E-maily ve tvaru jmeno.prijmeni@natur.cuni.cz

Obrázek uživatele Jan Kriz

Fakulta letos dala (skoro) všem svým zaměstnancům a studentům pod stromeček pěkný dárek. Po dlouhodobé snaze IT týmu SKASu byly konečně spuštěny e-mailové aliasy. K vaší staré fakultní adrese (zůstává samozřejmě plně funkční) přibyla nová, reprezentativní - ve tvaru jmeno.prijmeni@natur.cuni.cz. Jistě ji oceníte třeba při komunikaci s potenciálním zaměstnavatelem nebo jinou vědeckou institucí.

E-mail o zřízení aliasu byste měli najít ve vaší schránce. 

Do schránky se stále přihlašujete starým uživatelským jménem. Alias neznamená novou schránku. Pouze to, že vaše stará schránka se okolnímu světu bude jevit jako na “nové adrese”. Vaše schránka má teď vlastně dvě adresy;-) E-maily budou doručeny, ať použijete jakoukoli z nich.

Jako návdavek se posunuly i služby e-mailových serverů obecně. Dnes vám již nic nebrání fakultní adresu plně využívat z vašeho Seznam mailu, Gmailu, Centrum mailu či oblíbeného e-mailového klienta. V článku najdete návod na nastavení právě tří nejoblíbenějších freemailů v Česku - i když je to tak jednoduché, že by snad ani nebyl potřeba;-)

Alias nemusel být zřízen, pokud na fakultě existují dvě osoby stejného jména. Takové případy se budou řešit individuálně.

E-mail o zřízení aliasu byl rozesílán 21.12 odpoledne právě již na novou adresu. Tento e-mail se mi automaticky nepřeposlal, proto raději zkontrolujte schránku přímo v Horde. Po kontrole filtrů již přeposílání funguje spolehlivě (je tedy možné že šlo o specifický problém, na druhou stranu je možné že systém vyžaduje přeuložení filtru “přeposílání” (ač třeba beze změny), aby fungoval i pro alias.

Tento článek nemá nikoho přesvědčit aby používal konkrétní prostředí e-mailu, ani porovnávat výhody a nevýhody. Pouze nabízí různá řešení, pokud vám fakultní prostředí (Horde) nevyhovuje.

Pokud nepoužíváte fakultní e-mail přímo (V Horde nebo pomocí desktopového klienta), je dobrý (až nutný) nápad si poštu přesměrovat. Tento krok již asi většina lidí zvládla, přesto návod začnu právě tímto krokem

Po přihlášení do Horde klikněte na Možnosti v horní liště (1) a v dané nabídce vyberte blok Filtry (2) a pokračujte přes odkaz “Edit your Filter Rules”.

V následujícím seznamu vyberte možnost přeposlat (1) a v následné nabídce vepište svůj e-mail, na který chcete poštu dostávat. Můžete zaškrtnout že chcete zachovávat kopie na serveru PřF. To je dobré pro zálohování pošty, znamená to ale, že jednou za čas (po naplnění schránky - v současnosti kapacita 150 MB s tím že by měla vzrůst) se budete muset přihlásit a něco starého smazat.

Nakonec nezapomeňte všechno uložit. Tím máme vyřešenu situaci, když někdo pošle e-mail na vaši fakultní adresu (jedno jestli starou nebo ten nový hezký alias).

Pokud ale chcete posílat e-maily z pěkné adresy, máte dnes možnost i z prostředí oblíbeného freemailu (s ním tak budete pracovat, člověk s kterým budete komunikovat to ale vůbec nepozná). Vždy je nutné jen pomocí jednoho e-mailu potvrdit, že požadovaný e-mail skutečně patří vám. 

Gmail:

V nastavení (1) přepněte na záložku “účet a import” (2) a následně nastavte posílání z jiného účtu (3). Lze nastavit jakou adresou budete odpovídat a jaká adresa bude přednastavená pro nové e-maily. 

V průběhu nastavení si lze i vybrat server přes který půjde pošta - jednodušší je nechat to na Googlu, někoho ale nastavitelnost smtp může potěšit (a skutečně tak docílit stavu že příjemce nic nepozná).

