Poplatky za studium

Ahojte, obracím se na vás s prosbou o vyjasnění své situace - chápu - li ji spravně. Mám úspěšně ukončeného Bc. na jiné fakultě UK. Poté jsem byla přijata do Mgr. oboru sem, ovšem rovnou do 4. ročníku (který jsem si musela rozložit z důvodu “přestupových zkoušek”). Nicméně mi záhy bylo naúčtováno školné v plné výši s argumentem, že reálně odstudovány roky nemám, ale přistoupila jsem do takového studia, tj. jako bych studovala od prváku (nutno podotknout, že nás bylo ve stejné sitaci více a někdo platil, někdo ne…mj. jsem nepřesáhla dobu 5 + 1 pro Mgr.). V posledním ročníku jsem musela ze školy odejít, ale studium jsem nepřerušila, ani nedokončila, odešla jsem náhle. Další rok jsem se vrátila do Prahy a znovu udělala přijímačky na ten obor, teď už ale přímo na NMgr. (ten prapodivný předchozí typ byl zrušen). Samozřejmě jsem platila školné za každý semestr. Bohužel jsem musela ze zdrav. důvodů 2x přerušit a nyní musím ze zákona dostudovat do konce září 2011. Mám přerušeno do letního semestru, přesto se už o studium nějakou dobu zajímám, změnilo se vedení katedry a trošku i požadavky na studium, což mám pocit (po více konzultacích s vyučujícíma), že tak úplně nestíhám. Tudíž ještě zvažuju zda se do toho hrnout za každou cenu, či jít rovnou na NMgr. na (pro mě lépe vyhovující) fakultu. Ale jde o to školné, tomu bych se tam už taky asi nevyhnula (studium zde bych měla opět nedokončeno), popř. pokud by se mi zázračně podařilo dostudovat, a šla znovu na NMgr., mění to nějak situaci? Děkuji za přeluštění a odpověď:) Zdraví JN

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

Vše popisuji dle aktuálního platného znění předpisů, to se mohlo v historii lišit. Popíši co teď platí, ale důležité je, že co bylo to stejně nezměníš…

1) myslím si že v situaci kdy jsi po bakaláři nastoupila do 4. ročníku pětiletého magistra jsi platit neměla. Ale to už je historie, dále neřešme.

2) během prvního pokusu vystudovat Mgr (tehdy pětiletého) jsi odstudovala řekněme 2 roky (píšeš “odchod v posledním ročníku” - takže možná méně než 2 roky - ale to by se mělo stejně evidovat na dny). Tahle doba se ti už vždy bude počítat ve všech algoritmech výpočtu poplatků za dElší studium (školné není přesný termín, znamená něco jiného, v Česku se neplatí).

3) když už jsi se dostala na NMgr., tak podle mého výkladu nemusela hned vzniknout povinnost platit, ale až po roce. Po něm byl správně účtován poplatek za dElší studium. S tím ale také nic nenaděláme.

4) Pokud máš končit v září a to z důvodu maximální délky studia, tak přes to nejede vlak, buď to stihneš, nebo nedostuduješ. Pokud chceš jít na další NMgr, tak to že dostuduješ řádně tady ti moc nepomůže, protože vždy se ti budou počítat ty (cca) dva roky z předchozího studia. A to jsou přesně ty dva roky studia které máš mít zadarmo (pokud už Mgr. jsi). Pokud bys nedostudovala, tak ještě magistr nebudeš a měla bys roky tři. Ale zároveň bys měla řekněme 5 neúspěšných let (za ty obě neúspěšná studia), takže bys platila také od začátku.

Dokončovat tady má smysl pokud chceš získat titul Mgr. a na další NMgr. studium bys potom už nešla.

Vzhledem k tomu že je do toho zamícháno historické studium pětileté, tak úplně nezaručím že vysvětlení minulosti jsou správně. Důsledky do budoucna (při každém dalším studiu budeš platit) ale jsou jasné.

Jan Kříž

Děkuju Ti za upřesnění. Co se týče těch poplatků, to, že jsem neměla platit to pětileté Mgr. je mi celkem jasné. Zajímalo by mě však, proč si myslíš, že v NMgr. nemusela vzninout povinost platby v prvním roce? Lehce se v tom začínám ztrácet…:) (jinak “nedokončené” studium jsem opustila v posl. ročníku, tj. měla bych mít reálně odstudovány 3 roky).

Obrázek uživatele Jan Kriz

Na navazující (NMgr) studium máš “zdarma” tři roky, pokud ještě titul Mgr. nevlastníš.

Předpokládal jsem, že jsi z toho pětiletého odešla s odstudovanými 2 lety, proto by ještě jeden rok (prvák následujícího studia) byl zadarmo.

