Rekonstrukce budovy Benátská 4 (Mrtvá ryba)

Obrázek uživatele SKAS

Fakulta je rozhodnuta rekonstruovat celou budovu Benátská 4, jejíž součástí je mimo jiné i Mrtvá ryba. Budova z důvodu technického stavu opravu potřebuje. Nyní je možnost žádat o dotace na využití i ostatních prostor budovy a v rámci rekonstrukce se opraví veškeré prostory. V diskusi máte možnost vyjádřit svůj názor na to, jak by měla budova, především tedy Mrtvá ryba, po rekonstrukci vypadat.

Více již slovo pana děkana:

Fakulta v červnu podává projekt do Operačního programu Praha adaptabilita, který by podpořil výstavbu dětského koutku v budově Benátská 4. Fakulta zároveň zamýšlí celou budovu rekonstruovat, protože po technické stránce je v nevyhovujícím stavu. Rekonstrukce by započala v červnu příštího roku a trvala by půl roku.  

V budově Benátská 4 je zároveň hospoda Mrtvá ryba, která za roky své existence patří už neodmyslitelně k fakultě. Musí být samozřejmě rekonstruována také a může tedy získat i novou tvář. Proto vyzývám studenty a zaměstnance, aby přispěli svým názorem k tomu, jak má Mrtvá ryba vypadat po rekonstrukci, na které části cesty mezi Trigger Whisky Saloonem a Kolaloka Barem bude umístěna (film Limonádový Joe :-) ). Co by měla dále poskytovat, k čemu by měla sloužit. Jak by měla být vybavena, po jakou denní dobu otevřena….

Bude přitom sdílet sousedství s dětským koutkem i ubytovnou pro návštěvníky fakulty, která bude v budově rovněž. 

Prosím o Vaše názory. 
Bohuslav Gaš
Děkan Přírodovědecké fakulty UK

Diskutujte, prosíme, zde pod článkem, aby se k tomu snadno mohl vyjádřit kdokoliv a bylo to přehledné.

Komentáře

Vezmu to od konce. Nemýlím-li se, nějaká možnost ubytování tam je i teď, ne? Každopádně to je dobrý nápad, pár malých pokojů za rozumnou cenu se vždycky bude hodit. Akorát by to možná chtělo dobrou zvukovou izolaci od klubu. :-)
Spíš mě zaráží ten dětský koutek. Co si pod tím mám představit? Pokud jen něco ve stylu dětského hřiště (kde se sice dítě může vyblbnout, ale rodič na něj stejně musí pořád dávat pozor), přijde mi to zbytečné. Jako velmi užitečné by mi přišla firemní (fakultní) školka, kam by mohli rodiče odložit své ratolesti, zatímco bádají. Prostě aby tam byl někdo, kdo se o ty děti postará. To by zaměstnanci nepochybně ocenili. Koneckonců už se o tom dost dlouho mluví. Občas to někdo nadhodí, že by to fakulta opravdu potřebovala. :-)
Teď k Mrtvé rybě. Rozhodně tam musí točit Kofolu, malinovku a pořádná česká piva, na tu holandskou vodu nikdo není zvědavej. :-D Ale vážně, nějaká hospůdka/klub by tam rozhodně zůstat měla. Moc bych se přimlouval za nekuřáckost celého prostoru (tzn. nejen vnitřku, ale i prostoru kolem baráku (terasa, …). Terasa je rozhodně dobrá, ta současná je docela hezká, ale mohl by se nějak využít i prostor mezi zdí do Benátské a budovou.
Představoval bych si, že hospůdka nabídne “klasickou” nabídku pití a drobného jídla (+/- to co teď). Dále by tam měl být prostor pro občasná promítání, výstavy (fotek) apod. Občas se něco takového udělá i teď, ale přijde mi, že hrozně málo. Také by to chtělo větší prostor, teď je to hrozně malinké. Akorát nevím, kam by se to mělo rozšiřovat, možná tak do podzemí. :-)
Proti tamnímu stylu výzdoby nic nemám, klidně ať to je něco takového jako teď i nadále, ale co si budeme povídat, trochu víc čistoty by tomu rozhodně neuškodilo. Občas je tam pěkný bordel. Na současné Rybě mi nejvíc vadí typické situace typu chci Kofolu. Došla. Chci černé pivo. Došlo. Utopenci? Došli. A když jsou, došlo pečivo. Sklenice? Taky už nejsou, jen plastové kelímky. V každé hospodě někdy něco dojde, ale frekvence, s jakou se takovéto věci stávají v Rybě mi přijde dost strašná. Prostě z vnějškového pohledu bych viděl nějaké rezervy v managementu. A čistotě.

PS: O tomto článku jsem posílal info do konference HydePark, takže je možné, že se nějaké komentáře objeví i tam (obecné informace o HydeParku).

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

promin, ale to vypada, ze jsi v mrtve rybe uz hodne dlouho nebyl…podle “holandske vody” odhaduju tak min 2 roky? navrhuju, aby ses tam nejdriv zasel podivat a pak az kritizoval. Pro predstavu, v nabidce je 5 ceskych piv z malych pivovaru a venku fakt pekna zahradka!

Ačkoli si velmi vážím veškeré práce, kterou tento web přináší a na níž se Vojta podílí velkou měrou, tak s tím to komentářem nemohu souhlasit. Pokud je rekonstrukce objektu nutná, tak asi nezbývá než zatlačit slzu a doufat, že se poté podaří vybudovat tam alespoň částečně stejně příjemné, uvolněné a jedinečné prostředí, které tam je teď. Myslím, že Mrtvá ryba je naprosto unikátní záležitostí a její genius loci jen těžko něco v budoucnu zastoupí. Kritika v závěru Vojtova komentáře mi přijde zveličená. Osobně si nepamatuju, že bych se setkal s nedostatkem a neustálým docházením čehokoli. Stát se to tam samozřejmě může, je to klub pro studenty a ne hospoda. Proto tam není vývěsní štít, proto tam nechodí jiní hosté a proto je tam tak hezky.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Nechci a nebudu hodnotit jaké je v Rybě pivo a jestli a jak často něco dochází. O tom to vůbec není.

Rekonstrukce budovy v řádu nadcházejících (jednotek) let je prakticky jistá - vyplývá z technického stavu budovy a ze záměru fakulty tu budovu více využít. Rekonstrukcí se myslí exteriér i interiéry.

Otázkou do diskuse je právě ta druhá část - jak by Ryba měla vypadat po rekonstrukci. Měla by být větší? Jak zachovat genius loci i  v novém (přece jen bude minimálně vymalováno…)? Jak Rybu koncipovat - jen pro studenty? V budově jsou i další prostory, přicházelo by v úvahu možná i rozšíření (více metrů v místnostech) - byl by zájem? Byl by zájem do Ryby něco doplnit?

Jak zajistit koexistenci dětského koutku, resp. školky v jedné budově s klubem? 

Nikdo nechce ničit příjemné prostředí. Naopak - z diskuse by vedení fakulty rádo posbíralo nápady, jak zajistit aby tam bylo příjemné prostředí pro studenty i po rekonstrukci…

Jan Kříž

Rozhodně to není tak tragické, jak by to mohlo vypadat. S takovýmito situacemi jsem se bohužel setkal, ale je fakt, že poslední dobou jsem tam byl málo. To je teď podružné. A taky doufám, že Mrtvá ryba v nějaké podobě rekonstrukci přežije. Konstruktivní ale je vrátit se k otázkám pana děkana kdesi nahoře a odpovědět na otázku, jak by měla Mrtvá ryba vypadat po rekonstrukci. Odpověď může být, že stejně. Anebo můžeme přijít na spoustu nápadů, jak to vylepšit. Možná od toho různí lidé čekají dosti různé věci: teď je pravý čas na to si to říci a najít variantu, která bude vyhovovat co nejvíce lidem.

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Vojto,
hodně kritizuješ, ale vaříš z vody. Máš sice nejdelší komentář, ale protože jsi v Rybě asi dlouho nebyl, radši ho smaž a napiš pravdivý.
Mrtvá ryba je legenda, o které mi vyprávěl již můj o dost starší bratr, co tu také studoval. Vznikla z nadšení několika studentů, ne jako komerční business. S přestavbou a rekonstrukcí budovy je potřeba přemýšlet o tomto lukrativním mistě v centru Prahy jako o “místě pro studenty”, které má své genius loci…

Trigger Saloon je hezká věc, ale americký ani jiný skanzen sem nepatří. Mrtvá ryba by si měla zachovat svůj charakter, tedy STUDENTSKÉHO klubu, neměla by se z ní stát ani sněmovna SKASu, to byste už nic kloudného nevyplodili vůbec.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj Studente,

beru to jako vtip a nadsázku, ale aby se toho nikdo nechytnul tak stejně reaguji - SKAS v žádném případě nechce nějakou sněmovnu. SKAS jen zprostředkovává tuhle diskusi…

A ta má být právě o tom jak zachovat genius loci, studentský charakter v nových podmínkách - po rekonstrukci budovy a vedle dětského koutku/školky.

P.S. Trigger saloon byla zase nadsázka pana děkana. Předělávání do western stylu se neplánuje, spíš asi mělo jít o znázornění škály “kořalkového”baru - nealko “kolaloka” baru)

Jan Kříž

Obrázek uživatele Marie Pospíšková

Já do Ryby chodím docela často, zvlášť poslední dobou a stejně souhlasím s Vojtou, alespoň v celkovém pohledu (což teda mám pocit, že i ti ostatní, co ho tu kritizují…) :

- je tam ubytování, které by tam podlě mě mělo zůstat, pokud to bude jen trochu možné (je to skvělé místo pro hosty - ať už středoškoláky na soustředění nebo ne příliš zhýčkané přednášející na seminářích a podobně). Rozhodně by mělo být stále s kuchyňkou. Odhlučnění myslím není třeba, spala jsem tam na jaře s otevřeným oknem v pokoji hned nad Rybou a bylo to v pohodě (lepší než leckde jinde u silnice atp.).

- dětské hřiště je dobrý nápad, ale umístila bych ho jinam v prostoru školy (mezi V7/V5 a zahradu?), rozhodně ne na zahrádku hospody. Pokud by to byla školička (což je myslím mnohem lepší varianta, i mnozí studenti by jí uvítali), tak je třeba oddělit hřiště od zahrádky tak, aby se tam večer nedostali studenti (mám pocit, že prolézačky mají nějakou maximální nosnost, kterou student po třech pivech rozhodně nesplňuje). Jinak v tom nevidím problém, v přes den je Ryba podle mě místo vhodně i pro děti ve školce. Ještě k tomu mě napadá, že možná by někteří studenti (nebo spíš asi studentky) uvítali možnost se za drobné stipendium o děti starat… i když opět nevím, jak je to s předpisy.

- co se týče klubu/hospody, v současné chvíli je to normálně komerční podnik, ne? I když bez štítu a teoreticky jen pro naše studenty. Nevidím na tom nic špatného (naopak), nechala bych to tak (bez štítu, za neprůhlednou zdí, která spolehlivě odradí náhodné kolemjdoucí), už proto, že prostor je omezen a studentů je hodně. Nekuřáckost, nabídka (kafe a další “svačinové” věc a zároveň celkem velký výběr, když tam člověk přijde večer “na pivo”), výzdoba atd. mi taky přijde vyhovující (i když občas něco dojde). Současný stav vybavení mi přijde taktéž v pohodě (a klidně by tak mohl zůstat, ovšem pokud jsou peníze na novější, proč ne, aspoň si nebudu trhat punčocháče o židli :-) a někteří váženější kolegové nebudou na Rybu hleděť z vrchu), zároveň bych se ale nerada začala stydět tam chodit po návratu z exkurze. Souhlasím, že pokud by to bylo v možnostech obsluhy, rozšíření by bylo fajn. A souhlasím s Vojtou, že improvizovaný prostor pro promítání (tedy bílá zeď a někde schovaný přenosný projektor) bych uvítala, stejně tak zachování současných výstavek na stěnách. A mimochodem, nemohl by tam být v rámci rekonstrukce zaveden internet jako jinde? Ne, že bych zkoušela jestli tam už není, ale cedulku si nepamatuju a myslím, že přes den tam chodí celkem dost lidí svačit, obědvat, dát si kafe, popovídat si a řešit “pracovní” věci a k tomu se internet hodí. Jo a mohl by tam být v rámci rekonstrukce koupen další věšák na bundy.

A omouvám se, že jsem ještě ukecanější než Vojta.

Asi jsem jediná, ale 100% souhlasím s Vojtou. A to v podstatě do písmene. Kdo nekouří, neřiká si o kofolu, chce se občas najíst (např. nemasově)tak to nepochopí. Zvětšit prostor by nezaškodilo… A to že se se studentským způsobem života táhne libování si v ošuntělých “osobytých” hospodách, to se s tim myslim nutně nevylučuje. Jistě se tato “unikátnost” zachová, nebo rychle vybuduje v příp. nové Rybě taky, to teda nemam strach…A co se týká komentářů, že pak z toho bude hospoda pro mamky s děckama? Proboha koukněte se kolem sebe, spousta spolužaček má děti. Znamená to, že nemaj chodit do hospody? Nějak nechápu….

Podľa môjho názoru by neuškodilo, v rámci možností, trochu “ozeleniť” budovy fakulty. Teda v prípade že by sa rekonštruovala aj strecha budovy navrhoval by som urobiť ju plochú, prípadne s miernym sklonom, tak aby sa dala zazelenať. Z množstva prospešných atribútov a funkcií zelenej strechy uvediem následovné: zvýšená retenčná schopnosť oproti konvenčnej streche, zmierňovanie tepelných fluktuácií strešnej krytiny, výrazné zvyšenie biodiverzity na danej lokalite :) a navyše zelená strecha pri vhodnej realizácii môže poskytnúť priestor pre komunitný rozvoj.
ak by bola čo len malá možnosť namieriť rekonštukciu týmto smerom, budem veľmi rád a rozhodne sa zapojím.

Obrázek uživatele Marie Pospíšková

Nejsem si jistá, protože podobným tématům moc nerozumím, ale nebudou proti ploché, notabene zarostlé, střeše namítat něco památkáři? To, že mě to přijde nevhodné pro dané místo není důležité :-) ale myslím, že jejich názor se počítá. 
 

Maruško naprosto souhlasím, tato budova mívala nádherný vyřezávaný štít (stejný jako má dole budova, kde sídli i studijní oddělení)o který už přišla ještě před revolucí. To že je technický stav budovy špatný, je známo už léta a rozhodně nevidím důvod, proč ji při opravách, které potřebuje jako sůl nejen budova ale i zeď okolo (neustálé další podpírání nemá efekt) dále devastovat plochou střechou. Ať už s jakkoliv “zeleným” záměrem..

Zdravim,
mylsim si, ze rekonstrukce budovy, kdy by mela vzniknout plocha zelena strecha je opravdu spatny napad - tyhle “detaily” by mel posuzovat spis nekdo kompetentnejsi cinit takovato rozhodnuti. Abyste pochopili - zelena plocha strecha se na tento typ budovy v centru prahy absolutne nehodi a vubec by nekorespondovala s okolni zastavbou (rozumej - byla by to pest na oko) - tedy v pripade, ze se bude jednat o rekonstrukci a ne demolici a stavbu nove uplne jine budovy (krome toho statika tohoto typu budov neni dimenzovana pro takovyto typ strech)… Jinak co se tyce Ryby, rekonstrukce prostor (potazmo vybaveni) by urcite neuskodila, ale jsem stoprocentne pro zachovani stavajiciho charakteru (a myslim, ze i maminky s detmi se tam dost casto zastavi a zatim jsem neslysel z jejich strany jediny negativni komentar). Preci jen je to opravdu studentsky klub - tzn. primarne pro studenty a jejich okoli. Co se tyce koureni, tak jestli se nemilim, je ve veskerych prostorech univerzity koureni zakazano (pokud tomu tak opravdu je, vztahuje se to tedy i na Rybu a prilehle prostory, takze v tomto ohledu myslim neni co menit.. - A co jsem mel moznost se seznamit s nazory ostatnich lidi, nejvice si na Rybe chvali predevsim nabidku a to, ze se tam nekouri). Takze pro shrnuti: rekonstrukce (pokud bude provedena s ohledem na zachovani razu cele budovy) bude urcite prinosem; Studentsky klub by mel byt urcite zachovan a to ve stavajicim duchu (tim ovsem nemyslim, ze by se nemelo poridit napr. nove vybaveni, vymalovat atp.) (omlouvam se za tak dlouhy komentar). P.

