status studenta

Chtěla bych se zeptat, zda mám či nemám status studenta v období od řádného ukončení studia do přijetí do dalšího typu studia (např. ukončení magisterského studia a následné zapsání do doktorského studia). Jsem v této době na univerzitě vedená jako student? Děkuji.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

co vím, tak obecně platí, že mezi ukončením studia jednoho stupně a nástupu do dalšího status studenta nemáš (zaniká ukončení a vzniká zápisem). V některých věcech (především sociální/zdravotní pojištění) ale platí fikce stavu. Tzn. že po maturitě (ukončení studia) se na daných úřadech nemusíš hlásit a pokud nastoupíš okamžitě (tzn. po prázdninách) k dalšímu stupni studia, tak stát za tebe zpětně doplatí i ty prázdniny.

Pokud by ses ale (v září) nezapsala, tak ti u úřadů vznikne povinnost zaplatit i za ty prázdniny…

V rámci univerzity status studenta máš od zápisu po ukončení. V mezidobí máš status uchazeče (pokud máš aktivní přijímací řízení…).

Jan Kříž

Děkuji za odpověď!

Ahoj, poslední dobou začínám řešit problém délky studia. Nyní jsme ve 3 ročníku a tento rok by měl být již čtvrtý v řadě a doufám, že brzy ukončený v rámci Bc. Rád bych požádal kohokoliv o radu - když budu obhajovat bakalářskou práci až v září a zápis do prvního ročníku studia se konal na dosavadní škole, někdy již v červenci, pokud si vzpomínám, budu platit již za další semestr, jako nově načatý, protože mám již 4 roky studia za sebou nebo můj status jako student 3 ročníku bude platný až cca do konce září a nemusí se bát, že mi přijde domů složenkou na úhradu 15 tis.? Děkuji za jakoukoliv radu, připomínku nebo nápad.

PS: slyšel jsem, že to jde řešit pomocí přerušení studia, je to možný ?

Děkuji. R.

Dodatek
Pokud semestr začíná cca 29.09. a je dáno, že
“Poplatek za delší studium se hradí za každých započatých šest měsíců studia.” a obhajobu mám někdy začátkem září. Budu platit nebo ne?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

v tvém případě to je celkem jednoduché. Platí se skutečně za každý započatý semestr navíc a počítá se to po dnech. Tzn. tobě přijde asi začátkem září rozhodnutí o vyměření poplatku (cca 15 tisíc).

Právě ale z důvodu tebou popisované situace - zápis dříve než ukončení “na hraně” v jednom měsíci - existuje opatření rektora pro možnost poplatek prominout.

V praxi je tedy potřeba se proti tomu rozhodnutí odvolat. Následně stačí ukončit studium do myslím 90 dnů (nejsem si jistý číslem, lze dohledat - ale určitě to je min. měsíc) a poplatek bude prominut.

Dá se to také brát tak, že když stihneš ukončit studium než doběhnou všechny lhůty k rozhodnutí (odvolací, následně na vypořádání odvolání), tak nemusíš platit. V praxi je ale třeba se odvolat - to potom poplatek bude prominut. Pokud rozhodnutí zahodíš a “jen” ukončíš”, tak se vystavuješ riziku že univerzita částku bude vymáhat (protože nedošlo k prominutí). Sice to nyní nedělá, ale mohla by…

Jan Kříž

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli student doktorského studia má status studenta.
A také, jestliže získám např. bakalářský titul jewdnoho oboru, a přihlásím se na další bakalářský obor, jak velké tam jsou poplatky?
Děkuji za odpověď

PS: Myslím, že byste měli změnit CAPTCHA obrázky.. Rozlišení některých písmen dělá opravdu problém a hloupý robot bz se možná trefil dřív.

Studujes-li doktorat v prezencnim studiu (typicky prvni 4 roky), jsi normalne student (=ano, mas statut studenta). Jina vec je, ze podstatna cast studentskych slev je vazana do 26. narozenin… Ohledne poplatku viz http://www.natur.cuni.cz/faculty/uredni-deska/student/poplatky-spojene-s…
Ke CAPTCHE, dokud nebude k dispozici jina spolehliva metoda ochrany pred spamovymi roboty, menit ji nebudeme. Koneckoncu je tu moznost registrace. ;-)
Omlouvam se za psani bez diakritiky, ale muze za to spanelska klavesnice… ;-)

Děkuji za odpověď :)

Jinak - mě captcha nevadí, a vesměs s ní nemám problém, max. napodruhé se trefit dá (navíc často, když to nemůžeš přečíst, je možnost změnit obrázek). Ale včera jsem opravdu měla štěstí na nečitelné obrázky (nerozlišitelné I/ L/! O/Q apod.)