Pokud jsi ale z toho pětiletého odešla až po 3 letech (bez započtení případného přerušení), tak je situace jiná a platit jsi skutečně měla už od začátku.

Jan Kříž

Ahojte,

Mám trošku odlišnou situaci, nicméně se kříží se vším, co tu na fóru o poplatcích bylo.

Mám řádně ukončeného bakaláře na jiné škole (VŠE), a pokračuju tam v magisterském studijním programu, zároveň jsem však nastoupila do bc. programu na Přf UK. Platím tedy poplatek za dAlší studium. Ted´ přichází otázka: pokud protáhnu mgr. studium na VŠE o další (třetí) rok, budu muset platit poplatky za dElší studium?

Doufám, že i v mém případě platí, že „Na navazující (NMgr) studium máš “zdarma” tři roky, pokud ještě titul Mgr. nevlastníš“. A že pro mě to bude znamenat jen nemožnost v budoucnu bezplatně přetáhnout standardní dobu studia na bc. a mgr. Přf UK na ten teoretický „bezplatný“ rok.

Budu vám moc vděčna pokud mojí domněnku potvrdíte nebo vyvrátíte.

Zdraví
N.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

potvrzuji tvoji domněnku, alespoň co se důsledků týče. To máš správně.

Jen k předpokladům:

„Na navazující (NMgr) studium máš “zdarma” tři roky, pokud ještě titul Mgr. nevlastníš“

Je neúplné. Správně:

„Na navazující (NMgr) studium máš “zdarma” tři roky, pokud ještě titul Mgr. nevlastníš a nemáš v osobní historii žádné neúspěšně zakončené studium

(pokud máš v historii nějaké neúspěšně zakončené studium, tak je to složité - a to tady nebudu řešit;-)

Jan Kříž

Neúspěšně zakončené studium zrovna nemám. Děkuji za rychlou reakcí, teď se cítím mnohem lepé :).
N.

Ahoj,

nenašla jsem svůj konkrétní případ, tak to zkusím, ztrácím se v tom..

Dělala jsem na PřF bakaláře, dokončila jsem ho přesně po třech letech. Pak jsem na rok odjela do zahraničí. Hned po návratu jsem nastoupila na PřF na NMgr., teď jsem v prvním ročníku. Teď jsem podala přihlášku ještě na jednoho NMgr., tentokrát na zemědělce a chtěla bych ho příští rok začít souběžně. Plán je zatím přetáhnout kvůli práci na diplomce studium na PřF o rok a zemědělku udělat za dva roky, takže bych to končila spolu (PřF za tři roky, zemědělka za dva). Jak v tomhle případě budu platit?

A jen tak mimochodem, které škole se to platí, té staré, nebo té nové?

A poslední šťour - ví někdo něco o slavném zápisném?

S díky

Karolína

Ahoj, na NMgr. máš normálně 2+1 rok zdarma, souběžná studia se počítají jen jednou. Takže budeš-li studovat jak píšeš, platit nebudeš. Ale musí skončit obě NMgr. současně. Které škole platit je dobrá otázka, asi té, která si dřív řekne ;-) Data se berou z centrální matriky studentů. Ohledně zápisného ti nic nepovím neb jsem si doma zapomněl svou křišťálovou kouli… :-P Takže asi tak…

ahoj,prosim o radu.nejspis jsem to nepochopila nebo jsem uplne blba.hlasim se na filosofickou fakultu,budu zacinat bakalare.budu neco platit za studium?kolik to bude?nebo chapu spravne,ze za 3+1 rok neplatim nic,pokud radne vystuduji?a jake dalsi poplatky jsou spojene se studiem?diky moc!

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

máš pravdu;-) Za současné legislativy nic platit v prvních 3 + 1 letech nebudeš.

Jan Kříž

Ahoj, chci se ujistit, že jsem to pochopila správně..
Moje situace je taková: studovala jsem rok na UJEP, kde jsem studia po tom roce zanechala a nastoupila na bc studium PřfUK. Jsem ve druhém ročníku, chci nastoupit od podzimu ještě na fakultu lékařskou, takže bych si ráda bc studium prodloužila o rok.. Jak na tom budu prosím s placením?

Ahoj, z ÚJEP se ti počítá 1 rok neúspěšné studia. Místo 3 + 1 roku máš na Bc. jen ty 3 roky. Takže pokud si na PřF protáhneš Bc. studium o rok, budeš platit poplatek za delší studium (ten vyšší). Studium na LF by na to nemělo mít vliv.

Přihlásit se k odběru Comments for "Poplatky za studium" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.