Poté již stačí ověřit adresa a můžete posílat z Gmailu s fakultní adresou. TIP: podpisy se pro každý e-mail nastavují odděleně, takže po přidání budete mít podpis prázdný.

Seznam

Po kliknutí na nastavení (1) skočíte přímo na první záložku Osobní údaje, kde je požadované nastavení “Poslat e-mail jako (From:)” (2). Stačí vyplnit e-mail, možnost zaškrtnutí že jde o výchozí volbu a je to. Opět potřeba ověřit - proces ověření se spustí při prvním pokusu poslat e-mail skrze novou adresu.

btw - Seznam nedávno spustil u e-mailu IMAP, čímž se stal použitelnějším;-)

Centrum

Opět velmi podobný postup. V nastavení (1) je třeba rozbalit menu Odesílací adresy (2) a v příslušných kolonkách (3) vyplnit údaje. Vyplňte zobrazované jméno - aby se na “oficiálním” e-mailu neobjevil váš nick založený někdy na základní škole;-) Stačí ověřit adresu a neměl by být problém. Na rozdíl od Gmailu a Seznamu jsem nenašel volbu, aby byla zadaná adresa pro posílání výchozí, je tedy nutné ji při každém psaní e-mailu vybrat,

Věřím, že “hezčí” a zapamatovatelnější e-maily zvýší jejich používanost a pomohou studentům v komunikaci s externími příjemci. Přece jen mít e-mail na Karlovce je lepší než na Seznamu;-)

Další naší snahou je, aby byla navýšena kapacita schránek a aby do budoucna zůstaly adresy platné i po odchodu z univerzity (formou přeposlání). Kdy, popř. jestli vůbec budou tyto návrhy uskutečněny vám říci nedokážeme. Ale jako SKAS se o to budeme snažit;-)

Komentáře

jen bych podotkl, ze maily s fakultnim aliasem, ktere byly poslany pres nektery z freemailu shazuji samotne freemaily do spam kose - mam to vyzkouseno s Gmailem a Centrem. Neni to sice pravidlem, ale obcas se tak deje

Pokud vám to freemail hází do spamu (u přeposílaných mailů to je očekávatelný problém), lze ho “vytrénovat”, aby to příště nedělal (označit jako nospam apod.).

Dále, Seznam už sice má IMAP, ale jeho implementace stále poněkud pokulhává… Ale alespoň něco… ;-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Obrázek uživatele Jan Kriz

Mně se to jednou stalo s Centrem, Gmail a Seznam zatím v pořádku. Uvidím časem na větším vzorku (v mém případě skrz Gmail).

Případně jdou nastavit pravidla aby se to nestávalo i ručně jak ostatně píše Vojta.

Seznam IMAP nepoužívám, tak nemůžu soudit, jen mě tuhle někdo upozornil že to už běží. Buď mě to nějak minulo, nebo to spustili potichu.

Jan Kříž

vim ze to jde nastavit rucne, ale pokud se to cloveku stane poprve, tak si toho nemusi vsimnout :) Spis je to takove upozorneni pro ostatni, aby obcas zkontrolovali i spamkose

Obrázek uživatele Pepik

dík za super zprávu i za usilí co za tím stojí.

alias se mi bohužel nezřídil.

na koho se mám obrátit?

předem díky

Obrázek uživatele Pepik

omlouvám se za spam, pokusný mail mi nakonec přišel, ale informace o existenci aliasu nikoliv (ani na horde).

ale i tak je to zajímavá informace pro jiné

Všechny problémy s mailovým serverem, Horde, e-maily, … řeší Václav Hůla z CITu, e-mail: ax ZAVINÁČ natur TEČKA cuni TEČKA cz Máte-li problém, prostě mu napište. :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Obrázek uživatele Pepik

tak už vím, jak to je, mail jsem skutečně dostal, ale stejně jako některé další maily (dle mého soudu náhodné), se mi nepřeposlal na centrum (mám nastavený filtr na přeposlání všeho přímo v horde).

Čili na takové maily přijdu až ve chvíli, kdy je stáhnu do Thunderbirdu

Tento problém se projevuje od zavedení aliasů, dříve jsem ho nezaznamenal

máte někdo podobné zkušenosti ??

