poplatky za další studium

Obrázek uživatele Anna

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat, jak je to přesně s poplatky za další studium. Pokud bych například chtěla začít studovat další školu/obor zároveň s magisterským studiem (prvák na magistru + nově prvák na bc), vzniká u mne povinnost hradit poplatek? Či vzniká až za rok ( - mám nárok na 4 roky bc studia)? Záleží zda toho bc pak přeruším? Jestli to někdo víte, budu vám vděčná, v opačném případě se informuju a napíšu to sem. Na studijním jsem se neptala správné osoby, odkázala mne na web, jenže já to z webu moc nechápu :) Díky Anna

 

EDIT (by admin): před položením dalšího dotazu do tohoto vlákna si prosím pečlivě přečtěte tento úvodní text o poplatcích a také pročtěte ostatní příspěvky v tomto vláknu. Velmi pravděpodobně se tak nebudete muset ptát a zatěžovat senátory legislativce. Ti vám rádi odpoví, ale jejich čas je drahocený a někdy by také měli studovat;-)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

Mám pocit že pleteš dvě věci dohromady. ptáš se na poplatky za dAlší studium, ale mluvíš o lhůtě 4 let, která se týká poplatků za dElší studium.

 

Poplatek za další studium je vyměřen vždy, když studuješ nějaký stupeň vzdělání (Bc nebo Mgr) a zároveň už daný titul máš. Takže pokud úspěšně ukončíš bakaláře (je jedno kdy, za jak dlouho), tak při studiu dalšího bakaláře platíš. Jde o ten menší poplatek, řádově 1-2 tisíce za rok.

 

Poplatek za delší studium je komplikovanější. To je ten větší - cca 15 000 Kč za semestr. Obecně platí, že pro první vystudování daného stupně máš zdarma čas standardní délky studia + rok. Takže na vystudování prvního bakaláře máš 4 roky, potom bys platila.

Do odstudované doby se ale započítávají všechny předchozí studia, která byla ukončena jinak než řádně (=jinak než úspěšným ziskem titulu). Takže když tě vyhodí po druháku a nastoupíš znova, máš už jen 2 roky zdarma a potom platíš.

Naopak řádně ukončená studia se nikam nezapočítávají. Jen pro druhé a další studium daného stupně není rok navíc. Takže když jsi bakalářka a nastoupíš na dalšího bakaláře, máš 3 roky (=standardní dobu studia) zadarmo. Tedy za předpokladu že tam nemáš jiná (neúspěšná) studia.

 

K tvému konkrétnímu dotazu - platila bys poplatek za další studium (protože už budeš Bc - když nastoupíš magistra tak musíš;-)), ale neplatila bys po 3 roky poplatek za delší studium.

 

S těmito informacemi zkus znova přečíst všechny texty o poplatkách, snad to bude jasné. Kdyby přece jen ne, tak se ptej dál…

Jan Kříž

Ahoj,

ráda bych se zeptala, kde konkrétně je zakotveno tohleto ustanovení? Ač jsem prostudovala všechny zákoníky, paragrafy a články, nikde jsem ho nenašla.

“Naopak řádně ukončená studia se nikam nezapočítávají. Jen pro druhé a další studium daného stupně není rok navíc. Takže když jsi bakalářka a nastoupíš na dalšího bakaláře, máš 3 roky (=standardní dobu studia) zadarmo. Tedy za předpokladu že tam nemáš jiná (neúspěšná) studia.”

Jak by se tedy měla řešit konkrétně moje situace?

Moje situace: ukončený bakalář (za 3 roky), dvě souběžná navazující magisterská studia , jedno ukončené v řádném termínu (za 2 roky), druhé protahuji do třetího roku (tzn. standartní doba studia +1 rok)- a přišlo mi že mám od 30.9. platit za DELŠÍ STUDIUM (čekala bych jen DALŠÍ…)

Jaké mám možnosti odvolání? Pokud by platilo to co píšeš nahoře, tak nemám šanci uspět ani s odložením termínu splatnosti z důvodu předčasného zápisu, je to tak?

Předem moc děkuju za pomoc!

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

špatné zprávy:-/

Nejdříve kde to najdeš - citované zkutečnosti vychází již ze zákona (§58, odst. 4, poslední věta) a promítá se do Přílohy č.6 Statutu UK, kde se řeší postup na UK.

Tvoje konkrétní situace je špatná - Pokud už jsi absolvovala, tak při jakémkoliv překročení standardní doby studia ve stejném stupni (tj. při druhém bakaláři nebo druhém magistrovi) platíš poplatek za dElší studium. Poplatek za další studium se v tomto případě ani nevyměřuje, protože zákon jasně říká, že se vyměří (pouze) poplatek za dElší.


Je to samozřejmě v případě souběžných studií nesmyslné, protože pokud jedno studium ukončíš ve standardní době a druhé rok po ní, tak platíš - ale pokud si obě protáhneš o rok, tak neplatíš nic.

Odvolání kvůli předčasnému zápisu má smysl, pokud je to o pár dní - tzn. pokud by vznikla povinnost platit třeba za 14 dní. V tvém případě - pokud budeš studovat celý další rok to smysl nemá.

 

S přispěním Romana Matouška

Jan Kříž

Jan Kříž

Moc děkuju za odpověď, byť mě nepotěšila… bohužel stejnou interpretaci mají i na Rektorátě na poplatkovém oddělení.

Nicméně bych měla ještě jeden doplňující dotaz… který bod Opatření rektora č.4/2007 konkrétně nesplňuji? Pročítala jsem to nespotčetněkrát a opravdu to najít nemůžu :-(

Pokud přemýšlim správně… tak v rozhodnutí mi vyměřují poplatek na základě §58 odst. 3 a odst. 8 a §68 odst. 3 písm. f) zákona č. 111/1998 Sb., čl. 6 odst. 2 Přílohy č. 6.

Opatření rektora č. 4/2007 se dá uplatnit na případ §58 odst. 3 ( kam bych tedy měla spadat). A to i pokud by mi vyměřili poplatek podle §58 odst. 4 poslední věty- protože ten mi vyměří poplatek podle odstavce 3.

Podle čl. 6 odst. 2 Přílohy č. 6. bych měla platit poplatek uvedený v čl. 1 odst. 2 a)- tedy podle §58 odst. 3 - tzn. že na ten se Opatření rektora č. 4/2007 bych měla mít nárok uplatnit….

V opatření rektora č. 4/2007 musím splnit všechny podmínky bodu 2:

a) studuji v magisterském studijním programu který navazuje na bakalářský (je pravda že studuju už druhý magisterský, ale to zde není řečeno)
b) součet bakaláře plus současného studia nepřesahuje standartní dobu studia plus jeden rok navíc. Navýšení o rok se nepoužije pokud jsem byla před dnem absolvování BAKALÁŘE již absolventem jiného studijního programu ( to jsem nebyla)
c) povinnost hradit poplatek ani v obdoní šest měsíců počínajíce tímto dnem by nevznila
d) nikdy mi nic nebylo vyměřeno

3) podmínky bodu dvě používám pouze pro jeden vztah mezi absolvovaným bakalářem a jedním magistrem, který na něj navazuje

Obávám se, že si tedy některou část vysvětluju špatně.

Předem moc děkuju za odpověd!

Anna Přistoupilová

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

na tvůj případ se nevztahuje bod c), a proto nemůže být použito celé opatření rektora. Tvoje povinnost platit nevznikla na základě toho, že by Ti k době, kterou jsi studovala v aktuálním programu byla přičtena doba, kterou jsi studovala v neúspěšně ukončeném bakalářském programu, ale na základě toho, že jsi absolvovala jiný magisterský program. Protože nemáš ve své “studijní historii” žádná neúspěšná studia, tak se ti taková doba do odstudových dní nepočítá. Tvoje povinnost platit vznikla, protože jsi absolvala magisterské studium a v druhém magisterském studiu studuješ nad standardní dobu, což je v tomto případě “absolutní kritérium”.

Opatření rektora 4/2007 řeší situace studentů, kteří např. studovali dva roky neúspěšně bakaláře, pak dokončili jiného bakaláře, ale v magisterském studiu by museli už od druháku platit, protože ty dva neúspěšné roky v bakaláři by se jim odečetly od 2+1 roků pro navazující studium.

Omlouvám se za překlepy…a vím, že je to proti selskému rozumu…

RM

Ahoj,

takže pro mě neplatí ani bod č. 5 protože je v něm zmíněn bod 2 písmeno c?

Tzn. že pro mě jediný co může rektor udělat je v případě dobrého rozpoložení aplikovat čl. 4 odst. 4 Přílohy č. 6 ?

Nesetkali jste se už s někým kdo tuhle situaci řešil?

Proti selskému rozumu to opravdu je… nestálo by za to tuhle věc nějak řešit? Upozornit na to rektora přes akademický senát či tak něco? Porotože mi přijde, že se musí jednat o nějáký omyl, že když psal to opatření tak ho takhle varianta vůbec nenapadla… protože nedává smysl zvýhodňovat lidi kteří mají nedokončené školy oproti lidem kteří studujou “standartně” ale o jeden obor navíc.

Nejhorší na tom je, že lépe hodnotí variantu když bych protáhla obě školy o rok- tedy stát by za mě zaplatil poplatek 6x oproti tomu když “šetřim” státní kasu a bude za mě platit jen 5x ….

Chápu že když by se to řešilo, tak mé situaci to stejně nepomůže- nicméně když by to mohlo pomoct jiným lidem, tak by to bylo fajn.

Moc díky!

AP

Obrázek uživatele Roman

Ahoj,

zkusím to otevřít v lednu na sociální komisi ASUK a dám vědět Honzovi Šatrovi, jestli by se tím nemohla zabývat studijní komise. Ještě bych to nevzdával, myslím, že nějaká cestička by se snad ještě mohla najít.

Roman

Ahoj,
můžu se zeptat, jak je to s poplatky v následujícím případě:
Už mám titu Bc. ( z roku 1997). Nyní jsem studovala příbuzný obor v bakalářském programu, ale pravděpodobně jej nedokončím, protože bych musela prodlužovat = musela bych dost platit. Chci se zeptat, jak to je, když bych nyní nastoupila do magisterského programu. Budu také něco platit? Magisterský titul ještě nemám, nejednalo by se tedy o další studium magisterského programu. Díky Lenka

Ahoj, od doby, kterou máš na NMgr. studium zdarma (typicky 2+1) se ti odečte doba, po kterou jsi neúspěšně studovala toho 2. Bc. Takže můžeš poplatek za delší studium začít platit poměrně brzy…

Obrázek uživatele Anna

Super, díky, už je mi to jasné. Jen ještě pro jistotou - Do odstudované doby se započítávají všechna předchozí studia ukončena jinak než řádně - tedy pokud budu mít úspěšně zakončeného bakaláře a druhého aktuálně studovaného po 2 či 3 letech ukončím, nemusím tedy ten vyšší poplatek zpětně platit, na bc mám prostě po 3 roky nárok za ten menší poplatek. (Ten menší a větší je totiž sakra rozdíl :)) Je to tak? Děkuju A

Obrázek uživatele Jan Kriz

Doplatky se zpětně nikdy nevyměřují.

Jediné zmatky do toho vnáší situace, kdy člověk studuje v souběhu více bakalářů současně a nějakého ukončí jinak než řádně. To ale tvojí otázkou není, tak to nechám na vysvětlení na jindy;-)

Jan Kříž

Ahoj,

měl bych ještě pár připomínek k těm poplatkům. Jsem přesně ten případ, který tu hypoteticky nastínila Anna. O tom placení za dAlší studium jsem neměl tušení, tak jsem byl teď (na konci listopadu) docela překvapen, když mi přišlo od děkana FFUK, kde jsem letos začal studovat další bakalářský obor současně s navazujícím magisterským tady na PřF, že mám zaplatit 2900Kč. Tak to jen, že to třeba na fildě není 1-2 tisíce, ale o něco více…

Zajímalo by mě ale, jestli teď dejme tomu s druhým (Bc.) studiem přestanu, co se mi odečte a odkud? Zkrátí se mi doba bezplatného NMgr. studia na dva roky místo tří? Odečítají se vždy celé roky, nebo měsíce, nebo semestry?

Díky
Marek

Ahoj,

nastesti se Bc a nMgr nescitaji, jsou to oddelene stupne studia.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

No, tenhle případ je trochu složitější.

Praktické řešení - pro studenta, který studuje více oborů a jeden chce zanechat, je z hlediska poplatků vždy výhodnější si studium přerušit (a případně přerušovat až do doby max. povolené délky. Dokud totiž neukončí jinak než řádně, tak se mu takové studium pro výpočet poplatků nikde nezapočítá.

Teorie - odzadu: Poplatky se vždy počítají na dny z matriky studenta.

Předchozí neúspěšná bakalářská studie se dle zákona odečítají od lhůty pro bezplatné magisterské studium v tom rozsahu, ve kterém neprobíhal souběh s aktuálně studovaným (tj. tím magisterským) programem. Toliko zákon.

Existuje ale i opatření rektora k “zmírnění tvrdosti zákona”, které říká, že se neodečítá ani ta část neúspěšného bakaláře, která byla v souběhu s bakalářem úspěšným, který přímo předcházel tomu aktuálnímu magisterskému programu. Jen je potřeba o tohle zmírnění požádat (neboli - přijde rozhodnutí o poplatcích, ale kdo se odvolá a uvede tento důvod, je mu automaticky vyhověno).

Jan Kříž

Ahojky, chci se zeptat, zda by mi někdo pomohl s objasněním situace, i na studijním se do toho nějak zamotali.
Od r. 2007 (řekněme, zápis 7.9.) jsem začala studovat Bc. na PřF UK, kterou jsem měla 2010 ukončit, ale nepovedlo se, takže konec bude 2011. Jenže jsem při tom začala začala ještě v 2009 FaF UK v HK, ale toto studium jsem k 29.9. ukončila…
Tak by mě teď zajímalo, jak to bude s placením a kolik vlastně přetahuji…
Moc díky

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj

Pokud dobře chápu, tak v září 2007 jsi započala Bc. studium (a ještě nemáš titul Bc.) u nás a stále ho studuješ - nyní čtvrtým rokem - a plánuješ ho ukončit v roce 2011 - tedy v tomto akademickém roce.

Zároveň jsi v průběhu tohoto studia po dobu 1 roku studovala na jiné fakultě a studium ukončila jinak než řádně (=bez získání titulu). Pro poplatky je jedno kdy přesně to bylo, důlkežité je že to bylo v souběhu.

 

Dobrá zpráva je že v tomto případě nebudeš muset nic platit. Špatná je, že v navazujícím magistrovi (pokud budeš pokračovat na PřF UK) budeš možná muset vyřídit nějaké papíry.

Věc se má tak:

Pro první zisk titulu Bc. máš 3+1 roky zdarma. Pokud po ty 4 roky studuješ něco v souběhu s “aktuálně studovaným studiem”, tak to nehraje roli. Takže nyní studuješ 4. rok, tedy poslední zdarma. Pokud dokončíš v roce 2011, tak platit nemusíš (pokud budeš končit na podzim, tak možná 4 roky přesáhneš a přijde ti rozhodnutí, že do 90 dnů musíš zaplatit. Pokud stihneš obhájit do těch 90. dnů, tak si podáš odvolání kterému je automaticky vyhověno).

Zajímavější to je potom v magistru. Protože tam se nepočítají úspěšná studia, dále opomíjím 4 roky co jsi potřebovala pro úspěšného bakaláře. Ale počítá se ten 1 rok odstudovaný jinde (protože nebyl odstudovaný v souběhu s “aktuálně studovaným studiem” což v danou chvíli bude znamenat v souběhu s magistrem). Tzn. při nástupu do magistrabudeš mít jeden rok pryč. Za běžných okolností máš na vystudování magistra 2+1 roky. Ty (dle litery zákona) budeš mít místo tří roky jen dva.

Je tu ale ještě dobrá zpráva;-) Na UK se došlo k tomu, že zákon je příliš tvrdý. Proto rektor vydal opatření rektora pro “zmírnění tvrdosti zákona”. Přeloženo do běžné mluvy říká zhruba toto:

Pro výpočet poplatků v navazujícím studiu se nepočítají studia, která byla studovaná v souběhu s úspěšným bakalářským studiem, které přímo předchází danému magisterskému studiu.

Pro tebe to prakticky znamená - když magistra stihneš ve standardní době, tak jsi bez problému. Pokud ho budeš chtít rozložit na 3 roky, tak ti přijde vyměřený poplatek za 3. rok, ale pokud se odvoláš k tomuto opatření rektora, tak ti ten poplatek za 3. rok magistra bude odpuštěn. (Za případný 4. rok bys samozřejmě platit musela).

Je to delší, ale snad pochopitelné…

Jan Kříž

Tak myslím, že jsem to pochopila. Pak jen jediná maličkost. Když si chci podat žádost o sociální stipendium, proč mi to píše, že nestuduji v řádné době studia, tudíž mi nemůže být přiznáno?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Protože standardní doba studia je jenom (u bakaláře) 3 roky. Jeden navíc je zdarma, ale není standardní → není nárok na sociální stipendium, nemůžeš získat prospěchové stipendium a podobně…

Jan Kříž

Dobrý den,

myslím, že jsem velmi podobný případ, ovšem na oddělení poplatků RUK mi řekli, že se na mě OR 4/2007 nevztahuje a tedy poplatek za delší studium mám zaplatit. Fakta:

Od září 2007 jsem studoval Bc. studium FSV UK, ukončeno řádně (3+1 rok), s ním jsem první semestr studoval souběžně Bc. studium MFF UK, neukončeno řádně.
Od září 2011 studuji navazující Mgr. na FSV UK (plán končit červen 2014 tedy 2+1). V únoru 2014 mi přišel dopis, že mám platit za dElší studium.

Kde je tedy pravda? Na oddělení poplatků mi tvrdili, že OR 4/2007 počítá se standartní dobou v případě souběžného studia na bc. oboru předcházejícímu nMgr. oboru 3 za Bc, 2 za nMgr + 1 za oba dohromady (tedy celkem 6)

Děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Zdravím,

na oddělení poplatků to řekli správně. Opatření rektora 4/2007 odpouští poplatky za některých podmínek, a jednou z nich je, že rok “+1” využiješ jen na jednom studiu (tedy buď protahuješ bakalářské, nebo navazující, ale ne obě studia zároveň). Konkrétně je to bod 2, písmeno b)

Děkuji za odpověď,

takže tedy v příspěvku od Jan Kriz dne 6. Prosinec 2010 - 2:09, to tedy není napsáno správně, jen abych si to ujasnil. (4 roky bc., s ním souběžně rok bc., pak navazující hypoteticky 3 roky).

“Věc se má tak:

Pro první zisk titulu Bc. máš 3+1 roky zdarma. Pokud po ty 4 roky studuješ něco v souběhu s “aktuálně studovaným studiem”, tak to nehraje roli. Takže nyní studuješ 4. rok, tedy poslední zdarma. Pokud dokončíš v roce 2011, tak platit nemusíš (pokud budeš končit na podzim, tak možná 4 roky přesáhneš a přijde ti rozhodnutí, že do 90 dnů musíš zaplatit. Pokud stihneš obhájit do těch 90. dnů, tak si podáš odvolání kterému je automaticky vyhověno).

Zajímavější to je potom v magistru. Protože tam se nepočítají úspěšná studia, dále opomíjím 4 roky co jsi potřebovala pro úspěšného bakaláře. Ale počítá se ten 1 rok odstudovaný jinde (protože nebyl odstudovaný v souběhu s “aktuálně studovaným studiem” což v danou chvíli bude znamenat v souběhu s magistrem). Tzn. při nástupu do magistrabudeš mít jeden rok pryč. Za běžných okolností máš na vystudování magistra 2+1 roky. Ty (dle litery zákona) budeš mít místo tří roky jen dva.

Je tu ale ještě dobrá zpráva;-) Na UK se došlo k tomu, že zákon je příliš tvrdý. Proto rektor vydal opatření rektora pro “zmírnění tvrdosti zákona”. Přeloženo do běžné mluvy říká zhruba toto:

Pro výpočet poplatků v navazujícím studiu se nepočítají studia, která byla studovaná v souběhu s úspěšným bakalářským studiem, které přímo předchází danému magisterskému studiu.

Pro tebe to prakticky znamená - když magistra stihneš ve standardní době, tak jsi bez problému. Pokud ho budeš chtít rozložit na 3 roky, tak ti přijde vyměřený poplatek za 3. rok, ale pokud se odvoláš k tomuto opatření rektora, tak ti ten poplatek za 3. rok magistra bude odpuštěn. (Za případný 4. rok bys samozřejmě platit musela).”

Dobrý den,

myslím, že jsem velmi podobný případ, ovšem na oddělení poplatků RUK mi řekli, že se na mě OR 4/2007 nevztahuje a tedy poplatek za delší studium mám zaplatit. Fakta:

Od září 2007 jsem studoval Bc. studium FSV UK, ukončeno řádně (3+1 rok), s ním jsem první semestr studoval souběžně Bc. studium MFF UK, neukončeno řádně.
Od září 2011 studuji navazující Mgr. na FSV UK (plán končit červen 2014 tedy 2+1). V únoru 2014 mi přišel dopis, že mám platit za dElší studium.

Kde je tedy pravda? Na oddělení poplatků mi tvrdili, že OR 4/2007 počítá se standartní dobou v případě souběžného studia na bc. oboru předcházejícímu nMgr. oboru 3 za Bc, 2 za nMgr + 1 za oba dohromady (tedy celkem 6)

Děkuji za odpověď.

