Poplatek

Zdravím kolegové přírodovědci,

v letech 2002-2010 jsem absolvoval učitelství geografie-historie na PřF. 4x jsem platil poplatek za delší studium (vždy snížený po odvolání na zdrav.komplikace). Studium jsem zakončil 20.9.2010 obhajobou DP, 27.srpna jsem převzal dopis s rozhodnutím rektora o poplatcích na další semestr. Zde jsem udělal velkou chybu a neodvolal se,neboť jsem považoval za jasné,že pokud dokončím studium před nabytím právni moci rozhodnutí (26.9.2010), tak je vše ok. 3 roky jsem žil v domnění, že nic nedlužím až v listopadu 2013 přišel doporučený dopis z UK, ve kterém po mně žádají uhrazení poplatku (15 200,-) za překročení studia o 11 dní…na tento dopis jsem zareagoval, ale včera mně přišel další dopis s vyjádřením rektora UK, že po přezkoumání je z pohledu univerzity poplatek vyměřen oprávněně…teď zvažuji jak dále postupovat, zda má smysl se obrátit na nějakého právního zástupce, neboť už z principu platit 15 200,- za 11 dní mně nepřijde férové. Prostudoval jsem celé vlákno, a bylo zde napsáno, že pokud dokončím studium v 30 denní lhůtě od doručení rozhodnutí, tak povinnost hradit poplatek nevzniká.

V poslední větě máš jednu podstatnou chybu: a sice, že ta 30denní lhůta není automatická, ale musíš o ní v odvolání požádat. Takže se domnívám, že poplatek byl vyměřen oprávněně a svou nečinností jsi se sám přivedl do této nepříjemné situace. Teď se těžko radí, protože škola musí ty poplatky vyžadovat (v zákoně to není jako možnost, ale povinnost) a všechny lhůty na odvolání jsi dávno prošvihl… Poplatek za delší studium funguje tak, že při překročení byť o den platíš za nadcházející semestr/půlrok. Je to tvrdé, ale je potřeba s tím počítat dopředu. Můžeš se zkusit odvolat a omlouvat se, žes to přehlédl, argumentovat zdravotním stavem, krátkou dobou a tak, ale obávám se, že RUK nebude mít povinnost vyhovět (i když zvlášť ze zdravotních nebo sociálních důvodů lze dostat slevu, nicméně nárok na to není). Právník by možná vymyslel i lepší kličku, ale jinak je to opravdu prekérka…

Přihlásit se k odběru Comments for "Poplatek" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.