Dobrý den,
nacházím se v situaci, kdy mě nejspíše vyloučí z , Mám podané přihlášky na jiný obor, ale přijímačky jsou až v květnu. Tím pádem, budu nejspíše od data, kdy mi dojde dopis o vyloučení bez statusu studenta, pokud se nemýllím. Četla jsem, že ten platí ještě 3 měsíce…nevím, co je na tom pravdy. Musím tedy hned po obdržení dopisu nastoupit na pracobní úřad ?

Děkuji předem za odpověď. vím, že je toto složitější situace :-)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

na úřady musíš bezodkladně (je to myslím do několika dnů). Fikce studia - ty tři měsíce - platí pouze přes prázdniny po maturitě a nebo mezi studii (Bc - NMgr). V tvém případě ne.

Hodně štěstí

Jan Kříž

Dobrý den, jsem stále studentem vysoké školy, ale co nevidět mi přijde dopis o vyloučení ze studia, jelikož jsem neudělal zkoušky. Proto jsem se chtěla zeptat, zda se mám hlásit na pracovní úřad až v den doručení předem zmíněného dopisu nebo i dřív? Zjistila jsem si totiž, že na pracovní úřad je nutné si se sebou vzít určitý doklad o tom, že jsme ukončili práci, školu apod. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj, stačí, až dostaneš do ruky to rozhodnutí (případně, až je škola pošle, takže kdyby sis ho nevyzvedla, neunikneš tomu). Ve svém vlastním zájmu si pak na úřad zajdi co nejdřív (protože vyloučením ze studia za Tebe stát přestává platit pojištění). Viz třeba http://www.nicm.cz/jak-se-prihlasit-na-urad-prace-up nebo http://www.finance.cz/zpravy/finance/263261-jak-na-urad-prace/ a http://www.mesec.cz/clanky/kdy-musi-studenti-platit-pojistne/

Ahoj,
chci se zeptat včera mi ve škole ukončili studium ke 3.2. tím jsem prošvihl těch osum dní na oznámení, četl jsem, že pokud je studium ukončeno v průběhu měsíce tak bych měl mít zdravotní za tento měsíc uhrazené státem, co je na tom pravdy? Budu vedený jako student až do konce měsíce? Předem díky za odpověď.

Ahoj,

mám dotaz ohledně ukončení studia. Po jednom semestru jsem zjistil, že moje volba nebyla úplně nejlepší a hlásím se na jinou . Jaký je v této situaci nejlepší postup? V letním semestru už nemám v plánu školu navštěvovat, ale nechci na ten půlrok přijít o status studenta. Když tedy nebudu v letním semestru školu navštěvovat, tak mi později přijde vyrozumnění o vyloučení ze studia? A přes prázdniny za mě bude ještě stát platit? V září nastoupím na jiné a nechci mít potom problémy, že jsem přes prázdniny nebyl na pracáku apod.

Díky

Na PřF se studijní povinnosti kontrolují po letech, takže ti vyrozumění přijde až v létě. Má to ten efekt s pracákem a tak, o kterém píšeš. Ale je tu ještě druhá věc: podle zákona máš na Bc. nárok na studium zdarma po dobu standardní doby (typicky 3 roky) + 1 rok navíc. Počítá se to na dny od data zápisu a při překročení byť o den se poplatek za delší studium platí za celý semestr. A je vysoký. Neúspěšná studia se do dalších studií započítávají. Z tohoto pohledu je tak vhodné ukončit co nejdříve. Když totiž budeš u nás zapsán přes rok, na jiné bakalářské studium už máš zdarma jen necelé 3 roky. Jinak budeš platit. Volba, čemu dáš přednost je na tobě. Ať máš příště šťastnější ruku.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

pokud nechceš mít teď problémy a zároveň si věříš, že další školu stihneš za 3 roky a nebudeš prodlužovat (jinak by si platil), tak zůstaň studentem (předpokládám že jsi u nás nebo někde jinde, kde není kontrola po prvním semestru).

