Exkurze Vegetace střední Evropy 2015

Středa, 24 Červen, 2015 - 08:00 - Čtvrtek, 2 Červenec, 2015 - 18:00
Exkurze má poskytnout terénní zkušenost, která je základem práce (geo)botanika a nutným předpokladem porozumění mnoha zde vyučovaným předmětům (zejména Vegetace střední Evopy). Cílem exkurze bude navštívit a demonstrovat nejvýznačnější společenstva střední Evropy v rozličných krajinných a geografických souvislostech.

Budeme mít možnost porovnat vegetační stupně v sudetském pohoří s pohořím karpatským. Teplomilnou vegetaci středních Čech s vegetací okolí Krakova, kde se významně uplatňuje tzv. sarmatský element. Porovnáme nížiny našich velkých řek s glaciálními rovinami Polska. Uvidíme i zcela exotické záležitosti (například teplomilnou i mokřadní vegetaci sádrovcového krasu, nebo největší vnitrozemské duny ve střední Evropě). Exkurze jsou plánovány jako přednostně celodenní, tak abychom si krajiny co nejvíce užili.

Exkurze je otevřená i studentům jiných oborů a bakalářským studentům s vážným zájmem o botaniku. Není nutné mít exkurzi zapsanou v SIS. Není to ovšem výlet, ale opravdová výuka, byť poměrně zábavná.

Vedení: Terka Klinerová, Jindra Prach, Pavel Kovář a Jarda Vojta.

Doprava: vlastním autobusem

Nocleh: Zatím není pro všechny lokality zajištěný, přednost dáme ubytování pod střechou. Jistě bude potřeba spacák a karimatka, může se ale stát, že budeme potřebovat i stany. Dáme včas vědět. Většinou bude k dispozici kuchyňka nebo jiné msto na vaření.

Přihlášky co nejdříve na e-mail: jaroslav.vojta@natur.cuni.cz, prosím, přihlaste se i ti, kteří jste již přihlášeni v SIS!! Kapacita je 30 míst. Přednost mají přihlášení v SIS, potom podle pořadí přihášení.

Předběžná cena: jen 2500 Kč! (část nákladů hradí oddělení geobotaniky katedry botaniky)

Co s sebou: vybavení pro pohyb v terénu (za každého počasí od nížinných po vysokohoří, bažiny, sutě…), spacák a karimatku (případnou potřebu stanu ještě upřesníme). Vhodný batoh na celodenní výlety + kletr na ostatní věci do autobusu). Připojištění pro cesty do zahraničí a odpovídající obnos peněz (zejména v příhraničí Polska není problém nakoupit Zloté za Koruny). Klíč k určování rostlin (základem je Kubát et al. [eds.] (2002): Klíč ke květeně České republiky, Academia Praha.), Katalog biotopů (Chytrý a kol. [eds.] (2010): Katalog biotopů České republiky, AOPK, Praha, případně i starší vydání).

PDF icon exkurzevegetace2015.pdf343.13 KB
Přihlásit se k odběru Comments for "Exkurze Vegetace střední Evropy 2015" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments