Eduroam v Linuxu a Androidu

Jak nastavit Eduroam je jeden z nejčastějších dotazů. I přes existenci fakultních i univerzitních stránek věnovaných této síti se ne každému podaří docílit její funkčnosti. Velká pozornost je věnována návodům pro Windows, pro Linux a Android (Android je také Linux, i když na to tak nevypadá) již méně. Níže jsou obrázkové návody jak nastavit běžné linuxové distribuce a telefony a tablety s Androidem.

I když linuxových distribucí je spousta a mohou na první pohled vypadat dosti odlišně, je to pořád o tom samém. Prostě musíte jako zabezpečení sítě vybrat WPA/WPA2 Enterprise, jako autentizaci PEAP, certifikátem se nezabýváte (na 99,9 % už ve vašem systému je), vnitřní autentizace (2. fáze ověření) je MSCHAPv2, uživatelské jméno a heslo jsou buď 12345678@cuni.cz a heslo pro Eduroam (12345678 je číslo osoby neboli číslo na ISIC pod fotkou) nebo login@natur.cuni.cz a heslo pro CAS. Z obrázků a popisů níže to určitě bude jasné. :-)

Pro přihlášení do eduroamu s univerzitním loginem (12345678@cuni.cz) si musíte v CAS nastavit heslo pro Eduroam. Přihlaste se do CAS, klikněte na Další účty a Nastavit heslo pro Eduroam realm cuni.cz (viz obrázek níže). Pro použití fakultního loginu (login@natur.cuni.cz) potřebujete platné heslo do CAS.

Pokud používáte něco, co není v seznamu výše, vyberte si něco co nejpodobnějšího nebo se podívejte na všechny obrázky. Jejich podobnost je víc než náhodná. :-)

Linuxové distribuce

openSUSE 12.2, KDE 4.9

A další distribuce používající desktopové prostředí KDE různých verzí. Např. Kubuntu, Mandriva, Debian, …

V panelu (typicky vpravo dole) klikněte na ikonku sítí a na síť eduroam, viz obrázek níže.

Vyplňte správný typ zabezpečení sítě, uživatelské jméno a heslo analogicky podle obrázku níže:

Po chvíli ověřování se připojíte. Když kliknete na Spravovat spojení, můžete se podívat na konfiguraci sítě a případně změnit heslo po jeho změně v CAS apod.

Ubuntu 12.04 LTS, Unity

V liště vpravo nahoře klikněte na ikonku sítě, na síť eduroam a vyplňte síťové zabezpečení a jméno a heslo podle obrázku dole.

Certifikát typicky nemusíte vyplňovat. Pokud na vás vyskočí varování obdobné tomu níže, můžete jej klidně ignorovat.

Po chvilce byste měli být připojeni a můžete se podívat na detaily spojení.

Fedora 17, GNOME 3

A další distribuce s GNOME 3 jako openSUSE, Debian, Linux Mint (ten má panel dole, to je jediný rozdíl;-) apod.

Klikněte na ikonku sítí v panelu vpravo nahoře, klikněte na síť eduroam a vyplňte zabezpečení a jméno a heslo analogicky s obrázkem níže.

Pokud na vás vyskočí varování podobné tomu níže, můžete jej ignorovat, protože speciální certifikát sítě eduroam nebývá potřeba.

Po chvíli budete připojeni a můžete se podívat na detaily vašeho připojení, viz obrázek níže.

Fedora 17, XFCE 4.8

A další distribuce s grafickým prostředím XFCE, jako třeba Xubuntu, openSUSE (ta má sice panel typicky dole, ale jinak se neliší), Debian apod.

Klikněte na ikonku sítí, vyberte síť eduroam a vyplňte síťové zabezpečení podle obrázku dole.

Pokud na vás vyskočí varování ohledně certifikátů podobné tomu níže, můžete jej s klidem ignorovat

Po chvíli budete připojeni a můžete se podívat na detaily připojení.

Smartphone a tablety s Androidem

Android 2.3, CyanogenMod 7.2

Stejné to je u všech Androidů řady 2, testování na originálních ROM od Motoroly, HTC a Samsungu a CyanogenMod na mobilech i tabletech.

Zapněte síť wi-fi, klikněte na eduroam a vyplňte síťové zabezpečení a jméno a heslo podle obrázků vpravo a níže. Jde o dva snímky jednoho dlouhého dialogu, který se často nevejde na displej celý.

Po chvíli budete připojeni, jak vidno z obrázku dole.

ASUS Transformer TF300T, Android 4.1

Stejné to bude u tabletů s Androidem 3 a výše. Zapněte síť, klikněte na eduroam a vyplňte síťové zabezpečení a jméno a heslo analogicky s obrázkem níže.

Po chvíli byste měli být připojeni, viz obrázek níže.

Když něco nefunguje

  • Může se stát, že váš hardware a/nebo ovladač nepodporují potřebný typ šifrování. Tady se asi nic moc dělat nedá. S ovladači k notebookům je to někdy alchymie. Na zařízeních s Androidem lze zkusit root a jinou ROM. Ale opět není výsledek zaručen.
  • Síťové karty na různých zařízeních se velmi liší svou kvalitou. A eduroam, zdá se, vyžaduje relativně silný signál na to, aby se povedlo ověření. Zkuste případně místo s lepším signálem. Někdy to trvá docela dlouho, tak buďte trpěliví.
  • Jste si opravdu, ale opravdu jisti, že máte zabezpečení nastavené správně a zadáváte správnou kombinaci jména a hesla? ;-) Nevypršelo vám heslo do CAS?
  • Typicky pokud máte starší počítač/tablet/mobil a/nebo starší verzi operačního systému, může se stát, že v systému nebudete mít potřebný certifikát. V takovém případě si jej z fakultích stránek stáhněte, v počítači se po poklikání spustí správce certifikátů, kam jej přidáte a při připojování vyberete.
  • Pokud nic nezabírá, zkuste googlit hledat na fórech jako jsou fóra Androidu, Ubuntu, openSUSE, Fedory apod. A případně se zeptat zde pod článkem.
Přihlásit se k odběru Comments for "Eduroam v Linuxu a Androidu" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.