nastoupení na Mgr "pozdě"

Ahoj,
omlouvám se, jestli to tu už někde je, ale nenašla jsem to….
Studuju teď Bc. a budu prodlužovat, což snad není až takový problém, jde mi ale o to, že nastoupím do Mgr. studia v roce 2017 a to mi bude 25. Vím, že studium je hrazeno do 26 a já se bojím, že to nestihnu - budu muset po přesáhnutí 26 let, ale nepřesáhnutí 2+1 roku navíc, taky platit?

Předem moc děkuju!

Obrázek uživatele Jan Kriz

Jsou dvě věci - jedno je placení za delší studium. Tam je to schema 2+1. Na to nemá věk žádný vliv.

Druhá věc je hrazení zdravotního pojištění. To platí za studenty stát do jejich 26. narozenin (pro doktorandy do 28.). Pokud člověk studuje i po dovršení tohoto věku, tak si musí pojištění hradit sám (zdravotní musí, sociální může). Pokud je někde zaměstnaný (i při studiu), tak to platí zaměstnavatel a netřeba více řešit.

Jan Kříž

Obrázek uživatele Zuzka

Ahoj,

k výhodám dle věku - dle mého názoru:

Zdravotní pojištění:

- stát platí zdravotní pojištění za studenta do 26. narozenin (“nezaopatřené dítě”  zák. 117/1995 Sb. § 11, odst. 1, písm. a), potom už si musí každý platit pojištění sám (nebo být zaměstnán na pracovní smlouvu - pak platí pojištění zaměstnavatel, a to i při částečném pracovním úvazku).

Sleva na dani z příjmů fyzických osob na studenta:

- platí pro studenty do 26. a pro prezenční doktorandy až do 28. narozenin (zák. č. 586/1992 Sb., § 35ba): Kromě  běžné slevy 24 840 Kč na rok (v zásadě pro všechny kromě důchodců) mají studenti nárok na další slevu ve výši 4 020 Kč ročně, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let (§ 35ba, odst. 1, písm. f). (Mimochodem, při 15% dani tuto slevu student využije, pokud si vydělá přes 165 600 Kč za rok, do této částky totiž postačí běžná sleva.)

Chyby v textu vyhrazeny ;-)

Přihlásit se k odběru Comments for "nastoupení na Mgr "pozdě"" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.