Mám pár otázek k článku i na vedení fakulty. Předem moc děkuji za jejich zodpovězení.

Zajímalo by mě, jestli už máte nějakou alespoň rámcovou představu o rekonstrukci budovy na Benátské 4. Počítá se se zvětšením budovy, změnou vzhledu nebo by mělo jít jen o opravy stávajícího domu?

Pokud vím, je v zadní časti budovy vchod do ubytovny, plánujete její rozšíření nebo bude školka místo ní? Nedokážu si představit, že by v současné budově byla školka, ubytovna i studentský klub…?

Pro mě jako pro studenta je školka dost zbytečná věc, ale zaměstnanci fakulty s malými dětmi by ji určitě ocenili. Pokud by se mělo jednat jen o hřiště/dětský koutek, kde si budou rodiče hlídat svoje děti sami, přijde mi to zbytečné (v okolí je víc jiných hřišť) a umístění vedle studentského klubu ne zrovna praktické.

A jaký je postoj vedení fakulty k Mrtvé Rybě a její rekonstrukci?  Nová okna, zvětšení vnitřního prostoru, proč ne. Jen doufám, že Ryba zůstane tím, čím je teď a jinak se nezmění, to by mě hodně mrzelo. Že dojde kofola? Nechodím tam přece na kofolu ani na černý pivo, ale za kamarádama a nám se tam líbí!! Ani Trigger Whisky Saloon ani Kolaloka bar, prostě Mrtvá Ryba taková, jaká je.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Co se rámce oprav týká, tak na 99% platí, že vnější podoba se (i kvůli památkářům) měnit nebude, jen se budova opraví (nevím co je plánováno, ale omítka, případně oprava střechy a dalších technikálií je nasnadě).

Vnitřek se - kromě výměny oken, vymalování… může měnit více - včetně dispozic (probourávání příček, zvětšování zmenšování prostor). Neříkám že tomu tak musí být a že tomu tak bude, ale může tomu tak být (aspoň co já tuším).

Jinak vedení na otázky položené v diskusi jistě odpoví, asi po nějakém čase najednou (až jich bude více). Takže co je komu nejasné, tak sem pokládejte otázky. A samozřejmě popisujte vaši představu jak by Ryba měla vypadat.

Jan Kříž

Já bych se taky přimluvil o rozšíření repertoáru piv alespoň o jedno klasické české (nejlépe plzeňské). To co se tam čepuje nyní (všechna čest malým pivovarům) se vážně nedá pít.

No to teda promin, ale momentalne je Ryba co se tyce piva hodne na dobre urovni. Povazuji se celkem za pivniho znalce, napriklad piva po cechach mam celkem zvladnute a takovy Kvasar je opravdu spica. Jako je pravda, ze ja se moc nezalamuji s “klasikami” jako je gambac a plzen a nemusim je. Jsem spis na ty vyssi levely - tj. kvasnicova, polotmava, vicestupnova atd…V Rybe dostanu takova za dobrou cenu a od nejlepsich barmanek…:-)

Tak na normalni piva jsi zrejme moc cool, ja ale ne. Jsem obycejnej vidlak z malomesta a to, ze je pivo s kvasnicema, nabarveny, nebo vicestupnovy, pripadne s citronem ci boruvkama, ho pro me teda rozhodne neposouva na vyssi level, spis naopak.

Obrázek uživatele Marie Pospíšková

Zkusme se vrátit k debatě o (stavební) rekonstrukci budovy B4 a Mrtvé ryby… věřím, že vaše připomínky k nabízenému občerstvení je lepší směřovat na obsluhu a podobně. Krom toho, nejlepší pivo je asi tak stejně utopie jako nejlepší zmrzlinová příchuť nebo nejlepší barva trička na spaní :-) Dík.

Mimochodem Plznička existuje i kvasnicová a dost bych se divila, kdyby neuspokojila jak vidláka z maloměsta, tak příznivce jinčích piv, sice pivo nepiju, ale nikdy jsem na ní neslyšela sebemenší kritiku! :-)

Myslim, ze na kalsicke “stankove pivo” (rozumej Staropramen/Gambrinus) se da v Praze temer do jakekoliv okolni hospody) - mam za to, ze vyber z tolika a tak ruznorodych piv neni v nejblizsim okoli moc bezny (a jsou tam piva jak “klasicka ceska”, tak i neco jineho. Neznam jedineho cloveka, kteremu by to vadilo - naopak! (ale myslim, ze tato diskuze by mela byt primarne o rekonstrukci a ne o druhu piva v nabidce…) P.

Zdravím, příjde mi, že se diskuze rozeběhla trošku všemi směry. Nemyslím, že je podnětné distkutovat výběr piv nebo dokonce policko-sociální smýšlení návštěvníků klubu, jako je třeba zákaz kouření mimo budovu, vstup dětí (tedy i potenciálních studentů čí uchazečů) pod 18 let nebo něco podobného.

K tomu, proč v klubu Mrtvá ryba občas dojde něco z nabízeného sortimentu. Jedná se o opravdu malý prostor, který né uplně dostačuje klubu, který v poseminářovém čase může pohostit až 40 ne-li více občerstvení-chtivých kolegů. V tomto stísněném prostoru je třeba uskladnit vše, co by mohlo dojít (sklenicemi a toaletním papírem počínaje a náhradními sudy kofoly konče). Prostor musí zároveň poskytnout provozní zázemí a dostatečně velké sociální prostory.

Také si myslím, že není úplně nutné do klubu přivádět internet (fakulta disponuje X knihovnami nebo studovnami). Ani dle mého není nutné klub přebudovávat na přednáškový sál (kterých má fakulta také velký počet), či prostory speciálně upravovat pro výstavy a podobně. Drobné akce byly vždy vítany a provozní klubu i obsluha se vždy snažila vyjít vstříc jak jen to bylo možné.

Klub, jak funguje nyní funguje, představuje, dle mého názoru, příkladnou ukázku toho, jak by obdobná studentská zařízení mohla vypadat i na jiných fakultách. A zrovna tak, dle mého, naplňuje představu o zařízení s takovým geiiem loci.

Spíše si myslím, že se diskutuje pouze výměna instalatérských a elektrických sítí, ev. zaizolování domu proti vlhkosti, rekonstrukce sklepních prostor a snad také nová fasáda domu Benátská 4. Rad připomenu, že dům Benátské 2 potřebuje novou fasádu domu úplně stejně. Provizorní dřevěné stavby na Albertově potřebují přestavět úplně (přesluhují určitě nějakých 20 let). Také jsem se doslech, že herbářová sbírka by také potřebovala nějaké finance.

Připadá mi absurdní zabývat se vybudováním nějaké “podnikové školky” nebo rozšiřováním ubytovacích kapacit a podobně. Existuje pro všechny budovy fakulty nějaká koncepce jejich využití? Proč by školka nemohla být v okolí menzy na Alběrtově, anebo dokonce v areálu fakultní nemocnice? Neuvažuje město o vybudování “psího trávníčku” na pozemku botanické zahrady? Také by z toho jistě koukala zajímavá dotace. Navíc mi přijde, že Benátská ulice není vůbec vhodná pro vybudování zařízení pro nejmenší občánky vzhledem velkému automobilovému provozu a dokonce komunikaci po které přjíždějí sanitní vozy do nemocnice.

Kdyby fakulta měla reálně nějaké prosředky, mohl by být dotaz pana děkana formulován spíše tak, jak daný objem financí co možná nejlépe využít. V takovém případě bych se přimluvil za rozšíření kapacity sociálního zázemí, a kdyby to jen trochu šlo i vnitřní kapacity klubu, se kterou ale nutně musí vzrůst i zázemí pro obsluhu a tak se zase vracím k tomu, kolik finančních prostředků je vlastně k dispozici.

Zavěrem položím otázku asi nejzásadnější. Jak moc je nutné aby akademický senát rozhodoval o tom jak má studentský klub vypadat? Rozhoduje snad senát o tom jak vypadají jednotlivé laboratoře, pracovny, studovny, knihovny nebo dokonce chodby budov? Nebylo by rozumnější namísto takovéto akce probrat situaci přímo s osobou nejzasvěcenější, tedy s provozním klubu?

Každopádně dodám, že jsem velmi potěšen zájmem pana děkana o společensko-kulturní zázemí na půdě fakulty. A připomíná mi to, proč vlastně takovýchto příkladných zázemí nemá fakulta více?

Ahoj, jen k poslední nejzávažnější otázce. Akademický senát o tom nebudu rozhodovat vůbec nijak. Senát maximálně schvaluje rozpočet (NE jak to má přesně vypadat), ale v ideálním případě by rekonstrukce B4 měla být placená z grantu, takže to půjde naprosto mimo senát. Naším cílem bylo jen zprostředkovat debatu. Nic víc.

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Jenom doufam, ze vysledky teto debaty budou v prvni rade probrany s provnoznim klubu. Kdyz uz ne kvuli jeho zkusenostem, tak alespon s ohledem na jeho dost zasluznou praci.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ad internet - osobně si myslím že přivést rozvody pro WiFi a rovnou ho i nainstalovat by bylo dobré. Jednak udělání rozvodů při rekonstrukci je jednoduché a když si někdo někdy poté zachce internet mít, tak se prostě jen zapne. A druhak bych ho zapl hned. Nedělat z toho přednáškovou síň ani knihovnu - kdo chce takové prostředí, tak půjde do míst toto nabízející. Ale dnes mám stejně internet v mobilu a WiFi by mi jen ušetřila datový tarif a zrychlila ukazování fotek z minulé akce spolužákům. Nebojím se že to Rybu změní (k horšímu). Jen to někoho může potěšit, takže jsem pro;-)

Ad koncepce rozvoje / využití budov. Fakulta se podílí na plánu (už běží přípravné práce k realizaci) výstavby dvou nových velkých budov na Albertově (Globcentrum a Biocentrum) společně s MFF a 1.LF. Půjde o kapacitu hlavně pro laboratoře a podpůrné vědecé kanceláře. A místem jejich stavby má být právě prostor u menzy (stará kolej, parkoviště…) a prostor u dřeváků vzadu v Hlavově ulici. Nyní se rekonstruuje 3. patro na Albertově 6, v plánu jsou práce na Viničné 7 - takže rozvoj do budoucna je plánován;-)

Podniková školka se v diskusích objevuje už dlouho. vhodnější místo pravděpodobně nalezeno nebylo. V nemocnici vše patří jiné fakultě, takže školka PřF tam bude těžko;-) A budovy sekcí obvykle přetékají tak, že je problém ukořistit jen nějaký kamrlík, natož prostor pro školku (dle předpisů musí být dost velký + přístup do zahrady…).

Jinak nežádá se o dotace jen pro to aby se dostala dotace (vždy je i spoluúčast, takže vždy to něco stojí), ale pro to, aby se daný “chtěný” projekt uskutečnil s co nejmenšími náklady pro fakultu (takže zbude třeba i na přístroje do laborky, nebo na opravu i jiné fasády…).

A jak už napsal Vojta, senát, potažmo tenhle web, hraje čistě roli zprostředkovatele diskuse. Rozhoduje děkan, resp. kolegium děkana.

Jan Kříž

Když se podíváme na to jak vypadají různá občerstvovací zařízení, kde je poskytován internet zdarma skrze Wi-Fi, zjistíme, že se tam jen málo kdy odehrává nějaká mini-přednáška pro, řekněme, alespoň pět lidí. V drtivé většině případů jsou stoly obsazeny zamlklými jednotlivci s notebookem před nimi. Opravdu si myslím, že takové zařízení jakým je Mrtvá ryba si takovýto osud nezaslouží. Kdyby tam studenti internet chtěli, už je tam dávno (a tím myslím opravdu dávno). Spíše to vypadá tak, že tam studenti internet nepotřebují, nebo dokonce nechtějí, bez ohledu na to jak moc zde budou členové SKASu prosazovat své vize v tomto ohledu.

Jsem velmi rád, že je v plánu nová výstavba na Albertově, co mně ale zaráží je, když už jsou plánovány společné akademické prostory, proč by nemohly být naplánovány i společné kulturně-společenské prostory. Jakými může být jistě další studentský prostor, stejně jako ideálně situovaná školka.
Jak si vážení školku představujete? Školka s kapacitou 10 dětí by se do prostoru Benátské 4 jistě vešla. Vyvstane ale další otázka, jestli to není až příliš málo a jestli by tak provoz nebyl příliš drahý. Toto by ale muselo být konzultováno s někým, kdo o tom něco ví.
Navíc tak nějak tuším, že pro PřF, 1. LF a MFF by se upotřebilo i zařízení s kapacitou 50+ dětí (ideálně v blízkosti kuchyně menzy) a zčásti možná by mohlo poskytnout kapacity i místnímu obyvatelstvu. A pro takto veliké zařízení nemá Benátská 4 dostačující velikost.

Musím připomenout, že stále nebylo řečeno kolik financí bude na tento projekt k dispozici. A teď i vážně pochybuji, že se tuší kolik peněz ročně se bude přispívat na provoz jednotlivých zařízení v domě na Benátské 4.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Nemyslím si že by se z Ryby s internetem stal podnik se zamlklými studenty zírajícími do notebooků. Tak to vypadá možná v McDonaldu, KFC a obdobných občerstvovacíxh zařízeních. Ale znám i spoustu jiných hospod (třeba Pod Slavínem - Na růžku, Havran) kde WiFi zdarma je a tohle se jim nestalo. Stále tam chodí party lidí do hospody, a jen mají “bonus” navíc…

Takže podle méo názoru je použití internetu determinováno tím jakou má podnik cílovku, proč tam lidi chodí a snad nikdo (přesněji já určitě ne) z toho nechce dělat anonymní fastfood;-) A osobně se bojím říci co studenti (ne)chtějí, když se jich nikdo neptal…

A prosím - to že je někdo členem SKASu mu nedává kainovo znamení. Prezentuji tady čistě můj osobní názor.

V rámci rekonstrukce Albertova 6 je studentům přislíbena jedna místnost, kde vznikne něco jako CHladič. Na VIničné se o něčem podobném vyjednává. V nových budovách by bylo vhodné aby prostor přímo určených a náležitě vybavených pro odpočinek pracovníků/studentů bylo co nejvíce. Zatím existují archoitektonické plány, ne přesné projekty. Tzn. to se ještě bude řešit (alespoň co já vím). 

Otázky na podobu školky a na finance teď nedokáži zodpovědět aniž bych příliš fabuloval. Budou to otázky, na které upozorníme vedení, že by bylo dobré je v rámci diskuse zodpovědět…

Jan Kříž

Jen drobnost k wifině - ještě před rokem jsem se na zahrádce v Rybě v pohodě připojila na Eduroam z Viničné nebo dolní Benátské, letos jsem to pravda nezkoušela, ale nemyslím si, že by došlo k velkému zhoršení…

Kdyby bylo možné, bylo by super zvětšit prostor. Trochu rekonstruovat záchody, ale ne, aby tam byly super moderní dlaždičky… ztratilo by to sve kouzlo. (viděla jsem jednou krasne obrazky z ruzne zbylých nalámaných barevných dlaždiček a myslím, že něco takového by se tam hodilo a studenti sami mohou pomoci se sestavenim mozajky). Rozhodne by měl v hospudce zsutat alespon koutek s pohodlnými kresly. A takove přijemne “přirodni” prostredí. Dispozice: trochu mi na nynější rybě vadí, že lidé, objednávající si na baru, musí poodstoupit při(od)cházejícím. Je tam děsně málo prostoru u vstupu. Jinak sklenic by bylo zapotrebi vic a urcite, co se týče piti, by neměla chybět malinovka (když uz se to tu takle řesí). Prostě nic přehnaně moderniho, spis prijemne a pohodove studentske posezeni bez kouřeni ve všech prostorach a minimalnim zachovanim funkci dnešní Ryby.

