Konkrétní průměry pro prospěchová stipendia (STARÉ)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Tento článek obsahoval data, která jsou dostupná v aktualizované verzi v článku: Prospěchová stipendia - přehled průměrů 2006 - 2010.

 

Na webu studijního oddělení byly zveřejněny konkrétní průměry, za které byla loni rozdělována “prospěchová” stipendia. Průměry se rok od roku liší, takže nejsou směrodatné pro další rok. Pokud navíc získáte stipendium za prospěch, studijní se samo ozve a zařídí. To ale neplatí vždy - v prvních ročnících (bakalářského i magisterského studia) můžete svou pasivitou přijít o docela zajímavé peníze. Dále si popíšeme kdy je potřeba něco dělat z vlastní iniciativy.

Studenti 1. ročníku bakalářského studia obvykle mají šanci získat “mimořádná studijní stipendia”. Zíkají je úspěšní účastníci středoškolských olympiád, na základě vlastní žádosti! Pravidla se vydávají každoročně, je třeba sledovat aktuality studijního oddělení. Konkrétně třeba pravidla pro ak. rok 2007/2008.

Studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studia získávají stipendium na základě “Pravidel pro přiznávání stipendií”, kde se stanoví, že ho získají studenti, kteří absolvovali bakalářské studium s vyznamenáním (“červený” diplom). Studenti-bakaláři z naší fakulty se nemusí o nic starat, studijní oddělení je samo zařadí mezi stipendisty. Naopak studenti-bakaláři z jiných fakult musí podat žádost! Termíny a podrobnosti se opět objevují na webu studijního oddělení (příklad pro ak. rok 2008/2009)!

Studenti 2. a 3. ročníku bakaláře a 2. ročníku magistra získávají stipendium na základě prospěchu. Přesný mechanismus stanovují již zmíněná “Pravidla pro přiznávání stipendií”. Nejdůležitější poznatek je ten, že studenti nemusí nic dělat, studijní oddělení ja v případě “úspěchu” samo kontaktuje.

Stipendium za vynikající studijní výsledky je vypláceno zpětně za prospěch v předchozím akademickém roce. Stipendium získává 10 % nejlepších studentů každého studijního programu a ročníku, pokud studují ve standardní době studia, v uplynulém akademickém roce získali alespoň 58 kreditů a mají studijní průměr nižší nebo roven 1,5. 

A na závěr se dostávám k v titulku slibovaným prospěchům. Přestože studenti sami nic hlídat nemusí, je logické, že je zajímá, jaký tak průměr stačí na to být mezi 10 % vyvolených. Nikdy nelze říci předem, jak se který rok budou rozdávat známky. Přesto si můžete prohlédnout průměry z ak. roku 2007/2008. (Stejný soubor zde lokálně v příloze). Průměry naleznete v novém článku - Prospěchová stipendia - přehled průměrů 2006 - 2010

Edit - odkazy na konkrétní novinky směřující na starý web Studijního oddělení nemusí být časem dostupné. Pro aktuální informace hledejte v novinkách ze studijního oddělení na novém webu.

Komentáře

dobry den,
mam dotaz. v druhem rocniku NMgr. jsem splnila podminky pro ziskani stipendia, na PhD. ale pokracuji na 2.lekarske fakulte„ tak to asi stipendium neziskam,co?
diky za odpoved
preji hezky den
Katka

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj

Obecně stipendia získávají studenti PřF za výsledky z minulého studia (rok v případě průměru, celé studium v případě absolventů). Pokud již nejsi studentkou PřF, tak stipendium (na PřF) nezískáš. Můžeš se zkusit informovat na 1.LF;-)

Ale i jinak - pokud jsi končila navazující magisterské, tak stipendijní řád na prospěchové stipendium nepamatuje (tak jak činí při “přechodu” z bakalářského studia na magisterské).

Jan Kříž

Ahoj, takze prospechove stypko za druhak NMgr. se neda ziskat, ani kdyby clovek pokracoval dale jako student PhD? diky :)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

ano, je to tak - za druhák NMgr. se stipendium získat nedá.

Jan Kříž

Jaj, tak to je skoda. takze predpokladam, ze za cerveny diplom v NMgr taky ne, a stypko za prvak NMgr je tudiz to posledni, ktere se da ziskat? diky jeste jednou :)

Ano, je to tak…

Měla bych dotaz… možná jsem to přehlídla. Zajímalo by mne, zda za prospěchový průměr, podle kterého je udělováno stipendium, je považován celkový průměr nebo průměr za jeden úsek studia (ročník). A zda se do tohoto průměru započítávají známky ze státnic (Bc. studium). Předem děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Prospěchový průměr je pouze za jeden úsek studia. Tedy v těch letech kdy rozhoduje průměr (tedy v druháku se počítá s průměrem z prváku a ve třeťáku se počítá s průměrem z druháku).
Průměr z třeťáku se samotný pro žádné stipendium nepoužívá (protože student přestává být následující rok studentem.

