Snadné přihlašování na mnoho webů pomocí OpenID

OpenID je relativně mladý systém umožňující přihlašovat se pod jedním účtem na mnoho různých stránek. Funguje to tak, že máte poskytovatele OpenID, u kterého se zaregistrujete a přihlásíte. Pak při přihlašování na web (který OpenID podporuje, jako je např. tento) zadáte místo jména a hesla své OpenID a web se podívá, jste-li pod ním přihlášeni a pokud ne, nabídne přihlašovací dialog. Ten je všude stejný. V našich podmínkách můžete narazit na tyto běžné poskytovatele OpenID:

Nesporná výhoda je v tom, že stačí jedno přihlášení, kterým se dostanete na mnoho různých webů. Projekt je plně otevřený, takže OpenID může teoreticky poskytovat kdokoliv a kdokoliv kdo vyžaduje na svých stránkách přihlášení jej může zprovoznit a zpohodlnit tak svým uživatelům život. Projekt je to mladý, takže jej zatím nepodporují všechny weby, ale ty modernější (jako je třeba tento nebo Erasmus klub:-) už to samozřejmě podporují.

Pokud už na tomto webu účet máte a chcete se přihlašovat pomocí OpenID, klikněte na Můj účet | OpenID identity a přidejte vaši adresu OpenID jak je popsána výše. Při přihlašování pak místo jména a hesla kliknete na Přihlásit pomocí OpenID a pokračujete přihlašovacím dialogem vašeho OpenID poskytovatele. Pokud se chcete zaregistrovat, také kliknete na Přihlásit pomocí OpenID a po přihlášení budete dozázáni smí-li web, kam se chcete přihlásit číst určité údaje z vašeho účtu (typicky uživatelské jméno, e-mail). Seznam umožňuje pro jedno OpenID (pro jeden účet) vytvořit více OpenID profilů s různými údaji. To je velmi zajímavá možnost. Po odsouhlasení jste zaregistrováni.

OpenID je stále technika v rozvoji, takže jí zatím nepodporují všechny weby, ale pokud už OpenID účet máte (typicky jako vedlejší produkt registrace na Seznamu, Googlu nebo Yahoo), rozhodně to stojí za použití. :-)

Přihlásit se k odběru Comments for "Snadné přihlašování na mnoho webů pomocí OpenID" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.