Ahoj,
studuju na fakulte uz nejaky ten patek a taky rad chodim do Ryby. Pracoval jsem tam dva roky jako barman. Rad bych tady jako student prispel do diskuze tykajici se naseho studentskeho klubu. Zaprve bych rad podekoval, za prilezitost vyjadrit se k rekonstrukci domu B4.

Myslim, ze je dulezite si hned na zacatku uvedomit, jaky poklad nase fakulta v podobe Mrtve Ryby vlastni a jak je super, ze Ryba ve sve historii prezila veskera uskali a ze funguje dodnes. Myslim, ze velikou zasluhu na tom maji prave barmani a zejmena pak minule i soucasne vedeni klubu. Pro ty, kteri nejsou s historii klubu obeznameni je Ryba mistem, kde se v temnych casech komunismu schazel stavkovy vybor studentu. Zahranicni navstevy, ktere jsem mel tu cest do naseho studentskeho klubu pozvat (z nichz asi tim pro mne nevazenejsim byl pan profesor Finney - vice prezident mezinarodni stratigraficke komise, tedy jeden z nejviznamensich svetovych geologu) si prave velice cenily historickych souvislosti klubu, kdyz jsem je s nimi seznamoval, a vzdy nezapomely dodat, abych si vazil toho co mame, ze je to unikat. A je to pravda.

Dalsi zalezitosti jako dochazeni piti myslim uz dostatecne probral kolega Secka. Rad bych se vyjadril ke koureni. Myslim, ze to ze se vevnitr nekouri je super, ale zakaz bych rozhodne nevztahoval na venek, protoze precejenom kaficko a cigarko, je pro mne veci neodmyslitelnou v krasnem letnim odpoledni ;). K cistote snad jen muzu rict, ze pokud tady kolegove prispevovatele maji pocit, ze je v Rybe spina, maji kazdou nedeli prilezitost se sebrat a prijit pomoc uklizet, je to i jejich klub, a pokud vim, veskerou praci, uklid, malovani, rekonstrukce (jiste ste si povsimli noveho baru apod.) dela maximalne 20 lidi. Treba tady kolegu webmastera Vojtu jsem teda zametat dvur nikdy nevidel, jestli byl nekdy vubec v Rybe.

K budocnosti B4:
Myslim, ze by Ryba mela zustat co nejvic stejna, alespon tedy v tom soucasnem prostoru. Pokud by se melo jednat o rozsirovani, byl bych pro to, rozsirit klub do podzemi domu (za prve kuli problemum s hlukem a za druhe sklepni prostory mi tak nejak vzdycky pripadali jako delane pro rozsireni klubu pro pripadne vernisaze, koncerty i dalsi deni). Rozhodne bych k Rybe netahal male deti, prijde mi to stejne absurdni jako postavit na pozemku skolky klub pro Mediky :)) (kdo chodi do ryby vi ze medici jsou blazni a po tom co udelaji zkousku obcas docela ulitnou v jejich stylu). Dum by mel slouzit hlavne studentum a ne kamaradum zamestnancu s detmi. Myslim, ze navstevy, ktere akceptuji nasi studentskou kulturu, byli vzdy s Mrtvou rybou spokojeni a radi se k nam vraceji a i my je vzdycky radi vitame, jejich navstevy jsou pak pro Rybu zpestrenim a pro studenty prilezitosti seznamit se s nekterymi kapacitami ze zahranici v tom krasnem svetle otevrenosti, ktereho nelze na formalni pude fakulty nikdy dosahnout. Jak rikam navstevy jo, ale ne na ukor nas studentu.

Internet do B4 rozhodne ano a v co nejjednoduseji pristupne forme (ne tedy pakarnu typu eduroam, kdy je pro pristup nutne obehavat pocitacove ucebny a shanet nekoho kompetentniho pro udeleni hesla)

Dal si myslim, ze by mozna stalo za to misto skolky a podobnych nesmyslu napriklad rozsirovat chovy a pod.

Na zaver bych chtel prohlasit, ze jsem pro zachovani stavajici Mrtve Ryby v plne mire.

S pozdravem,
Jindrich Brejcha

Souhlasím.

Naprosto souhlasím s Jindrou. Mrtvá ryba má své kouzlo přesně tak, jak je teď. Jsem velmi ráda, že se vevnitř nekouří, ale ani jako nekuřačce mi nevadí kouření venku. Kdyby se zavedl zákaz kouření na zahrádce, pravděpodobně by se chodilo kouřit ven na chodník, kde by studenti buď házeli vajgly na zem, nebo by stáli s pivem v ruce kolem popelníku. Pak by trochu ztratila význam zeď a branka, která dělí Rybu od ulice.
Za současný výběr piv jsem moc ráda a nová zahrádka se mi taky líbí. Jediné, co mi trochu vadí, je ten výše zmiňovaný zmatek u baru, kde si člověk mezi přicházejícími, odcházejícími a platícími lidmi má vyboxovat své místo a ještě si tam připravovat třeba čaj. V nejmenším mi nevadí, že si mám čaj a kávu ochutit dle svého, ale bylo by možná dobré umístit tyto propriety někam trochu bokem. Pokud by se prostor rozšířil, bylo by snad možné bar udělat tak, aby okolo něj bylo více místa. Jsou k dispozici nějaké plány budovy k nahlédnutí? Nemám představu, jestli je možné Rybu rozšířit i horizontálně, nebo jen vertikálně do podzemí.
Možnost promítání je dle mého názoru vyřešitelná snadno - zakoupením a instalací vysouvacího plátna, není potřeba bílit celou zeď. Svinuté plátno pod stropem nepřekáží a na stěně pod ním mohou být obrázky.
Jestli bych ještě něco změnila, tak bych se přimlouvala za nějaký sušič na ruce.

Martina Cílková

Obrázek uživatele Marie Pospíšková

Vím, že to není hlavní náplní této diskuse, ale vzhledem k tomu, že mi přijde tohle téma důležité, dovolím si trochu odběhnout…

Školka či něco pro děti předpokládám bude ať chceme nebo nechceme, protože rekonstrukce bude probíhat částečně z peněz grantu města právě na nějaký dětský koutek (viz článek pod kterým diskutujeme). Doufám, že správně chápu, že bude pro zaměstnance a studenty fakulty, ne pro veřejnost.

Není to něco, co omezuje studenty, naopak. I studenti mají děti. Teda aspoň několik takových znám a ani já nechci mít první dítě, až budu mít dům, auto, bazén a bude mi padesát. Zároveň věřím, že uvítají, když potřebují udělat nějaký experiment v laboratoři nebo se chvíli soustředit na práci na článku, že mají místo, kde mohou nechat svoje dítě pohlídat. 

Proto bych si (pokud se k tomu můžu vyjádřit) představovala onen dětský koutek nebo školku (jak jsem to špatně nazvala dříve), jako místo, kam bude možné dát dítě (i mladší 3 let) pro dobu, kdy ho zrovna nemá kdo hlídat… a ne jako místo, kam dítě bude docházet každý den na osmou a ve čtyři nebo v pět si ho rodiče vyzvednou. Pak by stačila i relativně malá kapacita, ne?

Teda pokud mám fakulta místo a peníze na regulérní školku, proč ne, ale pochybuju o tom. V B4 to spíš není.

S klubem to, jak jsem už psala dřív, podle mě nekoliduje. Nejsem ovšem barman ani nechodím do Ryby každý den (takže mě třeba někdo opraví). Ale co jsem tam kdy byla přes den, byl tam relativně klid. A večer bývají děti u rodičů. 

A ještě mě napadá, co se bude dít, nedostane-li fakulta onen grant?

Marussko, ja si doopravdy nemyslim, ze by meli byt male deti hned u klubu, pres den byva klid, ale kdyz je po zkousce tak se to slavi hned, plus statnice, plus maj lidi psy (doufam ze psi budou moc do studentskeho klubu porad). Dal spousta z nas neni na male deti zvykla a napriklad me docela rozcilujou jak vyskaji :).

Tim nechci rict, ze nemam deti rad, ale jen to, ze to je docela slozita otazka a nepripada mi vhodne takove zarizeni umistovat k studentskemu primo klubu, z toho budou akorat problemy, jak ze strany studentu, tak ze strany vychovatelu (nebo jak se rika hlidacum deti ;) )

Já chápu, že k rybě patří volnost co se týká téměř všeho.. Nevadí mi, když se v Rybě přetahuju o místo s čtyřnohým miláčkem, ale na druhou stranu děti lidí, kteří navštěvují Rybu, bývají dost otrlé. A pokud to bude jenom koutek pro hlídání v nouzi, když nikdo jiný nepohlídá, tak si taky myslím, že nikomu překážet nebude. Psy ani hlučnejší prostředí těmhle dětem nevadí. Jejich rodiče nebývají tolik přecitlivělí a pod. A ty Jindro si taky časem zvykneš…

:) jo jasny, ale nesmej jecet :) snad z nich aspon vyrostou prirodovedci

K rekonstrukci ryby bych měl několik postřehů.
Všichni (nebo alespoň většina lidí) se shoduje, že Mrtvá Ryba je unikátním místem, kde je dobře, kde se dá odpočinout, kde probíhají inspirativní rozhovory, kde je legrace. Co se týče současné a budoucí podoby, myslím, že co do stylu není třeba mnoho měnit. Jistě se najde mnoho provozních detailů (sklo, hygiena, výběr piv atd.), na kterých je nutné stále pracovat, nicméně myslím, že poslední vývoj v Rybě lze považovat za velmi pozitivní a to jak to tam Ondra zvelebil (zahrádka atd.) je prostě super.
Případnému rozšíření klubu do sklepních prostor, případně do prostor současného bytu Koubkových bych se osobně nebránil. Sklepy mají takovou drobnou vadu, a to, že tam občas dost zateče. Rozšířené prostory by mohly klidně nabýt i jiných charakterů než současný bar (který zachovat!) a to např. čajovny, jídelny-občerstvovny např. s indickým veg. jídlem nebo kavárny; s možností akustické produkce nebo promítání. Jen nápad.
Free Wi-Fi je nic proti ničemu, myslím, že nehrozí, že bychom si začali všichni povídat přes chat, každý u svého noťase. Jsem pro.
Největší debatu asi vzbuzuje “školka”. Mrtvá Ryba svou nekuřádkou podobou a svou polohou vedle botanické zahrady a blízko fakultních budov, přímo vybízí k návštěvě s kočárkem. Tedy alespoň přes den. Co jsem se o školkách (těch ráno od osmi do čtyr, s učitelkou a jídlem) dozvěděl je, že právní a hygienické nároky na vybudování takového zařízení jsou téměř nereálné, potažmo velmi drahé (mmch. odhlučnění, trojitá okna, dost vzduchu v místnosti atd.) Čiliže se školkou tak jak ji známe bych nepočítal. Na druhou stranu, houpačka, skluzavka a pískoviště by bylo malými návštěvníky kvitováno s povděkem, nemluvě o maminkách, které by si mohly v klidu vychutnat dopolední kafe.
Hlasy po místu, kam by mohly maminky během experimentu na dvě tři hodiny odložit ratolest, jsem zaznamel již dávno. Mluvilo se o střídání maminek při hlídání případně jednom fakultou placeném člověku, který by hlídal. Šlo by zřídit tzv. lesní školku, která nemusí splňovat náročné normy. Pro děti by bylo lze vyčlenit jednu místnost s hygienickým zázemím a jinak by byli na zahradě nebo v botance. Pod dozorem. Kapacita max. 10 dětí. Svačinu každý svojí. Jestli je pro něco takového v okolí fakulty vhodný prostor, myslím, že v B4.

Jinak velmi vítám otevření této obecné diskuse. Díky. Už žádné o nás bez nás!

Velmi hezky napsaný příspěvek uživatele Schebique a mě nezbývá než souhlasit. Snad celá debata nevyzní do prázdna a bude opravdu vodítkem pro plán realizace.

Maruško, díky za Tvou aktivitu ve věci ´dětský koutek´, také bych jej ráda v budoucnu využila. Byla by to veliká pomoc pro studentky s dětmi, které by se rády současně věnovaly studiu a práci v laborce. Nevidím problém v blízkosti klubu, přes den kdy by tam děti byly přece v Rybě panuje celkem klid. Zájem by určitě byl, také vím o pár studentkách, jen také nevím, jak je to s předpisy…snad by to ale nebyl problém, když by šlo jen o hlídání pro studentky v rámci Přf, ne komerčně pro veřejnost…ale nevím. Každopádně díky!:-)

Ahoj, dobrý den. Navštěvuji Rybu s frekvencí cca 1-2x za 14 dní, tak zhruba vím, jak to tam chodí. Měli bychom si uvědomit, že je tento klub naprostým kulturním unikátem a fenomenem (jak již bylo zmíněno výše), kde se neformálně scházejí studenti i pedagogové. Zrušit ho nebo předělat na sterilní “studentský (limonáda) klub” či nedejbože na IT-pracovnu by bylo zvěrstvo. Takové podniky, pokud se nepletu, se vyskytují koneckonců na PřF na Albertově, takže student má nakonec volbu, jaký styl studentského klubu chce navštěvovat.
Proto shrunuji: Ať Ryba zůstane pokud možno stejná jako dnes. Vevnitř nekuřácká s novou venkovní zahrádkou a s nabídkou točené Kofoly, 4(?) druhů piv od 10° po Kvasar a drobným jídlem - kdo by chtěl víc?

Ahoj, ahoj. Vubec se nedivim tomu, co tu ctu. Je to klasicka reakce buranu od rostlinek. Samozrejme ze mistnim stamgastum by se vyuziti prostor na neco daleko uzitecnejsiho nelibilo, jelikoz se takto mohou nalevat od rana do vecera hned ve skolnim arealu. Myslim ale, ze neni problem, aby si takova individua nasli jinou zaplivanou “ctyrku”, je jich v okoli dostatecne. Podle predchoziho prispevku si lze lehce domluvit, ze zminovana frekvence nebude 1-2x za 14 dni, ale spise 1-2x denne. Rozhodne jsem proti podporovani alkoholiku ve skolnim arealu,kteri zde travi veskery cas namisto konstruktivnich studijnich aktivit.
Mimoto jsem se ve zminovanem podniku stavil poprve(a naposled) predevcirem a musim rici, ze je to opravdu plytvani skolnimi prostorami. Nabidka piv otresna, pripadal jsem jsi, jak kdybych se octnul nekde na vesnici v bohem zapomenute putyce. Daleko radeji bych si priplatil vice ale za kvalitni pivo, jako tu jednu dobu byl belgicky Hoegaarden, nebo v lepsim pripade Stellu ci Heineken, ne nahodou jsou rozsirena po cele Evrope… A co se tyce obsluhy take skoda mluvit, kdyz mi serviruji pivo jednaji se mnou tim stylem, ze mam pocit, jako kdyby mi nekdo plivnul do obliceje. A nez abych sel ty hygienicky nevyhovujici “toalety” (v tomto pripade by spise hodil hovorovy vyraz “hajzly”), to jsem sel radeji s piskem ven.
Takze co se ty me 3x fuj, fuj, fuj pro tento mrzky podnik, aneb at uz je Mrtva ryba konecne opravdu mrtva…
diky, Mila…

Vidláku jsi opravdu vidlák a to s velkym V! Tento tvůj komentář je fakt mimo mísu, hlavně s těma europivama! POkud se ti tam nelíbilo,tak tam nechoď, pravdu máš v tom,že horších hospod je okolo mnohem víc. A vynášej si písek opravdu jinam, kdo to pak má čuchat, když tam bude svítit slunce!Tohle je reakce pouze na tvoje prupovídky, dále se rozepíši ohledně rekonstrukce B4 v lepší náladě.