Nenechával bych to ale “vyhnít” až do dopisu kdy ti přijde vyloučení ze studia - to má ještě lhůty na odvolání a podobně, takže to chvíli trvá než nabude právní moci. Ke dni zápisu do další školy doruč na starou školu oznámení o zanechání studia. Tak plynule navážeš a v případě budoucích “sporů” o poplatky nebudeš mít zbytečně zátěž dalšího měsíce navíc (občas jde o dny…)

Jan Kříž

Dobrý den,
když tento rok úspěšně v květnu vykonám maturitní zkoušku a zároveň se hlasím na Vš, ale ještě nevím jestli budu přijatá, tak pokud bych chtěla o prázdninách pracovat v zahraničí , mám status studenta, nebo budu platit pojištěni a daně? a může mi škola vydat potrvrzení o studiu pro prázdninovou brigádu v zahraničí?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

mezi maturitou a zápisem na nemáš status studenta. Jediné, co máš za výhodu, je jakási “fikce”. Stát po tobě nebude ty cca 3 měsíce nic vymáhat a pokud se zapíšeš na , tak ti je zpětně zaplatí.

Pokud by ses na nezapsala, tak by sis ty tři měsíce zpětně musela doplatit ty sama.

O prázdninách ti tedy žádná škola potvrzení o studiu nevydá, neb nikde studentkou nejsi. Jaké to má přesně důsledky pro práci v zahraničí nevím.

Jan Kříž

Jakmile ukončíš studium na , přestáváš být studentkou. Tou se staneš až dnem zápisu na . Nicméně z hlediska pojištění existuje jakási “doba hájení”, takže pokud hned po prázdninách nastoupíš na , stát za tebe zpětně doplatí i prázdniny. Pokud bys nenastoupila, vzniká ti dluh. Takže o prázdninách mezi studii pojištění neplatíš, ale status studenta nemáš. ti těžko může vydat nějaké potvrzení, protože už u nich studovat nebudeš. A na ještě ne.

Mám dotaz -v případě, že jsem ukončila , nenastupuji na , tak platím soc. zdrav. od ukončení studia. Ale další rok se chci hlásit znovu na (nedostala jsem se), tak budu v průběhu studia na (s předchozí roční pauzou) platit soc. zdravotní, nebo mi stát status studenta “vrátí”?

Během toho ruku si chci vydělávat a učit se jazyk. Na jazykovou školu nemám peníze.

Děkuji K.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

jakmile se zapíšeš na (bez ohledu na to, co jsi předtím studovala/dělala), tak získáš status studenta. I bez ohledu na věk.

Zároveň platí - pokud máš status studenta a je ti méně než 26 let, tak za tebe stát platí zdravotní pojištění. Se sociálním to je složitější, ale obecně platí že ho během studia ty osobně neplatíš.

Jan Kříž

Děkuji.

Dobrý den, taky mám problém se statutem studenta. Neposkládám kredity, takže mi bude ukončeno studium (bud někdy v červenci fakultou, nebo ho do konce června ukončím já) zároven sem ale přijatá na jinou ale k zápisu půjdu až v půlce září, protože na termín 11.7. se nemůžu dostavit (sem na dovolené). Je nutné se na prázdniny přihlásit na pracovní úřad aby za mě stát platil sociální a zdravotní? Děkuji za odpověď.

Ahoj, jelikož se nejedná o přechod mezi navazujícími studii (typicky Bc. a NMgr.), ano, musíš si platit pojištění a tak. Současné studium ukonči co nejdříve, protože neúspěšně odstudovaná doba se ti odečítá od doby, kterou máš na studium zdarma a čím dřív skončíš, tím později ti začnou hrozit poplatky.

Děkuji za odpověd, ještě dodatečná otázka, od ukončení studia mám teda těch 8 dní na to dojít se přihlásit na ?

Tam, myslím, žádný termín není, ale čím dřív, tím líp.

Dobrý den,
Jsem v 3. ročníku bakalářského studia na mff a mám před sebou poslední zkošku, kterou budu muset dodělávat až v září. Chtel bych se zeptat, pokud bych šel ke státnicim v zimnim terminu, jak je to pote se statusem studenta? Samozřejmně bych poté chtel pokracovat na navazujícím magisterském oboru mff.
Jestli tomu dobře rozumim, tak ybch ho ztratil a následně opět na magisterském oboru ziskal?
Děkuji za odpověd Š.

