všechno budeme muset vědět, abychom dali dohromady pořádnou kontrolu). Pokud mi na tomto místě něco vadí, je to nedostatek bezprostředních odkazů na původní zdroje - za těmi tedy budete muset jinam.
V britském internetovém časopise Natural Science najdete článek doplněný odkazy na zprávu komise, která zkoumala výsledky Dr. Pusztaie, a jeho odpověď na tuto zprávu, která je zároveň zřejmě dosud jedinou veřejně dostupnou publikací originálních dat (viz též stránky skotského Rowett Research Institute).
Na stránkách Greenpeace najdete po troše úsilovného hledání dost dobře schované odkazy na stanovisko k aféře a hojně citovaný dopis 22 vědců na podporu Dr. Pusztaie, který bývá občas prezentován jako podpora platnosti jeho závěrů. Sami můžete posoudit, jestli to není spíš protest proti způsobu, jakým s Dr. Pusztaiem zachází vedení jeho ústavu.
F.C.
Zpět na domovskou stránku |