Mno ty vidláku, tvůj příspěvek nesplňuje parametry konstruktivní diskuse, jsou to akorát výplody pořádnýho trotla. To, že tvým nejoblíbenějším nápojem je (mateřský) mlíko, je tvoje věc a nikdo ti to nebere. Každý má právo volby, tak si choď na Albertov do limonáda klubů, čajovny u cesty nebo mlíčnejch barů, ale k Rybě se laskavě nevyjadřuj.

Nejsi v SISU vidlaku, tak nechapu proc jsem pises, skoro mi to pripada, ze ses nejakej nasazenej buric. To mi prijde jak praktiky z casu minulych, nejsme na to tady zvedavi.
Jindrich

Zrušit Rybu by bylo jako zrušit záchody, protože smrděj. Je to prostě nezbytnost. Děloha na křižovatce ji nemůže nahradit.

Vidláku, byl jsi tam jednou a už nehodláš přijít, tak se nevyjadřuj. Najdi si svoji hospodu a tuhle nech těm, kdo o ni stojí. Případně si založ svou podle vlastních představ.

Ryba je predevsim misto, kde se mohou setkavat studenti, kamaradi a podobny sortiment zakazniku - myslim, ze neni cilem, aby z toho byla restaurace/kavarna s Michelinskou hvezdou (jasne, ze rekonstrukce soc. vybaveni by byla docela potreba, ale kvuli tomu se take snad ma provadet ta rekonstrukce, ne?). No a co se tyce piv, nekomu holt vyhovuje jeden druh prumerneho piva a nevybere si ani z nabidky 5 piv (ktera se take docela casto zpestri i nejakym “specialnim pivem”). P.

Rád bych přispěl pár poznámkami do mlýna:
Pokud jsou v B4 k dispozici sklepní prostory, pak bych jednoznačně uvítal jejich využití Mrtvou rybou.
Na Mrtvé rybě oceňuji zejména nekuřáckost, v okolí neznám žádný další nekuřácký podnik.
Prostory Ryby by snesly upravit akustiku - klenuté stropy jsou zřejmě příčinou toho, že při větší zaplněnosti není slyšet vlastního slova. Wifi by v budově bylo potřebné asi zejména s ohledem na ubytované.
Netuším, kdo je Milan Marounek (je-li vůbec studentem PřF - v SISu není), ale s jeho závěry se vůbec neztotožňuji. To, že dotyčnému při servírování piva nebylo do skutečně napliváno do obličeje svědčí o velmi jemných mravech obsluhy.
Ohledně skloubení provozu s dětským koutkem: předpokládám, že by koutek měl fungovat v době, kdy běží na fakultě přednášky. V takovém případě se nevyhnutelně bude časově křížit s provozem Ryby. Potom by bylo k zvážení omezení kouření i ve venkovních prostorách během této doby.
K “zeleným” opatřením: zelená střecha (jak navrhoval Kooki) je nereálná, ale zachytávání dešťové vody pro potřeby zahrady by bylo navýsost přínosné! Stejně tak i pro další budovy fakulty.

Ahoj, předně děkuji za možnost vyjádřit se k plánované rekonstrukci.

Ryba je rozhodně unikát, který si musíme střežit! Je skvělé mít místo, kde se můžeme potkávat se spolužáky i pedagogy, navíc v centru Prahy a ještě v sousedství zeleně botanické zahrady.

Je jasné, že Mrtvá Ryba nikdy nebude vyhovovat všem – kolik lidí, tolik názorů, že :)
Koneckonců, nikdo nikoho nenutí, aby tam chodil, pokud se mu tam nelíbí. Ale myslím si, že se v poslední době na zvelebení udělal velký kus práce, krásná nová zahrádka budiž důkazem. Co se týče dalšího konkrétního upravování prostoru klubu, rozhodně by bylo dobré probrat vše s osobami nejpovolanějšími – provozovatelem a barmany, kteří budou mít jistě spoustu tipů, jak upravit kub tak, aby vyhovoval potřebám zaměstnanců i hostů.

Nechci se příliš opakovat, myslím, že kolegové Radek Sečka, Jindra Brejcha a Martin Macek to všechno rozumně shrnuli. Já osobně hlasuji pro zachování v podobě co možná nejpodobnější té současné nekuřácké uvnitř, kuřácké venku, s alkem i nealkem, houskama, hermelínama a hlavně skvělou atmosférou!

Poslední malá poznámka na závěr - pokud by dětský koutek měl vypadat tak, jak psala Maruška, zůstává otázkou, kolik peněz by se na takový projekt vůbec dostalo, když by to vlastně mohl být prostor o jedné až dvou místnostech se sociálním zařízením…

Většinou nebudu říkat nic nového, spíš bych rád, aby tyto myšlenky původních autorů nevyzněly jako výkřiky několika samozvanců (-;

Tak tedy: Rybu bych rád zachoval pokud možno v dnešní podobě, pár změn by ale na škodu nebylo. Zajímalo by mě hlavně, jaké jsou možnosti teď dost opomíjeného sklepa - jak říká Jindra, nebylo by na škodu rozšířit to tímto směrem. Co se internetu týče, vzhledem k tomu, že jde o akademickou půdu, vyloženě se nabízí eduroam. Ten vyjde rozhodně levněji než jiné možnosti přístupu k netu.
Co se dětského koutku týče, dal by se k němu využít prostor nalevo od brány, nebo ne? teď je za plotem a pokud vím, ani medici tam nelezou, takže by tam mohla mít klid i umístěná dítka…

Musím také ocenit samotnou možnost této debaty i to, že až na ojedinělé ubožáky se bavíme na slušné úrovni. Pokud to tak zůstane, určitě to celé dobře dopadne (-;

Ahoj, pridávam pár postrehov:

Vďaka Rybe som spoznal množstvo svojich spolužiakov, dobrých kamarátov a kamrátiek, aj napriek tomu že modulový sytém na biológii to veľmi neumožňuje. V Rybe sme sa partia fajn biológov dohodli na spoločnej expedícii na Balkán a v Rybe sme viedli množstvo nekonečných rozhovorov po Biologických štvrtkoch, či prednáškach.

Ryba je výnimočné miesto aj keď sa tak na prvý pohľad pre ľudí čo neštudujú nemusí zdať. Myslím, že by bolo len prospešné zachovať Rybu aj po rekonštrukcii tak, aby sa tam aj naďalej mohli tvoriť priateľstvá, plány a diskusie. Snobských, chladných, neosobných miest je v Prahe dosť..

M.

Za oprýskanou zdí mnoho se skrývá
Každý však na věc jinak se dívá
Snad někomu trnem v oku může být
Leckterý však chtěl by zde žít
Místo pro drobné zkouškové radosti
Místo klidu, přátelství a lidskosti
Co na školním webu student se nedoví
(a že se tam nedoví vlastně nic)
V Mrtvé rybě vždy mu někdo zodpoví
Historie konce okovů tudy prochází
Kdo svobodu nechce, ať nevchází
Mnoho zrodilo se zde pravých přátelství
Velkých lásek a drobných tajemství
Mrtvé ryby neumírají - žijí navždy
Žijí v nás a bránit je budem každý

 

Zcela souhlasím s tím, že ten dům potřebuje rekonstrukci jako sůl… a ryba by taky něco podobného zažila. Osobně bych se přimlouvala za nějaké lepší trubky a chladicí systém na pívo. :)
Ale pokud se stane (jakože z této diskuse se mě zmocnila obava…), že se z našeho milého přírodovědeckého pajzlíku s jeho nezaměnitelnou atmosférou stane “mamky-s-dětmi-friendly” podnik, kde se nesmí kouřit ani na zahrádce (upozorňuju, že sama jsem nekuřák), tak mě to tedy hodně zklame…
A pokud by se tam navíc čepovalo “europivo”, jak tady navrhoval nějaký pološílený pivní vlastizrádce o pár komentů výše, tak si půjdu hodit mašli…

Souhlas až na ty trubky - pípa a chlazení jsou půl roku starý a trubky jsou vyplachovaný po každym sudu .. péče je tedy nadprůměrná ;-)

Zdravim všechny přátele i nepřátele ryby, ikdyž doufám že přátel je více. Je potřeba zdůraznit že mrtvá ryba je naprosto unikátní místo kde se potkávají studenti přírodověděcké fakulty - současní i bývalí, pedagogové, ale i mnoho dalších lidí.. Častým tématem k rozhovoru jsou zde krom obyčeného tlachání i velmi důležitá témata týkající se studia a vědecké práce.. Z mých zkušeností vím kolik důležitých informací ke zkouškám, předmětům i pro práci v laboratoři jsem se zde dověděla. Opravdu si nemím představit že by se toto jedinečné místo nezachovalo!
Všem odpůrcům bych chtěla vzkázat ať se přijdou podívat na novou zahrádku během sluneěného odpoledne a sami uvidíte kolik lidí si toto místo oblíbilo a jaká je tam v současné době skvělá atmosféra..

Muj nazor je, ze rozhodne by jsem prinejmensim Rybu zachoval takovou jaka je, nebo jeste lepe ji rozsiril, protoze obcas je tam fakt plno a neda se tam hnout… :) Co se tyce vybaveni, tak by se hodilo ho trosicku vynovit. Nemelo by to byt nic posh, ale takovy mensi upgrade interieru urcite nezaskodi… :) Zahradka je jiz uplne super, takze ted bych na ni nemenil nic. ;)

Co se tyce skolky, tak to zni fajn. Pres den to tam klidne muze fungovat nekde na patre a venku s malym hristem. Akorat by jsem navrhoval vyuzit prostory za domem, pripadne i lehce vedle. Udelala by se tam pak jen nejaka poradna zed aby se tam nedalo jen tak lehce vecer dostat a neznicilo se to… ;)

Tim by se podle mne i dostatecne oddelil prostor pred Rybou a mohl by byt vyuzivan stejne jako doposud.

Jedina vec, ktere nerozumim a neschvaluju je ubytovna “nad” Rybou. Chapu, ze mit prostory kde lze pripadne ubytovat “hosty” fakulty je fajn, no myslim si, ze se to proste na dane misto nehodi. Navic pro tyto ucely by se meli spis vyuzivat koleje, kterych je spousta a nektere z nich nejsou od fakulty ani tak moc daleko (napr. Budec, nebo Arnosta z Pardubic). Neverim tomu, ze se tam tech par volnych pokoju pro dany ucel nenajde.

Taky by tim i odpadli problemy s rusenim “obyvatel” nad Rybou a mohla by plne vyuzivat sveho potencialu jakozto studentskeho klubu. :)

Obrázek uživatele Celie

Přidávám svůj hlas k zachování současného charakteru Ryby. Sice mě osobně tamější prostředí není blízké, ale znám mnoho lidí, jimž blízké je, a domnívám se, že pro tuto početnou skupinu je Ryba nanahraditelná. Přikláněla bych se k rozšíření prostoru - v oněch vzácných případech, kdy jsem byla do Ryby přece jen zatažena, jsme se tam dost tísnili.

No, nevím kolik procent z diskutujících překvapím, ale nemůžu si odpustit komentář. V objektu, o kterém je tu řeč mám TRVALÉ BYDLIŠTĚ už 26 let (takže i po celých dlouhých a i díky Rybě krásných šest let studia biochemie na Př.f). Tak jen pár připomínek a snad jeden dotaz k diskuzi a zodpovězení.
Co se Ryby týče, momentálně se o ni pan provozovatel Ondřej stará moc hezky (nové druhy piva, krásná osvětlená zahrádka..)a barmani se relativně úspěšně snaží, aby byl klid v době, kdy být má. Nicméně když už jsou v plánu tak rozsáhlé změny, lepší zvuková izolace by neškodila.
Rozšíření do nevyužitých sklepů je teoreticky určitě možné, ale bude komplikované kvůli velké vlhkosti a proto častým plísním. Nevím nakolik je vhodné dětské hřiště zrovna vedle hospody(Rybky), snad školička v krásném půdním prostoru by byla vhodnější nápad.
Navíc v navrhovaném místě vedle domu neustále hrozí sesuv zdi, které už opravdu pomůže jedině zbourat a znovu postavit a ne neustálé podpírání. Prozatím padá omítka jenom na nájemníky z vlastních zdrojů udržovanou a pěstěnou zahradu, ale asi by se nikomu nelíbilo, kdyby padala na pobíhající ratolesti (zřejmě vyřeší plánovaná přestavba).
Tolik k připomínkám od holky, která ve zmíněném objektu vyrostla a zná ho do poslední cihly.

Nazávěr mi tedy dovolte dotaz, jak celá plánovaná rekonstrukce ovlivní mě a mé bydlení? Nechci být šťouravá, to jen že jako exstudentka jsem narazila na tohle vlákno a přirozeně mě to zajímá.

Zdravím
Zuzka K

Všechno už bylo řečeno, ne teda vidlákem, ale těmi rozumnými. Tak to shrnu:
- dobrá nabídka kafe ráno (k němu by mohly být koblihy:-) - teda možná jsou, já vlastně nevím)
- večer pivo ze zajímavých lokálních pivovarů a hermelín. Co víc si přát? Když chci Hegárden, můžu jít jinam. Ryba je studentský klub a Hoegaarden je zbytečně drahý, a že se pije v celé Evropě, je prd argument, nejlepší pivo nají Češi.
- vevnitř nekuřácká, venku kuřácká
- stoly zachovat a vyhodit jen ty židle, které trhají punčocháče
- toaletní papír je na záchodě častěji než v přízemí Benátské 2
- zachovat možnost vybalení vlastního jídla, jaká jiná hospoda to poskytuje? Stejně si každý dá většinou hermelín, ale pokud má bábovku od babičky, proč by ji nemohl vybalit?
- dětský koutek je jak míchat hrušky a jabka. Ale firemní školka na Albertově je úžasný nápad, který podporuju. Jen to jsou patrně jiné peníze.. O rekonstrukci Albertova jsem poprvé slyšela před 7 lety a furt nic.

Po stavební rekonstrukci bych Rybu nechala vyzdobit studenty/barmany, prostě zainteresovanými, aby to nedělala nějaká hloupá firma, to by to dopadlo.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Pokusím se shrnout co tu zaznělo - pro rychlé uvedení do obrazu.

Většina diskutujících se shoduje na tom, že Mrtvá Ryba (MR) je tradiční místo setkávání studentů a pedagogů (např. stávkový výbor za sametové revoluce) s jedinečným geniem loci a všichni stojí o to MR zachovat, a to tak že musí patřit “studentům”.

Většině vyhovuje (popř. nevadí) současný styl interiérů, výzdoby. Možná je obměna nábytku/vybavení za nové ve stejném stylu, ne však předělání na moderní “sterilní” občertsvovnu (alá fastfood).

Pro rozvoj a další “zkvalitnění” pobytu v MR je stěžejní rozšíření ploch:
  • pro zákazníky (více stolů, více prostoru)
  • pro obsluhu (zázemí)
  • skladové prostory - mělo by vyřešit současné občasné výpadky v zásobování, dnes není “kde skladovat”

Dalším zásadním bodem je rekonstrukce, resp. přidání sociálních zařízení.

Všichni oceňují nekuřácké prostředí vevnitř. Názory na (ne)kouření na zahrádce (mimochodem nová, rekonstruovaná) jsou různé, více lidí by dle komentářů kouření nezakázalo.

Návrh na zřízení přístupového budu WiFi v budově (MR) je také spíše podporován.

Objevily se návrhy na zřízení improvizovaného místa k promítání/vyprávění/různým vystoupením. To by asi bylo možné pouze při výraznějším rozšíření klubu. Jako zajímavé se jeví možnost rozšíření do sklepních prostor.