Ahoj, chtěla bych se optat na opatření rektora pro “zmírnění tvrdosti zákona” č. 4/2007.
Studovala jsem 3roky (tedy standardní dobu)chemii. V souběhu pak 2 roky jiný bakalářské obor, který jsem zanechala. Nyní končím 1. ročník na navazujícím magistrovi, a proto jsem se šla zeptat na studijní právě na toto opatření, abych věděla, jak postupovat, až mi přijde červená obálka. Paní mi ovšem řekla, že se mě toto opatření netýká, protože je prý určené studentům, které za nedodělané studium už platili v minulosti. (Mě byl pouze vyměřen poplatek za další studium, který byl ale zanecháním studia prominut.)
Tak teď nevím, co je na tom pravdy. Skutečně je to tak? Kdybych neměla dva roky souběžného studia, studovala bych nyní na 4. rok a poplatky by se mě netýkaly. O zaplacených poplatcích se tam píše přece jen v bodě d), a to, že mají být všechny uhrazeny.
Moc děkuji za odpověď. A díky za tyhle stránky, já bych bez nich ani netušila, že se ty studia sčítají.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

z tvého popisu mi vyplývá že pravdu máš ty. Tzn. že můžeš čekat obálku s vyměřením poplatku - obvykle někdy v průběhu září/října (záleží kdy jsi se zapisovala a kdy zanechávala…).

Dalším postupem bude odvolání, kde jako důvod odvolání uvedeš právě popis svého problému a to že naplňuješ podmínky opatření rektora 4/2007. Myslím že rovnou s dopisem o vyměření poplatku posílají informace o možnostech odvolání (a prominutí) poplatků a tam je seznam relevantních důvodů - a mimo jiné i tohle opatření rektora.

Následně by ti mělo přijít rozhodnutí o prominutí poplatku.

Jan Kříž

Ahoj, sice jsem pročetl všechny příspěvky, ale stále si nejsem jistý, do jaké kategorie spadám. Můj případ je jednoduchý: Prodloužil jsem si o jeden rok bakalářské studium, řádně ho ukončil. Nyní bych si rád prodloužil (zase o rok) i navazující magisterské. Žádný další obor jsem nestudoval, jen dějiny umění na KTF UK.
Budu tedy platit za dElší studium?
Děkuji moc, Filip Jakš

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

v tvém případě je podstatné, jak dlouho jsi studoval druhý bakalářský obor dějiny umění (předpokládám, že jsi ukončil jinak než řádně). Tato doba se ti odečte od jednoho roku, o který můžeš prodloužit navazující studium. Pokud jsi tedy studoval neukončený obor např. 6 měsíců, tak budeš 6 měsíců prodlužovat zadarmo, a potom na dalších 6 měsíců zaplatíš poplatek za delší studium.

RM

Ale já jsem nic dalšího NEstudoval. Studoval jsem jen jeden obor - Bc. dějiny umění, trvalo to 4 roky (8 semsestrů) a teď bych si rád prodloužil navazující magisterské, na němž jsem již strávil 2 roky a rád bych alespoň semestr navíc. Počítá se mi tedy i u nav. magisterského studia jeden rok bez poplatku navíc k řádné době studia?
Děkuji, Filip Jakš

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Tak v tom případě je to úplná pohoda, můžeš prodloužit bez poplatku o jeden rok…

Zdravím, musím se přiznat, že jsem naprosto nečekala, že mi toto rozhodnutí příjde, jelikož jsem se před 5 lety informovala o tom jak to mám udělat, abych nic neplatila.
Každopádně, můžete mi poradit ? V roce 2006 jsem nastoupila na všcht, studovala jsem tam 2 roky, přičemž po prvním roce jsem si podala přihlášku na UK a v roce 2007 nastoupila na Uk, tzn. že jsem rok studovala současně, pak jsem na všcht ukončila studium a Bc jsem dostudovala po třech letech na UK. Ted jsem v prváku na Mgr a přišel mi dopis z rektorátu že jsem přesáhla dobu studia, že budu platit poslední rok na Mgr. opravdu tomu nerozumím. Znamena to že se mi sečetli roky stravené na 2 různých školách za bc (tzn 5let) a budu to platit za magistra?? Prosím, poradte. Určitě ale podám odvolání, lhůta je 30 dní ode dne doručení dopisu ?

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj, odvolej se s odkazem na opatření rektora č. 4/2007 (http://certik.ruk.cuni.cz/asuk/statutarni/opatreni_rektora/2007/or-07-04.html), protože splňuješ podmínky pro odpuštění poplatku :) Oni ti to samozřejmě odpustí, ale musíš požádat…Pěkný víkend!

Obrázek uživatele Honza Kriz

Ahoj,

přesně tvůj případ řeší opatření rektora 4/2007 - podej si odvolání a odvolej se na něj (někde tady kolem se to už několikrát vysvětlovalo). Zkráceně - zákon řeší pouze souběh neúspěšného studia (VŠCHT) a aktuálního studia (NMgr.). Ten žádný není, tedy se ti počítají dva odstudované roky. Následně máš ještě na NMgr zadarmo rok třetí (proto to přišlo teď po prváku) a další bys dle zákona měla platit.

UK má pro tohle zmíněné opatření rektora na zmírnění tvrdosti zákona. De facto ti odpustí souběh neúspěšného studia s úspěšným bakalářem. Takže příští rok nebudeš muset platit. Kdybys prodlužovala NMgr. na tři roky, tak ten třetí už platit budeš. Ale musíš se odvolat, aby to začali řešit…

Lhůtu máš napsanou v poučení o odvolání, která je povinnou součástí rozhodnutí (myslím že to je 30 dní, ale nejsem si jistý - podívej se na to rozhodnutí).

Děkuju. Chtěla bych se ještě zeptat, zda ted na mgr s mou situaci dostanu prospechove stipendium, kdyz splnuji prumer, ale nejspis ne standardni dobu studia, kdyz mi ten jeden rok jakoby odectou od magistra. diky.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

pro prospěchové stipendium je podstatné to, jestli jsi ve standardní době studia v magisterském programu (tj. v prváku nebo druháku), předchozí studia a poplatky na to nemají vliv. Takže pokud končíš prvák nmgr a budeš mít průměr mezi 10 % nejlepších, tak stipendium dostaneš :)

Ahoj,
vystudovala jsem bakaláře a přístí rok budu pokračovat na navazujícím magisterském. chtěla bych si k tomu od přístího roku přidat ještě jeden bakalářský obor. budu muset platit? Ve škole mi tvrdí, že ne, jelikož se jedná o souběžné studium. ale podle mě budu muset platit za další studium, sice se jedná o souběh studia, ale magistra a bakaláře a ne dvou stejných programů.
Nevíte, jak to tedy je? Budu muset něco platit či ne?
Děkuji

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

ano, budeš muset platit. A to poplatek za další studium, který činí 2000 Kč za rok (tedy ne za semestr jako poplatek ze dElší studium).

Jinak dalším důsledkem je, že na dostudování toho dalšího bakaláře zdarma máš jen tři roky (tedy už ne 4. navíc zdarma). Za předpokladu že nemáš žádné další “jinak než řádně” ukončená studia.

Jan Kříž

Diky za odpoved. Zapomnela jsem zminit, ze jsem jeste studovala jeden mesic na jine fakulte, toto studium jsem tedy neukoncila radne. Bude se mi to nejak pocitat do toho dalsiho bakalare, ketreho bych si chtela pridat? Diky

Ano, ten měsíc se Ti odečte od těch 3 let, co máš na dostudování bakaláře. “Kouzelné” na celé věci je, že když překročíš délku studia byť jen o den, poplatky platíš za celý semestr…  :~ Takže se zapiš co nejpozději a snaž se pak skončit v jarním termínu, to by mělo být v pohodě. ;-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Ahoj,
chtěla bych vás také poprosit o radu. Předchozí příspěvky jsem četla, ráda bych se ale zeptala konkrétně, abych měla opravdu jasno.
Letos v červnu jsem řádně ukončila Bc. studium na UK, přičemž jsem si podala 2 přihlášky na navazující Mgr studium. Dostala jsem se ale jen na jedno Mgr (FHS UK), kde od října nastupuju, příští rok bych chtěla zkusit znovu přijímačky na to druhé Mgr (FF UK). Kdybych se dostala a studovala bych potom oba magistry najednou, musela bych něco platit?
A jak by to ještě prosím bylo, kdybych teď rok studovala jedno (FHS UK), to pak ukončila a šla na druhé (FF UK), kde bych ukončila standardně za dva roky? Byly by to celkem tři roky povolené na magistra, takže bych v tomto případě nic neplatila?
Děkuju za odpověď
Alena

Obrázek uživatele Honza Kriz

Ahoj,

Kdyby jsi studovala oba obory soucasne, tak platit nemusis. Tedy po prvni tri roky (od pocatku prvniho studia). Potom uz samozrejme ano.

Kdyby jsi studovala rok jeden obor, ukoncila (=jinak nez radne), tak potom mas dasli dva roky zdarma (ale kdyby jsi chtela prodluzovat ten druhy obor, tak potom uz budes platit).

Výše napsané platí, pokud nemáš v historii žádné (jinak než řádně) ukončené bakalářské studium (to řádně ukončené jako by neexistovalo;-)

Děkuju moc za odpověď! Žádný jiný studium než to řádně ukončený bc. nemám, takže by to pro mě mělo všechno platit. A chápu to teda správně, že kdybych rok studovala to první mgr. a potom si k tomu přibrala to druhý, studovala je rok současně, obojí ukončila včas - tedy dohromady za tři roky, tak nebudu platit nic? Jen kdybych protahovala to druhý, tak zaplatím ten větší poplatek za delší studium…
díky

Ahoj, nemýlím-li se (Honzo?:-), neplatíš nic dokud studuješ obě studia NMgr. studia současně. Jakmile 1. NMgr. studium ukončíš a budeš pokračovat ve druhém, budeš platit poplatek za dAlší studium, který je malinkatý (na PřF 2000 Kč za rok). Pokud bys 2. NMgr. studovala déle než 2 roky, platila bys poplatek za dElší studium, který je vysoký (na PřF 14 900 Kř za 6 měsíců). Viz i komentář výše. Jo, a chápu to dobře, že s PřF nemáš nic společného? :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Obrázek uživatele Honza Kriz

Nemylis Vojto, je to presne jak pises:-)

Ahoj,

Možná že se budu opakovat a tahle otázka tu už zazněla ale radši se zeptám ještě jednou. 

Moje situace je následující: Dvakrát po sobě jsem studoval na na vysoké škole vždy půl roku (2006/2007, 2007/2008) a tedy studium jsem neukončil řádně. Potom jsem nastoupil potřetí a nyní jsem těsně před ukončením bakalářského studijního programu na UK (2008-2011). Státnici mám v září ale už teď mi přišlo že mám zaplatit poplatek za delší studium k 18.8. 2011. Našel jsem si že podle opatření rektora 16/2006 mi bude poplatek odpuštěn pokud státnici vykonám před datumem splatnosti což je 31.10. 2011.

Ale nyní mi jde o to že od 1.9. 2011 nastupuji do 1. ročníku bakalářského programu na jiné vysoké škole, termím státní zkoušky mám někdy kolem 16.9. 2011 budu na té druhé škole muset platit za delší studium nebo za další studium (jde mi o to že těch prvních 16 dní nebudu mít ještě ukončené bakalářské studium na UK).

Předem děkuji za radu.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,
pokud se nemýlím, tak by jsi s poplatky neměl mít problém. Když nastoupíš do dalšího studia, tak nebudeš platit poplatek (probíhající studium se pro poplatky nezapočítává), a až absolvuješ, tak budeš platit po standardní dobu studia platit za další studium.
RM

Zdravím, tak jsem poslala odvolání kvůli poplatkům, ale už je to asi 40 dní a ještě mi neodpověděli, mám tam zajít osobně ? nebo jakou mají lhůtu na vyjádření ? Díky

Ahoj, po debatě s Romanem Matouškem a Ritchiem Chudobou (bývalí senátoři a zkušení legislativci) jsme došli zhruba k tomuto: Na takováto řízení se aplikuje správní řád, který ukládá RUK vydat rozhodnutí do 30 dní (to platí obecně). Problém mohl nastat i na poště, takže bych nejdřív prověřil, jestli se Ti to pošta nepokoušela doručit ale Ty jsi třeba nebyla doma (a tak to vrátili odesílateli) nebo to převzali rodiče a někam zašantročili nebo tak něco. I takové případy už se staly… Pokud ne, zkus zavolat na RUK, asi paní Brůhové https://is.cuni.cz/webapps/whois/osoba/?entId=5982&lang=cs ona Tě když tak nasměruje dál. Tam o tom musí mít přehled. No, a pokud by ani toto nevedlo k úspěchu, nezbývá než správní žaloba u správního soudu… Viz http://www.nssoud.cz/ Tam by ale chtělo doložit, že jsi to odeslala (ideálně lístek z pošty) a tak, to už by bylo na jinou debatu… Myslím, že už jenom díky prodlení by Tvoje šance na úspěch byly dosti vysoké. ;-) Tož asi tak. Hodně štěstí!

Děkuji,
na poště bylo vše v pořádku, mamka je v tomhle pečlivá a samozřejmě to poslala i s dodejkou, takže mám doma dodejku s datem převzetí na sekretariátu rektorátu s datem 4.7.! Takže zkusím podle tvých rad zavolat paní Brůhové, děkuju.

Dej pak vědět jak jsi dopadla, jistě to tu bude pár lidí zajímat… ;-)

Ahoj Nelo, tak jak jsi dopadla? Poslali Ti už odpověď na Tvé odvolání? (Jsem vlastně ve stejné situaci, jen o několik měsíců posunuté, takže až teď mi výměra poplatků přišla, tak mě zajímá, jaký vývoj má Tvůj případ….)

Chci se jen ujistit, mam za sebou 2 roky Bc- studia a ráda bych v souběhu nastoupila do 1. roč. - jiný obor. Pokud jsem to pochopila správně, souběh nevadí?
A co VOŠ a BBS? Studovala jsem VOŠ a BBS (irský bakalář - propůjčen VOŠ). Irského bakaláře jsem si řádně zaplatila (doba studia VOŠ 3,5 roku + BBS 1 rok). Domnívám se, že mi BBS sebral jeden rok, je to možné??
Nastupuji do 3. ročníku a v přihlášení mám uvedeno - ještě zbývá 389 dní bez poplatku…..

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

pro poplatky za studium se zohledňují jen studia na veřejných vysokých školách v Česku, takže studium na VOŠ nebo v zahraničí nemůže ubírat z doby studia zadarmo u nás.

Ahoj,

podrobně jsem si přečetla diskuzi, vím, že se témata neustále omílají, ale přesto konkrétně můj případ tu ještě nezazněl, a přitom si myslím, že by mohl být jeden z nejtypičtějších, tak bych ráda slyšela názor na moji situaci.

Moje situace je následující: 21.8.2008 jsem byla zapsaná do Bc. studia na VŠE (FMV), 10.9.2008 jsem byla zapsaná do Bc. studia na FF UK (filologie). Studium na VŠE jsem řádně ukončila 15.6.2011 (tedy studovala jsem standardní dobu studia 3 roky), ukončení studia na FF UK jsem ze snad pro normální lidi pochopitelných důvodů (náročnost studia a přípravy na státnice, psaní 2 bakalářských prací zároveň) posunula na červen 2012, tedy jsem si naplánovala, že si studium na FF UK prodloužím na 4 roky, a protože jsem si pečlivě ověřila, že studium v Bc. oboru můžu prodloužit na 4 roky bez jakýchkoli poplatků, byla jsem přesvědčená, že to bude v pořádku.
Jenže dnes 29.08.2011 jsem dostala z rektorátu FF UK dopis o vyměření poplatku za delší studium ve výši 11.500 Kč, což mě absolutně šokovalo a přiznám se, že jsem o tom vůbec nevěděla, že něco takového se může přihodit. Můžete mi prosím vysvětlit, jak je toto možné?
Začala jsem studovat de facto ve stejnou dobu 2 různé , přičemž jednu jsem řádně ukončila za 3 roky, a druhou plánuji ukončit v průběhu standardní doby studia +1rok (tedy 4 roky). Proč proboha mi poslali dopis, že mám platit poplatek za delší studium, když to delší studium jsem za a) ještě neabsolvovala a za b) studovala bych standardní dobu studia + 1 rok, což je zákonem povolená lhůta na ukončení Bc. studia. Proč FF UK tolik vadí, že už jeden titul mám? A proč proboha v situaci, kdy bych si prodloužila i VŠE na 4 roky a ukončila oba 2 obory zároveň v červnu 2012 nemusela platit žádné poplatky, ale takto, když de facto šetřím škole peníze a sobě si přidělávám práci, tak mám ještě platit????? Prosím o vysvětlení situace.
Předem mockrát děkuji.

Ahoj, obávám se, že Ti výměra poplatku přišla v souladu se zákonem… :-( Situace je následující: na jedno studium máš standardní dobu studia + 1 rok, v bakaláři typicky 3 + 1. Dokud studuješ souběžně, je vše v pořádku. Jakmile jsi jedno studium ukončila, získala jsi titul a když tedy druhý obor prodlužuješ do 4. roku, neplatí pro Tebe ustanovení “3 + 1”, ale vyměří se Ti poplatek za dElší studium, protože na druhý stejný titul máš jen standardní dobu studia, takže 3 roky. Hnus, co? A ano, pokud bys oba bakaláře protáhla souběžně na 4 roky, nic bys neplatila… Můžeš zkusit požádat rektora o odpuštění ze sociálních apod. důvodů, ale jinak musíš platit… Jo, a chápu dobře, že s PřF nemáš nic společného? :-)

Ahoj,
ano, sice nemám nic společného s PřF, ale váše diskuze mi nejlépe osvětlila tuto složitou situaci, takže velmi děkuji za odpověď, i když s tím absolutně nesouhlasím…. Nejsem zrovna v případě, kdy by mi mohli prominout poplatky ze sociálních důvodů, protože takové důvody u mě asi nenajdou, ale mě štve ten zákon a to se bohužel nezmění jinak, než že se studenti začnou proti tomu bouřit… je to vskutku nečestné a nespravedlivé.
V souvislosti s tím mám ještě otázky, jestli dovolíte. Když bych ted toto studium ukončila, budu muset i nadále zaplatit poplatek? (to byla otázka čistě teoretická, protože vím, že pak na Ing. studiu by se mi to celkem vymstilo, takže to dělat ani nehodlám). Dále, chápu to správně, že ted když rok budu ještě studovat Bc. obor na UK (4. rok) a zároveň 1. rok Ing. studia na VŠE, tak zaplatím 2xsemestrální poplatek za dElší studium na UK a 2. rok Ing. studia na VŠE nebudu platit nic? A kdybych se rozhodla po ukončení Bc. studia na UK ještě začít studovat Mgr. studium stejného oboru na UK, tzn. že bych byla ve 2. ročníku navaz. Ing. studia na VŠE a v 1. ročníku Mgr. studia na UK, tak po ukončení Ing. studia na VŠE ve standardní lhůtě 2 roky poslední rok na UK stejně budu muset platit poplatek za delší studium???? A když bych si navaz. Ing. studium na VŠE protáhla na 3 roky a Mgr. studium na UK studovala standardní 2 roky a tím pádem končila obě školy najednou, tak nebudu nic platit???
Prosím o potvrzení či vyvrácení správnosti domněnek. Děkuji.

Ano, sleduji-li správně Tvoje úvahy, máš pravdu. Ty poplatky se vyměřují na nadcházející rok, takže když v té 30denní lhůtě na odvolání ukončíš studium, pomine důvod jejich placení. Tvoje Bc. studium nemá na poplatky na NMgr. studiu vliv. A ano, pokud opět jedno NMgr. studium ukončíš, dostaneš se do stejné situace jako je tato. A ano, pokud si protáhneš jedno NMgr. abys obě skončila stejně, nebudeš platit (nedojde-li mezitím k nějaké další geniální změně pravidel).
Jen si dej pozor na to, abys končila současně. Odstudovaný čas se počítá na dnech, ale poplatky se vyměřují na semestry/roky, takže pokud bys jedno studium ukončila na jaře a druhé na podzim, zase by Tě s těmi poplatky prudili. Neměla bys končit déle jak 30 dní po sobě, jinak s tím zase bude hrozně moc práce.
A ano, ten zákon má, slušně řečeno, své mouchy, ale zatím na obzoru není změna k lepšímu…

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

máš pravdu :) Pokud studium na UK nyní ukončíš, tak se Ti budou ty 3 roky počítat do jakéhokoliv dalšího studia, takže nedoporučuji.. Pokud budeš příští rok na UK studovat, zaplatíš 2x poplatek, a na VŠE nebudeš nic platit (jsi Bc. a další studium ti ještě běží). No a souběžná studia je vždy lepší končit zároveň, takže raději jedno protáhni, ušetříš rok placení.

Super, díky moc za odpovědi, moc mi pomohli k pochopení systému. Alespon mám další důvod, proč jít do té politiky a změnit tyto nesmyslné zákony :-D

Alespon mám další důvod, proč jít do té politiky a změnit tyto nesmyslné zákony
Vzhledem k našim zkušenostem s akademickým senátorováním Ti držíme palce, že Romane? :-D

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

ještě v tom vidím jednu otázku/popisovaný případ, který v odpovědích nezazněl:

Pokud zaplatíš 4. rok (tvého druhého) bakaláře a úspěšně dokončíš (oba bakaláře), tak následně v NMgr. se ti tato studia nepočítají.

Když tedy začneš jednoho magistra teď a druhého za rok, tak stále můžeš oba studovat dva roky aniž bys platila. Problém by nastal pouze v případě že bys to studium co jsi začala později chtěla prodloužit (ve chvíli kdy už to první budeš mít ukončené - už budeš Mgr.). 

Důvod je tento - jakmile daný titul už máš, tak další studium na tento titul nemůžeš zdarma prodloužit.

V tebou popisovaném případě souběžných studií tohle pravidlo nabývá absurdních souvislostí…

Jan Kříž

tak počkat, to jsem jaksi nepochopila….
takže když ted začnu jednoho NMgr. (na VŠE) a za rok, těsně po ukončení Bc. studia, dalšího NMgr. (na UK), tak budu muset 2. rok 2. NMgr. (na UK) platit nebo ne? To totiž budu mít teoreticky 1. NMgr. na VŠE ukončeného a tudíž tvoje hypotéza “Když tedy začneš jednoho magistra teď a druhého za rok, tak stále můžeš oba studovat dva roky aniž bys platila.” neplatí. Tak jak to tedy je?

Obrázek uživatele Jan Kriz

V popsané situaci nebudeš muset platit. Za předpokladu že prvního magistra úspěšně dokončíš a druhého nebudeš prodlužovat.

Vtip je v tom, že ve chvíli kdy máš daný titul, tak další studia daného stupně přichází o ten “+1” rok zdarma.