Pokud máš státnice v zimě, tak jsi pořád i přes prázdniny student, ne? Status studenta ztrácíš na dobu mezi ukončením Bc. (den splnění posledního dílu SZZ) a zápisem na NMgr.

Zdravím mám takový dotaz , jak je to se statusem studenta přes letošní prázdniny ? Právě jsem skončil úspěšně a hlásím se na , ale jestli jsem přijat nebo nepřijat budu vědět až 3.záři .Budu si muset přes prázdniny platit sociální a zdravotní pojištění ? Děkuji

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

to je typická otázka, určitě se někde tady válí i odpověď;-)

Teď nic neplať, když se dostaneš a zapíšeš, tak to za tebe doplatí stát. Když se nedostaneš (a nebo nezapíšeš), tak to budeš platit sama (i zpětně za prázdniny, ale bez penále).

Jan Kříž

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s přerušením studia. Chápu to dobře, že když mám odstudovaný 1 rok na jedné ,nastupují na druhou a první chci přerušit, tak mám na tu druhou už jen 3 roky? Studentem na té první po přerušení už nejsem nebo stále jsem? nevím, jestli nevyplývají nějaké povinnosti, pokud budu studovat na jedné a druhou budu mít přerušenou.
Děkuji za odpověď

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

jakmile přerušíš, tak nemáš status studenta vyplývající z toho daného studia. Pokud studuješ (již jsi zapsaná) ještě něco jiného, tak ti status zůstane právě na základě jiného studia (pokud aktuálně studuješ alespoň jednu školu, máš status).

Veškeré důsledky pro další studia ve věci poplatků a zkracování doby studia vyplývají až z faktu, že máš nějaké studium “jinak než řádně ukončeno”. Dokud budeš to první mít přerušeno, tak jako by to studium pro lhůty a poplatky na druhém studiu neexistovalo.

Ve chvíli kdy to první ukončíš jinak než řádně, tak se ti skutečně ten rok odečte.

Jan Kříž

Dobrý den,
mám také dotaz na to, jak je to s tím pojištěním po maturitě.. Někde jsem tu četla že “doba fikce” trvá 3 měsíce, já však odmaturovala již v půlce května a 28.5. mě z pojišťovny odhlásila. Zápis na mám až 14. září, což je více, než 3 měsíce - není to moc pozdě? Doplatí za mne stát ty prázdniny, i když se zapíšu až 14.9.?
Díky za odpověď!

Tady si taky nejsme jisti. Osobně si myslím, že když nastoupíš na , tak by s tím problém být neměl, ale opravdu bez záruky… :-(

Tady může jít jen o zdravotní pojištění - zda je hrazeno. Mohu k tomu dát informaci, že t.č. pokud je jeden den v měsíci hrazen např. zaměstnavatelem, Úřadem práce a - přirozeně studiem tj. školou, tak v tom daném měsíci už je pojištění tím uhrazeno a čl. si to nemusí platit jako samoplátce. Z toho by plynulo, že celá ta doba je pojištěná. Pokud člověk chce si být jistější - dá se zajít na pobošku zdravotní pojišťovny a ověřit si to… zdravím Bára

Ráda bych požádala o radu.
Minulý rok jsem začala studovat druhou vysokou školu - bakalářský obor. Tedy 4 rok, který není zpoplatněn.

Po semestru jsem to ale vzdala (kvůli druhé školy). Protože jsem věděla, že mě bezodkladně vyloučí, nepsala jsem ani na studijní o vyloučení či ukončení….
Nyní mi však přišlo vyrozumění, že už musím dle zákona toho a toho zaplatit za následující rok, přitom jsem nenastoupila ani do dalšího semestru a ani jsem nesplnila žádné požadavky pro pokračování do dalšího ročníku a ani jsem nešla na zápis. (protože ten už bych platila)

Myslíte si, že mě i přesto, že jsem nenastoupila do druhého semestru + jsem nešla na zápis do 2. ročníku mají pořád v evidenci jako studenta a platit budu? Nebo to byl prostě jen “automatický dopis”, který jim vygeneroval počítač a oni to poslali?

Už jsem samozřejmě kontaktovala studijní, co mám dělat, ale protože jejich odezva je poněkud pomalá, ráda bych věděla, na co se připravit, příp. jestli byste mi doporučili, jak a na jaká místa se ozvat.