Rekonstrukce je potřebná co se rozvodů (vody) týká.

Dikuse je kladně přijímána, s tím že to není “o nás bez nás”. Bylo navrhováno, aby proběhla konkrétnější osobní diskuse nad možnostmi budoucího rozvoje, které by se měli zúčastnit - provozovatel MR, nějaký zkušený barman, zástupce fakulty (jakožto pronajímatele a investora rekonstrukce) aby definoval co fakulta od prostoru očekává s jakými finančními prostředky a technického pracovníka (“co je možné provádět”).

Také byl vysloven názor, že vzhledem k jednoroční nájemní smlouvě je pro pronajímatele obtížné (resp. rizikové) více investovat. Asi by pomohla jasná dohoda mezi fakultou (co očekává a požaduje) a pronajímatelem (při splnění podmínek jistota pronájmu na delší časový horizont)


V diskusi se dále objevily otázky k zodpovězení - jak by měl vypadat dětský koutek/školka? Jaké parametry by pro něj měly být splněny, kdy a jak by fungoval? Jaká by byla kapacita dětí? A jak by to ovlivnilo podobu MR?

Ve věci dětského koutku se objevovaly názory od “je to dobrý nápad, je potřeba” přes “ano, ale musí to být odděleno od MR” až po “je to absurní, vedle studenstkého klubu by dětský koutek být neměl”.

Dále co všechno by rekonstrukce znamenala, tzn. de facto jaké jsou finanční prostředky na rekonstrukci?

Nakolik je využívaná ubytovací kapacita a jaké jsou s ní plány?

Koho všeho se rekonstrukce dotkne (viz Zuzka K.)?

Jaké by bylo funkční rozvržení “pohybu lidí” v budově B4 (kudy a jak vstup pro ubytované, do školky, do MR)?

Dále diskuse přinesla pár názorů na kvalitů piv (zcela mimo zaměření diskuse) a jednu poetickou básničku (sice nepotěší tvůrce webu, ale jinak super;-)

Jan Kříž

Honzo krasne shrnuti, ale v jednom bode bych si tedy dovolil nesouhlasit a to je to, ze kdyby nebylo tebe a facebooku, tak se k nam zpravy o teto diskuzi vubec nedostanou a kdyby se neozvala sousedka co tam bydli a shodou nahod studovala na PrFUK, tak tady jedname o zivote lidi, kteri v dome bydli desitky let, bez jejich vedomi. To je potreba si uvedomit. Pan Ivan Koubek se o dum stara a rad bych pripomnel, ze napriklad nebyt jeho, nevim nevim kdo by spanelske kolegyni pomahal napravovat tento ctvrtek ve 3h rano boiler, ze ktereho prystila proudem voda. Takze trochu ucty by to asi chtelo.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Chápu dobře, že jde o bod “o nás bez nás”? Myslel jsem to ve vztahu ke studentům. Chápu že můžou být opomíjené strany - a pokud jsou a cítí se dotčené, tak se omlouvám.

Za mnou přišel pan děkan (tedy, za skupinou senátorů a členů Erasmus klubu, ale tak nějak to připadlo mně) s tím že by se mělo nějak pokročit ve věci dlouhodobě uvažované rekonstrukce B4. A chtěl vědět co si o tom myslí studenti - především o Mrtvé rybě. Já se nabídl že zprostředkuji diskusi a věc medializuji mezi studenty (např. na Facebooku). Jak se to daří, to nechám na posouzení jiných.

Věřím, že pan děkan (resp. kolegium) budou nejenom čerpat informace o názorech studentů z této diskuse, ale informují a budou jednat se všemi zainteresovanými.

Pokud tě napadá něco co bych já osobně v této věci mohl udělat lépe, rád si nechám poradit;-)

Jan Kříž

Honzo zatim ti nemam co vytknout, ba naopak este jednou diky za tvou praci. Byla to opravdu narazka na “o nas bez nas”, aby se vedelo ;).

Obrázek uživatele Bohuslav Gas

Kolegyně a kolegové,

to je skvělé, že se zde rozpoutala docela podnětná diskuse, díky všem! A především Honzovi Křížovi, který to moderuje a připravil výstižné shrnutí dosavadní debaty. Pokusím se na jeho shrnutí reagovat, byť na všechny otázky nebo problémy ještě nemáme konečnou odpověď.

Nejprve obecněji: připravujeme výstavbu nového Kampusu Albertov,

http://www.cuni.cz/UK-3192.html

který bude sestávat ze dvou budov – Biocentra a Globcentra. Biocentrum by mělo být umístěno na místě bývalé koleje Albertov a současné menzy Albertov, Globcentrum zase v prostoru mezi Horskou ulicí a na místě hnědých dřevěných budov poblíž parkoviště. Stavba by měla být financována ze státního rozpočtu z investičního programu Ministerstva školství a v blízké době by mělo padnout rozhodnutí o možnostech financování.

Dále: budova Benátská 4 je zanedbaná a zdevastovaná, zkrátka musí se zrekonstruovat, chtěli bychom v příštích dvou letech, jinak nám dříve či později spadne na hlavu… Rekonstrukce podle předběžných odhadů může stát kolem 20-25 mil. Kč. Vnější vzhled budovy bude zachován, uvnitř se mohou dělat jakékoliv úpravy a budova může sloužit jiným účelům.

Předpokládáme, že bychom zachovali ubytovací kapacitu pro návštěvníky fakulty, místnosti pro ubytování by byly vestavěny do současných půdních prostor a každá by byla vybavena sprchou a toaletou. Místností by mohlo být kolem 6.

Dále bychom chtěli vybudovat dětský koutek pro matky studentky a mladé zaměstnankyně, které by v něm svěřily své děti do krátkodobé péče po dobu, kdy potřebují být na fakultě. Kapacita zařízení pro denní hlídání dětí je na Praze 2 stále nedostatečná a soukromá zařízení tohoto typu jsou, zejména pro studenty, z finančního hlediska zcela nedostupná. Nebyla by to dětská školka, jejíž provozování je regulováno příslušnou legislativou a přísnými normami. V koutku by mohlo být 15 - 20 dětí. Koncem června podáme přihlášku projektu do Operačního programu Praha adaptabilita, ve které se pokusíme získat finance na vybudování dětského koutku.

Mrtvá ryba: Měli jsme před časem nabídku starostky Prahy 2 na pronájem budovy pro účel studentského klubu. Takovouto budovu chce městská část vystavět v Horské ulici v prostorách kolem kuželkárny, ale v současné době se nabídka nezdá už reálná. Mrtvá ryba tedy v Benátské 4 zůstane, k naší fakultě patří a díky ní jsme jedineční :-). Bude především pro studenty a jsem si jist, že bude schopna koexistence i s dětským koutkem v Benátské 4, pokud se k jeho výstavbě rozhodneme. Jak bude Mrtvá ryba vypadat v rekonstruované budově, jaký má mít charakter, to bude záviset i na vás.

Vaše názory na fungování a charakter Mrtvé ryby, všechny jak je Honza Kříž seřadil, jsou velmi dobře akceptovatelné a rád se přiznám, že jsem je v této podobě čekal. Pro podrobnější upřesnění za přítomnosti projektantů bych se pak rád obrátil na studentskou komoru akademického senátu.

Jsem moc rád, že vám fakultní věci nejsou jedno :-)

Pokud se bude Ryba rozšiřovat o sklepní prostory, bylo by možné tam vystavět menší podium se základní technikou (něco jako v klubu K4) - využití ke koncertům, debatám, menším divadelním hrám apod.? Třeba je to tak myšleno ve shrnutí, ale člověk nikdy neví…

To by bylo super!

Jo, rozšíření Ryby do sklepa a tam vybudování kulturního klubu s podiem apod. by bylo rozhodně super! A nahoře by to zůstalo +- stejné jako dnes.
Souhlas!

Nápad se sklepními prostory se mi líbí, při dobrém odzvučení by klidně mohl sál sloužit jako zkušebna studentským kapelám a samozřejmě i HAMBĚ. V patře pak výstavy a na půdě třeba střešní ateliér. I když to už bych chtěla asi moc…
I dětský koutek je dobrý nápad. Přece kdo by nechtěl vyrůstat v Mrtvé rybě? ;)

Tyjo, zkušebna pro studentské kapely ve sklepení pod Rybou je výborný nápad! Rozhodně souhlasím!

Ahoj všem,
napadla mě ještě jedna místnost, která by se, myslím, hodila do nové budovy (školka a ryba jsou super), a to jakási odpočívárna. Ve své kandidatuře do SKAS novou studentskou místnost přislíbili prosadit zástupci geologické sekce, tak třeba na tom už pracují, nevím. Pokud ale ne, tak to dávám jako nápad k diskuzi sem.
Představuju si místnost, kde si budu moct lehnout, protáhnout si záda, nebo dokonce doplnit baterky “power napem”. Asi se spoustě lidí můžet zdát nesezení společensky nevhodné, ale jestliže je sezení v drtivé většině učeben tak nepohodlné a nezdravé (minimálně pro nás, vyšší než 165 cm), tak by nutnost chvíli si ulevit v leže nemusela být skandální co se etikety týče:)
Samozřejmě se dá navrhnout, že by část plochy, o kterou by se rozšížila Ryba byla formou čajovny s polštářema. To je asi kompromis, který má jedinou objektivní nevýhodu v nutnosti nákupu občerstvení. Taky si říkám, že by člověk vypadal dost exoticky, kdyby si v hodpodě začal cvičit jógu!
Doufám, že moje touha po ležení není minoritní v řadách studentů. Možná většina nedbá tolik o zdravá záda, ale snad by se našlo dost lidí, co ocení ten odpočinek jako takový :)

Lehnout nebo cvičit si můžeš v chladiči .. nebo v botance … osobně je mi jakákoli stylizace Ryby do podoby polehávárny nad vodnicí a s rádobyintelektuálnim čajem a východními vlivy dost nepříjemná. Naprosto mi vyhovuje prostředí spjaté s představou stávkujících studentů za svobodu. Ryba je stále jakýmsi stálým zhmotněním osvobozujícího punku. Zachovat Rybu tak jak ji nám odkázaly předchozí generace mi přijde jako ideální řešení.

Mrtvá Ryba by měla zůstat především studentským klubem, mělo by se zde vytvořit příjemné a čisté prostředí, které by bylo fyzicky i duševně spjato s dějem na PřF UK. Výzdobu by mohly tvořit třeba fotografie ze soutěží (trička, věda ja krásná…atd), mělo by se vytvořit prostředí umožňující diskuse, počítat s místem na plátno pro menší zájmové přednášky atd.
Klub by měl žít nejen na úrovni popíjení piva, ale poskytnout VŠEM studentům možnost najít si v programu něco zajímavého.

Tak nevim, jestli shrnuti mam chapat tak, ze uz je vec uzavrena a tim padem nema smysl se k ni dal vyjadrovat. A ono to vlastne az tak moc nevadi - stejne nemam nic noveho, co bych navrhoval. Proste jsem jenom chtel vyjadrit podporu podniku, ktery mam rad a kam rad chodim. Ano, drobna rekonstrukce a rozsireni predevsim socialnich zarizeni Rybe v zadnem pripade neuskodi, ale celkove bych rekl, ze by bylo vhodne aby se zachoval duch mista, ktery tam vznikl. Zachovat co se toci, zachovat super obsluhu, zachovat nekurackost…proste zachovat pohodove studentske prostredi! ;)
Priznavam, ze vznik detskeho koutku/skolky je mi zcela lhostejny. Pokud deti nebudou pobihat primo pred Rybou/v Rybe, tak neocekavam, ze by se jejich pritomnost nekoho primo dotykala.
Takze zaverem, doufam ze i za par let si porad budu moct skocit do Ryby “na jedno” a porad to bude ta Ryba, kterou znam dnes.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Shrnutí je čistě průběžné, diskuse pokračuje. Jen jsou tu lidé, kteří nechtějí/nemají čas číst 60+ komentářů když většina jich podporuje obdobné věci. Ti mohou začít tím shrnutím. Koho to samozřejmě zajímá, přečte komentáíře všechny…

Jan Kříž

Mě se Mrtvá ryba taky moc líbí, jen bych se přimluvila za rozšíření vnitřních prostor a rekonstrukci WC, ty jsou někdy opravdu v otřesném stavu…

“V nemocnici vše patří jiné fakultě, takže školka PřF tam bude těžko;-)” - hm, bohužel v naší lidské společnosti se takové věci stávají horko těžko, přitom si musí být vedení dost blízko jak vztahově, tak na komunikační úrovni…

Rozhodně jsem pro zavedení eduroamu do rekonstruovaných fakultních prostor.

Souhlasím s neprakticky řešeným přístupem k baru a zároveň vstupem do podniku. Možná by šla minimálně zrušit ten kus vyčuhující zídky (když člověk vejde tak hned vlevo kryjící malý stoleček pro 4, myslim, že je tam věšák někde : )).

Psi (a jiné zvířectvo) by mělo mít do Ryby normální přístup, přecejenom jsme PřF : )

Dětský koutek je zajímavý nápad, mě osobně by nevadil. Jakožto osůbka od mladých let chodící s mámou do hospod (popíjející džus a usínající na stolech) vím, že dítěti to nevadí, obzvlášť když se v Rybě nekouří.

K rekonstrukci budovy a vnitřních prostor můžu říct jen to, že jsem všemi deseti pro rozšíření ryby. Víc k tomu ale říct nemohu, protože krom ryby naprosto netuším, jak je barák stavěný a kde se co může zbourat, změnit a kde je co za místnosti. (Když jsem přečetl úvod, tak mě první otázka napadla “je tam sklep?”).
Každopádně hlasuju pro podium (a tedy kvalitní odhlučnění), možnost vernisáží a výstav a pro fotbálek : )

Ano, ano! Přesně, Ryba je skvělá, ale ten vchod u baru, kde večer vznikají zácpy, by se mohl v rámci rekontrukce pořešit nějak jinak:-)
A fotbálek by byl ve zvětšené Rybě skvělý bonus, i když mám obavu, že to už bych se odtud teprv nehla:-)

nečetla jsem všechny příspěvky, tak možná, že už se někdo zmiňoval…ale nedá mi to abych se nevyjádřila k navrhovanému zákazu kouření i na zahrádce (Vojta na začátku). To mi na studentský klub, kde jsem poprvé zkusila kouřit trávu, přijde jako neskutečně prudérní… uvnitř s nekouřením souhlasím…ale na zahrádce? chcete z toho udělat sterilní prostředí pro “menšinu”, která si nikdy nezapálí? kouření je stejně důležitá společenská záležitost jako pití alkoholu…a ke studentům neodmyslitelně patří.
jinak souhlasím s návrhy a jsem zvědavá jak rekonstrukce ryby dopadne…

Dovolím si nesouhlasit s tím, že ti, co si nikdy nezapálí, jsou menšina. Docela mi vadí, že leckdy člověk musí do Ryby projít oblakem dýmu a že v létě, když chce být venku na zahrádce, nemůže dýchat čerstvý vzduch.
Chápu, že kouření pro někoho může být společenská záležitost, ale oproti pití alkoholu je zde velký rozdíl. Určitě uznáte, že je odlišné, když jste nekuřák a vedle vás někdo kouří a když pijete jen kofolu a vedle vás někdo pije pivo (tím nechci říct, že nepiju pivo).
Kuřáckých hospod, kde je také atmosféra (i když lecky velmi hustá), je v okolí fakulty hodně. Ryba mi přijde unikátní i tím, že se tam nekouří, a rád bych to rozšířil i na vnější prostory. Asi neznám v Praze žádnou jinou hospodu, která by byla nekuřácká a kde by pivo nestálo majlant. (Pokud někdo znáte, rád se o ní dozvím.)

Přesně tak!