Tou mojí hypotézou jsem měl na mysli, že každého jednoho magistra můžeš studovat zdarma právě dva roky od počátku toho daného studia. (Za předpokladu že nemáš ve své osobní historii žádné “jinak než řádně” ukončené studium).

Tedy, úplně přesně - první studium, když se pokoušíš o svůj první Mgr. titul, můžeš studovat 2+1 roky, další už potom jen 2 roky.

Jan Kříž

Ahoj,

četl jsem Vaše příspěvky, vím, že se dotazy neustále opakují, ale rád bych slyšel Váš názor na mou situaci.

V roce 2007 jsem nastoupil na bakalářské studium na FF UK, které jsem úspěšně zakončil v roce 2010 (k 30.06). V roce 2008 jsem nastoupil na PF uk na pětiletý obor právo a ukončil jsem jej ke 30.06. 2009. V roce 2010 jsem nastoupil na navazující mgr. na FF UK (které zakončím v roce 2012), a letos byl jsem přijat na navz, mgr. na VŠE. Můj dotaz směřuje k tomu, zda budu platit poplatek za delší studium po absolvovaní navz. mgr na FF v druhém ročníku navz. mgr.na VŠE.
Děkuji za odpověd. Honza

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

protože jediné neúspěšně ukončené stuudium je jeden rok na PFUK, tak ve 2. ročníku NMgr. poplatek platit nebudeš - ten budeš platit, pokud začneš 3. ročník NMgr. studia.

Taky bych ráda požádalo o radu ohledně mé situace.

Jeden rok jsem studovala na ČVUT - studium jsem ukončila jinak než řádně. Pak jsem se dostala na FF UK, kde jsem si protáhla bakalářské studium na 4 roky (kvůli studijnímu pobytu v zahraničí - kupodivu ani to, ani dobré výsledky nepomohly ke snížení poplatku). Teď započnu magisterské studium na FF UK a zároveň bakalářské na PřF. Samozřejmě čekám, že na PřF budu platit za “další studium”, ale zajímalo by mě, když při “dalším studiu” ztrácím ten +1 rok (takže mohu studovat jen 3 roky bezplatně), zda budu platit za 3. ročník poplatek za “delší studium”, když jsem jeden rok promrhala na ČVUT a i když jsem už jednou tento poplatek v rámci bakalářského studia (ale jiné fakulty), platila. Předem dík za odpověď

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

bohužel ano, protože to, že zaplatíš nějaký poplatek, nemá vliv na samotnou skutečnost, že máš rok odstudovaný - takže pro každé další studium se tato skutečnost znova započítá.

Jan Kříž

Zdravím,

mám ukončené magisterské studium a studuji ještě další bakalářský obor. Minulý akademický rok jsem přesáhla standardní dobu studia a začala studovat čtvrtý ročník bakalářského studia. Na začátku akademického roku mi byl jako vždy vyměřen poplatek za celý akademický rok (od 1.9.2010 do 31.8.2011) ve výši 3000,-, který jsem řádně zaplatila. V září 2011 mi byl ale zpětně vyměřen ještě poplatek za letní semestr 2011 (od 1.4.2011 do 31.9.2011) ve výši 17000,-.
Mám právo se proti tomuto poplatku odvolat z důvodu, že se oba poplatky překrývají a také proto, že mi byl druhý poplatek oznámen pozdě? Nevím, jestli si dobře vykládám bod 6 § 58 odst. 7 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, který říká, že “Veřejná vysoká škola zveřejní výši poplatků spojených se studiem podle odstavců 1 až 5 pro příští akademický rok před termínem pro podávání přihlášek ke studiu.” a tedy mi měl být poplatek za letní selest roku 2010/11 oznámen ještě před zápisem do čtvrtého ročníku do akademického roku 2010/11?

Předem díky za odpověď.

Renata

Ahoj, chapu to spravne, ze studujes druhy bakalarsky obor (jeden uz mas hotovy)? Paklize ano, tak na druhy bakalarsky obor mas jen 3 roky (po ktere platis poplatek za dAlsi studium). Jakmile tyto 3 roky prekrocis, musis platit i poplatek za dElsi studium (ten vyssi). Oznameni o vysi poplatku se vydava, kdyz vznikne povinnost to platit, takze data pro poplatky za delsi/dalsi studium se nemusi shodovat. Narazis na to, ze fakulta ma do urcite doby oznamit vysi poplatku, ale to neznamena, ze to je datum, do ktereho to prijde Tobe. Tedy pokud nemas na mysli jeste neco jineho, co jsem ted prehledl. Takze jak to ted vidim, asi se odvolat nemuzes. Tedy muzes, ale neprojde to.

Promin, zapomnel jsem, ze nelze vymerit 2 poplatky soucasne, Roman ma pravdu. Jinak to vyse plati.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

nemůžeš se odvolat na to, že ti škola neřekla o poplatku. Škola má povinnost zveřejnit výši poplatků (“cenník”), ale ne upozornit každého jednotlivce, že by mu mohl hrozit poplatek.

Dostatečným důvodem pro odvolání je to, že ti vyměřují zároveň poplatek za další a delší studium, což je v rozporu se zákonem - škola může totiž vyměřit poplatek buď za další, nebo za delší studium (viz § 58, odst. 3 a 4 zákona). Pokud už ti na nějaké období vyměřila poplatek, který jsi zaplatila, nemůže vyměřit ještě druhý poplatek (museli by najít mechanizmus, jak předchozí rozhodnutí zrušit). A k tomu se ještě může dodat, že jsi po zaplacení studovala v dobré víře, a že vyměření poplatku zpětně v září je v rozporu s dobrými mravy, protože zpětne nemůžeš ovlivnit skutkovou podstatu (ukončit nebo přerušit studium).

Docela by mě zajímalo, jak to dopadne…

Roman

Moc díky vám oběma! Pokud je to tak, jak píšete, tak to vypadá, že je to na dobré cestě. Zítra běžím s odvoláním na děkanát. Sama jsem zvědavá, jak to dopadne, dám pak vědět, ať máte nějaký precedens :)
Renata

Poplatky vymeruje rektorat, takze se musim odvolat tam. Ale jinak hodne stesti. :-)

Ahoj, tak s odpovědí na moje odvolání si dali načas, poslali mi to až mezi vánočními svátky. Poplatek mi nezrušili ani nesnížili, odůvodnění je, že poplatek mi byl vyměřen v souladu se zákonem a vnitřním předpisem školy.
Takže smůla. Každopádně děkuju za vaše rady!
Renata

Ahoj, pokud jsme to s Romanem pochopili správně, tak RUK rozhodl protiprávně (!), ale chtělo by to vidět všechny materiály, abychom si byli jisti. Ozvi se mi, prosím, asi nejlépe na mail zeisek (zavináč) natur.cuni.cz a ještě s Romanem se sejdeme a probereme to. Tohle by nešlo. :-)

Obrázek uživatele Roman

Ahoj,

pokud Vám do toho můžu trošku zafušovat, tak bych taky rád viděl ty materiály (oba výměry, odvolání i jeho zamítnutí), případně bych si je okopíroval. Případů, kdy rektorát nesprávně nebo neoprávněně vyměří nějaký poplatek je v poslední době víc, řeší to sociální komise ASUKu. Jednak bychom mohli nějak “napravit” tenhle případ a jednak každý případ, o kterém budeme vědět, bude znamenat silně jší tlak na rektorát, aby to dali do pořádku… Díky.

Roman

mail: Solc.Roman@seznam.cz

Tak si mailujeme, uvidíme, jak to nakonec dopadne. :-)

Dobrý den,
studuji Bc. čtvrtým rokem, ale nemám pocit, že by se mi letos povedlo studium řádně ukončit. Přemýšlím o ukončení studia (či přerušení?) a podání přihlášky na jinou školu znovu na bakalářské studium. Podle toho, co jsem zde četla předpokládám, že budu něco platit. Můžete mi poradit co a jak?

Děkuji předem za odpověď.

Pokud máš splněné všechny studijní povinnosti a chybí Ti jen bakalářská práce a/nebo státnice, tak přerušení studia a správné načasování Tě skutečně může od poplatků ochránit, nebo je alespoň snížit, ale takhle se nedá říci více. Začneš-li studovat další bakalářský obor, začneš prakticky okamžitě (po uplynutí 4 let od zápisu do 1. bakaláře) platit poplatek za dElší studium, k tomu viz ceníky příslušných škol. U nás viz http://www.natur.cuni.cz/faculty/uredni-deska/student/poplatky-spojene-s…

Ahoj,

velmi se předem omlouvám, pokud už to tu zaznělo. Můj konkrétní případ asi ne, ale je to tak složité, že se v tom neorientuji. Respektive nedokážu pravidla implikovat na mojí situaci.
Studuji 2. rok svého prvního Bc. studia. Ve třetím ročníku bych si chtěla přidat druhé Bc. studium. Zároveň rovnou po ukončení prvního Bc. navazovat na Mgr.
Stručně:
1. rok Bc
2. rok Bc
3. rok Bc (řádné ukončení) + Bc
4. rok Mgr + Bc
5. rok Mgr + Bc

Zajímalo by mě, zda to chápu správně, a to tak, že po ukončení prvního Bc. oboru ve 3. roce budu platit po další dva následující roky poplatek za dAlší studium. Poplatek za dElší se mne netýká?

Neodečítají se mi nějaké roky z případného prodloužení Mgr studia?

Pokud bych nezvládala psát v 5. roce Bc práci a Mgr práci souběžně a prodloužila si Mgr o rok a druhý Bc obor zakončila řádně v 5. roce, budu něco platit?
Situace:
1. rok Bc
2. rok Bc
3. rok Bc (ukončení) + Bc
4. rok Mgr + Bc
5. rok Mgr (přerušeno na 2. semestr) + Bc (ukončení)
6. rok Mgr (ukončení)

Děkuji moc za odpovědi. Je to jedna velká zapeklitost.

Mimochodem žádné jiné neřádně ukončené studium nemám.

Ahoj, nemýlím-li se, tak budeš platit jen za další studium. Na magisterské studium to vliv nemá, na to máš stále 2+1 rok (ale tady si úplně 100% jistý nejsem), ale na to bakalářské máš jen 3 roky, po které budeš platit do další studium (studuješ pro titul, který už máš). Tedy ve Tvém případě budeš platit ty 2 roky, co studia nebudou souběžná. Pokud bys druhé bakalářské studium studovala déle než 3 roky, ihned bys začala platit za delší studium, což už je částka dosti vysoká…

Děkuji za odpověď.
Takhle jsem si to myslela. Pokud bych případně druhé studium Bc nedokončila, tak ale o nic nejde, protože zpětně se školné nevyměřuje, že?
Ještě jedna věc mě zajímá. Přeruším - li studium na půl roku nebo na rok, počítá s tato doba do povolené doby studia zdarma? Tzn. přeruším-li magistra po roce na rok a pak jej dokončím. Bude doba studia považovaná za 2 roky nebo za 3 roky?

Ahoj, pokud druhý obor nedoděláš, školné za to platit nebudeš. Náš největší expert na tuto problematiku je v Africe, ale nemýlím-li se (Romane?), doba přerušení studia (přerušit lze na celé semestry) se do celkové doby studia nezapočítává. Ale pozor, pokud maximální délku studia překročíš byť i o den, poplatek se Ti vyměří za celý rok, tak s tím počítej. Pokud bys hned (do měsíce) po vzniku povinnosti platit měla státnice a končila, můžeš z tohoto důvodu požádat o prominutí poplatků a bude Ti vyhověno. Přerušení studia je celkem používaná metoda, jak se vyhnout povinnosti platit. Člověk třeba dodělává diplomku a tak. Jedinou nevýhodou je, že ztrácíš statut studenta a z toho plynoucí výhody (stát za Tebe platí sociální a zdravotní a tak).

 

Dobrý den.

Bohužel se vůbec nevyznám v poplatcích! Náhodou jsem narazila na tyto stránky a ráda bych se na něco zeptala. Budu Vám velmi vděčná, pokud mi odpovíte….jelikož vím, že spousta věcí se tu už řešila a hlavně nejsem z PřUK.

Studuji nyní dvě školy najednou a nemám v tom jasno, kdy budu muset případně něco platit nebo nebudu.

Jsem ve 2. ročníku na FSV UK (Bc studium). Tedy od ak. roku 2010/2011-2012/2013. Následně bych i ráda pokračovala na magisterském studiu (tedy 2013/2014-2014/2015).
A také jsem v 1. ročníku na VŠE (Bc studium).

1) Jaké poplatky mi v jakém případě hrozí? Pokud obě bc studia ukončím řádně a včas (tj.3 roky+1, na obě???), tak budu platit za DAlší studium? A kdybych si dobu studia prodloužila, tak platím za DElší studium?

2) Předpokládám, že Bc na UK odstuduji klasicky za 3 roky…a co se stane, když bych na VŠE ukončila studium už v prváku nebo druháku či třeťáku? Jak se to bude lišit? To budu potom muset doplácet, ptž to bude nad 3+1 roky, které mám na Bc? Ptž na UK vyplním ty 3 roky a už mi na Bc bude zbývat jakoby jen jeden, takže po prváku na VŠE už budu určitě platit, pokud rádně nedokoncim?

3) A ještě poslední dotaz… Pokud úspěšně zvládnu první ročník na VŠE, tak přemýšlím, že přeruším studium a v klidu si dostuduji na UK. Zatím nevím na jak dlouho bych přerušila, ale mohu maximálně na 6 semestrů (tedy 3 roky). Co mi hrozí pokud po přerušení budu pokračovat ve studiu VŠE a budu mít tedy už titul Bc z UK? A pokud treba potom ukončím studium? Pokud bych ted rok na VSE odstudovala, rok prerusila, potom navazala a rok odstudovala a zase na rok prerusila a potom dodelala, je to mozne? A zase kdyz radne dokoncim, tak neni problem-nebo proste neplatim ty vyssi poplatky(za delší s.), ale platím za další studium?
 A v krajním případě, kdybych přerušila na celé 3 roky..tedy bych navazovala na VŠE po absolvování a získání i Mgr titulu (1.ročník na VŠE ak. rok 2011/2012, potom 3 roky přerušení a následně dostudování dvou roků) co mi hrozí, Přičemz by mi v breznu pred Bc na VSE bylo 26 let…?

Omlouvám se asi za zmatečnost, ale budu velmi vděčná, pokud mi odpovíte.

Děkuji

Ahoj, zkusím odpovědět:
1) V nejjednodušším případě, jakmile dokončíš prvního bakaláře, začneš při studiu toho druhého platit poplatek za další studium. Na magisterské studium to nemá vliv.
2) Chápu-li tu otázku správně, pokud jednoho bakaláře ukončíš jinak než řádně (=získáním titulu), ty neúspěšné roky se Ti přičtou k tomu zbývajícímu bakaláři, takže pravděpodobně začneš hned platit za delší studium.
3) V tomto se mi nedaří úplně zorientovat. :-D Ale obecně, přerušení se do doby studia nepočítá, takže nezpůsobuje poplatky. Přerušit můžeš na celé semestry a v zásadě kolikrát chceš a jak chceš. Při správném manévrování se s tím dá poplatkům vyhnout nebo je alespoň snížit, ale počítej s tím, že na druhého bakaláře máš jen standardní dobu, tedy 3 roky. Už tam chybí ten rok navíc. K tomu krajnímu případu, i když pak budeš mít hotového magistra, už máš bakaláře, takže celou zbylou dobu studia toho druhého bakaláře budeš platit za další studium. Pokud bys ho studovala moc dlouho, tak budeš platit za delší studium.
Takže asi tak. Když tak se ptej dál.

Děkuji. Ještě mám pár dotazů, možná jsme si totiž uplne neporozuměli… Chápu správně, že když nastoupím na Bc, tak mám na studium 3+1 rok a pokud za tuto dobu řádně ukončím, tak nic neplatím. Ovšem když nastoupím na dva Bc obory najednou, tak na jeden mám tedy 3+1 a na druhý jen 3? A když na ně nastoupím postupně, tak mám jasně na ten první bc obor 3+1 a na druhý jen 3? A když prvního bakaláře řádně ukončím za 3 roky, tak ten jeden rok se mi asi nepřevede na ten druhý Bc obor, to je asi naivní si myslet :D… Takže když v mém případě prvního  bakaláře za 3 roky řádně ukončím, tak na druhého mám prostě striktně 3 roky a když ho ukončím (prostě ukončím studium) třeba už v prváku, tak budu platit za delší studium (prostě ten jeden rok budu muset doplatit)? A takhle to bude stejné, když ho ukončím ve druháku případně ve třetáku, jen se to bude lišit že, čím déle to ukončím (jinak než řádně), tím víc budu muset platit (logicky za více semestrů)? A to k tomu ještě budu platit i za další studium, když budu mít už titul Bc..vyměřují se dva poplatky najednou?? A pokud ukončím řádně (získáním ttoho druhého titulu Bc), tak jen zaplatím poplatky za další studium (tedy ty podstatně nižší;))? A ještě…když si rok na druhém Bc oboru odstuduji teď, když ještě nemám ani na první škole titul Bc, ale zbývající dva roky dostuduji až později (přeruším a na první škole mezitím získám titul Bc), tak budu platit jen za ty dva roky poplatky za další studium? Nebo i jakoby za ten prvák, kdy jsem ještě titul neměla…zpětně to asi nejde vymáhat nebo se pletu?

Děkuji

Chápu správně, že když nastoupím na Bc, tak mám na studium 3+1 rok a pokud za tuto dobu řádně ukončím, tak nic neplatím. Ovšem když nastoupím na dva Bc obory najednou, tak na jeden mám tedy 3+1 a na druhý jen 3? A když na ně nastoupím postupně, tak mám jasně na ten první bc obor 3+1 a na druhý jen 3?
Ano, je to tak. :-) Dokud je studuješ souběžně, tak neplatíš. Jakmile 1. Bc. ukončíš, za 2. budeš platit za dAlší studium. A nemáš na něj ten rok navíc, budeš-li 2. obor studovat déle jak 3 roky (bez ohledu na to, jak dlouho jsi studovala 1.), budeš platit za dElší studium. A ano, jakmile neúspěšně ukončíš studium, ty odstudované roky se Ti budou počítat, takže najednou začneš pravděpodobně velmi rychle platit za dElší studium, takže si to dobře rozmysli. :-)
Oba poplatky najednou se neplatí, ale on ten vyšší bohatě stačí. ;-)
A pokud ukončím řádně (získáním ttoho druhého titulu Bc), tak jen zaplatím poplatky za další studium (tedy ty podstatně nižší;))?
V zásadě ano. Pokud nepřekročíš maximální doby, budeš průběžně platit za dElší studium. Zpětně se nic nevyměřuje.
A ještě…když si rok na druhém Bc oboru odstuduji teď, když ještě nemám ani na první škole titul Bc, ale zbývající dva roky dostuduji až později (přeruším a na první škole mezitím získám titul Bc), tak budu platit jen za ty dva roky poplatky za další studium?
Ano. :-)
Snad už je to jasnější. :-)

Ahoj,

nevím, jestli mi zvládnete poradit.

Studovala jsem od záři 2005 do listopadu 2009 bakaláře na VŠE. Tzn. 4 roky a tři měsíce - září, říjen, listopad, za ty jsem zaplatila 10 500Kč za překročení. Překročila jsem to proto, že jsem od září 2008 začala k tomu souběžně studovat medicínu na UK, tzn. druhé studium - magisterské.
V lednu 2010 jsem pak pokračovala ve studiu dál po bakaláři na navazujícím magisterském (na VŠE).
Letos v červnu a červenci jsem měla zdravotní problémy - měla jsem sádru na 6 týdnů, chodila o berlích, z větší části ležela a už jsem to souběžné studium nezvládala. Přes prázdniny jsem se rozhodla, že medicínu ukončím. Trochu se to táhlo a datum zanechání studia bylo k 25.10.2011.
Na UK mi ale stihli vyměřit poplatek na tento školní rok za započetí ročníku - 2950Kč, který už jsem zaplatila. Teď se mi ozvali i z VŠE, že díky tomu, že jsem neukončila řádně, tak mám zaplatit za semestr 21 000 Kč, protože překračuji délku studia, která se mi hned navýšila. Vždy jsem žila v tom, že když jsem ty dva obory studovala zárověň a bakaláře řádně ukončila, tak poplatek za delší studium mi nehrozí. Teď nevím, co dělat, protože druhý důvod pro ukončení byl finanční. Už moc nemůžu dostávat podporu od rodičů, ale na sociální minimum to nestačí. Navíc jsem si nestihla v tom červnu zadat téma diplomky, takže budu protahovat i do příštího semestru.

Měla bych jen pár otázek

1) Jak můžu na jedné škole platit za další studium, které jsem započala a na druhé škole za to samé období za delší studium?

2) Jaký je smysl v tom, že potrestám někoho tak, že mu snížím délku studia na magisterském studiu, za druhé neúspěšné souběžné studium na bakaláři (resp. vlastně na magistru - jelikož jsem ten druhý obor neměla bakalářský), když jedno úspěšně ukončil, ale pokud by měl zájem jen o bakalářské studium a dál nestudovat, tak se to neprojeví?

3) Jak dlouho tedy studuji navazující magisterské studium? Oficiálně jsem ve 4 semestru, ale pokud medicínu studuji od září 2008, tak to změnili na 3 roky a 4 měsíce? A je možné nějak zohlednit to, že v této době v září - listopad 2009 jsem již platila za delší studium na bakaláři 10 500Kč?

4) Je možné se někam dovolat na to, že jsem školu nezvládala kvůli sádře ve zkouškovém a proto jsem ji nemohla skončit řádně?

