přerušení studia

Ahoj, chtěla bych se zeptat, když bych si chtěla přerušit studium po prvním ročníku (např. CHŽP, CHPV), jestli musím mít splněné povinné předměty pro prvák, anebo stačí mít splněno 45 kreditů a některé povinné mohou chybět? V předpisech jsem toto konkrétně nenašla.
Díky moc za rychlou odpověď :)
Markéta

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

pro možnost přerušení studia musíš splnit podmínky postupu do úseku studia (na PřF ročníku).

Což v případě kontroly pro postup do 2. ročníku bakaláře znamená mít 45 kreditů, z toho 30 (dvě třetiny) za povinné předměty (pro daný bakalářský obor, nemusí být nutně rozvrhovány v prváku).

Jen v případě, že máš zapsaných více než 70 kreditů se hranice posouvá na 60 kreditů.

Žádné jiné podmínky (nepř. splnění konkrétního předmětu) nejsou.

Jan Kříž

Obrázek uživatele Jan Kriz

Pro případné další čitatele:

platí plně první věta -

Pro možnost přerušení studia musíš splnit podmínky postupu do úseku studia (na PřF ročníku).

Kredity jsou důsledkem tohoto předpisu. Za normálních okolností stačí těch 45, jak je popsáno výše. Pokud má ale má někdo zapsáno více než 70 kreditů (resp. 140 ve druháku), pak se v souladu s pravidly hranice mění z 45 na 60.

Jan Kříž

ahoj
chcela by som sa opytat kolko priblizne trva vybavenie prerusenia studia. staci doniest papier prodekanke na schvalenie a je to alebo tam treba cakat este na nieco dalsie?
Diky za odpoved

Barbora

Ahoj, mělo by skutečně stačit jen zanést příslušný papír, takže na počkání. Neobjeví-li se nějaký nečekaný problém…

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat, co musím zařídit pro obnovení studia po řádném přerušení. Stačí zajít na studijní oddělení pouze se zápisovým listem nebo je zde více formulářů?? Nemůžu to vůbec nikde najít.
Děkuju za odpověď
Anna

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ano, stačí se jen prostě zapsat. Naopak problémem by bylo nezapsání se (poslali by výzvu) - to je totiž jednou z forem ukončení studia…

Jan Kříž

Ahoj, mám dotaz, na který mám od různých lidí (studijní nevyjímaje) různé odpovědi.
Moje situace je taková: Jsem v 2. ročníku magisterského studia, diplomku jsem neodevzdala, státnice nemám. Mám ale aspoň splněny všechny předměty a po kontrole studijního nejspíš i uzavřené studium (byla jsem připuštěna ke státnicím, takže asi ano). Jelikož jsem byla v minulosti zapsaná na víc oborů (cca 14 dní, než jsem se zas odhlásila), doporučili mi na studijním přerušit studium a pak se zas přihlásit na jaře před státnicema a obhajobou. Jiný zrdoj zase tvrdí, že pokud mám uzavřené studium, nemusím ho přerušovat, protože to fakticky ani nejde. Takže jak tedy - přerušit a pak se znovu přihlásit (a když, tak s jakým předstihem?) nebo pouze přihlásit až bude potřeba?
Díky moc za odpověď! doufám že mi v tom konečně někdo udělá jasno H)

Monika

Obrázek uživatele Honza Kriz

Ahoj,

tkzv. “uzavření studia” je legislativně neexistující pojem, znamená de facto pouze závěrečnou kontrolu splnění povinností před SZZK (státnice + obhajoba) a moment, od kdy běží dvouletá lhůta pro vykonání SZZK.

Na statusu studenta se nic nemění, takže platí stále - je nutné se zapsat do dalšího ročníku (a stát za tebe bude platit zdravotní (volitelně sociální) - pokud jsi mladší 26 let), ale zároveň se ta doba počítá do doby studia (takže ti můžou být vyměřeny poplatky). A nebo se místo zapsání dá přerušit a potom je situace obrácená - zdravotní si musíš platit sama, ale nepočítá se ti doba studia - takže poplatky škole ti nehrozí. 