S tim nemuzu souhlasit. Sama jsem nekurak a koureni nemam rada, ale zakazat ho venku je nesmysl. To prece nemuzete myslet vazne. Kdyz ti vadi, ze vedle tebe nekdo kouri, pozadej ho, at si presedne. Chce to toleranci - z obou stran!

Já bych kuřáky hlavně vykázal ze schodů, tedy obecně z místa kudy člověk stejně musí projít když jde do Ryby. Nekuřácké prostředí vevnítř je super, ale občas (hlavně v zimě) k němu musí člověk projít přes ten oblak dýmu.

Já bych byl rád i za nekuřáckou zahrádku, ale při dobrém větru to není tak zásadní problém. Stačí mít kamarády nekuřáky;-)

Mrtvá ryba: Tento podnik jsem navštívil několikrát, ale mysím si, že by se to mělo jmenovat spíše ryba v posmrtném rozkladu. Nechápu, co je tak jedinečného na malé smrduté a špinavé putyce, kterých je všude dost. Toto není genius loci, ale obraz části českého pohostinství. Zaryté zastánce současného stavu musím zklamat, ale věřte nebo ne - toto není zdaleka jen můj názor. Je nemálo studentů, kteří si jdou po výuce spolu sednout raději jinam. Kolikrát jsme chtěli se spolužáky zajít po výuce do “Ryby”, ale buď jsme se tam nevešli, nebo jsme raději rovnou šli jinam. Moje představa Mrtvé ryby je tedy taková, že by to měl být jakýsi studentský hudebně-jídelně-pitelně-odpočinkový klub. Samozřejmostí by mělo být rozšíření prostoru, nový nábytek, nové WC, dýchatelný vzduch, alespoň nějaká čistota a možnost trochu se najíst (tím nemyslím jenom nějaké utopence). Jsem přesvědčen, že studentský klub automaticky neznamená špínu a smrad! Současná Ryba však připomíná feťácko-alkoholickou špeluňku. Představoval bych si klub, kam bych si mezi přednáškama mohl jít dát limonádu a trochu se “zrestaurovat” a kam by rádi zašli i samotní kantoři. Dost se mi zamlouvá nápad Magdy Hrdinové, aby byl klub také místem setkávání studentů za účelem menšího kulturního zážitku, besedy apod. S takovým klubem mám už zkušenost z Olomouce, kde něco podobného taky vzniklo v univerzitní budově. Myslím, že právě tohle by vytvořilo skutečný genius loci studentského klubu.
Co se týká nabídky nápojů, tak to nemohu komentovat, jelikož nejsem pivař. Velice by mě potěšilo, kdybych si tam mohl dát TOČENOU LIMONÁDU. Podotýkám, že mám na mysli typickou žlutou limonádu, kterou jsem v žádné hospodě v ČR nepotkal přes 2 roky (nebo se už nevyrábí?). Tím by tento podnik byl dozajista vítaným unikátem v širokém okolí. Všude místo limonády mají jen kofolu nebo podobný hnus. Bohužel dnešní kofola není to, co bývala. Jsem trochu starší student, tak mohu srovnávat. Přimlouvám se proto za klasickou limonádu.
Tak, a teď mi můžete nadávat……

Jo jasný a ještě by se tam měl prodávat sifon z vodovodní vody z takovejch těch minulorežimních lahví.. :-D
No jen žes nemohl poznat genia loci Mrtvé Ryby, protože jsi začal na PřF studovat až teprve nedávno a nechodil jsi tam už třeba od prváku, jako většina jejích příznivců.
Nicméně opakuji - na Albertově je třeba klub Chladič, kde se jistě limonáda točí a celkově to tam žije (tedy nikdy jsem tam nebyl, tak nevím). A taky bufet Golda.. Ale Ryba ať zůstane Rybou.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Komentovat Chladič když tam člověk nikdy nebyl je stejné jako komentovat Rybu když tam člověk nebyl…

Do diskusi o rekonstrukci B4 bych Chladič netahal, a víceméně ani Goldu (po upozornění opraveno, díky;-). Jsou svým charakterem jiné podniky (i když se Chladíč také nazývá studentským klubem), vedení si je toho vědomo a nikdo nechce (resp. nezaznamenal jsem že by někdo z vedení či lidí s kterými jsem se o tomhle kdy bavil chtěl) aby se jedno z toho měnilo na podobu toho druhého.

Pokud diskuse zahrnující Goldu, tak by to měla být diskuse o vytvoření bufetu (ve Viničné, kde ale není zatím žádné místo kde by se dal vybudovat).

P.S. Chladič je jen místnost. Myslím že tam je automat na kafe.

Jan Kříž

OK, uznávám, že do diskuse o MR a rekonstrukci B4 se Chladič ani bufet Golda nemusí zatahovat (pozn: gouda je druh sýra, ne bufet na Albertově :-) ).
Jen jsem to myslel tak, že je tu pro studenty stále právo volby a jednou z možností by měla být Ryba tak, jak ji známe a jak ji máme rádi.
Kdyby byla vůle provozovatele Chladiče např. rozšířit nabídku o plejádu různě barevných limonád, jistě by získal další příznivce.

V Goldě točí superní malinovku, když dojde, dáváme si i nějakou žlutou (jak by si přál kolega výše), ale podotýkám, že to není “ono” :-). Myslím, že milovníkům limonády, salátů, větrníků, nanuků atd. lze návštěvu bufetu jen doporučit. Trochu smutné mi přijde, že zavírá dřív, než leckdy kéončí přednášky, takže pozdně odpolední hlad a žízeň tu zahánět nejde. (Vím, že to není k tématu, čistě jen pro informaci…)

Nemyslím, že by “minulorežimní” limonády ve skle bylo něco špatného. Moje chutě nepodléhají změnám politických režimů. Jen jsem si posteskl nad tím, že z českých hospod vymizel nápoj, který bych si rád dopřál. Jako pivaři zde hodnotí součásnou či žádanou nabídku v Rybě, tak i já jako limonádař jsem napsal své (neskromné?) přání.

Do mrtvé ryby chodí více kantorů než si myslíš … možná kdyby jsi tam chodíval častěji … Tvé hodnocení je samozřejmě velmi povrchní, protože jsi velice snadno zhodnotil knihu podle obalu. Je to sice jednodušší ale tím smutnější pro tebe.

Ryba v posmrtném rozkladu, tak to se ti moc nepovedlo. Sám název celkem dobře vystihuje atmosféru, takže je vlastně dobře, že sis s kamarády chodil posedět někam jinam (i když si dost dobře nedokážu představit kam). Co já vím tak hudbu hrají na přání a občas se na stěnách vymění obrazy či fotky. Vzhledem k velikosti tam asi nikdy žádná kuchyň nevyroste a abych řek pravdu, tak ani o žádnou nestojím. Špinavé to tam trochu je ale rozhodně to tam nijak nesmrdí asi ti smrděli lidi co tam seděli. Osobně bych ti doporučil aby sis příště šel sednout do chladiče, v Goldovi si koupil malinovku a předem napsal termín kdy tam jdeš abych tam náhodou nepřišel a nezasmradil ti to tam.

Celkova rekonstrukce je jiste jedinym moznym resenim. Osobne nerozumim planovanemu detskemu koutku. Cely objekt by mel byt nekuracky, uroven klubu by se mela zvednout.

Kdyby bylo možné, bylo by super zvětšit prostor. Trochu rekonstruovat záchody, ale ne, aby tam byly super moderní dlaždičky… ztratilo by to sve kouzlo. (viděla jsem jednou krasne obrazky z ruzne zbylých nalámaných barevných dlaždiček a myslím, že něco takového by se tam hodilo a studenti sami mohou pomoci se sestavenim mozajky). Rozhodne by měl v hospudce zsutat alespon koutek s pohodlnými kresly. A takove přijemne “přirodni” prostredí. Dispozice: trochu mi na nynější rybě vadí, že lidé, objednávající si na baru, musí poodstoupit při(od)cházejícím. Je tam děsně málo prostoru u vstupu. Jinak sklenic by bylo zapotrebi vic a urcite, co se týče piti, by neměla chybět malinovka (když uz se to tu takle řesí). Prostě nic přehnaně moderniho, spis prijemne a pohodove studentske posezeni bez kouřeni ve všech prostorach a minimalnim zachovanim funkci dnešní Ryby.

Rád by som vyjadril veľkú podporu myšlienke detského kútiku. Myslím, že podobná vec povzbudí prírodovedcov neodsúvať reprodukciu a založiť si rodinu pred dovŕšením 30 roku. To by mohla oceniť najmä ženská časť osadenstva.
Navyše neraz sa mi stalo, že na mňa rôzne po fakulte číhajú nemluvňata starších kolegov (ak mám dobrý deň tak stretnem aj zo 3 a som si istý, že za rohom čakajú ďalšie), čiže po skončení rekonštrukcie už potenciálna klientela.

Zároveň si myslím, že nebude problém mať detský kútik a študentský klub v jednej budove, keďže sa ich prevádzka prekrýva pramálo. Taktiež môžu byť na opačných stranách budovy a teda si navzájom neprekážať. Veď klientela Mŕtvej Ryby nebýva v skorých popoludňajších hodinách až tak pohoršujúca, aby to mohlo deckam vadiť.

Čo sa prevádzky týka, môže to fungovať aj s jedným stálym kmeňovým pracovníkom a pár nadšenými dobrovoľníkmi. Ségra pôsobila v niečom takom na MU v brne, kde sa 2X do týždňa cca na 3 hodiny venovala dieťaťu staršej študentky, kým ona bola na prednáškach a dieťa v tej dobe nemala kým zaopatriť. Myslím, že by sa pár nadšených snáď našlo aj na našej fakulte.

Nech Mŕtva ryba ostane študenská, ale myslime aj na študentov s deťmi (to sa môže prihodiť každému :) ).

Tak já bych měla taky pár postřehů, možná tady budu trochu opakovat ostatní. Co se mi zdá největším problémem současné Ryby je nejen nedostatečná kapacita pivního i jiného skla, ale hlavně poloha baru. Pokud přijde větší grupa lidí (a že po jednom se tam moc často nechodí), tak se všichni nakufrují k baru a dál se nedá projít, ani na záchod. Takže by bylo možná vhodné popřemýšlet o umístění baru jinam nebo ten průchod vymyslet jinak. Ještě bych se tu mohla dále rozpovídat o sortimentu nebo nabídce piva (chválím za tu současnou, proboha jen ne zase Staráče, Gambáče nebo Plzničky!!!!), ale to je už jiná záležitost, a to provozního.

me jako navstevnikovi Ryby rekonstrukce nechybi, resp. nevidim ji jako nutnou, spis me dost mrzi, ze nejspis na par let o Rybu prijdeme (???)

Pokud ale uz rekonstrukce nastane, mohlo by vsechno v Rybe byt vetsi - hlavni mistnost, zachody i zahradka - hlavne ta zahradka. Jinak bych ale byl dost nerad, kdyby se Ryba jakkoli jinak zmenila! Je to uzasny klub s jedinecnou atmosferou, s uzasnym personalem. Trochu se obavam, aby nedoslo k nejakemu posunu smerem “modniho trendu”. To je spolehliva cesta jak znicit vsechno hezke a utulne.

Jinak personalni politiku Ryby urcite zachovat, personal v atmosfere dela hodne a ten stavajici je vyborny. Na jinych fakultach jsem byl svedkem toho, ze se prostor pro kiosek ci jiny podnik pronajal externi firme, a vzdy tam byla nejaka socialisticka baba, ktera mela vysoke ceny, chovani k zakaznikovi ji nic nerikalo a chovanim stale davala najevo, jak studenty nesnasi. Tento nesvar jsem videl nejmin na 3 ruznych fakultach. Toto snad Rybe nehrozi, jen to chci zduraznit jako odstrasujici priklad.

A samozrejme Rybu nechat nekurackou, vcetne zahradky. Kurackych skanzenu je dost vsude jinde.

Mrtvá Ryba musí i do budoucna zůstat ve stejném duchu. To, že je tam často plno, svědčí o její oblíbenosti. Pamatuju Rybu ještě z 90. let. I období, kdy byla zavřená. A žádný Mutant ani Uterus ji nenahradil. Změnou k lepšímu bylo to, že se ve vnitř nekouří a rozšířená nabídka piv.
Místo v Rybě je možno dopředu rezervovat, to pro nespokojené občasné návštěvníky. Dokonce se v Rybě konají i výstavy a proběhlo zde i několik věřejných promítání obrázků.
Dokážu si představit i koexistenci Ryby a dětského koutku v nějaké podobě. Občas se mimináč či batole v Rybě vyskytne. Mému synovi se v Rybě líbilo.
Není potřeba kopírovat jakékoli jiné zařízení, ať už nějaký “limonádový salónek” nebo putyku. Ryba je svá.
Mimochodem, největší “hnus” je chemická limonáda jakékoli barvy. A europiva typu Heineken, Gambrinus aj. se v nouzi největší dají pít, ale nemůžou se rovnat dobrým pivům. To je něco jako prohlašovat krabicák za víno.
Jsem mírný optimista, ale nakonec hlavní slovo bude stejně mít ten, kdo bude rekonstrukci platit.

Díky Martine! Napsal si to výstižně:)

Studuji na PřfUK již pátým rokem a Mrtvá Ryba k němu neodmyslitelně patří. Nikde jinde jsem se nedozvěděla víc o zkouškách, přednáškách a exkurzích a nikde jinde (kromě exkurzí) jsem neměla možnost poznat tolik nových lidí studujících na škole. Vzhledem k tomu, že jsou to prostory pro studenty a pedagogy (kteří ji navíc také navštěvovali ve svých studentských letech) tak rozhodně nesouhlasím s “posunem k rádoby modernímu pohostinství/poležení” nedokážu si to ani představit. Ryba by měla zůstat taková jaká je. Uvnitř nekuřácká, venku ať se kouří-já sama jsem odjakživa nekuřák a venku mi to vůbec nevadí. Sortiment rumů/piv/vína i nealka mi přijde skvělý, musím se vyjádřit hlavně k vynikající kávě, kvůli které jsem začala Rybu navštěvovat ještě častěji. Rekonstrukce je jistě už zapotřebí a určitě by bylo fajn prostory Ryby zvětšit. Dětský koutek se mi zdá také celkem zajímavý nápad, jen si myslím, že by od klubu měl být výrazně oddělen. Mrtvá Ryba není rozhodně žádná feťácká špeluňka a pan provozní se o vybavení a zázemí (nový bar, nová zahrádka, nabídka českých piv..)stará svědomitě, co na tom, že občas něco dojde..

Budu opakovat co už zaznělo, ale nikdy neuškodí si to zopakovat. Ryba je jedinečné místo, které v Praze nemá obdoby, už jen kvůli atmosféře a historii. Ano, rekonstrukce je nutná, ale to neznamená, že hned musíme něco v prostorách Ryby měnit. Nové trubky, rozvody, fasáda, sociální zařízení, rozšíření prostor a větší komfort pro štamgasty a především obsluhu je potřeba, ale zároveň zachování atmosféry interiéru a výzdoby, to vše se nevylučuje. Ryba by měla zůstat v principu tak jak je jen s modernějším vybavením (teď nemyslím nábytek). Dětský koutek by spíš měl být na klidnějším místě než je studentský klub (už jenom kvůli hluku, kouři a vulgární mluvě, která sem tam někomu ulítne, takže pro ty děti i rodiče dost deprimující).
Rekonstrukce ANO, zachování atmosféry ANO, větší prostory a kulturní akce ANO, školka NE, úplný zákaz kouření NE! (a to jsem nekuřák)

Osobně si ale nejvíc myslím že nejlepší by byla veřejná diskuze v přednáškovém sálu kde by se sešli všechny osoby spjaté s Mrtvou rybou, studenti a přátelé Mrtvé ryby, než to řešit na internetové diskuzi….