Moc díky,
(jestli aspoň na něco z toho dokážete zodpovědet)

Nikol

Ahoj, Nikol, zkusím to:
1) Problém je v tom, že když studuješ 2 magisterské obory (Na medicíně jsi studovala magisterský obor?) a jeden ukončíš jinak, ne řádně (=ziskem titulu), ty neúspěšné roky se Ti započítají do maximální délky studia, takže pravděpodobně velmi rychle překročíš maximální délku “zdarma” (standardní dobu studia + 1 rok, typicky u NMgr. 2+1).
2) No, jde o to, že zákon je nastaven mnohdy, řekněme, divně, ale škola se jím musí řídit a i kdyby jí to přišlo zcestné, musí ty poplatky vybírat… :-/
3) Na magisterské studium máš standardní dobu studia + 1 rok, tedy na VŠE pravděpodobně 3 roky. Pokud jsi ale jiné studium vedoucí k titulu Mgr. ukončila jinak, než řádně, tam odstudované roky se Ti započítají do délky toho studovaného studia. Takže jako by nejsi ve 4. semestru, ale ty 3 roky a 4 měsíce. Myslím si, že platbu na bakaláři zohlednit nejde, ale 100% bych to nevylučoval.
4) Na UK existují tzv. relevantní důvody, kdy lze vyměřené poplatky snížit až teoreticky prominout, viz http://cuni.cz/UK-176.html a tam uvedený odkaz na http://cuni.cz/UK-176-version1-relevantniduvody.doc
Takže asi tak.

Ahoj,

rád bych si ujasnil jednu věc - je pravda, že jakmile např. ukončím bakaláře jinak než řádně, tak se, co se týče případného poplatku za dElší studium, této doby už nikdy nezbavím?
Tedy ani v případě, že daný studijní program dostuduji na druhý pokus :) (včetně toho, že např. už během tohoto druhého pokusu budu hradit poplatek za dElší studium) a v případě, že po úspěšném absolvování nastoupím na dalšího bakaláře, budu tedy platit znovu?

Díky,
Vašek

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

je to pravda - neúspěšné studium bude pořád v tvé historii. Na UK se za určitých podmínek “odpouští” předchozí neúspěšná studia, pokud by Ti hrozil poplatek v navazujícím magisterském studiu, ale na jiných školách tomu tak nemusí být.

Zdravím,

můj problém je následující:

Studoval jsem jeden bakalářský obor, po roce jsem studium ukončil a vybral si jiný bakalářský obor (ten jsem ukončil řádně po 3 letech). Nyní jsem v druhém ročníku navazujícího studia (mgr.). Pokud bych si chtěl toto studium o rok prodloužit, budu platit nějaké poplatky?

Děkuji za odpověď

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

pokud jsi na UK, tak poplatek platit nebudeš (resp. přijde ti vyměření, ale ty se odvoláš na opatření rektora č. 4/2007 http://certik.ruk.cuni.cz/asuk/statutarni/opatreni_rektora/2007/or-07-04.html, a poplatek bude prominut).

Pokud jsi na jiné škole, tak poplatek vyměří a jeho případné odpuštění  závisí na praxi a vnitřní úpravě školy.

RM

 

Ahoj, v roce 2009 jsem se zapsala na 2 školy zároveň do prezenční formy studia na bakaláře. Nastoupila jsem jen na UPCE (zápis 2.7. 2009) a na ČZU (zápis 15.7. 2009, studium ukončeno 9.12.2009) jsem vůbec nikdy nenastoupila. Teď studuji třetím rokem na UPCE a na studijním mi řekli, že kdybych prodlužovala o víc než o půl roku, že bych neplatila jen za 1 semestr, ale platila bych i na magisterském studiu a to prý hned od prváku. Že prý jakmile se jednou začne platit, tak se platí už pořád a ne až po překročení standardní doby studia navazujícího Mgr. tj. 3 roky. Myslela jsem si, že kdybych potřebovala prodloužit o rok, tak bych platila jen 1 semestr na bakalářovi, pak na magisterském bych 3 roky nic neplatila. Jak to je prosím ve skutečnosti? Děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

protože jsi studovala na ČZU souběžně s UPCE, tak na bakalářském studiu ti to poplatek neovlivní - můžeš prodloužit bakalářské studium o celý rok. Na magisterském studiu ti hned odečtou od 2+1 roku zadarmo těch cca 5 měsíců, takže na nmgr. studium budeš mít 2 roky a 7 měsíců. Na UK by ti poplatek po dobu těchto 5 měsíců odpustili, ale na jiných školách tomu tak být nemusí.

Ahoj,
poprosím vás o radu,
studuji Bc. na biologii 5.rokem a chci se zeptat, jestli budu platit (jako za započatý 6.ročník ZS) pokud ukončím studium v podzimním termínu, tedy v září. Zapsaná jsem k 30.8., tak nevím, zda pak mám právo na odvolání (k tomu je ona 30 denní lhůta? jelikož splatnost poplatku je do 31.10)nebo mám smůlu a “jen” kvůli státnicím musím zaplatit celý semestr?
Děkuji, krásný den:)

Ahoj, pokud budeš mít státnice do 30 dnů po vyměření poplatků, tak můžeš podat žádost o jejich prominutí z důvodů státnic. Akorát to musíš stihnout včas. Ano, přesně k tomu je ta 30 denní lhůta. Hodně štěstí. :-)

Ahoj,

nevím jak je to možné, ale nejsem schopná zjistit poplatky za studium na PřF za rok 2011/2012. Web chce k nahlédnutí nějaké přihlášení, které mi nejde provést. Jde o to, že za zimní semest toho školního roku, jsem platila něco okolo 15000Kč, ale teď mi přišlo rozhodnutí na víc jak 19000Kč za letní semest. Což moc nechápu proč?

Děkuji za odpověď 

                                      Petra

Ahoj, výše poplatků je na webu (dostupné i bez přihlášení) na http://www.natur.cuni.cz/faculty/uredni-deska/student/poplatky-spojene-s…
Pokud Ti nefunguje přihlášení do webu (loginem - ne číslem - a heslem do CAS), napiš panu Hůlovi na: ax (zavináč) natur.cuni.cz, ať se na to podívá.

Ahoj,
rád bych Vás také poprosil o radu.
Od roku 2007 do roku 2010 jsem studoval v bakalářském programu na VŠE a řádně ukončil bez protahovaní. V roce 2008 jsem začal studovat ještě v magisterském programu (5 letý) na UK. Dva roky jsem tedy studoval souběžně. Vzniká mi na poslední rok na UK povinnost poplatku za další studium?
Děkuji za odpověď. Honza

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

povinnost platit nevzniká. Pokud máš v historii jen řádně ukončené studia, tak na další započetá studia máš vždy standardní délku studia zdarma. Pokud studuješ pro titul který už máš, tak se škrtá +1 rok zdarma.

Ale v tvém případě (na UK studuješ na Mgr. a jsi Bc) se ti neškrtá ani ten rok. Takže na dostudování Mgr. máš 6 let;-)

Jan Kříž

Ahoj,
mám obdobný problém jako Honza. Od 3.7.2007 do 23.6.2010 jsem studoval v bakalářském studijním programu na VŠE a řádně jej bez prodlužování ukončil. Od 1.9.2008 jsem nastoupil do pětiletého magisterského studjiního programu na PFUK (dva roky souběžně).
Z odpovědi Honzovi jsem pochopil, že studuje-li na titul, který ještě nemá, platit nic nemusí. Mě ale přišlo rozhodnutí o poplatku za další studium.
V případě, že bych magistra prodloužil nad 5 let, musel bych platit ještě i za delší studium?
Děkuji za odpověd a přeji pěkný den. M.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

tady je takové to úskalí, že když jako absolvent studuješ dlouhý pětiletý magisterský program (právo, medicínu), tak se na tebe pohlíží jako na absolventa - takže platíš za další studium a v pokud překročíš 5 let, tak i za delší studium.

Ahoj,
chtěla jsem se zpetat na poplatky za při souběžném studiu. Jsme v následující situaci. Studuji 2 obory navazujícího magisterského studia. první studium teď prodlužuju, takže studuju třetím rokem. Druhé studium jsem začala letos, takže první rok…
U prvního studia jsem letos čekatel, teď v lednu budu mít za sebou státnice, ale obávám se že nestihnu do léta diplomku takže budu muset ještě o půl roku prodloužit. Takže je mi jasné že následující semestr bude dElší studium takže za zimní semestr 2012 budu platit poplatek.
Zajímá mě ale jak se to bude týkat druhého studia, abych popřípadě včas přerušila… ??? Nevyypočítává se poplatek i zpětně? To bych raději přerušila už teď, abyh neplatila letní semestr 2012.
Děkuji mooc za radu.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

dokud budeš studovat první studium, tak na druhém neplatíš poplatek. Když budeš mgr. z prvního studia, začneš platit poplatek za dAlší studium, a v případě překročení standardní doby (tj. od 5. semestru) poplatek za dElší studium.

Zpětně se nic nevyměřuje :)

dííky mooooc za radu

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně délky studia a poplatků.
moje situace: studiji pětiletý obor (tedy Mgr) a nyní jsem v posledním ročníku - prezenčně (žádný titul z této školy zatím nemám, protože je to studiu zrovna magisterské). Zároveň studuji tříletý obor (tedy Bc) a nyní jsem ve druhém ročníku studia - kombinovaně. Příští rok bych chtěla začít studovat ještě jeden bakalářský obor - prezenčně. Zajímalo by mě, jestli vdaném případě budu platit nějaké poplatky, protože v tom nemám moc jasno.

Předem velice děkuji za odpověď

S přáním krásného dne

Iva A.

Ahoj,
dokud studuješ souběžně, nic neplatíš. Jakmile bys ale jedno studium ukončila jinak, než řádně (jinak, než ziskem titulu), ty neúspěšné roky se Ti započítají a začneš platit za delší studium. Navíc na další studia nemáš nárok na 1 rok navíc zdarma. Takže. Skončíš Mgr a pokračuješ v Bc studiu. Jsou to různé tituly, nic neplatíš. Jakmile 1. Bc dokončíš (ve 3 letech, kdybys protahovala, platila bys za delší studium) a budeš stále ještě studovat 2. Bc., budeš platit za další studium. Pokud bys 2. Bc natáhla na víc jak 3 roky, budeš platit za delší studium.
Takže asi tak.

děkuju za odpověď.
Takže..pokud předpokládám,že Mgr. ukončím řádně - ziskem titulu. Tak potom, když budu současně studovat dva obory Bc., tak nebudu nic platit? A platit bychpřípadně začla až po zisku prvního Bc.? Je to tak?
A je jedno, jestli je to studium dálkové nebo prezenční? V tom nejsou rozdíly?
A pokud ukončím Mgr. normálně - řádně…tak pak mám na první Bc. taky nárok na 3 plus jeden rok a nebo ne?
ä pak už to bude všechno
ještě jednou moc děkuju

Iva A.

Takže..pokud předpokládám,že Mgr. ukončím řádně - ziskem titulu. Tak potom, když budu současně studovat dva obory Bc., tak nebudu nic platit?
Přesně tak.
A platit bychpřípadně začla až po zisku prvního Bc.? Je to tak?
Ano. Za předpokladu, že to dopadne dobře. ;-)
A je jedno, jestli je to studium dálkové nebo prezenční? V tom nejsou rozdíly?
Tady si nejsem 100% jistý, ale mělo by to být stejné.
A pokud ukončím Mgr. normálně - řádně…tak pak mám na první Bc. taky nárok na 3 plus jeden rok a nebo ne?
Je to trochu divná situace, studovat Bc až po Mgr, ale spíš bych řekl, že ten rok navíc nemáš. § 58, odst. 4 zákona o říká, že “Studuje-li absolvent bakalářského nebo magisterského studijního programu v dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium…”. Spíš bych s tím nepočítal, ale Roman nebo Honza by mohli vědět s určitostí. ;-)

Ahoj,

studovala na jsem na PřF 3 roky (řádně) bakaláře, bez prodloužení. Poté ihned navázala na Mgr obor a studuji poslední rok magistra, ale nestíhám diplomovou práci a chtěla bych o rok prodloužit. Budu něco platit?Podle toho, co jsem tu četla,bych neměla platit nic. Děkuju moc!

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

četla jsi správně, nic platit nebudeš;-)

undefined

Jan Kříž

Ahoj, mám dotaz. Když mám jedno studium delší a budu přibírat dvě další, j¨je jeden poplatek? Vše je na stejné fakultě.

Pro objasnění: studuji ruský jazyk, teď v létě mi vyprší 4.rok na bc a mě čekájí ještě dva, díky nepovedeným předmětům⇒ poplatek za delší studim
K tomu si chci přibrat ještě jeden bc předmět na téže fakultě a ještě jeden čistě magisterký (nemá po třech letech bc.) a ten je taktéž na té samé fakultě. Bylo mi řečeno, že poplatek je jen jeden, ale jsitá si nejsem,
Díky
Markéta

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

pro výpočet poplatků se počítají pouze ukončená studia (jak se počítají, to záleží na tom, jestli byla ukončena řádně či “jinak než řádně”). Takže dokud nebudeš mít nějaké studium ukončené, tak u ostatních ti nehrozí žádné zkrácení doby bezplatného studia.

Jan Kříž

No já právě to první studium ještě neukončím, budu bc protahovat a jde mi o to, jestli, kromě toho poplatku za delší studium, budu platit i poplatky za každý další obor. Jinak řečeno, u nás je to za rok 12 000. Takže jestli budu ročně platit 12 000 za všechny tři obory, nebo 36.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Pokud ho neukončíš, tak pro všechny ostatní studia jako by neexistovalo. Takže v dalších studiích platit nebudeš. Ale za to prodlužované samozřejmě platit budeš (jak jsi si správně vědom).

Jakmila bys toho prodlužovaného bakaláře ukončil “jinak než řádně”, tak ti povinnost platit v těch dalších studiích vzniká okamžitě.

Jan Kříž

Hm, hm….tudíž, ikdyž je ta RJ vlastně druhá škola, byla jsem rok jinde ale neukončila sem řádně, a i když si budu chtít přibrat další dva obory, tak za ty obory navíc bych neměla platit? Protože mi bylo jinde řečeno, že za každý další obor by se mělo platit, ale v rámci jedné školy se platí pouze jeden poplatek. tak nevím. jsem z toho docela zmatená

Dobrý den, předem díky za Vaše věnování času dotazům studentů - i nás mimo PřF - a báječně srozumitelné odpovědi.

Nyní již dotaz - řeší nějak poplatky za delší studium typ dřívějšího (a neúspěšně ukončeného) studia, nebo je důležitá pouze celková doba strávená libovolným studiem, která se střádá k době aktuálního studia až k jeho hranici (např. 3+1 u Bc.)?

Konkrétně se mi jedná o dřívější pětileté Mgr. obory (tedy ne dvouleté navazující), například v situaci 1 rok Mgr., konec, pauza, 3 roky Bc. - stručně řečeno poplatky neřeší typ studia, jen dobu, tedy jakékoliv prodloužení se bude rovnat placení.

Selský rozum napovídá, že jde o hloupou otázku s jasnou odpovědí a důležitá je celková doba nehledě na typ studia, ale vzhledem k tomu, že informace k poplatkům se většinou točí kolem rozdělení Bc 3+1, NMgr 2+1, bych raději měla jistotu.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

Dle litery zákona u “jinak než řádně” ukončených studiích nezáleží na typu studia. Pro výpočet se počítá jakékoli “jinak než řádně” ukončené studium.

Pokud ale studuješ navazující magisterské studium a měla bys problém s jinak než řádně ukončeným bakalářským studiem (studovaným vedle toho úspěšného, když už jsi na NMgr), tak Univerzita Karlova má opatření rektora č. 4/2007, které řeší tyto příklady - podle zákona bys měla platit, ale na UK se neplatí (jak je to jinde, to záleží na jejich předpisech, pokud nějaké speciální mají). Jestli ale chápu dotaz, tak thle se tě stejně netýká.

Pokud jsou do toho nějaké překryvy studií, tak to je ještě komplikovanější - ale to předpokládám nejsou, ať to necháme jednoduché;-) Případně dovysvětlím.

Jan Kříž

Ahoj, mám takový asi složitější dotaz. Nejsem sice studenten UK, ale snad by jste mi dokázali poradit.

má situace je taková:

zápis - ukončení - typ studia

4.9.2007 - 5.9.2008 - B (VUT)
26.8.2008 - 1.9.2009 - B (VSB) - přerušení studia
10.7.2009 - 12.8.2010 - M (MU) - medicína
1.9.2010 - současnost - B (VSB) - pokračování v přerušeném studiu

takže teď studují pátým rokem, což znamená, že si už nyní platím 2 semestry za delší studium. Má otázka zní, zda budu platit dále nějaké poplatky v NMgr studiu?

Děkuji za odpověď

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

tady hodně záleží na školách… Podle litery zákona mohou odečíst ty dva roky neúspěšných studií (VUT a MU) od 2+1 let zadarmo na NMgr., takže by jsi platil hned od druhého ročníku. Na UK je ale to opatření rektora 4/2007, podle kterého by nějaké to neúspěšné studium odpustili, takže by poplatek byl vyměřený až později.

Děkuji za odpověď, přesně tohle jsem si myslel. Ještě jeden dotaz pokud bych chtěl po ukončení Bc. studia začít studovat NMgr a zároveň začít studovat další Bc. kobinovaně, týkaly by se mě nějaké poplatky za to další kombinované Bc. studium?

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ano, tam je poplatek za další studium (řádově několik tisíc na celý rok)

aha, takže co do poplatků ( krom poplatku za další studium) by se mi ten druhý Bc. už neměl promítnout do mého NMgr studia, jako že by se to bralo jako delší studium (NMgr + Bc).

Souhlasí. Akorát pozor, u těch dalších studií už nemáš +1 rok zdarma. Na Bc. tak máš jen ty 3 základní roky.

Nevíte, jak je to s prominutím poplatků za delší studium na základě prospěchu? Počítá se to za semestr, nebo za celý rok? A platí to zpětně, nebo dopředu? Díky

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahojm

je to na http://www.cuni.cz/UK-176.html, průměr do 1,25 za celé studium

Díky, to jsem našla taky, ale nějak z toho nepoznám, jestli se dosavadní doba vztahuje na celé ročníky, nebo semestry. Když bych měla platit za zimní semestr, tak musím mít ten průměr do 1,25 za předchozí studium včetně toho 1 semestru, nebo do konce předchozího ročníku, nebo do konce dalšího ročníku? Taky se tam totiž píše o dosažení normálního počtu kreditů, z čehož mi vyplývá, že by se to mělo řešit vždycky po ukončení ročníku, protože žádný počet kreditů stanovený na semestr není. No ale moc tomu nerozumím, interpretace předpisů není zrovna moje silná stránka.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Průměr je za celé předchozí studium k datu, kdy podáváš tu žádost (takže když podáváš v půlce zkouškového, tak klidně s polovinu předmětů ze semestru). Dosažení normálního počtu kreditů při průběžných kontrolách studia se řeší v již ukončených ročnících, ne v tom, co zrovna běží - prostěš zkontrolují, zda jsi na konci prvního ročníku měla 60 nebo více (na konci 2. ročn. 120 nebo více) kreditů….kolik kreditů máš z běžícího roku je jedno :)

Díky moc! Asi to zbytečně komplikuju :)

Také mne letos nemila překvapila obálka s žádostí o zaplacení delšího studia.

Kvůli erasmu jsem si musela o rok protáhnout stuium, neboť na právech se předměty z ciziny neuznávají a student tak v podstatě musí studovat o rok déle. Jelikož jsem v páťáku, tak už letos studuji šestým rokem. Což by bylo ještě v normě (magistr = 5 plus 1 rok).

Jenomže:

Mám ukončeného bakaláře ze sociologie, přičemž jsem ho studovala 3, 5 roku. Poslední půlrok mi byl nicméně přerušen a aktivován na pár dnů pře státnicemi, z odůvodněním, že tak nebudu muset platit.
Těch pár dnů mi ale Karlovka nakonec započítala jako celý semestr.

Dále jsem se zapsala na ekonomku do Brna, ale hned poté, co jsem se dozvěděla, že mne vzali na práva, jsem jim poslala dopis o zanechání studia. Takže jsem byla na ekonomce evidována pouze do srpna, tedy ještě předtím než semestr vůbec začal.
Tyhle dva prázdninové měsíce se mi ale taky počítají jako celý semestr, takže s tou sociologií už je to rok navíc.

Tudíž jakoby studuji už sedmým rokem: 5 + 1 erasmus + 0, 5 (zápis na ekonomku) + (pár dnů na sociologii navíc).

Příjde mi to dost nefér, že si tohle do tý délky studia počítají, navíc když v souvislosti s erasmem na právech musíme protahovat :-(. Jak je možný, že se počítá zapsání ke stuiu, když se človek odhlásí hned jak se dozví, jak dopadl v Praze? Vždyť administrativně se to jistě vejde ještě do toho poplatku za přihlášku.

Ahoj, je to nemilé, ale za zákona plyne, že i když překročíš dobu o den, platíš za celý semestr/rok. Dá se tomu uniknout, kdybys v rámci 30 dní končila. V matrice studentů se totiž studium počítá na dny, ale platí se za celé semestry/roky… :-/ Na UK existuje opatření rektora, které by Ti možná mohlo pomoci. Podívej se na něj. Zmírňuje tvrdý zákon a odpouští neúspěšné studium studované paralelně s úspěšným. Ale hlavně, když se odvoláš podle relevantního důvodu 10 (viz též http://cuni.cz/UK-176.html), poplatek by Ti měl být prominut nebo významně zkrácen, protože Ti vzniká (mj.) tím, že Ti práva neuznají zahraniční předměty (což si myslím, že je špatně, PřF je uznává….). Akorát to nesmíš promeškat. Ano, je to trochu nefér… Na některých školách mají taky trochu bordel a neuškodil by jim modernizace…

Ahoj,

mám dotaz ohledně poplatků za studium. Studuji magisterský studijní program (Učitelství pro 1. stupeň), který je přímo na 5 let bez udělení titulu Bc. Letos mám státnice a předpokládám úspěšné ukončení a získání titulu Mgr. Mám však v plánu studovat ještě Bc. ekonomiku (Masarykova nebo Mendelova univerzita). Chtěla jsem se zeptat, zda budu za studium platit či nikoliv. V případě že bych platila, kolik se platí za semestr a kde to najdu?

Děkuji za odpověď

Bára

Ahoj, budeš platit za další studium, což je několik tisíc za semestr. Přesné částky najdeš na webu fakulty.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

poplatek za dAlší studium je za rok, ne za semestr, stanovuje si ho fakulta, tak si ho najdi na webu dané fakulty.