V případě přerušení je potřeba se před dalším pokusem SZZK zase zapsat - de facto zrušit přerušení - na studijním (aneb zkoušku můžeš dělat pouze pokud máš v danou chvíli status studenta). S jakým předstihem, to ti přesně řeknou na studijním - de iure by stačilo být studentem pouze v době SZZK, takže jde o to aby stačil proběhnout administrativní proces…)

Ahoj chci se optat, zda je možné přerušit studium jakoby zpětně. Protahuju studium, za zimní mám vše splněno, ale za letní = tento, ne a vím že nesplním, lze přerušit nebo ne??? jde mi o to, že mám odevzdat bakuli a dodělat jeden předmět, mám je v sisu zapsané na letní semestr, už po druhé, ale potřebovala bych zpětně přerušit, lze to? nebo když nesplním, tak automaticky končím???
Díky V.

Prosím o info na můj mail Elbereth@seznam.cz

díky V.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

“zpětné” přerušení neexistuje a není ho možné docílit. Během přerušení studia nemáš status studenta - ale ty jsi ho již požívala (stát za tebe platil zdravotní pojištění etc…)

Pokud máš podruhé zapsaný povinný předmět, tak ho musíš splnit, jinak jde o důvod pro neprojití kontrolou studia (při zápisu do dalšího úseku studia). Teoretická možnost je tyto předměty škrtnout (jde technicky, ale ne předpisově) a nebo si zařídit individuální studijní plán (pro ten musí být dobrý důvod, obvykle zdravotní).

Doporučuji co nejdříve navštívit paní proděkanku, snaží se v rámci předpisů vždy najít řešení ve prospěch studentů. Čím později se ale za ní jde, tím je to těžší (až nemožné).

Jan Kříž

Dobrý den,

zajímalo by mě zda je možné přerušit studio během 1. ročníku. Třeba v lednu. Pokud to jde, tak jaké jsou podmínky a jestli jsou s tímto spojeny nějaké poplatky. Předem děkuji.

V.A.

Obrázek uživatele Roman_Matousek

Ahoj,

přerušit je možné ze závažných důvodů (např. zdravotních), nebo v případě, že již má student splněné podmínky pro postup do dalšího úseku studia (na PřF 45 kreditů, to není vl ednu moc pravděpodobné). Poplatky se žádné neplatí, ale ztrácí se statut studenta, což znamená povinnost platit zdravotní a sociální pojištění, ztrátu daňových úlev, slev na dopravu apod.

A když by člověk tedy nasbíral během zimního semestru aspoň těch 45 kreditů a studium přerušil, kdy může opět začít? Jde mi o to, jestli můžu třeba začít za rok a navázat na letní semestr nebo je pevně dané, že musím začít nový akademický rok zimním semestrem…?

Přerušuje se vždycky na celé semestry, je tedy možné naskočit do rozjetého akademického roku. Tohle si ale budeš muset vyřídit se studijním.

A těch 45 kreditů je podmínkou pouze pro 1. ročník? Ve 2. a 3. ročníku už můžu přerušit třeba hned po zimním semestru, kdy mám splněno “jen” 30 kreditů?
Jinak moc děkuji za všechny odpovědi!!!! ;)

Ahoj,
pročítala jsem podmínky ohledně přerušení studia, ale bohužel moje situace se nikde nezmiňuje. Na PřF studuji dva Bc. obory, jsem ve druháku a právě jsem jsem řádně ukončila třeťák. Nyní chci nastoupit do magisterského, ale zároveň bych ráda přerušila druhého bakaláře - je to možné? A případně na jak dlouho je možné přerušit?
Děkuji moc za odpovědi.

Ahoj, není možné vypisovat všechny možné varianty, naštěstí pořád platí stejná pravidla :-) Takže, přerušit 1 ze 2 oborů samozřejmě můžeš. Dokonce se to tak běžně dělá (mj. kvůli poplatkům). Přerušit můžeš maximálně na standardní délku oboru (u našich Bc. tedy na 3 roky).

Takže pokud to správně chápu, můžu se teď bakaláře přerušit na dva roky a dodělat ho po magistrovi? Momentálně by mi to hodně pomohlo:-)

Ano, jen si to celé promysli s ohledem na poplatky ;-)

Právě, pokud jsem správně pochopila předpisy, tak pokud přeruším, tak bych za magistry neměla platit nic, pokud je stihnu ve standardní době a pak při dokončení bakaláře by to měl být jen poplatek za dAlší studium?

Z Tvého úvodního příspěvku si nejsem jist, jak přesně to máš… Nicméně souběžná studia se počítají jenom jednou. Na 2. studium téhož titulu máš jen standardní dobu a platíš za další studium. Jakmile bys to zanechala, neúspěšné roky se Ti odečtou a pravděpodobně ihned začneš platit za delší studium. Takže přerušením se vskutku lze vyhnout povinnosti platit. Typicky se to dělá pokud bys to 2. studium teď nezvládla ve standardní době.