Jsem rada, ze se vedeni skoly zajima o nazor studentu. Souhlasim se zachovanim charakteru Mrtve ryby. Chtela bych jen vypichnout jednu z veci, co zaznela vyse: Pokud by se podarilo nejakym zpusobem snizit hluk, bylo by to fajn. Ve skupince vice nez 3 lidi neni mozne se bavit, protoze ostatni dale ode me neslysim. Vyse byl nazor, ze by za to mohla byt zodpovedna klenba (krome hladiny alkoholu), tak ji treba jen pomoci sadrokartonu odklenout…

Jenom bych podal upřesnění k hluku a klenbě: odklenout klenbu sádrokartonem by byla věčná škoda, měl jsem na mysli spíš lehké rozčlenění, aby se hluk utlumil. To jde řešit i levně a esteticky - třeba zavěšením různých uměleckých objektů pod strop. Ale možná se mýlím a problém je pouze v našich hlasivkách (a hladině alkoholu)…

Ač nejsem zdaleka častý návštěvník ryby, podělím se o své názory také, i když to bude většinou opakování původních:

1. Rozhodně rybu zvětšit - s místem je tam hrozný kříž, když je plno, může se 15m cesta k baru protáhnout na minuty :) Jak někdo povídal s tím sklepem, myslím, že rekonstrukce by mohla vyřešit již jmenované problémy s vlhkostí a zatékáním…

2. Kulturní dění - proti “promítací stěně” ani podiu nejsem. Nezapomínejte, že podium v podstatě nezabírá místo, při nepoužívání se na něj dají dát stoly a židle a uvolnilo by se pouze v případě plánované akce.

3. Výzdoba ryby - teď jsem tam chvíli nebyla, takže nemohu soudit, ale až bude jasná konečná podoba ryby, možná by nebylo zlé uspořádat hlasovací soutěž o výzdobě… myslím, že student, který v rybě bude mít tu čest výzdobu udělat na to bude náležitě hrdý… a že na PřF je výtvarně nadaných studentů dost a dost.

4. Kouření: ve vnitřních prostorách ponechat zákaz (ač jako kuřák se za tuhle větu budu fackovat až mi zase v lednu budou venku mrznout pracky), ale nevidím jediný důvod, proč zakazovat kouření venku. Mezi studenty prostě kuřáci jsou, nevím proč se tvářit že ne, a přiznejme si - všechny problémy nekuřáků s kuřáky jsou převážně o slušnosti. Když nekuřák slušně poprosí, že mu kouř vadí a jestli by si kuřák nemohl přesednout nebo na chvíli poodejít - neznám moc lidí, co by odmítli - většinová reakce je “jistě, promiňte”.

5. Piva - myslím, že výběr je dobrý, akorát možná by to chtělo aspoň jedno běžné pivo - jako takovou jistotu. Piva v rybě obvykle nejsou nejznámější a nový host si raději objedná známé pivo, které už pil, než riskovat “bůhví co se může skrývat v pivu Démon”… (tak i já, xenofob!)

6. Dětský koutek: studentky a kantorky mamimy ocení a nevidím důvod proč ne. Ale chce to aspoň nějak oddělit.

7. Internet v rybě? Ještě nikdo neřekl ROZUMNÝ důvod proč by tam být neměl. Myslím že nemyslící on-line zombie se z nás nestanou a přinejmenším to zpříjemní čekání na ty ostatní, kterým končí přednáška až za hodinu.

Ryba je místo, kde se setkávají studenti různých oborů i kantoři, je to místo “domácké”, kde máme svůj klid, polovina barmanů jsou známí, polovina BARU jsou známí, i kdyby jenom od vidění. Je zaměřená na nás přírodovědce - s rukama oranžovýma, protože jsme se polili kyselinou, s větvičkama ve vlasech jak jsme v keři zahlídli úúúchvatného bezouše a hlínou na kolenech, protože tenhle hvozdík jsme si prostě museli vyfotit. Ano, ryba je tak trochu pajzl. Ale je to taky proto, že tamější klientela by sterilní futuristické prostředí prostě nechtěla. Líbí se mi, že do ryby můžu přijít přímo z týdenních praktik, zpocená a zablácená a nikdo na mě nekouká jako na vraha. Kdo je z cukru a bojí se bakterií ze stolu, ten ať si studuje humanitní vědy nebo nějaký poblázněný marketing či design a ať nám nekecá do Ryby :) Howgh. A teď do mě!

Ta poslední část mě uplně dojala …. je skvělý, že se v Rybě lidi nemusej starat o to jak vypadaj .. pak mají víc času zajímat se o to jací jsou ;-) Ryba je duší každého zvídavého a nebojácného člověka, co neváhá jít k jádru věci bez ohledu na to, jaká je cesta …. Je jedno jestli zkoumáte výbušniny co vám utrhnou hnáty, hady co vám spolknou milenku nebo kytky an které je rizikové se jenom podívat. V Rybě je to prostě “normálka”.

Se vším souhlasím, ač jsem nekuřák, tak prostě kouření venku toleruju, i mezi přáteli mám kuřáky, když holt špatně fouká vítr, tak si vyměníme místa a jsme spokojení všichni ;) uvnitř bych to nechala nekuřácký

Co bych teda ještě přidala, tak jiný nábytek (židle a případně stoly) - nic nobl, ale aby to netrhalo oblečení…
K výmalbě - zachovat styl, ale možná ve světlejších barvách… trochu tu místnost osvěžit (osvětlit), někdy je tam až ponuré šero.

Taky jsem se tu dočetla něco o zvířatech - určitě je tam pouštět, je to fajn. Zatím jsem tam nezaznamenala se psy žádný problém.

K dětskému koutku bych se také přiklonila. V budoucnu plánuju rodinu a třeba bych ten koutek taky využila. Neříkám, že by to muselo být přímo u ryby, četla jsem tu různé možnosti a určitě by bylo dobré nějakou zrealizovat.

Jedinou změnu, kterou bych uvítala, je zvětšení všech prostor a možná, jak dnes někdo trefně podotknul - přemístění baru dál od dveří, aby se člověk nemusel složitě vyhýbat lidem stojícím ve frontě, když jde dovnitř třeba na záchod. Jo a kdyby se nabídka “jídel” rozšířila o veganská, bylo by to super - třeba takový naložený tofu nebo tak něco, ale je mi jasný, že to už chci moc. :D

Jak pojmout dětský koutek jakožto souseda Ryby netuším, spíš bych ho umístila někam od Ryby dál, kde by si jednotlivá útočiště navzájem nevadila. Mně osobně se moc nechce poslouchat dětský “řev” při návštěvě Ryby, chodím se tam zrelaxovat, tak bych nerada, aby se z relaxace nestala hra na nervy.

Dobrý den a ahoj všem přátelům ryby. Pro ty, kteří mě neznají: jmenuji se Vojtěch Miller, studoval jsem několik let na Přírodovědecké fakultě a když jsem poprvé vkročil do Mrtvé Ryby nemohl jsem uvěřit, že existuje taková skrytá hospůdka se skvělou atmosférou s a ještě k tomu je to oficiální studentský klub PřF. Když jsem se později dozvěděl o historickém kontextu týkajícím se nejen UK, ale i České republiky začal jsem být na toto místo patřičně hrdý. V roce 2004 jsem se seznámil s Ondřejem Tomanem, který Mrtvou rybu provozoval a provozuje ji i dnes. Poprosil ho zda bych nemohl v Mrtvé Rybě pracovat za barem a přivydělat si nějakou tu korunku ke studiu. Ondra řekl ANO, já tam začal pracovat za barem a můj vztah se k tomuto místu s jedinečným geniem locci ještě prohloubil. V Mrtvé rybě pracuji i dnes, přestože již nestuduji a moje současné sezónní zaměstnání mimo Prahu mi nedovoluje pracovat zde úplně pravidelně. Přesto mě to činní momentálně služebně nejstarším barmanem Mrtvé ryby a rád bych poděkoval za zprostředkování této diskuse a dovolil bych se k některým z témat vyjádřit.

V první řadě mě mrzí, že se nikdo před zprostředkováním této diskuse neptal/neporadil s osobou nejzodpovědnější tedy s Ondrou Tomanem. Myslím, že by to mohlo předejít některým ukvapeným názorům a dotazům.
Snažil jsem se vždy se všemi (kolegové i hosté) vycházet dobře a to i za předpokladu, že druhá strana tak nejednala. Myslím, že v tomto případě je na místě slušné upozornění a pokud daný se daný host chová dále proti pravidlům slušného chování nemůže se divit, že na něj barman musí např zvýšit hlas. Jinak si nejsem vědom žádných větších konfliktů za celou dobu svého působení za barem. Mám dojem, že je dost pravděpodobné, že jsem byl za barem v inkriminovaný den o kterém píše soudruh vidlák a uráží mě příměr k plivnutí do obličeje a opilí lidé, kteří chodí močit na zahrádku.

Osobně jsem se zúčastnil několika rekonstrukčních akcí v Mrtvé rybě včetně té poslední týkající se opravy baru, toalet a zahrádky a rád bych podotkl, že si nejsem vědom, že by někdo z vedení fakulty ani ze studentů (mimo ty co v rybě pracovali nebo pracují) jakkoliv finančně nebo fyzicky pomohl. Všechno toto řešil Ondra sám, na vlastní nákladya pomáhali mu barmani. Domnívám se se, že tím pádem není divu, že to nejde všechno hned a je tedy na místě spíš než kritizovat co není se zamyslet nad tím co je vážit si toho a případně podat pomocnou ruku.

Takže abych to shrnul jsem názoru že

-Dům v Benátské 4 by klidně snesl rekonstrukci fasády, možná střechy, elektřiny, vody apod.
-Nový nábytek vevnitř je pokud vím na plánu dávno, ale jak jsem psal teď byla první na řadě zahrádka a nejde všechno najednou.
-Toalety jsou vyčištěné, vymalované s dostatkem hygienických potřeb ale jejich rekonstrukce je také na plánu.
-Co se týče piva většině lidí piva Českých regionálních pivovarů chutnají, nebo je minimálně rádi ochutnávají - to je vidět i na dvojnásobné výtoči, než v dobách kdy jsme točili Staropramen a piva které dodává (i Stella a Hoegaarden…).
-Obávám se že pokud by zde měl být dětský koutek je důležité se bavit o tom zda půjde o prostor uvnitř domu nebo zda by měl mít i nějaké venkovní zázemí. U obojího se obávám, že by musel být stavebně oddělen od zbytku Mrtvé Ryby, z důvodu přímého rozporu se s provozem klubu a psy navštěvujícími klub (sám mám psa a nechci poslouchat řeči typu přivažte si ho, na druhou stranu bych byl nerad aby můj pes chodil konat potřebu např. do dětského pískoviště. To znamená, že jediným řešením by byla zahrada v zadní části a nějaká místnost se vstupem ze zadní části domu. V tomto případě bych hrubě nesouhlasil s jakýmkoliv omezováním nebo snad nedejbože odstěhováním našich sousedů, rodiny Koubkových, se kterými Mrtvá Ryba dlouhá léta sousedí, máme je rádi a patří jim díky za trpělivost a pomoc s údržbou domu i rekonstrukčními pracemi v MR.
-Jedná se o studentský klub, kde máme skvělou nabídku piva, kávy, alkoholických i nealkoholických nápojů. Nikdo nikoho nenutí se zde “nalévat od rána”, může si dát kafe nebo cokoliv jiného dobrého. Na druhou stranu nevidím důvod proč by někdo nemohl zapít úspěšně složenou zkoušku panákem v 9 ráno. Je to každého věc.
-Co se týče odpočívárny, nevidím k tomu důvod. 20 m nad MR je čajovna s poležením. Jakékoliv snahy o bufet typu CHladič, Golda nebo vegetariánských restaurací tedy nejsou na místě - to není Mrtvá Ryba.
A co se týče jídla je nutno připomenout že Mrtvá Ryba je hospoda a nikoliv restaurace, proto se zde nepodávají teplá jídla ale pouze pochutiny a studená kuchyně. Nejsem pro to aby se to měnilo, nese to s sebou další spoustu hygienických předpisů které by mohly být v ropzporu se stávající konstitucí prostotu domu apod.
-Internet by určitě prospěl, ale byl bych spíš příznivcem vlastního AP než problematického Eduroamu, který mohou využívat pouze studenti a zaměstnanci fakulty.
-Co se týče hluku, tak to že vevnitř občas není slyšet vlastního slova? Tak neřvěte:) Není to způsobeno klenutým stropem ve kterém je zabudovaná zvuková izolace a vzduchotechnika za nemalé a opět Ondrovy peníze.
-Točené limonády nabízí pivovar Černá Hora a podle mě není vyloučeno jejich vyzkoušení (Ondro?)
-Zásobovanost podniku pravda někdy vázla ale v poslední době je podle mě na velice dobré a kvalitní úrovni. Bohužel vnitřní prostor samotné MR je opravdu malý (možná i to jí dělá tak kouzelnou) a MR má tedy prostor ke skladování přesně toho co je potřeba a nikoliv zásob na měsíc. Ondra se podle mě velmi statečně snaží všechno hlídat a to co dochází doplňovat. Např skla, kterého je podle mě relativně dost, se tam opravdu víc nevejde. Co si budeme povídat, kdyby ho hosté nekradli nemuselo by se ho někdy nedostávat - tolik se ho opravdu nerozbije.
-Zahrádka je podle mě krásná a změnu nepotřebuje - viz. její zaplněnost, oblíbenost a zvýšenou návštěvnost podniku vůbec. Z toho vyplývá, že zvětšení vnitřních prostor by mohlo být také plusem ale opět podotýkám ne na úkor Koubkových, ale případně do sklepních prostor, které by však vyžadovaly význačnou rekonstrukci. Do sklepních prostor se vstupuje ze zadní části domu, tj. z opačné části domu než kde je stávající klub.
-Pokud jde o kouření, jeho zákaz vevnitř byl velkým krokem vpřed. Sám jsem kuřák ale čistý vzduch vevnitř mi absolutně vyhovuje. Nevidím důvod proč by si někdo nemohl zapálit venku na zahrádce. Za celou dobu své působnosti jsem se nesetkal s tím, že by některý z kuřáků jakkoliv záměrně obtěžoval nekuřáky, ani s tím že by si některý z kuřáků stěžoval na to že mu někdo kouří pod nos. Ryba je o tom že si to lidé řeknou tam a dohodnou se.
-Jinak v Rybě bývají výstavy různých obrazů a v neděli bývá, zatím nepravidelně, promítání filmů. Promítaly se i různé fotky a konají se tu různé důležité srazy studentů i zaměstnanců fakulty. Nejsem proti větší frekvenci kulturních zážitků.

Jsem tedy pro to zachovat MR v co nejvíce stejné podobě jako je tomu dnes, s mírnými vylepšeními zmíněnými výše. Rekonstrukce by měla být zaměřena především na inženýrské sítě a stav domu. Jsem přesvědčen, že rozšiřování o dětský koutek a kulturní zázemí ve sklepních prostorách s sebou chtě nechtě ponese nějaké omezování současného umístění klubu nebo našich sousedů Koubkových. Nevím co všechno je možné, vzhledem ke statice domu a dispozicím stavebních úprav. Nerad bych aby Koubkovi museli chodit přes díru v chodbě do sklepa, nebo aby se do sklepa chodilo za kulturou přes zahradu s dětským koutkem což by bylo opět v přímém rozporu se psy apod.

Omlouvám se za dlouhý dopis, ale dostal jsem se k tomu až teď. Děkuji za možnost vyjádřit se k budoucnosti místa, které je mi téměř domovem…
wojteshka

Už tady několikrát zaznělo, že provozní rekonstruoval všechno sám a nikdo z nás nehnul ani prstem. Ovšem podle horlivé diskuze mám za to. že je tu dostatek příznivců Mrtvé Ryby, kteří by rádi přiložili ruku k dílu, jen se k nim ta informace nedostala. Takže pokud něco takového nastane, neváhejte napsat třeba někomu ze senátu a my tomu zajistíme propagaci (jako např. akci Albertovské stráně).