Plus na dostudování budeš mít standardní dobu studia (3 roky), potom začneš platit poplatek za dElší studium (~15 000 Kč, zase dle fakulty).

Jan Kříž

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v mém případě. Studuji 3. ročník jedné fakulty VUT, který předpokládám letos úspěšně ukončím titulem Bc, chystám se na navazující Mgr. studium. Souběžně však jsem ve 2. ročníku jiné fakulty VUT. Kolik by byl poplatek, kdybych 2. souběžné studium ukončila, případně přerušila a o rok prodloužila?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Ahoj, jakmile jednou získáš titul Bc., tak budeš-li studovat další obor vedoucí k tomuto titulu (na 2. studium už nemáš ten rok navíc, takže jen 3), začneš platit poplatek za další studium. Bývá to několik tisíc ročně. Částku bys měla najít na webu VUT. ;-) Přerušení na to nemá vliv.

A kdybych teď to druhé studium ukončila? Tak bych platila ty dva roky? Nebo jen rok?
Poplatek za další studium bych teda platila případně jen za ten jeden rok, co budu dodělávat Bc. na druhé fakultě?

Děkuji moc.

Ahoj, pokud studium ukončíš, budeš mít v matrice studentů 2 neúspěšně odstudované roky, takže bys na NMgr. platila za delší studium (což už bývá řádově i přes 15 000 za semestr, viz “ceník” fakulty). Takže dokončit to 2. Bc. Tě vyjde levněji. ;-) Nemýlím-li se, na NMgr. máš ty 3 roky, takže bys začala platit po roce. Na UK existuje opatření rektora o zmírnění tvrdosti zákona, ale jestli máte něco podobného na VUT, to fakt netuším…

Ahoj, jsem v posledním ročníku magistra na UK - program jsem si kvůli Erasmu o rok prodloužila. Bakaláře jsem vystudovala řádně ve 3 letech, nicméně v prváku jsem nastoupila ještě do jednoho bakalářského programu, kde jsem studovala něco málo přes semestr. No a včera mi přišel dopis o vyměření poplatku na nadcházející semestr.
Snažila jsem se prokousat opatřeními rektora - zejména č.4/2007, ale je to na mě moc “právničiny”. Můžete mi poradit, zda podmínky uvedené v tomto opatření splňuji a jestli mohu na jeho základě žádat o prominutí poplatku?

Moc díky za odpověď a přeji hezký den.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

podej žádost o prominutí/snížení poplatku - podle opatření 4/2007 by ti měli odpustit semestr neúspěšného bakalářského studia. Podmínky splňuješ - studovala jsi bc. za 3 roky a teď jsi ve 3. nmgr.

Ahoj,

Moje situace je taková (mizerná), studoval jsem všb v ostravě na bakaláře a opakoval jsem 1.ročník (tzn 2 roky v tahu) prošel jsem do 2.ročníku kde jsem nakonec vyletěl, takže jak to tak počítám tak 3 roky fuč a teď zvažuju opětovné přihlášení na bakalářské studium, ale jak to tak čtu tak budu asi za své chyby platit zlatem a možná už jsem si nadobro podělal život svou nerozvážností. Můžete mi prosím poradit co provést se svým životem? (zda si hodit provaz, nebo se ještě prát?) Vůbec už se v tomhle byrokratickém absurdistánu neorientuju, jsem zmatený jak lesní včelka a potřebuju poradit jak to u mě vypadá s poplatkama kdybych se do toho boje ještě jednou pustil? (Historie nezdárného studia je opravdu něco jako trestní rejstřík tzn “nadobro ztracen”? A potom nechápu ještě jestli musím platit i za studium na ing příp mgr?) Děkuji moc za vaši práci a za odpověď na moje otázky

Ahoj,

cela vec se ma tak, ze mas zdarma narok na studium v prvnim bakalarskem programu po dobu standardni dobu studia prodlouzenou o jeden rok, to znamena, ze muzes bakalare studovat max. 4 roky bez placeni. Jak jiste vis, predchozi studium se zapisuje do studentske matriky a pricita se k dalsimu studiu. To znamena, ze pokud mas jiz za sebou 3 roky odstudovane a chtel bys to zkusit znovu, tak v prvnim rocniku jeste neplatis, to bude tvuj ctvrty celkove, ale ve druhak a ve tretaku budes poplatky platit.

Pokud jde o N.Mgr. tak tam jedes od nuly, opet je zdarma standardni doba studia prodlouzena o jeden rok.

Rektorat bezne posila pred zacatkem semestru oznameni o nutnosti zaplatit poplatek, zpravidla do konce rijna pro ZS a do konce brezna pro LS. Muzes se proti tomu odvolat, ale nevim, jak moc to funguje. Idelni je mit hodne dobry studijni prumer nebo byt nejakym zpusobem aktivni ve studentskem zivote a na zaklade techto skutecnosti pozadat o snizeni poplatku.

Urcite do toho jdi, rozhodne si nenechavej ujit prilezitost vystudovat. Otazka je, jestli se ti za techto okolnosti nevyplati zapojit se do pracovniho procesu a vystudovat treba nejakou soukromou VS pri praci. Pripadne vyjet do zahranici na rok dva, vydelat si par drobnych a pak to zkusit znovu na verejne VS.

Studovat, pracovat a jeste platit poplatky je zahul, ale jde to, zalezi na tvem odhodlani. Taky nezapominej, ze do 25 nemusis platit zdravotni pojisteni. Ono se to nezda, ale tech cca 13 tisic za rok neni malo, kdyz jeste platis skolne…

Zakladni informace z webu univerzity: http://www.cuni.cz/UK-176.html

Díky za čas věnovaný mým otázkám, vážím si toho, akorát se děsím toho jak to dopadne se školným na vysokých, jestli budu muset platit ještě prachy navíc za školné tak mě to asi zabije :(

Ahoj,

mam dotaz. v akad. roce 2010/2011 jsem souběžně studoval dva obory na jinych fakultach.
1. studium v 6. ročníku,
2.studium v 1,ročníku.

V květnu 2011 jsem uspěšne ukoncil studium a dosáhl titulu. Druhe studium jsem 31,8. 2011 ukoncil. Universita mi ale naucotval “poplatek za titul” pro akad. rok 2010/2011. Dalsi akad. rok bych chápal, ale nechapu ten rok kdy dosahnu titulu??? (V normach je psano že se plati za další započatý rok)
Děkuji

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

je to sice proti intuitivnímu chápání zdravým rozumem, ale formálně rektorát postupuje správně :( Dnem ukončení jednoho studia jsi absolvent a na druhém ti vyměřují poplatek. Pro období závěru roku by měl být pro tyto případy opravný prostředek - snížení poplatku.

Zdravím,
v prosinci mi přišel znovu dopis, ve kterém byl vyměřený poplatek za delší studium - po dala jsem odvolání 4/2007 které splňuji, chci se zeptat jelikoz to je už asi 45 dní od jehod doručení a v dopise stálo, že se vyjádří do 30 ti dnů, jestli nevíte, kam bych mohla zavolat, nebo kdy proběhne to hromadné ne/schvalování ? diky

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Vyřizuje to odbor pro studium a záležitosti studentů RUK http://www.cuni.cz/UK-641.html

Ahoj, studoval jsem bakalářské studium celkem 6 let a poslední 2 roky jsem samozřejmě platil poplatky za delší studium. Toto studium Bc jsem nakonec nedávno řádně dokončil. Hlásím se na navazující magisterské a zajímá mě, jestli budu muset platit poplatky, pokud to Mgr studium dokončím normálně za 2 roky. Doufám, že to moje předchozí dlouhé bakalářské studium se už do toho magisterského nebude započítávat a nebudu tedy už žádné poplatky platit.

Nemáš-li ve své studijní historii studium ukončené jinak, než řádně, měl bys mít na NMgr. normálně standardní dobu studia +1 rok. Za bakaláře máš vše zaplaceno.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda by se na mě vztahoval poplatek za další či delší studium.
Mám ukončené Bc. studium (délka studia byla 3 roky) a 1 nedokončený semestr dalšího bakalářského studia na jiné . Nyní bych chtěla začít studovat bakalářský obor na UK.
Znamená to tedy, že jsem vyčerpala 3+0,5 roku bezplatného studia a nyní budu platit poplatek za další studium?
Mám možnost si prodloužit o 0,5 roku a platit přitom stále jen za další studium, nebo pokud studuji již druhý Bc. obor a potřebovala bych studium prodloužit nad 3 roky, bude se na mě již vztahovat poplatek za delší studium?
Předem díky za odpověď.

Na jakékoliv další studium titulu, který už máš (2. Bc.) máš pouze standardní dobu studia, tedy 3 roky. Budeš platit od začátku za dAlší studium (prostě už titul máš) a jakmile ty 3 roky přetáhneš, začneš platit za dElší studium.

Dobrý den,
rád bych se ujistil, že se ve věci správně orientuji.
Studuji na MFF, bakalářské studium ukončené za tři roky, nyní navazující magisterské. Plánuji proudloužit o půl roku a jít ke státnicím v únoru. Ať už je udělám, či ne, chtěl bych ještě dostudovat pár předmětů, proto zvažuji, že si na ten rok, kdy budu státnicovat, znovu podám na naši fakultu přihlášku. Jde mi o to, zda si mám podat přihlášku na bakalářské či magisterské studium. Protože si možná jednou budu dodělávat magistra učitele, bude pro mě lepší jít na bakalářské. Budu platit za ten rok za další bakalářské studium. Pokud budu později chtít dodělávat někde magistra a stihnu ho za tři roky, budu platit jen za další studium. Je to tak správně, ladí to s předpisy?
Mockrát děkuji za odpověď.

Jednoho bakaláře už máš. Jakmile začneš studovat dalšího, budeš od začátku platit relativně malý poplatek za další studium. Na jeho vystudování máš jen standardní dobu studia, typicky 3 roky. Po překročení platíš poplatek za delší studium, a ten už je dost vysoký. Pokud bys studium po čase ukončil jinak než řádně (titulem), odstudovaná doba se ti odečte od všech dalších studií a poplatek za delší studium tak začneš platit dřív. U 2. magistra je to obdobné. Opět na něj máš jen 2 roky za poplatek za další studium, při delší době pak platíš za delší studium. Paralelní studium se nepočítá, ale jakmile 1. NMgr. ukončíš, na toho druhého máš stejně pořád jen ty 2 roky, takže si asi nijak nepomůžeš… Takže asi tak.

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak by to bylo, kdybych se přihlásil na Bc. a nezvládl 1. semestr. Další rok bych měl na bezplatné vystudování Bc. už jen 3 roky místo 3+1? Dotklo by se to nějak i NMgr. studia v souvislosti 2 roky místo 2+1?
Taky mě zajímá, kdybych šel rovnou na Mgr. a nezvládl 1. semestr a další rok bych šel na Bc. a pak NMgr. jaké by to mělo následky v poplatcích?

Děkuji

Ahoj, ano, když na Bc. nezvládneš 1. semestr, na 2. pokus Bc. už máš jen 3 roky (bez +1). A na NMgr. máš také jen 2 roky (bez +1): neúspěšné studium se s tebou táhne už navždy… :-/ Na UK existuje opatření rektora o zmírnění tvrdosti zákona, takže by ti na NMgr. ten neúspěšný rok odpustili a měl bys na něj normálně 2+1. V té druhé teorii je to stejné: nezvládnutý rok se pořád odečítá…

Kamarád z MU mi tvrdil, že pokud bych nezvládl 1. semestr Bc., tak příští rok na Bc. bych neměl 3+1, ale 3+semestr. Taky že by se to nijak nedotklo NMgr. a měl bych 2+1. Je možné, že každá škola to má jinak? Nebo mi poskytl mystifikativní informace.

Děkuji

Pokud tě vyhodí po semestru, máš na 2. pokus Bc. 3 roky + 1 semestr. To ano. Ale ten neúspěšný semestr se s tebou táhne i do NMgr., takže tam máš jen 2 roky + 1 semestr. Je možné, že ti ten neúspěšný semestr škola “odpustí”. Na UK na to je opatření rektora 4/2007, odkazované mnohokrát výše v diskuzi.

Dobrý den,
nějak se v tom ztrácím. Zajímalo by mě, jak to je s poplatky, jestliže jsem započala studium (bc.) na dvou současně. Jednu jsem ukončila po prvním semestru a na druhé ještě studuji, ale uvažuji o tom že bych si tu změnila obor, což by znamenalo začít znovu od prváku. Když bych toto studium ukončila řádně během tří let, co bych musela platit? Děkuji

Ahoj, souběžná studia se počítají jenom jednou. Chápu to dobře, že jsi jedno Bc. ukončila jinak než řádně (titulem) po půl roce? Ten půlrok se ti odečítá od doby, kterou máš na vystudování zdarma. Normálně máš na Bc. 3 + 1 rok, teď už máš jen půl roku navíc. Pak budeš platit poplatek za delší studium, a ten je vysoký. Pokud by “změna oboru” znamenala ukončit dosavadní studium, všechny odstudované roky se ti odečtou od doby zdarma. Takže pokud jsi teď třeba ve druháku, měla bys na toho tvého “změněného” Bc. jen 1,5 roku. Pak bys platila opět velký poplatek za delší studium. Pokud bys tohle Bc. normálně ukončila a začala studovat další Bc., platila bys relativně malý poplatek za další studium a na vystudování bys měla 3 roky (bez toho roku navíc). Jasnější? Když tak se ještě ptej.

Děkuji za odpověď, je to jasnější) Jenom se ujistím: ” Pokud bys tohle Bc. normálně ukončila a začala studovat další Bc…”-tím se myslí řadně ukončila titulem?

Ano. Řádné ukončení znamená zisk titulu. Jakékoliv jiné (bez titulu, bez ohledu na příčinu) způsobuje, že se ti odstudované roky odečítají a začínáš dřív platit.

Ahoj,
ráda bych se zeptala, zda se poplatky za delší studium sčítají i mezi vysokými školami, nebo zda se poplatky týkají jen té jedné školy. Např: kdybych studovala dva roky na VŠE a potom se rozhodla ukončit tu studium a začít znovu studovat na UK.
Děkuji

Existuje centrální matrika studentů, takže když odstuduješ 2 roky na VŠE a necháš toho, na UK budeš mít na Bc. místo 3 + 1 roku jen 2…

Ahoj, moc vás prosím o radu. Studovala jsem veřejnou vysokou a po dvou letech studium ukončila. Byl to bakalářský obor. Pak už jsem si nestihla dát přihlášku, takže jsem byla rok na celoživotním vzdělání, denní studium. No a ted jsem znovu na vejšce na bakalářským oboru a nevím kolik let teda budu doplácet a jestli bakaláře úspěšně dokončím, jestli za navazující budu také platit. Je na všech školách tento poplatek stejný? Děkuju R.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

CŽV se do poplatků nepočítá, protože to není “řádné” vysokoškolské studium. Na bakaláři začneš platit od 5. semestru (4 roky zadarmo - 2 roky odstudované). Na navazujícím budeš platit od 3. semestru (3 roky - 2 roky odstudované), ale UK ti tento poplatek odpustí. Výše poplatků stanovují fakulty i odlišně podle oborů…

Ačkoli jsem četla výše uvedené příspěvky, trochu se v tom motám:(
Letos studuji 3. ročník bakalářského studia, ale chci prodlužovat (= 4. rok studia). Jedná se o mé první bakalářské studium, tzn. že by mělo vše být bez problémů. Ale když nastoupím do 4. ročníku, chci si k tomu dát přihlášku na druhého bakaláře. To znamená, že mi poběží 4. rok studia prvního bakaláře, a první rok studia druhého bakaláře. Po SZZ bych chtěla pokračovat v navazujícím (2 roky). Podle plánu bych tedy měla mít za 3 roky vystudované 2 bakaláře a jednoho magistra. Otázkou je, zda budu příští rok (4. rok prvního bakaláře, 1. rok druhého bakaláře) platit poplatky za další studium a pak (po absolvování prvního bakaláře) platit také jen poplatky za další studium, nikoli za delší studium. A jak to bude s placením magistra? To by mělo být bez problémů, ne? Díky moc za odpověď…

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

prodloužení do 4. roku je bez problémů, první rok druhého bakaláře souběžný s prvním bakalářem se také neplatí (protože nebudeš ještě absolventkou žádného studia). Pokud vše bude tak, jak píšeš, tak na magisterském studiu poplatek platit nebudeš, na druhém bakaláři budeš tři roky platit poplatek za další studium.

Ahoj,

můžete mi prosím vás někdo poradit? Už jsem v tom nějaká zamotaná.
První rok jsem studovala dva bakaláře současně. Na první jsem přišla jen na zápis ale nikdy tam nechodila,až mě na konci roku vyhodili - takže je jasný,že jsem ho řádně neukončila. Druhého bakaláře studuji třetím rokem a čekají mě státnice. Počítám s tím,že ho dokončím řádně. Teď chci ale nastoupit na navazující studium a současně na dalšího bakaláře. Navazujícího by se to nemělo nijak týkat, ale nevím co s bakalářem. Budu platit jen za další studium nebo delší, když mám jednoho neukončeného řádně?

Děkuji za radu i když už to tu asi bylo řečeno :)

Evča

Když studuješ souběžně, počítá se to jenom jednou. Bude záležet, kdy přesně tě z toho neúspěšného Bc. vyhodili. Na Bc. normálně máš 3 + 1 rok zdarma. Ten rok zdarma jsi +/- ztratila rokem na neúspěšném Bc. Už se to s tebou na vždy potáhne… Když budeš nyní studovat dalšího Bc., budeš platit poplatek za další studium a budeš na něj mít právě a pouze standardní dobu studia, typicky tedy 3 roky. Při překročení budeš za každý započatý půlrok platit poplatek za delší studium (ten mnohem vyšší). Od doby, kterou máš zdarma na NMgr. (typicky 2 + 1 rok) se ti odečítá doba, po kterou jsi neúspěšně studovala toho Bc. Máš na to tedy zhruba 2 roky. Přesně bude záležet, kdy jsi se zapsala a kdy tě vyhodili z Bc. a kdy se zapíšeš a uděláš státnice na NMgr. Na UK existuje opatření rektora o zmírnění tvrdosti zákona (mnohokrát odkazované výše), jiné školy mohou mít obdobné úlevy. Takže asi tak. Když tak se ptej dál.

Děkuji za odpověď,

já myslela, že studium Bc. a NMgr. spolu nesouvisí a počítají se zvlášť. Studuji na UJEPU, tak musím prozkoumat veškeré info.
Na neúspěšného Bc. jsem se zapsala 02.07.2009 a ukončeno bylo 12.12.2010. Kolik času mi tedy bude zbývat zdarma na NMgr.? Asi to vypadá jen na rok a půl ne? :/

Díky Evča

Ano, vypadá to na 23 měsíců nebo tak nějak…. :-( Nevím, jak na ÚJEP, ale na UK když do 30 dnů od povinnosti vzniku platit uděláš státnice, neplatíš. Ale to už je potřeba opravdu projít vaše předpisy… Problém s neúspěšnými studii je, že se s tebou táhnou celou dobu…

Tak to mě moc netěší, ale díky moc za info, teď musím dohledat zbytek.

Snad se nějaký úlevy taky najdou :)

Ahojky, chtěla bych se zeptat. Slyšela jsem fámy, že se měla změnit pravidla a student už nemá nárok na 3+1 (bc.) bezplatně, ale pouze 3. Co je na tom pravdy?

Poté, co Dobeš konečně zaklepal bačkorama (Hurá!) a vzhledem k tomu, že věcné záměry návrhů zákonů o leží na vládě, kde se s nimi děje spíš nic, než moc, je jakýkoliv další vývoj v zásadě nepredikovatelný. Proto bych veškeré informace tohoto typu považoval za fámy a nijak se jimi nezabýval.

I když to všechno čtu také si nejsem moc jistá . Takže můj problém . V září roku 2005 jsem začala studovat bc. obor ten jsem nedokončila důvod zanechání studia a to v únoru 2007 poté jsem opět nastoupila téhož roku v září na další obor bc. který jsem řádně ukončila po třech letech. Byl mi vyměřen poplatek za překročení délky studia. Nyní jsem na navazujícím magisterském studiu, které studuji klasicky 2 roky a letos končím. Chtěla bych jít ke státnicím až v září a tak by mě zajímalo jestli my vyměří poplatek za studium když půjdu ke státnicím v září.
PS: bakaláře jsem studovala 4,5 roku a navazující teď studuji 2 roky a končím . tz. délka mého studia je 6,5 let není zákon stanoven tak že nesmím překročit 7 let studia . Protože v případě , že mi pošlou rozhodnutí o poplatku když se rozhodnu jít ke státnicím v září nemám ještě půl roku k dobru? a proč když mi ho pošlou bych měla za svou chybu přiznávám platit dvakrát to znamená na bakaláři i na navazujícím moc tomu nerozumím.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

to, že nesmíš překročit 7 let (4+3) je taková novinářská zkratka, ne znění zákona - platí to tehdy, když studuješ jen jeden obor a prodlužuješ bakalářské i magisterské studium o rok. Pokud by jsi ale studovala 5. rok bakalářského studia, tak už platíš. V tvém případě jde o jeden a půl roku neúspěšného bakalářského studia - to se ti započítalo do 4 let zadarmo, a proto jsi platila.

Podle litery zákona se těch 1,5 roku započítává i do navazujícího studia - souhlasím, je to zbytečně tvrdé..nemusí se nám to líbit, můžeme s tím i nesouhlasit, ale je to v tu chvíli zákon. V tvém případě   můžeš studovat nmgr zadarmo 1,5 roku. Protože je duben, tak bych vyměření poplatku očekával každým dnem :( Pokud jsi na UK, tak podej podle opatření rektora 2007/4 žádost o prominutí a nic platit nebudeš…pokud jsi na jiné škole, můžeš o prominutí nebo snížení požádat také - třeba ti vyhoví.