Jsem ve 3. ročníku na PřF UK. Chtěla bych po zimním semestru přerušit studium, ale zajímá mně, zda skutečně na přerušení potřebuju těch 150 kreditů nebo jen 90 kreditů? Protože vlastně budu přerušovat třetí ročník, takže techicky vzato.. bych pak po opětovném navázání na studium jakoby dokončovala třeťák (stačil by mi poté dokončit jeden semestr), i když bych byla oficiálně asi zapsaná jako čtvrťák (?)…? ..nejsem si totiž jistá, zda zvládnu těch 150 nasbírat… (možná asi jen 140)

Obrázek uživatele Roman_Matousek

pokud budeš mít 150 kreditů, máš na přerušení studia nárok. Pokud je mít nebudeš, tak studium může být přerušeno, ale rozhodnutí bude na studijní proděkance, zda žádosti vyhoví.

Na jak dlouho je mozne prerusit studium?
Prerusila jsem studium po zimnim semestru ve 3. rocniku, takze mi zbyva dokoncit jen jeden semestr.. je v tomto pripade mozna doba preruseni jina…?

Nikdo nevi, neporadi?

Článek 5 Studijního a zkušebního řádu UK http://www.cuni.cz/UK-2535.html#14 Odstavec 9: Nejdelší celková doba přerušení studia (§ 54 odst. 1 zákona o vysokých školách) je taková nejdelší doba, která spolu se skutečnou dobou studia nepřesáhne maximální dobu studia.

Článek 4, odstavec 13:  Maximální doba studia ve studijním programu je standardní doba studia tohoto studijního programu navýšená o pět let v případě magisterského studijního programu nenavazujícího na bakalářský studijní program; v ostatních případech navýšená o tři roky. Pokud by konec takto stanovené maximální doby studia připadl na období mezi 1. červnem a 29. zářím běžného kalendářního roku, prodlužuje se maximální doba studia tak, aby její konec připadl na 30. září téhož kalendářního roku.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné přerušit studium, když:
1) Jsem teď v zimním semestru 2. ročníku Bc
2) Za první ročník mám 46 kreditů + 3 kredity momentálně za zkouškové
3) Mám předběžně zapsané přeměty do letního semestru
Děkuji předem

Dobrý den,

 

lze žádat o posunutí termínu obhajoby ze zdravotních důvodů (a tedy jít na obhajobu letos na podzim) i v mé situaci?

Děkuji.

 

Jsem ve 4. roč. NMgr. Státnice i zkoušky mám úspěeně složené (zkoušky leto 2015, státnice podzim 2016), diplomovou práci však stále nemám dokončenou. Lhůta pro splnění vyprší 1. 6. 2017 a max. doba studia 30. 9. 2018. Na studijním mi sdělili, že v mém případě lze přerušit (šlo však o jiné relevantní důvody, které jsem uvedla), ale přihlásit se nemůžu dřív, než na zimní termín obhajob (na podzimní nelze). Vím, že je to takto stanoveno (minulý týden mi však lékař potvrdil, že můj zdravotní stav na základě krevního obrazu není zcela okay (…), tak mne zajímá, zda lze žádat o posunutí termínu.

Zdravím vespolek!

jsem ve třetím ročníku NMgr Fyzické geografie a geoekologie a rozhodla jsem se pro přerušení studia. Ráda bych studium přerušila do konce tohoto ak. roku, tj. 30.9.2017.

V tomto úseku studia mám splněny všechny povinnosti a nejsem zapsaná do dalšího úseku studia.

Dle Studijního a zkušebního řádu, čl. 5, odstavce 2. je možné studium přerušit do konce semestru/ ak. roku poté, co jsou prokázány splněné povinnosti v daném úseku studia a předtím, než se student zapíše do dalšího úseku studia.

Dle studijního oddělení však nelze studium do konce tohoto ak. roku přerušit.

Je to kvůli pravidlu podle Informací o přerušení studia– změny od 1.3.2014: “Žádost o přerušení studia musí být podána nejpozději do 14 dnů od začátku semestru/akademického roku. Je-li žádost podána později, přeruší se studium do konce následujícího semestru.”?

S předstihem děkuji za odpověď,
N.

Přihlásit se k odběru Comments for "přerušení studia" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.