Stejně tak bych ráda poprosila Wojteshku, aby dal Ondřejovi Tomanovi o diskuzi vědět a on se také mohl vyjádřit, pokud bude mít chuť :-) Díky

Ondru jsme inforovali hned, co mi Honza poslal zpravu o tétu diskuzi, a tím mu i děkuji ;)

souhlasím v plném rozsahu..
Každopádně školka by měla být rozhodně v zadní části zahrady/domu,mohla by být i lehce oplocená (nízký dřevěný plůtek) at tam nemá přístup zvířectvo, ale nejsem si jistá jestli to neomezí prostory ryby či byt Koubkových. Btw jedná s nimi někdo?

Dobrý večer,
tak i já jdu se svou troškou do mlýna.Zřejmě dost pozdě, protože debata je již v plném proudu a bylo zde řečeno již vše co chi říct já, ale i přesto to udělám. Jsem barmanka v Mrtvé rybě a tudíž se mě to velmi osobně dotýká a bolí mě číst názory některých z vás.
Naopak mě velmi těší, že ryba má spoustu přátel a příznivců, kteří zde svůj důležitý názor již vyjádřili.
Mrtvá ryba je zvláštní, unikátní a nenahraditelné místo, které má duši, srdce, nesmazatelnou historii a především neuvěřitelnou atmosféru. Potkávají se zde známí i neznámí, studenti, profesoři i jiní obyčejní lidé. Vznikají zde nová přátelství, mladší získávají informace a zkušenosti od starších, profesoři vypráví své historky z mládí atd…..Je zde místo pro odpočinek (takové to tlachání o ničem, jak napsal někdo výše),baví mě i pohled na člověka, který s knížkou na koleni a nevnímající okolí občas usrkne z hrnku kávy, ale je zde místo i pro studium. Kolikrát jsem byla u debat, kde se i v pokročilých hodinách probírali vědecká témata nebo se občas rozhlédněte po lidech co sedí u stolů a určitě uvidíte alespoň u jednoho otevřené učebnice a pár hlav zanořených v nich. Tohle jsou důvody, proč ryba existuje a proč jsme se jí v poslední době rozhodli udělat doslova krásnou. Za poslední rok prošla ryba mnoha změnami. Rozhodně si myslím, že k lepšímu. Propotilo se tu nejedno triko a ubylo mnoho psychických i fyzických sil. Zmíním v rychlosti jen pár věcí co už tu ale zmiňoval Vojta- nový bar, lednice, podlaha, vymalované a opravené záchody, nové spotřebiče a především teráska, která se povedla ze všeho nejvíce a daří se jí velmi dobře (máme stále plno :-D ). Změnil se podstatně i nápojový lístek, který dle mého teď obsahuje velmi kvalitní a dobře zvolené tekutiny ( skvělá česká piva od menších pivovarů, točená kofola, rozlévané klasiky, výtečné kafe a kvalitní lihoviny v čele s výbornými rumy pro fajnšmekry). Za tím vším stojí láska a velké srdce jen hrstky lidí. Jsou to barmani, bývalí barmani a dobří rybí přátelé s Ondrou Tomanem v popředí. Také tu už bylo řečeno, že tato debata začala tak nějak o nás bez nás a je to trochu nefér. První člověk kdo tohle měl vědět je právě Ondřej, který do ryby vložil nejvíce sil a prostředků. Tímto prosím ty, co v rybě již delší dobu nebyli a pouští se do kritik, ať se zajdou někdy podívat a ty co jsou věčně nespokojeni, ať tam jednoduše nechodí. Jak napsal jeden z nás zde, zaplivaných čtyřek je v okolí spousta. Koho trápí věčně zaplněná ryba, tak ať zkusí zajít třeba v neděli, kdy je Ryba též otevřená a mění se doslova v oázu klidu s botanickou zahradou v sousedství. Pro ty co netuší, tak v neděli probíhá (ač nepravidelně, ale probíhá) promítání filmů a lidí zde moc nebývá.
Co se týče rekonstrukce budovy, tak to nejsem povolaná osoba, abych soudila, jestli se nám barák zřítí na hlavu nebo ne, ale jsem pro zachování ryby v co nejpůvodnější podobě. Rozšíření do sklepních prostor mi přijde velice náročné už jen kvůli vchodu ze zadní strany budovy a bytu Koubkových, jak už říkal Vojta.
Dětský koutek- no, můj názor je, že děti do hospody prostě nepatří, čili ani poblíž mi to nepřijde nijak vhodné. Ale nějaké hřišťátko pro děti návštěvníků by asi nebylo na škodu. Přeci jen je teď na terásce tak krásně, že občas zavítají i maminy s dětmi nebo lidé z fakulty se svými ratolestmi.
V otázce wifi připojení jsem naprosto nestranná, neuškodí nenadchne, já osobně nemám problém udělat pár kroků na fakultu, ale uznávám, že už pár situací, kdy by se internet v rybě hodil jsem zažila, takže proč ne. Nemyslím si, že se z nás stanou počítačoví maniaci a z ryby internetová kavárna :-D.
Ukončím to jen pár informacemi, že není taková sranda provozovat hospodu (nikdy nevíte kolik přijde druhý den lidí a prostory ryby opravdu nejsou dělané na obrovské zásoby, takže semtam něco dojít musí). Nikdy nebudou všichni spokojeni,ale my se pro to snažíme dělat vše, takže přijďte, rádi Vás obsloužíme (většinou i s úsměvem).Otvírací doba Po-Pá 9:00-00:00?, Ne 18:00-00?. Díky za prostor pro názor.
Zuza
P.S.: Pokud jsou dobrovolníci na pravidelný nedělní či sezónní úklid hlaste se na baru!!!!!

Tam ptáci, laně chodí pít
pod javorový kmen,
ti ptáci za dne bílého,
ty laně v noci jen.
Mám rád Rybu a nechal bych ji, jak je. Nabídka odpovídá poptávce řadového studenta, o duchu místa Ryby už nemá cenu psát a jestli má takové místo z pohledu fakulty své opodstatnění, není co řešit. Že se někomu nemusí líbit třeba záchody, to chápu, mně nevadí. Co mi ale vadí je, že především studentky medicíny okupují pánský záchod právě když ho potřebuji. Proto navrhuji ve zmíněném sklepním prostoru zhotovit dámské záchody, alespoň dvacet, nebo tam zavírat neposedné studenty a budou mýt nádobí. Podle vzoru klubu K4 v Celetné 20 zařadit další kulturní využití různých prostor, mimo zmíněný žalář, je podle mého názoru zbytečné a je to potenciální zdroj konfliktů různých skupin lidí a jejich potřeb a názorů. Co se týče dětského koutku, tak to tak asi bude a děti by mohly alespoň roznášet piva :), přičemž by se muselo uhlídat, aby dítka nemohla z housek ujídat! Vzkříšení Ryby by bylo jejím pohřbem… PUNK’S NOT DEAD. PS: Nebo by barmanky mohly být zároveň tetami v dětském koutku, stejnak se za barem nudí a laškují se studenty :)

I já bych rád podpořil zachování Ryby takové jaká právě je. Myslím, že si spousta lidí ani neuvědomuje, že největší krása je v nedokonalosti. Že sem tam něco dojde? Tak si dám něco jinýho, co na tom. Nehledě na to za poslední dobu se mi teda nestalo, že by nebylo co zrovna potřebuju (pravda nemam velké nároky :-) ). Znovu jen zopáknu jak je ryba místo, ze kterého čiší studentský život a hlavně je cítit její jedinečný charakter, který dělá rybu rybou. Stísněnost prostoru mi nepřijde nijak hrozná, alespoň k sobě mají lidi zas o něco blíž :). A to se v dnešní době cenní. Co se týká dětského koutku, tak nejsem nijak vyhraněný, ale faktem je, že ječící děti bych uplně nepotřeboval. A z druhé strany vžít se do role rodiče, asi bych dítě k rybě prostě nedal. Rezidenci pro děti bych umístil někam jinam. I s ohledem na to neomezovat rodinu Koubkových. Toď asi vše. Zkrátka zachovat Mrtvou Rybu stále Mrtvou Rybou.

Pepa.

Ahoj,
jsem podle některých asi až strašně konzervativní, ale mám rád věci co mám rád a když se věci mění, vždycky je tu riziko, že se změní tak, že už je rád mít nebudu. A právě proto jsem taková konzerva. Lidi co mě znají, ví, jak mě vytočila i třeba nová zahrádka nebo změna grafiky nabídky nápojů. Na obojí jsem si nakonec zvykl a nová zahrádka je vlastně moc fajn.

Ale představa, že se bude ryba nějak výrazněji předělávat či zvětšovat či něco podobného mě děsí. Myslím si, že námitky, že je ryba v momentální podobě nevyhovující nebo malá nebo hlučná nemůžu brát vážně. Nepatřím mezi ty, co by byli v rybě pečení vaření, ale aspoň 3x týdně si tam tak tu hodinku posedím s kamarády u piva nebo kofoly. Občas bývá trochu narváno, ale to nás nikdy neodradilo. Kdo do ryby chce, ten se do ryby dostane. Mrak lidí u baru taky považuju jistým způsobem za přednost - lidé jsou to milí a člověk má pocit opravdu těsného kontaktu se svojí školou - a nakonec - když potřebuji projít, stačí slušně požádat a lidé uvolní cestu.

Ryba je pro mě důležitá a v diskuzi vznesené výtky jako nedostatečné zásobování či málo místa a podobně mi prostě přijdou hrozně malicherné. Nechci aby v rybě vzniklo pódium ani nic podobného. Myslím si, že ryba je hlavně významný socializační nástroj na naší škole a svojí roli plní výborně. Já díky ní získal výborné kamarády už druhý den prváku.

Chci aby i nadále zůstala uvnitř nekuřácká, venku kuřácká.

Chci aby ryba zůstala pokud možno stejná se vším všudy, ale je mi jasné, že to asi nebude možné. V tom případě prosím aby se k ní lidé povolaní rozhodovat o budoucnosti tohoto unikátního prostoru chovali s patřičnou úctou, kterou zasluhuje. Kdyby jí nadále nebylo, moje studium na této škole by pro mě výrazně zfádnělo a nemohl bych vážně brát kohokoliv na vůdčích pozicích kdo podobnou věc zapříčinil.

Tohle je hrozně nekoherentní a nerevidovanej příspěvěk, tak ho prosím berte se špetkou NaCl.

Do ryby chodím poměrně často a co se týče mého názoru, tak si myslím, že tento klub již dosáhnul dokonalosti, a proto není potřeba vůbec nic měnit. Pokud ten barák padá na hlavu, tak ať se to vyspraví, ale rozhodně bych nepodproval žádné rozsáhlejší (a časově náročnější) změny. V případě, že by důvodem pro rekonstrukci byla zašlá omítka a omlácené dveře a okna, tak bych se na rekonstrukci klidně vykašlal. Proto za sebe apeluji ať Mrtvá ryba zůstane stejná jako je teď, i se svou špínou a prachem v koutech a temnými zákoutími.

Osobně nechápu lidi co se zde nad rybou rozčilují jako nad “feťácko-alkoholickým doupětem” apod. Patrně půjde o lidi dost rozdílného ražení, než jsem já. Tyto lidi nechci hodnotit, ale myslím si, že pokud ke štěstí potřebují záchody s bezdotykovým splachováním záchodů a piva mainstreamových značek, tak stejně nikdy nepochopí půvab této hospody a k uspokojení svých potřeb můžou klidně použít podniky jiného rázu.

Dlouhý život Mrtvé rybě přeje Adam.

Obrázek uživatele Pepik

 

Myslím, že by se prostory Ryby mohly rozšířit o místnosti typu - centrum spolupráce - něco jako salonky v restauraci ale zaměřené na spolupráci. Ryba by se tak mohla stát centrem setkávání studentů, kteří pracují na stejném projektu a chtějí se setkat a ideálně i něco pojíst a popít a něco řešit. Současnou místnost se skvělou atmosférou bych ale rád zachoval, i když možná by snesla modernizaci stolů či židlí. V saloncíh by klidně mohlo být základní kancelářské vybavení (stůl, židle, zásuvka, koš na papír a wifi).
 
V současné rybě je to mnohdy nemožné, což je způsobeno hlavně prostorovým omezením. Budovy jednotlivých sekcí takových míst obsahují minimum, vlastně pouze bistro na Chemii. knihovny sice tuto funkci často suplují, ale jak známo s občerstvením se vyřeší mnohem víc. Osobně tak chodím řešit podobné věci do jiných zařízení.
Obrázek uživatele lucie_diblikova

(Přikládám příspěvek do debaty jedné ze studentek. Byl mi zaslán dnes (15.6.) ze studijního oddělení jako reakce na hromadný mail.)

Ahoj
píši ohledně debaty k účelům budovy v Benátské .
Za starší studenty  a mladé zaměstnance jsem pro, aby z Mrtvé ryby byla školka či dětský koutek. Fakulta má v plánu být Research University. Na mnoha školách v zahraničí jsou možnosti hlídání dětí přímo ve škole, tak aby doktorandi a zaměstnanci mohli využívat krátkodobého hlídání a zároveň pokračovat ve vědě, v práci a studiu.
Díky za možnost přispět do debaty,
s pozdravem Klára Blahůtová Kavanová

Lucie Diblíková

Asi mi tady něco pořád uniká, ale myšlenka udělat prakticky v hospodě dětský koutek mi přijde nemálo zvrácená… Myšlenka uřvaných ožralých hipíků a mezi nimi se batolících dětí mě trochu děsí.

Obrázek uživatele Pepik

já to chápu tak, že se diskutuje o využití celé budovy Benátská 4. Soužití cituji “uřvaných ožralých hipíků ” a zahraničních vědeckých hostů ubytovaných ve stejné budově je v současné době OK.

Jo a zákaz kouření na zahrádce je podle mě taky nereálný. To, že se nekouří uvnitř, je velmi správné a plně to podporuji, přestože jsem taky vyznavačem tohoto oporného zlozvyku. Ale nejsme přece v Americe a nějaká základní práva by měly kuřákům zůstat. Stejně by se přesunuli na ulici před zahrádku… No jak by to vypadalo?!

Mně to taky příjde jako dost podivný nápad. Studentský klub a místo, kde by se měly zdržovat děti, dohromady moc nejdou. A kdyby tam měl být opravdu dětský koutek, pak zakázat psy. Děti a psi spolu prostě nevycházejí, zvláště na tak malém prostoru, jako je zahrádka Mrtvé Ryby.

Ahoj, doufám že návrh Kláry Blahůtové Kavanové se nesetká s pozitivní odezvou. Rybu je rozhodně třeba zachovat a ne ji zrušit. Proto přece tahle debata nezačala nebo ano? Popravdě doufám, že se slečna spletla a že to tak nemyslela..

Obrázek uživatele Honza Kriz

Pro případné další diskutující:

Díky (především) této debatě se posbírala početná zpětná vazba pro lidi kteří budou v posledku rozhodovat. Jasné v současnosti je, že

  • Mrtvá ryba bude v budově zachována (tzn. jakékoli zvěsti o konci Mrtvé ryby jsou prostou pomluvou), pravděpodobně dojde k nějakému rozšíření (o kterém bude ještě diskutováno).
  • V budově chce fakulta vybudovat “dětský koutek” - tzn. místo na hlídání dětí (ne plnohodnoutnou školku dle všech norem). (V budově neznamená v Mrtvé rybě - koneckonců vstupů do budovy je více a je možné tyto dva “světy” funkčně oddělit - pozn. Honza;-)

O konkrétních řešeních (co, kde, jak) se bude diskutovat v zimním semestru (tzn. o prázdninách nečekejte žádný další vývoj).

Přihlásit se k odběru Comments for "Rekonstrukce budovy Benátská 4 (Mrtvá ryba)" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.