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu. Studoval jsem 3 roky bakalare, pak 3 roky magistra (o rok jsem prodlouzil), ale u magistra jsem neudelal zaverecne statnice. Je mi 27 a zacal jsem studovat dalkove. Prisel mi vymereny poplatek za prodlouzeni studia, ktery je docela vysoky.
Chtel bych se zeptat, zda obecne existuje nejaka moznost jak poplatek aspon castecne snizit, jestli je mozne se na neco vymluvit nebo existuji situace, kdy by mohl pozadat o nejake snizeni poplatku.
Na UK nestuduji, takze spis obecne, ne primo jak je to na teto univerzite.
Dekuji Aleš

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

samozřejmě můžeš požádat o snížení poplatku - každá škola má svá pravidla a kritéria, kdy poplatky snižují nebo odpouští (sociální situace, prospěch apod.). Informace o tom by mohly být na webu školy nebo na studijních odděleních. Je to ale vše na rozhodnutí školy, na snížení není právní nárok… 

Ahoj,
chtěla bych poprosit o vysvětlení, nějak se ztrácím ve formulacích a paragrafech… :-(
S kamarádem jsme se rozhodli jít na Bc studium. Moje otázka zní, jak to pravděpodovně bude s poplatky (teoreticky, hlásím se na ČZU), které budu muset platit, když mám za sebou úspěšné absolvování Mgr. Standardní doba Mgr. studia byla 4 roky, dokončila jsem za 4 a půl. Budu muset platit už od začátku, tj. od zápisu? A jestli ano, budou to poplatky za další studium nebo za delší? Díky moc za odpověď. Káťa

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

pokud jsi úspešně dostudovala Mgr. studium (jedno za jak dlouho, důležité je že úspěšně), tak za další studia stejného (nebo nižšího) stupně budeš platit poplatek za dAlší studium (ten nižší).

A na vystudování budeš mít pouze standardní dobu studia (typicky 3 roky, ne 3+1).

Jan Kříž

Ahoj,

díky za super forum, přesto jsem zde nenašel jednu věc:
v současnosti jsem ve 2. ročníku na biologii UK (bakalářské) a chtěl bych začít studovat také medicínu, slyšel jsem, že první tři ročníky medicíny (všeobecného lékařství) jsou z pohledu poplatků klasifikovány jako bakalářské studium (přestože se jedná o studium magistrské), je tomu opravdu tak?

Další otázka se jedná přerušení studia (přes prvák na medicíně bych chtěl biologii přerušit, tedy NE ukončit), tato doba se do součtu let studia nepočítá?

Díky za odpověď

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

přerušení se do doby studia nepočítá.

Z hlediska poplatků není rozdíl v ročníku na medicíně. Dokud nezískáš na biologii bc. titul, tak neplatíš žádný poplatek, potom budeš platit poplatek za další studium…tedy pokud nebudeme všichni platit zápisné…

 

 

 

Musí být frustrující pro tvůrce těchto stránek že jediné, co zde studenti PřF (kromě cca 5 z nich - asi adminů) řeší a diskutují, jsou poplatky za delší studium. 

Obrázek uživatele Jan Kriz

Nejenom studenti PřF;-) A dá se to brát i jako úspěch, tolik lidí kterým tento web pomohl;-)

Jan Kříž

Prachy až na prvním místě, ne? ;-)

Zdravím.
Fórum jsem pročetla, mnoho jsem si ujasnila.. nicméně stále mám ještě jednu otázku. Co se týče dokončení/nedokončení vysoké školy a začátek na další vysoké škole je mi celkem jasný… Funguje to stejně i s voš? Totiž, momentálně jsem ve druhém ročníku na magisterském oboru, který je na pět let. Není to to, co bych dělat někdy chtěla, poměrně mě to zklamalo a hodlám proto studium ukončit (nebo počkat na zkoušky, které jsou stejně již takřka za měsíc). Nechci se však hlásit na jinou , ale dálkově na VOŠ, která trvá tři roky. Jak je to v tomto případě?
Moc děkuji za odpověď.

Ahoj, poplatky z se do VOŠ nepočítají, nijak se to neovlivňuje. Jak se platí na VOŠ nevím, ale neúspěšné studium na na to vliv nemá.

Čau,

mám dotaz opět ohledně poplatků za další studium - tak nějak sem po tom trošku pátral, ale mám takovou specifičtější situaci, takže se ztrácim v tom jak by to mělo být správně. Teď jsem ve třeťáku v magisterským programu (nemáme bakaláře) a od září začnu chodit na druhou , kde je však normálně bakalář. Bude se to řešit nějak jinak než v předchozích diskuzích, když ten první program je bez Bc.? Ještě v souvisloti s tou reformou nevím jestli se něco nezměnilo.

Tzn. za:

1)pokud dostuduju řádně magistra (pětiletýho) na první škole za 6 let a k tomu toho bakaláře (tříletýho) za 3, eventuelně 4 roky pokud bych to nestíhal (tzn. dokončil bych Bc. na 2. škole rok po ukončení tý první) vznikne mi povinnost platit někdy v průběhu za další nebo i delší studium?

2)pokud bych vzdal třeba po roce toho bakaláře a pokračoval jen s jednou školou, protože bych zjistil, že to prostě dohromady nezvládnu, jednalo by se tedy o studium ukončený jinak než řádně a odečítalo by se mi z max. možný délky toho prvního studia?

V souvislosti s přerušenou reformou se v dohledné době nic nemění. ;-) Bc. po Mgr. se řeší úplně běžně. Takže 1) Na jakékoliv další studium máš pouze standardní dobu - když toho Bc. protáhneš nad 3 roky, budeš platit za delší studium. 2) Ano.

Obrázek uživatele Jan Kriz

1) jakmile jednou máš titul, tak na další studium už máš jen standardní dobu, jak píše Vojta. Důležité ale je, že to platí od okamžiku zisku titulu. Pokud by sis toho Bc protáhl na 4 roky a ve druhém studiu stále ještě neměl ukončeno (byl studentem), tak se poplatkům vyhneš.

2) V tomhle případě by se ti to neodčítalo, protože to by byl souběžný rok. Ale pokud bys někdy potom začal studovat nějaké další studium (jak Bc tan Mgr.), tak v tom dalším by se ti ten rok bakaláře zakončeného jinak než řádně odčítal.

Jan Kříž

Dobrý den, chtěla bych poprosit o zodpovězení následující věci, pokud odpověď na můj dotaz už zazněla, tak se moc omlouvám. Předem děkuju za odpověď:-)

Věc je následující. Jsem studentka magisterského studia 2. ročníku na PřFUK, již jsem vystudovala řádně bakalářský stupeň během 3 let (stejný obor na PřfUK). V prvním ročníku bakalářského studia jsem ale současně studovala CZU (asi 9 měsíců), studium jsem ale musela ukončit. Nyní mám v plánu prodlužovat své magisterské studium. Mám tedy odstudováné z bakaláře 3 roky na UK (+ 1 na CZU- nedokončené) a 2 magisterské roky na UK. Týkají se mě nějaké poplatky v případě prodloužení magistra?? Doufám že ne..:(

Děkuji za odpověď.

 

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

čistě dle litery zákona by se tě poplatky týkaly. Na UK máme ale opatření rektora 4/2007, které pokrývá i tvůj případ (souběh neúspěšného studia s předchozím bakalářským úspěšným studiem). Díky tomu bude poplatek prominut.

Prakticky by to mělo probíhat tak - přijde dopis o vyměření poplatku spolu i s formulářem pro odvolání. Tam jako důvod zaškrtni dané opatření rektora a odvolej se. Následně bude poplatek prominut.

Jan Kříž

Ok,snad mám trochu víc jasno - kdybych měl nějaký další problémy tak napíšu. Díky za váš čas kluci - vám oběma;)! Lukáš

Dobrý den,

mám dotaz ohledně toho, pokud jsem 2 roky na VŠE v bakalářském studiu a budu přecházet na PFUK do magisterského studia (5 let). Tak se mi ty 2 roky Bc. studia noedečítají ze studia na UK Mgr. a na studium budu mít tedy 5+1 rok? Jen se chci ujistit.

Děkuji ;-)

Ahoj, nevím, jak to je na PF s přechodem mezi studii, ale pokud by došlo k ukončení studia na VŠE, tak se Ti od těch 5+1 odečtou ty roky odstudované na VŠE. Takže na PF bys měla zdarma 4 roky. PřF přechod neumožňuje, takže nemohu říci přesně.

Ahoj, koukám že přírodovědci mají zasvěcenou diskuzi na téma, co mě momentálně zajímá :-)
Má situace je následující, na PřF UK jsem řádně ukončila Mgr. studium v neprodlužovaných dobách studia (Bc. 3, NMgr. 2) a pokračuji od podzimu na doktorát tamtéž. Zároveň chci začít dálkově studovat bak. obor na ETF UK. Prosím tušíte, jak je to s poplatky? Nějak jsem v těch ustanoveních nevyčetla tuto situaci, obecně se tam mluví spíš o studentech Bc. a NMgr. studií…nebo jsem zkrátka slepá. Moc dík..

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

na bc. oboru budeš platit jako absolventka jiného bc. oboru poplatek ze další studium. Souběh s doktorátem to nijak nemění

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na toto. Studoval jsem Bakaláře 4 roky a úspěšně jsem jej dokončil ve 24 letech. Teď je mi 30 a chtěl bych pokračovat dálkově na navazujícím magisterském studiu. Budu platit nějaké poplatky?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

myslím že už se to tu někde řešilo, ale jednoduše - pro poplatky placené škole je tvůj věk naprosto irelevantní. Škole platit nic nebudeš (na veřejné škole) - tedy ve standardní době + 1 rok.

Akorát po 26. narozeninách člověk nemá studentské výhody od státu (levnější jízdné, hrazené zdravotní pojištění atd.).

Jan Kříž

Zdravím, doufám, že to není duplicitní téma - jsem přijat na 2 školy a nějak se nemohu rozhodnout, na kterou jít a uvažuji o simultáním studiu. Jak řeší zákon tuto situaci (poplatky aj)?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

vlákno správné, ale je fakt, že odpověď na tuhle základní otázku tu asi na webu už párkrát najdeš. Začít doporučuji třeba TADY.

Jan Kříž

Úplně to stačí, pročítal jsem zákon o vysokých školách i materiály UK ale nenašel jsem toho moc. Nehlásím se ani na tuto fakultu, pouze mě to sem přesměrovalo z googlu. Na svou obhajobu - vlákno jsem četl snad do poloviny :-)
Takže ještě jednou dík, a omlouvám se za spam.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Před položením otázky zkuste sami najít odpověď. Výchozí text z příručky prváka je TADY. Případně se vyplatí přečíst celé toto vlákno a jen nesrolovat dolů…

Všichni vaši senátoři děkují za váš čas věnovaný hledání - umožňuje jim věnovat se něčemu jinému než odpovídání - třeba studiu;-)

Pokud ale skutečně máte složitý problém a odpověď jste nenalezli, tak vám rádi odpovíme - od toho tu jsme.

Jan Kříž

Ahojky,
tak v prvé řadě bych vám chtěla moc poděkovat za ty odpovědi, kterými všem pomáháte…Obracím se na vás také s nadějí na odpověď, která mi vše vyjasní a třeba dodá naději…
Jsem studentka FF UK, nyní na navazujícím mgr programu a přišel mi dopis s poplatkem za delší studium.
Zde je moje historie:
1.9.2005-12.10.2006 neúspěšné studium bc. na FHS
1.9.2005-14.12.2005 neúspěšné studium bc. na VŠE (tady už jsem si netušíc zavařovala na velký průšvih)
září 2006-červen 2009 úspěšné studium na VOŠ, zakončené titulem DiS.
září 2009-červen 2010 úspěšné studium bakalářské jednoleté navazující na UJAKU (ta VOŠ měla s UJAKEM dohodu,kdy absolventi VOŠ měli možnost za rok dodělat si na UJAKU bakaláře, takže by se dalo říct, že jsem studovala bc. 4 roky a řádně zakončila v letech 2006-2010 a v letech 2005-2006 si k tomu nadrobila přes rok placení?)
2010-dusud navazující Mgr. na FF UK -prodlužuji si na tři roky, netuším,že mám velký problém a v létě 2012 se probírám se slzami.
Mohu se také odvolat na opatření děkana 4/2007?
Moc vás zdravím a děkuji :-)
Markét

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

ano, je to na přesně tak - bakalářská studia na FHS a VŠE by měla být podle OR 4/2007 “smazána”. Studium na VOŠ nemá na poplatky žádný vliv.

Tak mockrát děkuji za odpověď, ve kterou jsem moc doufala. :-) Myslíte, že stačí jen zaškrtnout OR 4/2007 jako důvod pro prominutí poplatku v žádosti, kterou mi přiložili k rozhodnutí a poslat jim to zpět na rektorát nebo by bylo dobré přiložit k tomu ještě dopis, ve kterém jim osvětlím situaci tak jako Vám?

Když jim to osvětlíš, tak nic nezkazíš. ;-)

Děkuji za odpověď, vyzkouším vše možné ;-) Ještě poslední věc - netušíte, jak dlouho takhle člověk může žádat o prominutí? Je to jeden semestr,více?

Teď nevím, co přesně máš na mysli. Žádáš o prominutí toho neúspěšného studia a mělo by být jedno, jak bylo dlouhé.

Spíš jsem myslela,kolikrát se mohu takhle odvolat,protože se bojím,že za semestr přijde ten dopis znovu…pokud by mi prominuli mé neúspěchy, měla bych rok k dobru…jen nevím,zda to po semestru nebudou chtít znovu ověřit. Děkuji moc.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

To není nijak omezeno, prostě žádáš vždyo, pokud bys po odpuštění předchozích neúspěšných studií nemusela platit….

Ježiš mám tam hrubku, myslela jsem opatření rektora 4/2007, ale to jste určitě pochopili :-) Jsem ze všeho tak na větvi, že píšu nesmysly.

Ahoj,
moc prosím o radu a objasnění v této situaci:
Po střední jsem šla na univerzitu, ale po půl roce jsem studium skončila a od nového školního roku jsem šla na kombinované Bc. studium na soukromé škole.To jsem ted v červnu zdárně dokončila a dělala jsem přijímačky na dvě státní školy na kombinované navazující studium. Na první školu už jsem přijatá a zápis bude už ted 3.7.2012, na druhé škole byly přijímačky teprve včera a výsledky budou až 9.7.2012. Radši bych na tu druhou školu. Tak nevím, co by plynulo z toho, když se na té první zapíšu ke studiu a další týden bych zjistila, že jsem přijatá na tu druhou školu, kam chci. Jde ten zápis na první školu pak nějak zrušit? Nebo se mi bude už počítat rok neúspěšného studia? A taky nevím, jestli ten rok, co jsem ztratila na Bc. hned po střední, jestli se mi počítá i k tomu navazujícímu studiu, nebo jestli se to bere zvlášt a opět mám 3 roky na 2leté studium bez poplatků…
Předem moc děkuju,

Danča

Obrázek uživatele Honza Kriz

Ahoj,

zápis zrušit nelze, ale lze kdykoli zanechat studium na vlastní žádost. Takže klidně i po sedmi dnech…

Veškeré lhůty se počítají na dny. Pokud tedy budeš zapsaná na tu první školu týden, tak přideš právě o ten týden z “času zdarma”.

Veškerá předchozí neúspěšná studia se ti počítají až do smrti. Ale pokud to je na UK, tak opatření rektora 4/2007 by to mělo řešit (opatření na odstranění tvrdosti zákona). Jiné školy to mohou/nemusí mít také ošetřeno.

Nyní tedy máš na dvouleté navazující Mgr. studium určitě 2 a půl roku zdarma. Na UK 3 roky.

díky moc za odpověd. Na UK to není, ale na Univerzitě Pardubice.

Dobry den,
studuji na Masarykove univerzite obor informatika. Mam 2 roky bakalare neuspesne ukonceneho+2 roky bakalare uspesne ukonceneho (ceklem tedy 4 roky bakalarskeho studia). Nyni mam hotov prvni rok navazujiciho magisterskeho studia za sebou. Mam platit poplatek za prodlouzenou dobu studia (coz je uplna kravina, kdyz vlastne nic neprodluzuji). Castka cini 24000 za semestr, podal jsem odvolani, nejaky pseudo-pro-rektor mi to podepsal a znizil o ubohe 4000. Co se da jeste delat? Prerusit studium? Da se odvolat jeste nekam jinam? Vys? Asi to v byrokracii moc nepomuze, ale jsem ochoten jit daleko.
Velmi dekuji za odpoved.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

Na UK by se na tento případ vztahovalo opatření rektora 4/2007 (zmírnění tvrdosti zákona). Čistě podle litery zákona se všechny neúspěšná studia s člověkem táhnou až do smrti. Takže MUNI má právo poplatek vybírat - jak to skutečně řeší (promíjí), to je na nich…

Přerušit můžeš, doba přerušení se nepočítá jako doba studia. Takže se neplatí. I když i tady může být háček - platí se za každý započatý půlrok. Takže striktně dle zákona to lze také vyložit tak, že týden povinnosti hradit poplatek před ročním přerušením a týden povinnosti hradit poplatek po ročním přerušením jsou dohromady dva půlroky k zaplacení. Opět - na UK se to promíjí (resp. se sčítá doba co má člověk hradit a až fakticky přesáhne do druhého půlroku, tak je poplatek vyžadován podruhé), ale litera zákona je takováto.

Takže ani přerušení nemusí pomoci. A navíc - během přerušení nejsi student (musíš si platit zdravotní pojištění, pokud nejsi zaměstnán). A hlavně nemůžeš dělat zkoušky, obhajovat diplomku atd.

Jan Kříž

(nejsem původní tazatel!)

Já to nechápu, myslela jsem, že je nárok prostě na 4 roky bakalářského studia, a že nehraje roli jestli to je 1 neúspěšný + 3 úspěšný nebo 2 neúspěšný + 2 úspěšný?

Obrázek uživatele Roman_Matousek

No ve skutečnosti je to trochu složitější - stačí se podívat na http://web.natur.cuni.cz/student/poplatky-spojene-se-studiem

Ahoj,
můj případ je trochu komplikovanější
první dva roky (2010/2011 a 2011/2012) jsem studoval souběžně dva Bc. obory. Nyní jsem přijat na magisterský (nikoli navazující, ale celý) obor. Pakliže jeden Bc. obor přeruším na rok, druhý budu studovat (souběžně s tím magisterským), jaký poplatek vlastně budu platit?
Díky !

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

dokud nemáš ve své historii žádné ukončené studium, neplatíš nic. Přerušené studium je také neukončené studium (pouze z jeho titulu po dobu přerušení nemáš status studenta).

Ve chvíli, kdy budeš mít nějaké studium ukončené, tak se potom dostávají do hry poplatky.

  • pokud je ukončené úspěšně, tak hned platíš za dAlší studium. Magisterský pětiletý obor se myslím bere pro tyto účely jako bakalářský (nejsem si jistý, na PřF to nemáme). Zároveň na to další studium nemáš ten “+1 rok zdarma” (zdarma - bez poplatku za dElší studium)
  • pokud ukončíš nějaké studium neúspěšně, pak doba neúspěšného studia, které není zároveň souběhem se studiem ve kterém bys měl platit (v tvém případě tedy dva roky) se odčítá od doby zdarma (tj od 5+1 let pokud nebudeš mít titul, nebo od 5 let, pokud budeš mít titul). Takže pokud budš bakalář, tak po 3 letech pětiletého oboru ti vznikne povinnost platit za dElší studium.

Jan Kříž

Ahoj,

snažila jsem se pročíst většinu dotazů, ale v žádném jsem se nenašla. Můj problém je následující:
- 1 rok jsem studovala bc., tohoto studia jsem zanechala a přešla na jiný obor.
- nyní jdu do druhého ročníku, ale zároveň jsem si podala přihlášku na další obor, kam jsem se dostala a budu ho studovat souběžně.
- takže je to moje třetí započaté studium na bc.

Můžete mi prosím někdo poradit kdy a co budu platit?

Mockrát děkuji, Petra

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

máš 1 rok neúspěšného studia. Ten se ti odečte od doby co máš zdarma při studování na dalších studiích. 

Blbé je, že pokud jeden titul (v tvém případě Bc.) získáš, tak na další Bc. studia máš zdarma již jen standardní dobu studia. A i od ní se odčítá ten jeden odstudovaný rok.

Takže - nyní 2 roky nebudeš platit nic. Pokud toho tvého 2. bakaláře dostuduješ za 3 roky, tak v něm nic platit nebudeš - máš to 1 rok + 3 roky = povolené 4 zdarma.

V tom tvém třetím v tu chvíli půjdeš do třeťáku. Ale protože už budeš mít Bc. titul, tak je limit pouze 3 roky zdarma. A od toho se ti ten jeden neúspěšný odečte, takže zaplatíš za dElší studium. Za dAlší studium platit nebudeš, protože se vždy platí jen jeden - ten vyšší - poplatek.

A kdyby jsi to tvoje druhé studium nestihla ukončit za 3 roky, tak si nepomůžeš, protože potom se do limitu nevejdeš v něm. Počítej tedy že tak jako tak jeden rok platit budeš.

Jan Kříž

Mám prosím dotaz! Dostala jsem se na navazující studium a myslela jsem si že si odložim studium ale bylo mi sděleno, že to můžu až po prvním semestru. Tudíš jsem ted zapsaná do studia ale vim že tam nenastoupim. Tudíš se musim odhlásit - je jedno kdy?,nebo čim dřív tím líp, např. ještě před zahájením semestru? Pak se mi bude počítat teda tohle přijetí jako studium nebo ne? Až přijedu tak budu chtít dělat teda nový přijímačky a už normálně studovat..Budu mít stále 2plus1 rok?a když bych chtěla na erasmus, to bych taky asi potřebovala rok navíc, tak by se hodil..Dík za odpověd:)

Ahoj, ano, přerušit nemůžeš ihned po přijetí. Pokud už jsi se zapsala, kvůli budoucí hrozbě poplatků studium ukonči co nejdříve. Nemáš-li ve své studijní historii žádné další jinak než řádně (=jinak než ziskem titulu) ukončené studium, budeš mít po novém přijetí na NMgr. 2 roky + 1 rok zdarma navíc – tuto dobu mezi Tvým zápisem a ukončením studia, takže reálně necelé 3 roky. Ale pozor na to, i když délku studia překročíš o den, ze zákona se pak platí za celý další semestr/rok.