Ahoj, tady se v tom ztrácím… V jakém ročníku jsi? Zkus to, prosím, popsat trochu podrobněji. Tady se asi bude počítat na dny. Asi takhle: pokud by ses do prváku zapsala na konci srpna a kontrola studia by byla až v září, tak už je tu překryv a při překročení o den se platí za celý rok/semestr. Zapsat se do dalšího ročníku můžeš skoro kdykoliv, kontrola podmínek studia je až po konci akademického roku (konec září, respektive začátek října).

Dobrý den ukončil jsem Bc studium a na magisterské jsem se nedostal.Pokusím se příští rok.jaké mám právě teď možnosti abych měl tento rok status studenta?např. jazyková škola?

Asi si najít nějakou soukromou školu, která ještě teď bere lidi do nadcházejícího semestru, dostat se tam a rok studovat. Jinak asi žádné.

Někdo jiný to řešil v létě, a byl upozorněn na nějaký chemický obor na státní škole, nějaký praktický, něco jako VŠCHT a nebylo to na VŠCHT… že se jim tam přihlásilo tak málo lidí, že budou nabírat ještě jednou. Jestli je to pro tebe zajímavé, tak to zkus dohledat, chemických oborů zase tolik není.

Jinak asi jen nějaká soukromá , jak je psáno výše. Mám dojem, že student jsi na jazykovce jen pokud je to hned po maturitě. Alespoň před dvěma lety to tak bylo.

Dobrý den,

rád bych se zeptal..V případě, že jsem přijatý na , ale z jistých důvodů ji nebudu moc navštěvovat, mám status studenta alespoň na první semestr nebo-li do zkouškového období nebo mám nějaké povinnosti vůči škole aby mne nevyloučili dříve? Např. jednou za čas zajít na cvičení apod. Příští rok mám v plánu studovat , ale letos mi to prostě i po přijetí z určitých důvodů nevyjde.

Mnohkrát děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

status studenta získáváš zapsáním se ke studiu. Samotné přijetí nestačí. 

Pokud jsi zapsán, tak o status studenta můžeš přijít z důvodu neplnění povinností až po kontrole po “úseku studia”. Úsek studia může být jeden semestr a nebo jeden akademický rok. Záleží fakulta od fakulty. Na Přírodovědě UK je “úsekem studia” celý akademický rok.

Takže po zápisu nikam nemusíš chodit a status studenta budeš mít celý rok;-)

Na druhou stranu to nemusí být dobrý nápad, protože potom na to následné studium budeš mít zdarma o rok méně. Po překročení určité doby se potom platí řádově 10 - 20 tisíc za semestr. A to je určitě více, než ušetříš na pojištění, co za tebe stát platí… Na podrobnosti se případně podívej do článku o poplatcích.

Jan Kříž

Mnohokrát děkuji za odpověď a ještě pro upřesnění..tedy tento rok co budu studentem nemusím hradit zdravotní a sociální pojištění, je to tak? :) Děkuji a přeji hezký den.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Celý ten rok za tebe zdravotní pojištění platí stát.

Sociální stát za tebe neplatí, ale nemusíš platit ani ty. Kdyby ti chyběly roky na důchod, tak si ho můžeš kdykoli zpětně doplatit (to je rozdíl mezi situací, kdy neplatíš sociální pojištění a nejsi student - to se ti do let na důchod nepočítá a doplatit to lze pouze omezeně).

Jan Kříž

Ahoj, jak tak čtu, tak spoustu komentářů je dosti podobných a s mým bude asi též. Od 1 října jsem nastoupil na ČZU ale už teď vím, že to byla špatná volba. Je mi jasné že v únoru po zkouškách si mě všimnou a vyřadí ze systému a ohlasí to ZP VZP. Bud tedy půjdu na pracák, nebo půjdu do zaměstnání (jen nez se v září dostanu na jinou školu). Je ale možné, že mi škola ukončí studium už v průběhu prvního semestru.