Obrázek uživatele Jan Kriz

Zkontroluj jestli ty nepřeposlané e-maily nejsou právě ty co chodí na ten alias. Jak píši i v textu, mně se první také nepřeposlal. Pomohlo znova naklikat filtr (i když de facto se nic nezměnilo) a dát znovu uložit. Od té doby mi chodí vše jak má (doufám;-))

Jan Kříž

Filtry mi fungují (hází věci do správných složek a nic nezahazují), ale občas se zpráva zdvojí (i když ve filtru je přesun a ne kopírování). Ale neprudí mě to dost na to, abych to řešil. ;-) Přeposílání nepoužívám.

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

alias se mi zridil, ale nevim jake mam heslo, to ke staremu mailu nefunguje.
m

Obrázek uživatele Jan Kriz

Doplněno do článku, s dotazem jsem se setkal už i jinde.

Alias je další (druhá) adresa, která odkazuje do vaší schránky. Nová schránka vytvořena nebyla. To znamená,. že se přihlašujete stále stejným jménem a heslem, jako jste se vždy přihlašovali.

Pouze do této schránky nově budou doručeny i e-maily, které někdo pošle na tu novou, “hezkou”, adresu.

Jan Kříž

To v praxi znamená, že když mám login (a “starý” e-mail) “zeisek” a alias “vojtech.zeisek”, tak se stále do všech webovýh aplikací (e-mail, SIS, …) přihlašuji starým loginem “zeisek” – “vojtech.zeisek” nikdy neslouží jako login (přihlašovací jméno), je to jen “vlastnost” starého loginu.

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Dekuji za informovani studentske verejnosti o tomto pocinu, ale druhou vetou jste si mne moc neziskal, vyzniva jako trochu byste to napsali vy ;)

@pepik: mail o vytvoreni aliasu Vam dosel (stale ho jeste mate ve schrance)

Subject: Oznameni o zrizeni aliasu
From: root+accounts
To: josef.bruna
Date: Tue, 21 Dec 2010 14:41:40 -0000

Dokonce dvakrat jak koukam:)

Jak se dostanu k tomuhle e-mailu, když jsem ten starý nikdy nepoužila? Nevyužívala jsem to právě kvůli nevhodnému tvaru, ale v téhle formě bych ho ráda používala…

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

obecně to že e-mail nepoužíváš neznamená že ho nemáš;-) Zkus se přihlásit do Horde (webový e-mail klient fakultního mailu). Stejným jménem a heslem jako do SISu. Uživatelské jméno je stejné jako na počítače v učebnách / studovnách (do SIS ho můžeš také použít, pokud nestuduješ i jinou fakultu, to bys poté používala asi číslo z ISIC).

Pokud jsi tam, tak skvělé (fungovat by to mělo). V tu chvíli můžeš postupovat podle návodu a nechat si přeposílat poštu do nějakého freemailu a tam nastavit odesílání pomocí té nové adresy.

Důležité je - e-maily poslané na novou hezkou adresu budou chodit do schránky “staré”. Prostě do té schránky směřují oba e-maily. Člověk se do ní přihlašuje vždy starým už. jménem.

Pokud chceš používat Horde, tak tam si musíš nastavit odesílání pomocí té nové adresy. To provedeš po kliknutí na horní liště na ikonu “Možnosti” a poté v kategorii “Všeobecné možnosti” rozklikni položku “Osobní informace”. Tam si poté nastav tvoji “od-koho-adresa” a “odpovědět-komu-adresa” na nový tvar e-mailu.

Snad to pomohlo, když tak se ptej dál, s tím kde jsi se zasekla…

Jan Kříž

Kurde, a co když mi nejde přihlásit se na Horde?

Jen pro ujištění, hlásíš se tam stejným jménem a heslem jako do SISu? Pokud ano a nejde to, kontaktuj správce, aby Ti to opravil: ax (zavináč) natur (tečka) cuni (tečka) cz

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Mně zatím vše funguje, i outlook zvládá alias. Je to určitě mnohem lepší! Díky vám za vylepšení! Š.

Přihlásit se k odběru Comments for "E-maily ve tvaru jmeno.prijmeni@natur.cuni.cz" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.