Zdravím,
mohla bych se prosím zeptat na moji konkrétní situaci, popř. co s ní dál..
Po dvou letech jsem ukončila studium na lékařské fakultě na všeobecném lékařství (std.doba 6+1), nikoli však kvůli studijním výsledkům.
Nyní pokud jsem zapsaná na bc.oboru optika a optometri bude mi ve třetím roč. vyměřen poplatek za třetí ročník, protože se zřejmě přičtou ty dva roky ze všeobecného (3+2). Pokud bych potom pokračovala v navazujícím mgr. opět se mi znovu přičtou ty dva roky (2+2) a ten jeden budu znovu platit?
Jaké argumenty by byly relevatní při požádání o prominutí placení těchto poplatků, přihlíží se i k důvodu proč jsem studium ukončila?
Byla by situace jiná kdybych místo ukončení studium přerušila, za pět let vystudovala jinde mgr a ukončila všeobecné až poté?

Děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

popisuješ to správně. Na bakaláři po dvou letech (tj. ve třetím ročníku) začneš platit za dElší studium.

Když budeš pokračovat v NMgr. studium, tak se ti opět ty dva roky odečtou - a přijde ti dopis po prváku. Pokud jsi na UK, tak se odvoláš, zaškrtneš na formuláři co ti přijde s rozhodnutím jako důvod opatření rektora 4/2007 a zákonný poplatek ti bude prominut.

Na jiných školách se to řídí jejich předpisy. Můžopu mít nějaký podobný mechanismus jako UK. V případě že nemají, tak podle zákona platit musíš.

Hypotetická situace, že bys neukončila, ale dlouhodobě přerušovala, by skutečně byla jiná. Pro jednoduchost bych ji nerozebíral - najdi si informace třeba tady na fóru.

Jan Kříž

Ahoj,
uz to tady bylo asi receno, tak jen jestli jsem to spravne pochopila: Zacala jsem studovat Bc na PrFUK a soucasne Mgr na 1.LF, na studium na 1.LF jsem se vykaslala a bylo mi po prvaku ukonceno. V soucanosti koncim druhak Bc, od pristiho semestru jsem zapsana na 2.LF a studium Bc si chci prerusit na rok nebo dva (tusim, ze to jde na dva?) a dostudovat s medicinou. Znamena to tedy, ze se mi skrta sedmy rok kvuli ukoncenemu studiu na LF a az si dodelam bakalare budu platit pouze za dalsi obor nebo je to slozitejsi?
Dekuju!

Ahoj, neúspěšný rok se s Tebou pořád táhne. Souběžná studia se počítají jenom jednou. Aktuálně máš na medicínu 6 let. Na Bc. pak 3 roky (v obou případech se ti odečítá nedokončený rok). Kdybys pak šla na NMgr., budeš na to mít 2 roky a budeš platit za další studium. Pokud by ses na přerušené studium vykašlala (pozor, na přerušení není nárok), ihned začneš platit za delší studium (odečtou se ti ty 2 roky za nedodělaného Bc.). Doufám, že jsem tvou situaci pochopil správně a na nic jsem nezapomněl. :-)

Narok neni na co? Ukoncit po preruseni? Na preruseni narok mam ne?diky

Nemýlím-li se, tak na přerušení teoreticky není nárok, ale obvykle s tím nebývá problém. Podá se žádost a je to. Ukončit lze kdykoliv.

Ahoj :),

nerada Vás zase otravuju s podobným dotazem, ale jsem z toho trochu zmatená, i když jsem přečetla celý tento strom.
Moje situace je taková:
V roce 08/09 jsem nastoupila na PedF UK, ovšem v roce 10/11 jsem začala studium na FF UK, které mě zaujalo více, a rozhodla jsem se studium na pedáku přerušit. Tedy v současnosti jsem v druhém ročníku na fildě (12/13 bych měla končit) a mám za sebou 2 roky na peďáku, který mám tedy 2 roky přerušený až doposud. Ptala jsem se u nás na studijním na poplatky a paní mi řekla, že podle ní mi poplatek příští rok nehrozí, protože do odstudované doby se počítají jen ukončená studia jinak než řádně. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to skutečně tak, chtěla bych si to ověřit u více zdrojů.

Moc děkuju za Váš čas. Marie

Obrázek uživatele Roman_Matousek

ano, pokud bude studium na PedF i nadále přerušeno, poplatek nehrozí.

Moc děkuju za odpověď. :)

jestli bych se mohla vmísit do diskuze,
tak pokud slecna tedy ukonci obor na filde a na pajdaku ma preruseno, ale v budoucnu se tam treba uz nevrati a prodluzovat nejde do nekonecna, tak ani potom nic platit nebude?

diky

V podstatě ano, ale… Přerušit lze maximálně na dvojnásobek standardní doby studia, pak je studium automaticky ukončeno. A slečna tak bude mít 2 roky neúspěšného studia, které se jí budou odečítat od dalších studií. Pokud by tedy nestihla dostudovat NMgr., rázem by začala platit za delší studium. Tady by ale mělo pomoci mnohokrát zmíněné opatření rektora, takže v pohodě. :-) Ale pokud se jí prostě ukončí studium a ona dál studovat nebude, nic platit nebude. Ale aby bylo jasné jak to funguje. :-)

Dobrý den, měla bych na Vás taky dotaz. Studovala jsem rok na bakalářský tříletý oborfilozofické fakultě, toto studium jsem po roce ukončila a započala jsem studium na pedagogické fakultě - pětiletý magisterský program. Letos končím, ale nestihla jsem uzavřít ročník, tudíž jdu ke státnicím až v září. Z toho plyne, že vpodstatě započnu 7. rok studia.. Budu muset platit školné? v plné výši za započatý semestr??! moc děkuji za odpovědi!

Ahoj, jedna z nejčastěji odpovídaných otázek… Ano, při překročení byť o den vzniká povinnost platit za celý semestr. Nicméně pokud bys státnice stihla do 30 dnů od vzniku povinnosti platit, můžeš se s tímto důvodem odvolat. Splatnost ti bude o měsíc odložena, ty v té době uděláš státnice a ve výsledku nic platit nebudeš.

Dobrý den,

měl bych na Vás také dotaz. Studoval jsem 3 roky bakalářské studium (studium jsem řádně ukončil) a letos jsem si podal přihlášku na magisterské studium, ale bohužel jsem se nedostal, tak jsem si znova podal přihlášku na bakalářské studium (budu platit pouze poplatek za další studium) a chci se zeptat jak to bude s poplatkem za delší studium, když bakalářské studium po roce ukončím (jinak než řádně) a pujdu na magisterské studium?

Připočítavá se tato doba i do magisterského studia? Jak dlouho bych tedy mohl studovat na magisterském studiu, než bych musel začít platit poplatek za delší studium? Jinak předpokládam, že standardní doba studia v bakalářském studijním programu a standardní doba studia v navazujícím magisterském studijním programu se nesčítá.

Děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Také jeden z nejčastějších dotazů, zodpovězený již i na http://web.natur.cuni.cz/student/poplatky-spojene-se-studiem. Rok neúspěšného bakalářského studia se odečte od 2+1 let navazujícího studia, ale na UK lze za některých podmínek poplatek za delší studium z tohoto důvodu odpustit.

Dobrý den, mám dotaz na který jsem nenašla odpověď v předchozích komentářích. Po Sš jsem byla rok na pomaturitním studiu, další rok jsem jsem studovala bakalářské studium,které jsem nedokončila řádně, další rok jsem nestudovala, tento rok nastupuji na bakalářské studium. Uvažovala jsem, že příští rok bych zkusila studium na fakultě veterinární medicíny (magisterské studium, 6 let). Jak velké bych platila školné na veterině za předpokladu, že bych řádně nedokončila 2 bakalářská studia? Děkuji za odpověď

Je to celkem jednoduché. Pomaturitní (ne-) studium se nepočítá. Za neúspěšné Bc. máš rok minus zdarma, takže na Bc. teď 3 roky a veterinu 6 let. Pokud bys neúspěšně ukončila i 2. Bc., opět se ti odečtou odstudované roky od zbývajících 6 let na veterínu. Takže bys pak začala platit poplatek za delší studium (pravděpodobně po čtvrťáku). Jeho výši si najdi na webu své fakulty.

Díky za odpověď, ale pořád v tom mám třošku zmatek. Takže v současnémstudiu bych nic neměla platit, protože jsem si vypotřebovala 1 rok zdarma. Kdybych ukončila současné studium(taky1 rok), na veterině bych platila za 1 rok studia. Na současné škole je poplatek 30 tisíc za semestr, na veterině 10 tisíc. Ale platila bych až na veterině (dohromady za celé studium na veterině 20 tisíc za 1 nedokončený rok studia na současné škole). Chápu to správně? Nějak jsem se nedostala k informacím kdy bych poplatek měla platit, protože 10 nebo 30 tisíc za semestr je dost rozdíl. Jako jestli mi ho současná škola naúčtuje když ukončím studium nebo budu platit až na veterině. Díky za odpověď, snad už to všechno poberu

S tím, který poplatek budeš platit dřív si také nejsem 100% jist, ale jelikož existuje centrální matrika studentů, tak předpokládám, že té škole, která si o to řekne první. Pokud ti zároveň nevznikne jiná povinnost platit.

Ahoj,
chci se zeptat, jak je to v mé situaci s poplatkem za další studium. 6.6.2012 jsem absolvoval Mgr. studijní program, během tohoto programu jsem nastoupil ještě na Bc studijní program, konkrétně jsem studoval třeťák Mgr souběžně s prvákem Bc. bakaláře jsem následně na rok přerušil, abych nestátnicoval v jeden rok z obou. Tzn. od 6.6.2012 mám řádně ukončený mgr a příští léto mě čekají státnice na bc. Nyní mi přišlo rozhodnutí o poplatku za další studium, ale za ak. rok 2011/2012..ještě bych chápal, že mi to vyměří na příští rok, ale za rok, kdy jsem studoval oba programy a ještě zpětně? Týká se mě §58/4- věta, že: to neplatí ……. jde li o souběh řádných studijních programů?
díky

Obrázek uživatele Roman_Matousek

A není poplatek za další studium za rok 2011/12 vyměřen od 6.6. 2012? V tom případě by to bylo formálně správně, protože po část akademického roku 11/12 (červen-září) už nestuduješ oba programy zároveň, ale jsi absolvent studující další program…

to mě napadlo taky jako jediné vysvětlení, ale v odůvodnění to nikde není..Navíc v jednom příspěvku tady jsem četl, že to nelze zpětně vyměřit..a pokud bych byl já formalista, tak bych řekl že během akademického roku 11/12 jsem měl souběžná studia, přičemž jedno jsem úspěšně dokončil..Navíc to by pak musel platit asi skoro každý, kdo má dvě studia, za rok kdy jedno ukončil, protože asi nelze ukončit dvě studia v jeden den.

Dobrý den,
poradí mi prosím někdo s následujícím dotazem? Na diskuzi výše jsem odpověď nenašel. Předem moc děkuju!
Jsem absolventem bakalářského studijního programu na VŠE (Fakulta financí a účetnictví, obor Finance). Bakaláře na VŠE jsem studoval čtyři roky a pak jsem pokračoval v magisterském studijním programu na VŠE (Fakulta financí a účetnictví, obor Bankovnictví a pojišťovnictví). Ve druháku VŠE jsem nastoupil na Právnickou fakultu. Studium jsem nikdy nikde nepřerušoval.
V současné době jsem v páťáku na Právnické fakultě (kterou studuji pět let) a ve druháku magistra na VŠE (kterou studuji 4 roky bakaláře a 2 roky magistra).
Přišlo mi vyměření poplatku za DELŠÍ studium, neboť dle čl. 6 odst. 2 Přílohy č. 6 Statutu UK jsem jako absolvent bakalářského programu povinen hradit poplatek, protože “celková doba studia překročila standardní dobu studia; to neplatí, jde-li o studenta studujícího v navazujícím Mgr. studijním programu, který řádně ukončil studium v Bc. studijním programu.”
Můžu se zeptat jakto, že jsem překročil standardní dobu studia? Na Právnické fakultě studuji 5 let (jsem tedy “v normě”) a bakaláře na VŠE jsem řádně ukončil. Ještě jednou díky!

Martin

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj, pro absolventy (v Tvém případě bc. studia) neplatí +1 rok zdarma, takže právě v těchto dnech (5 let od zápisu) začínáš překračovat standardní dobu, a proto vyměřili poplatek za další studium. Pokud budeš v září končit, můžeš požádat o odklad splatnosti poplatku (tj. ve výsledku nebudeš muset nic platit), pokud budeš končit později, poplatku se nevyhneš.

Díky moc za super rychlou odpověď! Zrovna jdu psát o odklad:-)

Dobrý den,

v roce 2007 jsem začala současně studovat 2 . Bakalářský program na Univerzitě Pardubice a magisterský program na právnické fakultě UK. Bakalářský program jsem úspěšně ukončila v roce 2011.
V červnu 2012 mi rektorátem UK byl vyměřen poplatek za dAlší studium. Proti tomu jsem podala žádost o přezkoumání.
Dle přílohy č. 6 Statutu UK Čl. 7
Poplatek za další studium
1. Poplatek uvedený v čl. 1 odst. 2 písm. b) (dále jen „poplatek za další studium“) je povinen hradit student bakalářského nebo magisterského studijního programu, který po 1. lednu 1999 řádně ukončil studium v bakalářském nebo magisterském studijním programu, nejde-li o studenta studujícího v navazujícím magisterském studijním programu, který řádně ukončil studium v bakalářském studijním programu.
2. Povinnost uvedená v odstavci 1 se nevztahuje na studenta, jehož součet délky studia ve studijním programu, ve kterém studuje a délky studia ve studijním programu, ve kterém studium řádně ukončil, nepřesáhl standardní dobu studia toho studijního programu, jehož standardní doba studia je DELŠÍ.
V tomto případě jsem studovala bakalářský program – standardní doba studia je 4 roky (3 roky studia zvýšený o rok), standardní doba studia magisterského studia je analogicky 6 let (5 let studia zvýšený o rok). Z odůvodnění rozhodnutí vyplývá, že jsem standardní dobu studia delšího studijního programu nepřekročila.
Žádost o přezkoumání jsem podala, rozhodnutí bylo potvrzeno.

V srpnu 2012 (tedy o měsíc později) mi bylo doručeno rektorátem, že jsem povinna hradit poplatek za dElší studium.
Ze statutu UK Čl. 8 odst. 5 . Vznikne-li studentovi daného studijního programu povinnost hradit poplatek za delší studium i poplatek za další studium, hradí pouze poplatek za delší studium.
z § 58 zákona o vyplývá:
Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia ZVĚTŠENÁ O JEDEN ROK bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou.

Jak jsem tedy překročila dobu studia? Magisterský program právo a právní věda na UK má standardní dobu studia 5 let a nárok na poplatek má vzniknout až po zvětšení o rok? Díky simultálnímu studiu mi vychází, že mám odstudováno “jen” 5 let.
Jak se v tomto případě bránit, zejména pokud došlo ke kumulaci poplatků za delší a další studium?

Předem děkuji za odpověď
Jana K.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Připadám si trochu nepatřičně, když jako přírodovědec/geograf radím právníkům v 5. ročníku v legislativních otázkách :)

Poplatek za další studium byl za rok 2011/12 vyměřen správně (absolvent bc. studia studuje v magisterském programu, který NEnavazuje na bakalářský).

Poplatek za delší studium je úplně stejný případ, jako předchozí dotaz - absolvent nemá +1 rok ke standardní době studia bez poplatku - viz §58, odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb. ve znění pozdějších úprav - a další info viz výše.

Tento postup není podle mě rovný vůči studentům. Takto jsou studenti navazujících magisterských oborů zvýhodnění. Svůj dotaz jsem položila, protože mě zajímá názor, kdo se tímto zabývá. Bohužel naše fakulta podobnou pomoc a radu nenabízí a jak nás správně učí, výkladů existuje více a teprve soud rozhodne, který je správnější.

A taktéž nechápu, jak je možné, že požaduje rektorát oba poplatky, když to Statut neumožňuje.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Postup není stejný, protože se dost odlišují situace studentů. Těžko mluvit o výhodě nebo nevýhodě. Pokud se student 4. ročníku práv rozhodne začít studovat bakalářský obor, žádný poplatek neplatí. Pokud to stejné udělá student v navazujícím studiu, platí poplatek za další studium

Pokud jsi absolvovala bakalářské studium v roce 2011, tak je v souladu se zákonem i vnitřními předpisy školy vybrat poplatek za další studium za rok 11/12 a po překročení standardní doby studia vybírat poplatek za delší studium. Spíš je podivné (ale ne protizákonné), že poplatek se vybíral takto pozdě…

Jenže mě je účtován poplatek za další studium na období 8.7.2012 až 7.7.2013 a za delší studium za období 1.9.2012 až 28.2.2013. Takže poplatky se překrývají. Nebyl mi vyúčtován zpětně, protože za dřívější období nárok nevznikl - bakalářský obor jsem studovala kombinovaně a tudíž jsem z této školy neměla status studenta a vešla jsem se do ustanovení, že platit nemusím.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Prezenční nebo kombinovaná forma studia nemá na poplatky vliv. Období se sice překrývají, ale poplatek za další studium byl vyměřen správně - povinnost jej platit jednoznačně vznikla (a byl zaplacen za započatý rok). V okamžiku překročení standardní doby studia byl pak místo poplatku za další studium vyměřen poplatek za delší studium, přesně jak škole ukládá zákon.

Ahoj,

chystam se studovat druhou vysokou školu, tak než se tam upíšu chtěl bych se ujistit, že jsem správně pochopil kolik budu za toto studium platit. Moc bych tímto poprosil o jakoukoliv radu.
Nejprve jsem studoval na ftvs uk, kde jsem studium na vlastní žádost ukončil studium po 1 semestru. Za rok jsem nastoupil na Policejní akademii (Jedná se o státní školu má to vliv?), kde jsem řádně ukončil bc. za 3 roky. Po té jsem nastoupil na navazující magisterské studium u něhož mam dokončenou ideální polovinu. Od řijna bych k pokračování na Policejní akademii chtěl přidat studium na VŠE. Studium na policejní akademii dokončim za rok, ale studium naVŠE se mi protáhne o jeden rok déle, takže budu platit popaltek za další studium, tj. 2 801,- Kč, ale obavam se asi oprávněně, že budu ještě díky mladické nerozvážnosti na UK platit ještě na VŠE 21 000,- Kč za delší studium?
Předem děkuji za všechny rady a předem se omlouvám, kdby byla podobná otázka již zodpovězena, protože jsem při podrobném pročítání fora nezaznamenal podobný dotaz.

Dobrý den, vůbec se neorientuji ve věci poplatků za další a delší studium. Studovala jsem 3 roky bakalářský studijní obor, po 3 letech studia jsem kvůli odložení SZZ musela studium na půl roku přerušit, ke studiu jsem poté byla přihlášena na cca 1 týden v období SZZ, mezitím jsem nastoupila na 2 další bakalářské studijní programy - jeden mi byl ukončen v březnu, druhý nyní k 31.8., nyní se chystám ke studiu na magisterský obor (v komb. formě) a zároveň bych chtěla zkusit i v prezenční. V případě, že bych prezenční ukončila jinak, než řádně, hrozí mi poplatek? Předem děkuji za odpověď.

Všechna studia ukončená jinak než řádně se odečítají od doby, kterou máš na studium zdarma (případně za poplatek za další studium), takže v případě neúspěšného studia pravděpodobně velmi rychle začneš platit poplatek za delší studium…

Dobrý den. V roce 2007 jsem začala zároveň souběžně studovat dva obory na UK
1. obor Klasická archeologie - bakalářské studium 3 roky + navazující magisterské studium 2 roky, letos v září v řádném termínu bez prodlužování dokončím,
2. obor Právo a právní věda, který potřebuji o jeden rok prodloužit.
Žádný další Bc. nebo Mgr. obor jsem nikdy nestudovala.
Přišel mi dopis s vyměřením poplatku za delší studium pro obor právo. Pokud tomu správně rozumím, tak když od září 2012 budu už mít jeden titul Mgr., musím poplatek zaplatit. Není mi ale jasné, proč mám zaplatit poplatek za delší studium, když obor právo lze studovat standardní dobu 5 + 1 rok, a ne poplatek za další studium, který je pokud vím podstatně nižší. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je tento postup správný, nebo mám žádat o přezkum, a pokud správný je, tak zda existuje nějaká možnost, jak poplatek alespoň snížit, 10 100 Kc za semestr je poměrně dost ( z důvodů uvedených na přiložené žádosti o přezkum - tíživá sociální situace, narození dítěte, zdravotní postižení atd. nepřipadá žádný v úvahu).
Předem moc děkuji za odpověď.

Myslim, ze odpoved uz jsem nasla a postup je pravdepodobne spravny.

Ahoj chci se zeptat. Svych 5+1 jsem si vystrilel na magistru na pravech a studium ukoncil jinak nez radne. Po roce jsem opet zkousel prijacky a dostal se na politologii ( prava nevysla, tak jsem vzal za vdek ji…), ale nedalo mi to a za dalsi rok se o prava opet pokusil a dostal se. Za politologii platim. Budu platit i za prava? Neni nejaka úleva? A pripadne pokud politologii dam v Bc. budou se prava brat jako dAlsi studia na misto dElsiho? Dik J.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Jediné úlevy, které platí, jsou ty obecné na stránkách univerzity (sociální situace apod.), takže téměř jistě budeš platit. Absolvováním politologie se nic nezmění - 5+1 je vystříleno a už se “nanabíjí”

Dobrý den,

jsem rád, že jsem našel toto diskuzní fórum. Má situace je značně komplikovaná a zatím jsem nenašel nikoho, kdo by mi dokázal nějak odpovědět.
Můj příběh začal na VŠCHT, jeden semestr, po něm jsem to ukončil, půl roku pracoval a od června se zapsal na UK - medicína. Osud tomu tak chtěl a já zase po jednom semestru ukončil své působení na UK. Načež jsem opět půl roku pracoval a následně od června opět nastoupil na UK - medicínu. Aby toho nebylo málo, jednou jsem si zopakoval na UK ročník.

Nyní nastupuji do 3. ročníku na UK. Mohl by mi někdo poradit, kdy asi tak mám čekat první poplatky?