Záleží, kdy má ČZU kontrolu studia. Na PřF je to po 1. akademickém roce, běžně po 1: semestru. Ale pokud nespácháš nějaký závažný průšvih, tak by tě v průběhu 1. semestru vyhodit neměli. Bacha ale na protahování kvůli vyhnutí se placení pojištění, protože pak ti zase začnou hrozit poplatky za studium…

Ahoj, jsem v prvním ročníku na HTF UK. Obor jsem si zvolila špatně a přestala tam chodit,. Začali jsme prvního října a od zítřka do školy už nepůjdu. Potřebovala bych stále, ale statut studenta. Nechci ukončit ani přerušit proto studium. Vyhodí mě při zkouškách v lednu nebo probíhají kontroly až na konci letního semestru? Hrozí mi něco? Děkuji :)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

záleží na předpisech dané fakulty, tedy na HTF UK. Vygoogli si jejich studijní předpisy - hledej co je na HTF “úsekem studia”. Může to být semestr (potom by kontrola probíhala už v zimě) a nebo ročník (a potom by probíhala až v září). Jistě zvládneš použít Google sama;-)

A když nebudeš chodit do školy, tak ti nehrozí nic strašného (aka utrhnutí hlavy…). Jen si buď vědoma toho, že máš pouze omezený počet let na studování v Česku zadarmo. A tímhle nechozením o jeden rok přijdeš. Následně bys mohla být nucena platit poplatky, řádově 10000 - 20000 za semestr. Více viz popis v článku o poplatcích.

Jestli ti to za to stojí, to je na tobě;-)

Jan Kříž

Ahoj,
jestli tomu z předchozích dotazů dobře rozumím, tak když ukončím studium po zimním semestru v prvním ročníku, na případné studium dalšího bakalářského oboru budu mít tři roky a k tomu ještě jeden semestr, který jsem neabsolvovala na škole původní?
Děkuji za odpověď

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ano, rozumíš dobře;-)

Jan Kříž

Ahoj, mám dotaz. Od října jsem studoval na ale po cca měsíci jsem sám odešel a nastoupil okamžitě na pomaturitní studium jazyka, abych byl i nadále student a opět si budu podávat přihlášky na . Vydrží mi status studenta i pres prázdniny? Předem děkuji za odpověd.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

pokud ti jazykovka skončí v červnu, tak přes prázdniny status studenta mít nebudeš.

Ono bys ho neměl ani po maturitě, pouze jeho fikci, kterou by stát zpětně proplatil ve chvíli když nastoupíš. Ale tato fikce je pouze hned po maturitě a potom po absolvování stupně studia (typicky mezi Bc. a NMgr. studiem).

Jan Kříž

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na důležitou věc. Snažím se podat přihlášku na stejnou , kde jsem teď vedený jako student, ačkoli tu školu nestuduji, nemám tam žádné výsledky ani docházku, tak po mne žádají vyplnit předchozí studium. Nevím, zda mám uvést ukončenou střední školu nebo musím uvést aktuální ? Protože po mne žádají i název kvalifikační práce a rok absolvování, přičemž jsem ani jedno nesplnil a nesplním. Nemohu se přes tyto položky dostat. Poradíte mi prosím? Děkuji

Obrázek uživatele Jan Kriz

Těžko odpovídat za cizí (neznámou) instituci. Já ani mí kolegové nemůžeme vědět, jak to ta instituce myslí;-)

Selský rozum mi říká, že pro přihlášku na je důležité uvést nejvyšší (úspěšně) dosažené vzdělání.

Jan Kříž

Dobry den,
chtel bych se zeptat jak je to s tim, kdyz sem 5.2 neuspesne statnicoval a v cervnu jdu na opravny z jednoho predmetu. Chci se zeptat jak je to se zdravotnim pojistenim a kdy se musim zaregistrovat na urad prace diky

Obrázek uživatele Jan Kriz

Studium jsi neukončil, takže máš status studenta. Nemusíš tak nikam chodit a stát ti bude platit zdravotní pojištění.

Pokud bys ale prodlužoval, tak by ses mohl dostat do situace, kdy by jsi měl platit poplatky (za dElší studium - cca 15 000 za započatý půlrok). V takovém případě je výhodnější přerušit. Během přerušení nemusíš platit poplatky za dElší studium, ale naopak nejsi student. Takže si musíš sám platit zdravotní pojištění (nebo jít na pracák) - ale stále to vyjde levněji než těch 15 000 fakultě (tedy do stipendijního fondu - takže případně tvým úspěšnějším kolegům, fakulta z tho nezbohatne).

Jan Kříž

Dobrý den, mám takový dotaz. Když ukončím letos v květnu studium na vysoké škole a získám titul Bc. a následně budu rok pracovat a po té se vrátím k magisterskému studiu, vrátí se mi i status studenta? I přesto, že budu rok pracovat a pak teprve dále studovat magisterský obor? Je mi 22 let. Mnohokrát děkuji za informaci. S pozdravem Tereza R.

