Jste zde
Domů › Creative Commons Aneb To, co je na internetu volně k použití(?)Creative Commons Aneb To, co je na internetu volně k použití(?)
Hlavní záložky
Na dotaz, zda zná Creative Commons, jsem nedávno dostala odpověď, že to je to, co je na internetu volně k použití. Tak tomu tak ve skutečnosti není, ale nemá to k tomu daleko. Proč? Co to Creative commons (zkráceně CC) tedy je?
Každé dílo, ať už jde o obrázek, fotografii, hudbu, film, odborný i prozaický, nebo i poetický text, má svého autora a ten k dílu autorská práva. Ta obsahují mix více práv a povinností, která může autor předat dál (např. dílo prodat a majetková práva pak patří někomu jinému), kromě autorství. Z tohoto důvodu je potřeba použitá díla vždy řádně citovat, neměnit, ani nezastírat autorství.
Toto platí pro klasický copyright, ale též pro CC a to se nezmění. Jenže klasický copyright je poněkud rigidní. Je přísný na možnost využití daného díla, což se samotnému autorovi nemusí líbit. Ne každý autor stohjí o to, aby se jeho díla pouze maximálně citovala, fragmenty z díla byly, jako citát, použité v jiném díle. Protože dokud autor má majetková práva, je logické, aby mohl rozhodnout, že mu nevadí, že se jeho dílo šíří a používá.
A právě k tomu je Creative commons.
Role autora je tím tedy posílena a on si ze souboru licencí vybere, která mu odpovídá, vyhovuje a piktogramem zvolené licence si dílo označí. Tím se všemi potencionálními uživateli díla uzavře smlouvu, díky které poskytne některá práva a jiná si tím vyhrazuje. Samotné CC licence nejsou popřením autorského zákona, ale jeho úpravou (úprava v podobě licenční smlouvy).
Jak tedy můžete své dílo označit, tj. poskytnout a vyhradit která práva? Nastudujte si tuto tabulku a piktogramem typu licence si dílo označte:
Jak vidíte, nezměněné a vždy autorem vyhrazené zůstává, nutnost uvádění autora. Mimo posledního typu licence, který odpovídá klasickému copyrightu, máte ale širší možnosti – v některých případech můžete do díla zasahovat, můžete ho i využít pro svou komerční činnost.
To vám nabízí rozsáhlé možnosti – máte taneční skupinu a chcete na vystoupení mít pod vaší performancí hudbu? Použít dílo bez CC licence bývá nevhodné, ale použijete-li dílo s CC licencí umožňujíci komerční využití, není problém. Vyrábíte letáček na vaší party? Většina lidí prostě stáhne obrázek z internetu, nějak si ho upraví, vmontuje do něj text, přidá k němu filtr (a většinou se ani nenamáhá uvést malinkatým písmem copyright-autora). Opět, toto může být z hlediska autorských práv problém, ale použijete-li dílo s licencí povolující do něj zasahovat, je vše v pořádku.
Kde ale najdete díla, která využívají CC licence? Jsou nějaká shromaždiště děl s těmito licencemi? Například videa na youtube umožňují autorům své výtvory CC označovat a toto je uvedeno v detailu videa. Flickr.com je galerie, která je též na úložišti CC děl postavená, i na Google lze vyhledávat obrázky podle typu licence a na hudbu s CC se zase soustřeďuje SoundCloud.
Nemusíte si však všechny zmíněné kanály pamatovat nazpaměť. Všechny a i další jsou uvedeny zde: http://search.creativecommons.org kde lze jednoduše vyhledávat zadáním termínu do hledacího pole a zvolením typu díla, tedy služby, kterou chcete.
A co autoři, mají nějaké omezení, chtějí-li své dílo označit Creative Commons? Pouze takové, aby měli i majetková práva k dílu.
Takže vytváříte-li dílo v rámci svého zaměstnání, je jeho majitelem váš zaměstnavatel a vaši volbu vám musí schváli (ale vytváříte-li dílo v rámci svého studia, tak tam nejste takto omezeni, neboť majetková práva jsou vaše). V případě, že své dílo vyrábíte na zakázku, nebo ho prodáte někomu druhému, můžete ho CC licencí označit, povoluje-li to vaše smlouva k dílu.
A ještě jeden tip, kromě vyhledávače CC děl – PloS: Public LIbrary of Science (http://www.plos.org) je databáze vědeckých děl, hlavně z oblasti medicíny a biologie, které využívají CC licenci povolující neomezené kopírování, distribuování a vystavování díla, vytváření odvozených děl a komerční využívání díla.
vystavilo: oddělení podpory vědy
kontaktní osoba: Radka Lukášová
telefon: +420 221 95 1588
e-mail: radka.lukasova@natur.cuni.cz
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.
Poslat e-mailem


Přihlášení
Studentské aktivity
Poslední komentáře

Poslední fóra
O autorovi
O uživateli
Oddělení podpory vědy (OPV) zabezpečuje na Přírodovědecké fakultě veškerou administrativu spojenou s vědeckou a výzkumnou činností a její podporu na úrovni fakulty. Podílí se na aktivitách spojených s rozvojem fakulty, koordinuje rozvojové projekty, administrativně podporuje zahraniční vztahy a mezinárodní mobilitu fakulty, koordinuje činnost fakultních knihoven, zajišťuje přístup k elektronickým informačním zdrojům. Výsledky vědy a výzkumu pomáhá dále aplikovat do praxe.
Renata Jägrová | sekretářka oddělení
Oddělení podpory vědy PřF UK
tel.: +420 221951962; fax: +420 221951964
renata.jagrova@natur.cuni.cz