Předem moc děkuji.

Na VŠCHT jsi studoval zhruba půl roku, na UK neúspěšně také. Takže zhruba rok. Na medicínu máš 6+1 rok zdarma. Rok jsi vyčerpal. Navíc jsi 1 rok opakoval, to je efektivně další rok minus. Takže rozhodnutí o poplatcích za delší studium můžeš čekat kolem konce páťáku. Přesně záleží, jak dlouho to studium přesně trvalo.

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli mi může univerzita vyměřit zpětně poplatek za delší studium…

Moje situace:
V roce 1999 jsem rok studovala Bc., poté přerušila na rok přerušila a ukončila. Od roku 2000 studovala Mgr. studium, které jsem úspěšně ukončila ve standardní době 5 let. V roce 2007 jsem začala studovat další Bc. studium, které bylo ukončeno v roce 2009 (3 roky). Po roční pauze jsem nastoupila na jinou univerzitu studovat navazující dvouleté magisterské studium, tedy v roce 2010, které jsem v roce 2012 přerušila na půl roku….

Po celou dobu studia druhého Bc. a navazujícího Mgr. studia jsem platila za další studium cca 3000 Kč a bylo mi řečeno, že od července 2012 budu platit za delší dobu studia, tzn že po přerušení studia budu platit těch 15 tis. za semestr, s tím počítám. Nově se mi ale na studentském intranetu v osobních údajích objevilo, že jsem měla za prodloužení doby studia platit již v roce 2011. V roce 2011 mi ovšem poslali pouze platbu za další studium, tedy 2900 Kč. Mohou mě přinutit to doplatit? Vyměřit mi tento poplatek dodatečně? Kdybych to věděla, tak bych samozřejmě dělala vše pro to, abych studium nemusela prodlužovat….

Dále by mě zajímalo, jestli mě mohou ten jeden neúspěšný rok studia z Bc.započítávat třikrát - prvně na magisterském studium v roce 2000, poté na druhém Bc studiu a znova ještě na nyní na navazujícím?

Děkuji

Ahoj, i když škola měla možnost vyměřit poplatek za delší studium, neudělala to, ale je to její problém, ne chyba studenta. Zpětně to vyměřit nemůže. A nepříjemná vlastnost neúspěšně ukončených studií je, že se s tebou táhnou celou zbylou dobu studia…

Ahoj, mám prosím dotaz týkající se poplatků. Studoval jsem souběžně navazující magisterské studium na dvou . UJEP – zápis 25.8. 2010 a UPCE – zápis 20.9.2010. Zaměřil jsem se na studium na UPCE, které jsem ukončil řádně 11. 6. 2012. Když jsem chtěl tenkrát na UJEP zanechat studia, bylo mi to však pracovnicí studijního oddělení rozmluveno. Takže jsem byl celou dobu na UJEP veden jako studující. Nyní mi přišlo z UJEP rozhodnutí o vyměření poplatku za delší studium 18 000,- na období, které začíná od 23.8. 2012. Studium na UJEP jsem proto ihned na vlastní žádost ukončil k 18. 9. 2012. Zajímalo by mě především: za 1) zda některá ze škol nemůže chtít zaplatit ještě nějaký poplatek. 2) zda má cenu psát odvolání s odůvodněním, že se jedná o tak krátké období + nemám za celou “údajnou” dobu studia jediný splněný předmět. Také mě zaráží, že mě UJEP neinformovala, že mám platit již od 11. 6. 2012 poplatek za další studium. Studium bych tam tedy zanechal mnohem dříve a nemusel nyní platit tento vyšší poplatek. Moc Vám děkuji za Vaše rady a za Váš čas. Pavel.

Ahoj, jakmile jsi udělal jednoho magistra, na 2. studium vedoucí ke stejnému titulu máš jen standardní dobu studia (bez roku navíc). Takže na 2. studiu jsi rázem začal studovat víc jak 2 roky a vznikla ti povinnost platit. Jednoduché. Teď máš tedy 2 roky neúspěšného studia, které se s tebou navždy potáhnou a budou odečítat ode všech studií. Můžeš tak snadno začít rychle platit. Takže 1) Ano (viz výše) a 2) Myslím, že moc nemá. Sice jsi studoval, jak píšeš, “údajně”, ale to je jedno. Do poplatků se to prostě počítá, páč jsi tam byl veden jako řádný student denního studia.

Dobrý den,

Přečetla jsem si výše uvedené komentáře a myslím, že jsem našla odpověď na svou otázku. Pro jistotu se ale přesto ještě raději ptám.
Má situace je následující. Studovala jsem bakalářské studium na FFUK, které jsem prodlužovala na 4 roky z důvodu výjezdu do zahraničí. Toto studium jsem na konci srpna přerušila, abych nemusela platit poplatek za prodlužování studia nad standardní dobu a měla čas na dokončení bakalářské práce. Nyní jsem nastoupila do prvního ročníku na PřFUK (zápis ke studiu proběhl asi den po oficiálním přerušení prvního studia).
Chápu tedy dobře, že budu platit poplatek za dAlší studium (ten menší cca 2000kč), ale ne za dElší studium ?
K zaplacení poplatku mi přijde výzva, nebo se mám někam dostavit?

Prvního bakaláře bych chtěla dokončit příští rok v září státnicemi. K tomu mě napadá ještě jedna otázka, pokud jej mám teď přerušený, ale budu chtít dělat v září státnice, předpokládám, že se budu muset nejprve opět zapsat ke studiu. Budu tedy tím pádem platit za semestr kvůli státnicím?

Předem moc děkuju za odpověď :)

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Je to trochu jinak. Studium na FFUK je přerušené, tedy není ukončené, takže na poplatky nemá vliv. Poplatek na PřF zatím platit nebudeš (až poplatek za dAlší studium poté, co na FFUK uděláš státnice). Rozhodnutí o vyměření poplatku přijde doporučeně.

V případě, že povinnost platit poplatek vzniká kvůli několika dním před závěrečnými státnicemi, lze žádat o odložení splatnosti poplatku (v případě úspěšných státnic není potom nutné platit).

Děkuji moc za odpověď. :)
Spadl mi kámen ze srdce.
Jen mě zaráží, pokud bych prodlužovala až do doby, kdy budu státnicovat i na PřF, tak nebudu platit žádný poplatek vůbec? Za předpokladu, že bych to stihla do 3 let? Samozřejmě to v plánu nemám, ale čistě teoreticky…

Je to zvláštní, ale skutečně to tak za určitých okolností dopadnout může.

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu ohledně mojí situace, myslím, že jsem tady nic podobného nenašla. Jsem zapsaná na dva obory bc, jeden na PřF UK a další na VŠE, v obou případech v prvním ročníku. Studium na VŠE se chystám ukončit ještě před koncem zimního semestru a pokračovat pouze na UK. Platila bych poplatky pokud bych se od příštího roku zapsala na UK na medicínu-tj magisterský obor (a studium na PřF ukončila)? Předem moc děkuji za pomoc:)

Ahoj, to je pořád dokola to samé :-) Ukončením VŠE “získáš” půlrok neúspěšného studia, který se ti bude odečítat ode všech dalších studií. Takže na Bc na PřF budeš mít 3 roky + půl rok zdarma a na medicíně 6 let + půl rok. Takže abys neplatila, nesmíš (moc) přetahovat. ;-) Pokud bys pak šla (třeba na PřF) na NMgr, tak jakmile budeš Mgr nebo MUDr, začneš na 2. škole platit za další studium.

takže pokud to dobře chápu tak pokud ukončím VŠE teď a PřF po letním semestru tak se mi od medicíny odečtou ty tři semestry?

Pokud VŠE vzdáš teď a PřF po 1. roce, tak ano, přijdeš o 3 semestry. Bc. na PřF s technicky Mgr. studiem na medicíně přímo nesouvisí. Budou se ti ale vždy odečítat neúspěšná studia, takže pokud VŠE (a PřF?) nechceš dál studovat, co nejdříve školu ukonči.

děkuju za vysvětlení.)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné zjistit, kdy a kolik budu platit za delší studium? Vím, že sazby má dané každá , ale jsem v situaci, kdy nevím, zda jsem vyčerpala rok nebo rok a půl studia, takže bych chtěla zjistit, kdy mě poplatky čekají. Jde to někde?

Zdravím,

co je potřeba prosím Vás doložit k žádosti o prominutí placení za delší studium v příp. zlé sociální situace. Žádné příspěvky na hmotnou nouzi nepobírám a nechodím na ulici žebrat, ale tvrzení, že na to zaplacení jednoduše nemám asi není moc dostačující.

Díky za Váš čas a odpověd.

L.

Poplatky za překročení doby studia nejsou zanedbatelné. Někde mohou vyšplhat až na 30 tisíc korun za semestr. „Je možnost požádat o úlevu. Pokud vím, většina škol v tomto postupuje vcelku vstřícným způsobem,“ tvrdí rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

http://m.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/vysokoskolacky-s-ditetem-moz…

Dobrý den, mám podobný dotaz ohledně doložení tíživé sociální situace. Od letního semestru 2013 mi bude k poplatku za další studium vyměřen poplatek za další studium (studuji navazující magisterské třetím rokem a k úspěšnému dokončení mi chybí pouze jeden předmět a státnice)….K překročení standardní délky studia došlo především díky těhotenství a následnému porodu a péči o děti…..Podle výše zmíněného příspěvku by to mohlo znamenat, že pokud jsem svobodná a mám dvě děti, tak by mi mohli poplatek alespoň zmírnit? Jsou možné případně alespoň splátky? Na žádné sociální příspěvky díky otci dětí, který žije ve společné domácnosti nárok nemáme, ale 30 tis. navíc také prostě nemáme….
Takže čím je přesvědčit, že opravdu takto velikou částku nejsem schopna jednorázově zaplatit? Děkuji

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Veroniko, podle orientační tabulky (proklik z textu na http://cuni.cz/UK-176.html) se poplatek zcela odpouští, pokud se dítě narodilo 9 měsíců před splatností poplatku. Další úlevy jsou v řádu 50-100 % v případě, kdy pobířáš přidavek na dítě, dávky v hmotné nouzi nebo sociální stipendium (příjem do 1,5 násobku životního minima).

Samozřejmě je na diskuzi, zda a jak výrazně zohlednit péči o děti jako takovou (a zda je současný jeden rok navíc ke standardní době dostatečnou podporou). Doporučuji obrátit se případně na členy univerzitního senátu, kteří mohou takovou debatu vyvolat. V minulosti se díky takovým podnětům na UK okruh úlev rozšířil. 

Kromě pobírání příspěvku v hmotné nouzi se ještě bere potvrzení o tom, že posuzovaná domácnost má příjem pod 1,5 násobku životního minima.
To je z přijatelných důvodů - co se finanční situace týče - všechno.

A pozor, je tam ještě jedna finta! Jestli bydlíš sám, tak ti do “posuzované domácnosti” připočítají příbuzné (např. rodiče), takže “posuzovaná domácnost” BUDE MÍT příjem nad 1,5 násobku životního minima. Částky pro rok 2012 jsou zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852

Ovšem např. na cikány to neplatí, protože úředníci z nich mají strach. Takže ještě zbývá prudkýmu rozflákat držku.

“Ovšem např. na cikány to neplatí, protože úředníci z nich mají strach.”

U vás cikánům promíjej poplatek za delší studium?
Opravdu?
 :-D

Ahoj,

muzu poprosit o radu. Po 3 letech jsem uspesne dokoncila bakalare v Pardubicich. Tam jsem pak studovala dalsi bakalarsky program, odkud jsem byla po jednom roce “vyhozena”. Pote jsem nastoupila na VSE v Praze na magisterske, kde studium dokoncuju. Mam odstudovane dva roky, ale studium si prodluzuju. Ted mi prisel vymeren poplatek za delsi dobu studia. Ja vsak vzdy mela za to, ze na bakalare mam 4 roky (coz jsem take odstudovala) a na magistra 3 roky. Jeste mi neni ani 26, tak nechapu pro mi byl poplatek vymeren. Da se s tim neco delat? Diky Klara

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Typický příklad, popsaný v úvodním textu http://web.natur.cuni.cz/student/poplatky-spojene-se-studiem a již mnohokrát odpovězený i ve vláknu. Můžeš zjistit, jesti náhodou nesplňuješ podmínky pro snížení nebo prominutí poplatku, které má tvá škola a pokud splňuješ, tak o to požádat.

 

Dobrý den,

prosím o úvahu a Váš názor na moji situaci,

dne 5. září jsem státnicemi a obhajobou úspěšně ukončil svoje studium na Univerzitě Palackého. Tímto studiem jsem navázal na rok neúspěšného studia geoinformatiky na přírodovědecké fakultě UP. V součtu těchto dvou studií jsem přesáhl standardní dobu studia 3+1 rok o 12 dní z důvodu časného zápisu na geoinformatiku a nejpozdějšího možného termínu státních závěrečných zkoušek.

Posbíral jsem řadu informací o možnostech odvolání, ale asi bude záležet na rozhodnutí rektora, zda mi za 12 dní studia navíc v případě odvolání poplatky zachová, sníží, nebo odpustí a zohlední tak například ty skutečnosti, že jsem od 12. června měl všechny studijní povinnosti splněny (kromě státnic a obhajoby) a do školy jsem fyzicky nechodil a také to, že studium (bez SZZ a bakalářky) bylo zakončeno skoro 2 měsíce před splatností poplatků. Jelikož mi ovšem nepřišel dopis (rozhodnutí o vyměření poplatků), který jiným lidem z UP s podobnými problémy přišel, nemohu se na něj se svojí žádostí odvolat. Nerad bych se dostal do situace, kdy mi přijde dopis o vyměření poplatků pozdě, ztratí se cestou, nebo přijde v době, kdy budu v zahraničí a ztratím tímto nárok ve lhůtě 30 dnů na odvolání. Psal jsem již tedy na rektorát, jak to s dopisem vypadá a referentka pro studijní záležitosti mi 3. 10. odpověděla toto:

“Rozhodnutí o stanovení poplatku za studium delší než je standardní doba zvětšená o jeden rok jsme včera zasílali. Vy máte po obdržení této doporučené zásilky 30ti denní lhůtu na podání žádosti o přezkoumání. Napište důvody, které uvádíte v mailu, pokud máte ještě např. sociální důvody, samozřejmě ty byste měl doložit, můžete je uvést též. Žádost odešlete doporučeně k rukám rektora na adresu uvedenou v hlavičce rozhodnutí nebo ji přinest na podatelnu rektorátu.”

Toto rozhodnutí ani do dnešního dne nepřišlo, na poště o žádném dopise neví a referentka již na emaily neodpovídá. Zajímal by mě Váš názor, zda mám na dopis čekat a případně celou záležitost nechat být (nejsem případ pro vyměření poplatků, zapomenou na mě, nebo jim vyprší nějaká zákonná lhůta), nebo se stále aktivně dožadovat zaslání dopisu, abych se mohl odvodlat?

Nerad bych si také zadělal na problémy při magisterském studiu příští rok na UK (z vlákna zde na fóru jsem se dozvěděl, že po zaplacení poplatku z Bc. budu mít nárok ještě na 2 roky neplaceného studia na Mgr., pokud jsem to dobře pochopil). Co když nyní nezaplatím?

Děkuji za odpověď, ještěže existuje někdo, kdo je schopný studentům v nesnázích pomoci ;-)

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Pro navazující magisterské studium platí na UK opatření rektora 4/2007, podle kterého by měl být rok neúspěšného bakalářského studia odpuštěn.

Poplatek na UP je vztah mezi tebou a touto univerzitou, UK to nebude ani nijak vědět. 

Postup, jak řešit poplatek víš - je hlavně na UP, jestli bude poplatek kvůli 12 dnům vymáhat (UK to nedělá).

Mám jedno neúspěšné studium (1 rok, 2006/2007) a jednoho Bc z FF UK. Takže příští rok si určitě budu muset na PřF UK 3. ročník bakaláře zaplatit. Je nějaká reálná šance, že bych dostal alespoň snížení poplatku, když v podstatě studuji řádně, jen mám hold jedno neúspěšně studium a jeden titul, takže na odstudování mám místo 3+1 jen 2 roky.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

V tomto případě platí univerzita zohlední jen úlevy uvedené na http://www.cuni.cz/UK-176.html - tedy tíživou sociální situaci, péči o dítě, vynikající studijní výsledky (viz odkaz z uvedené stránky), a to jen v případě, že bude žádost o prominutí nebo snížení podána včas a všechny podstatné skutečnosti budou náležitě doloženy.

Dobrý den.

Pročetla jsem celé vlákno a chvílemi mi připadalo vše jasné, za chvíli zase ne. Pokud se ptám na něco, co už výše bylo zmíněno, předem se omlouvám.

Studuji bakalářský obor na ČZU v Praze a předpokládám jej ukončit řádně ve třetím ročníku. Dále bych chtěla začít studovat další bakalářský obor(3 letý) na UK. Pochopila jsem správně, že v tomto případě budu platit poplatek za další studium a na studium tohoto oboru budu mít 3 roky?

A ještě mám jeden dotaz - kdybych toho druhého bakaláře po prvním roce přerušila a nastoupila na magisterský obor nebudu na magistrovi platit nic? A ten jeden rok na jiném bakaláři - bude či nebude mít vliv na magisterské studium?

A ještě poslední dotaz - jak je to s přerušením studia? Do jak dlouhé doby se k přerušenému studiu musím vrátit, aby mi nebylo zrušeno?

Velmi děkuji za odpověď. Bára

Ahoj

Studuji bakalářský obor na ČZU v Praze a předpokládám jej ukončit řádně ve třetím ročníku. Dále bych chtěla začít studovat další bakalářský obor(3 letý) na UK. Pochopila jsem správně, že v tomto případě budu platit poplatek za další studium a na studium tohoto oboru budu mít 3 roky?

Přesně tak.

A ještě mám jeden dotaz - kdybych toho druhého bakaláře po prvním roce přerušila a nastoupila na magisterský obor nebudu na magistrovi platit nic? A ten jeden rok na jiném bakaláři - bude či nebude mít vliv na magisterské studium?

Dokud budeš mít přerušeno, na NMgr. studium to nebude mít vliv. Jakmile to studium ukončíš (nebo ti bude ukončeno kvůli dlouhému přerušení), neúspěšné roky se ti odečtou od NMgr. studia, takže začneš platit za delší studium.

A ještě poslední dotaz - jak je to s přerušením studia? Do jak dlouhé doby se k přerušenému studiu musím vrátit, aby mi nebylo zrušeno?

Doba přerušení studia se započítává do maximální délky studia, která je dvojnásobná standardní délce studia. Takže hypoteticky až 3 roky. Viz http://www.cuni.cz/UK-2535.html#4 článek 5

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ještě doplněk - informace o přerušení platí pro UK, na jiných školách mohou být odlišná pravidla pro délku nebo opakované přerušení studia, takže doporučuji toto konzultovat se Studijním a zkušebním řádem dané školy.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ještě k přerušení - vždy se přerušuje na dobu určitou. Po uplynutí této doby je nutné se znovu zapsat a nebo znovu přerušit.

Pokud se přeruší na 1 rok (jak je obvyklé), tak je nutné po roce žádat znovu o přerušení. V případě opětovného nezapsání se (člověk přeruší na rok, ale fakticky odjede na dva někam mimo dosah komunikace) může být studentovi studium ukončeno…

Jan Kříž

Díky za odpověď.

Jenom ještě - kdybych se k tomu přerušenému bakaláři nechtěla/chtěla vracet, co s tím? Z toho, co jste napsali - když přeruším toho 2. bakaláře na dva roky, ve kterých dostuduju navazujícího magistra, tedy už nebudu mít žádné studium kromě toho přerušeného - tak když se k tomu studiu vrátím, platím za delší studium, když se k němu nevrátím, tak mi ho ukončí a nic se neděje? Na ty dva roky navazujícího magistra by to tedy v tomto případě nemělo mít vliv.. pokud to správné chápu.

Ještě jednou moc děkuju, někdy si připadám jako z jiné planety.

Bára

Ano, chápeš to správně. Když přerušíš Bc., dostuduješ NMgr., nebudeš nic dalšího studovat a přerušené Bc. ukončíš, nic platit nebudeš. Poplatky se nevyměřují zpětně, ale na nadcházející úseky studia.

Dobrý den,

před cca 8 roky jsem rok studovala na UK Bc. Poté jsem studium ukončila a vystudovala jsem v zahraničí bakalářský obor (nostrifikace). Po návratu jsem opět studovala na UK bakalářský obor 3 roky, ale studium jsem řádně neukončila, protože mě v květnu přijali na stejný obor na NMgr.a uznali mi nostrifikaci ze zahraničí. Nyní mi přišel vyměřený poplatek za delší studium. Mohu v tomto případě i já využít opatření rektora 4/2007?

Děkuji za pomoc!!!

Jana

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Jano, doporučuji požádat (tím se nic nepokazí), i když případ s nostrifikací není v tom opatření přímo popsán, jedná se v zásadě o obdobnou situaci.

Dobrý deň,

budem veľmi vďačný za akúkolvek radu. študoval som súbežne dva Bc. obory s tým, že jeden som ukončil v riadnom štúdijnom období za tri roky a pokračoval som Mgr. štúdiom. Ešte počas Bc štúdia som druhý obor v po 2 ročníku prerušil a tento rok nakoniec podal žiadosť o ukončenie. Na Mgr. som v 3 ročníku, keďže som rok strávil v zahraničí a neuznali sa mi odtiaľ predmety ako povinné ale iba povinne volitebné. Teraz mi došiel príkaz na úhradu 10 000 kč, očividne to súvisí s nedokončeným štúdiom na Bc. Čo ma však desí je predstava že mi spätne zaúčtujú celé dva roky ergo budú požadovať 40000 kč- je to možné? Viem je to moja mladícka nerozvážnosť, ale mám inak výborné štúdijné výsledky, dokonca pravidlene publikujem svoj výskum a tak celkovo, predstava že mi spätne dajú zaplatiť celé dva alebo tri roky nedokončeného bakalára mi pripadá likvidačná. Ďakujem za akúkoľvek radu.

Stránky

Přihlásit se k odběru Comments for "poplatky za další studium" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.