Samozřejmě, že vrací, pokud tedy budeš studovat prezenčně…

Neuspěl jsem u maturity a chtěl bych se zeptat do kdy jsem studentem jestli až do konce srpna nebo jen do konce června?

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to se statusem studenta resp. poplatky sociálního a zdravotního pojištění v případě, že jsem 6.6. složila státní zkoušky z bakalářského studia, 20.6. dělám přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia a od července bych chtěla nastoupit na brigádu přes letní prázdniny a v září v případě že budu přijata k navazujícímu studiu pokračovat ve studiu. Nevím, zda mi zůstává status studenta, nebo zda se mám hlásit na Úřad práce. Předem děkuji za odpověď

Viz 1. komentář úplně nahoře, je to totožná situace…

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak je to se statusem studenta. Moje situace se má takhle: studovala jsem na jedné a zjistila jsem, že to není obor vhodný pro mě, tak jsem si řekla, že udělám zimní semestr, tím pádem mi zůstane status studenta, poté do školy již nepůjdu a přihlásím se na jinou . Na jinou mě přijali a já se ptám, jestli musím ukončit studium na tamté , abych mohla jít na zápis do nové, nebo jestli mi studium zanikne když mi pošlou dopis o vyloučení a já se pak normálně zapíši do té nové? Jednoduše: jestli můžu postě normálně zapsat do nové a počkat, až mi ze staré pošlou dopis?
Děkuji

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, teď jsem ve čtvrtém ročníku bakalářského studia v UPce (jeden rok jsem prodlužoval) Všechny předměty i s bakalářkou mám splněné a mám dostatek kreditů, status studenta mi vyprchá poslední týden v srpnu stejně tak v tomhle posledním týdnu mám i státnice, když je udělám, tak pohoda, ale když je neudělám, budu muset na opravný termín v lednu, budu si muset kvůli tomu platit další semestr nebo můžu na opravný termín státnic bez statusu studenta? předem děkuji za odpověď.

Budeš buď platit za delší studium nebo přerušíš (a přijdeš o statut studenta).

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na takovou ošemetnou věc. Přerušila jsme studium ze zdrav. důvodů, mám již vyrozumění v ruce a přerušeno mám k 31.7. 2013. jaké jsou nyní mé povinnosti/ možnosti placení pojištění, zda urychleně nastoupit na úřad práce, když ze zdrav. důvodů nyní nebudu pracovat a nastoupím hned po uzdravení do studia? Popřípadě- zda dostanu nějakou sankci, když se přihlašuji na úřad práce až po více než 14 dnech od přerušení studia. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Ahoj, asi nejjednodušší by pro tebe bylo, aby sis požádala o prodloužení přerušení studia. Nicméně to jsi měla řešit dřív… Jinak nezbývá než se co nejdříve přihlásit na ÚP. Za nepřihlášení se na ÚP sankce nejsou, akorát si musíš sama platit sociální a zdravotní pojištění. Nebudeš-li tak činit, budeš pak muset pravděpodobně platit nějaké penále. Ale to si zjisti na patřičných místech.

Pouze zdravotní pojištění (1080 kč měsíčně), sociální si nepracující člověk platit nemusí. A je potřeba nahlásit změnu na pojišťovnu (ať už se člověk stane OBZP = platí si pojištění sám, nebo ho za něj platí pracák).
Z hlediska placení zdravotního pojištění stačí nahlásit se na ÚP v daném měsíci, tedy teoreticky klidně až 31.8.

Ahoj,

chci se zeptat, zda se situace nejak nezmenila - viz 1.komentar. Jelikoz jsem tedka od cloveka shora fakulty slysela, ze status studenta zanika, kdyz uspesne vykonam SZZ v jarnim terminu.. z toho duvodu ze mam obhajovat az na podzim. Vite nekdo jiste, ze se situace nezmenila a tzv. fikce plati stale??

Dík,
P.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

nevím o tom, že by se v této věci něco měnilo. Samozřejmě nejsem vševědoucí. Pokud to ale říkal někdo z fakulty, tak si nemyslím, že je to tak vážné (spíše bych jako autoritu bral někoho ze zdravotních pojišťoven).

Každopádně to, že vykonáním poslední části závěrečné státní zkoušky zaniká status studenta je fakt, který vždy platil. V tom má člověk “shora fakulty” pravdu;-) Znamená to, že pokud nenastoupíš do dalšího studia, tak máš povinnost platit právě od toho data (popř. následující měsíc od 1., nejsem si teď zcela jist).

Jan Kříž

Díky moc za odpověď! Že k žádné změně nedošlo zní mnohem pravděpodobněji :-)

Dobrý den,

jsem studentem v akademickém roce 2013/2014, kde jsem nesplnil počet kreditů a tím bude moje studium ukončeno. Tuto skutečnost jsem se omylem dozvěděl pozdě. Chci se zeptat zda je možné se přihlásit na jiné fakultě, nebo jiné škole, pšípadně i soukromé škole do akademického roku 2014/2015 který již začal. Prozatím mám status studenta do konce tohoto měsíce, takže nemám moc času. Je vůbec možné, aby přijímaly studenty do započatého akademického roku? Případně jestli nemáte nějakou radu, kde bych si mohl udržet status studenta, než za rok řádně podám přihlášku na jinou ? Nerad bych se musel hlásit na Úřadu práce, ovšem i s touto možností musím nejspíš počítat.

Děkuji za odpověď

Nějaké soukromé školy možná, ale musíš si je projít sám…

V prvním ročníku v druhém semestru jsem neudělala zkoušky, ale ještě mi nepřišlo nic o ukončení studia. Zapsaná do dalšího ročníku nejsem, ale zároveň tedy nemám studium ukončeno. Jsem tedy ještě student, nebo ne? Akademický rok už začal, takže když začnu studovat příští rok jiný obor, budou se mi odečítat dny z letošního druhého ročníku, tím pádem budu mít kratší dobu na studium? Když půjdu na úřad práce až po doručení dopisu ze školy o ukončení, budu muset doplácet pojištění? Děkuji

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s touto situací. Mám platné potvrzení o studiu do konce srpna klasicky, akorát teď už tam neplánuju chodit a v červnu mám přijímačky na nový obor, jelikož chci přecházet. Je to potvrzení stále platné, i přes to, že už nebudu mít docházku?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Nezáleží na docházce, záleží na statusu studenta. Ten zaniká zanecháním studia (formální akt, kdy na studijní doručíš podepsaný papír) případně nabytím rozhodnutí o ukončení studia (chodí doporučeně). Případně úspěšným absolvováním;-)

Pokud nic z toho nenastalo, tak zůstáváš studentskou.

Jan Kříž

Dobrý den,

Prošla jsem si v této diskusi hodně příspěvků (ale ne úplně všechny) a mnohé mne ujistily ve správnosti informací, které mám či mi informace rozšířily. :) Na dotaz a jeho odpověď, která by zároveň dala odpověď i do mé situace jsem ale zatím nenarazila.
Proto Vás prosím o radu. Jsem v 2. semestru 1. ročníku Bc. studia a moje univerzita “nejde” po ročnících, ale “jde” po semestrech. Na radu jednoho učitele jsem si raději podala přihlášku znovu (stejná univerzita, tentýž obor) pro případ, že by mi to nevyšlo na kredity (Už první semestr jsem totiž dala tak tak, na minimální nutný počet kreditů). Takže kdyby mi to teď v letním semestru nevyšlo, nebudu muset čekat rok. Pokud mne opět vezmou (není problém se dostat na moji fakultu a obor) budu se moct zapsat a nastoupit zase v září.

MOJE OTÁZKA zní: V případě, že bych se nedostala dál kvůli nesplnění podmínek, ale vezmou mne znovu na přihlášku a nastoupím v září zase na univerzitu, BUDE platit i v mém případě “fikce studia” o prázdninách?

Bere se to stejně jako prázdniny mezi: maturitou na a nástupem na Bc., řádným ukončením Bc. a nástupem na Mgr., prázdniny mezi Mgr. a Doc.?? Tzn. V případě, že se znovu zapíšu a v září nastoupím zaplatí za mne stát zdravotní a sociální stejně jako mezi maturitou a Bc.?
Když půjdu na brigádu o prázdninách mohu “jako student (fikce studia)”?
S tím, že se mi už odpočítá rok studia z celkových 3+1 roků na Bc. počítám a už to asi nezměním.
I když asi i můj dotaz je “na stejné brdo”, přesto

Předem děkuji. :)
K.

Přihlásit se k odběru Comments for "status studenta" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.