Místo toho je v prváku na magistru možnost získat prospěchové stipendium za “červený diplom” z bakaláře. A ten se v případě PřF počítá z celkového průměru za bakalářské studium, plus podmínka na známky ze státnice a také na žádnou trojku v průběhu Bc studia.

Snad vysvětleno, případně upřesni otázku;-)

Jan Kříž

co je presne mysleno tim “podminka na znamky ze statnice”? v pravidlech se pise, ze zadna cast statnice nesmi byt ohodnocena trojkou a ze celkova znamka musi byt jednicka. lze tedy mit z urcite casti statnice dvojku,nebo ne? diky:-)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ano, presne tak;-)

Nesmis mit trojku (natoz byt vyhozen/a), takze pripustne jsou jen dvojky a jednicky. A to tak, aby vysledek byl jednicka…

Jan Kříž

a to bude kdy? pokud bude dvojka z obhajoby, nebo statnice…? v tomto se nejak nelze vyznat :-) diky!

No, máš obhajobu a státnici (ústní zkoušku). Když dostaneš z jednoho jedničku a z druhého dvojku, komise se může přiklonit k celkové jedničce i dvojce. Takže můžeš mít ze státnic jedničku a dvojku a na diplomu jedničku. Jasnější?

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

aha, jasny. takze to proste zalezi na chvilkove nalade komise:-)
diky moc za osvetleni!

Ale ta chvilková nálada je samozřejmě spravedlivá :-D Jestli jsi jako byl “spíš k jedničce nebo spíš k dvojce” :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Zdar,
tak jsem si tu četla podmínky pro získání stipendia za červený diplom (v prvním ročníku NMgr) a zdá se, že asi i splňuji, ale žádné stýpko nedošlo… :( Musí se o něj žádat? A platí to taktéž pro 10% nejlepších jako ostatní stipendia?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj,

Pokud se jedná o letošní stipendium (tzn. červený diplom jsi získala v červnu (září) 2010, tak to ještě asi neodešlo. Co si pamatuji, tak studijní stipendia určuje a informace studentům zasílá koncem listopadu a peníze chodí v prosinci.

Pravidlo pro 10 % neplatí - ve smyslu že musí být vždy rozdáno stipendia přesně 10% studentům prvního ročníku navazujícího studia. Počet červených diplomů se totiž těžko zařizuje. Z neoficiálních zdrojů vím že se počty pohybují mezi 5 - 10 %, podle toho jak úspěšný ročník zrovna je.

Takové pravidlo je především z důvodu nějakého porovnání, kdy průměr z předešlého ročníku se těžko určuje a porovnává, při rozkladech a zvlášť mezi různými školami…

Jan Kříž

Ahoj všem!

Zajímalo by mě, jestli už se ví, jaké byly letos hraniční průměry pro přidělení prospěchových stipendií v jednotlivých programech. Vím, že je to pro 10 % nejlepších, ale ty průměry se každý rok přeci trochu liší. Jsou tedy už známa konkrétní čísla pro letošní (tudíž průměry za loňský) rok?

Díky a zdravím.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj, přesná čísla známá nejsou. Ještě myslím ani nebyl proveden algoritmus který to počítá. Následně studijní obdrží od správce SISu jména, co “vyhráli” a kontaktuje je. Studijní samo ty čísla nemá, takže získat je je trochu složitější, ale chci to zkusit zařídit co nejdříve.

Jan Kříž

Ahoj,

tuší se, kdy bude proveden algoritmus? Např. ze zkušenosti z minulých let?

Dík

Obrázek uživatele Jan Kriz

Přesně se to určit nedá, ale ze zkušenosti to bude již brzy;-) Obvykle to je na konci listopadu až začátkem prosince.

Jan Kříž

jenom doplňující info. já jsem dostala stipendium za 08/09 a měla jsem průměr 1,49 takže to s tím prospěchem celkově nebude tak žhavé, když jsem ho dostala i já - úplně na hranici.

Chtěla bych se zeptat jestli je to stipendium odstupňované i podle průměrů - jakože ten s průměrem 1,00 dostane víc, než ten 1,3, nebo jak to přesně chodí, a kde bych našla jaké to jsou případně částky? :) Děkuju

Obrázek uživatele Jan Kriz

Výše prospěchového stipendia je pro všechny stejná - prostě ho buď dostaneš, nebo nedostaneš… A částka záleží na stavu stipendijního fondu. Co vím, tak se to pohybovalo kolem 15 000 Kč, plus minus tisícovka podle roku.

Jan Kříž

Špatně hledám, nebo se opravu ani tady, ani na stránkách fakulty nedají najít průměry, za které se stipendia udělovala, aktuálnější, než z roku 2010?
Dá se to někde na internetu najít?
Díky;)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Myslím, že nikde nic není, resp. studijní si počítá pro sebe výpočet osob, kterým stipendium připadne. Ale to nezveřejňuje.

Navíc zde zveřejněná tabulka obsahuje data podstatně “lidštěji” zpracovaná - více informace z pohledu studentů (hypotetický průměr, kterého je potřeba dosáhnout). A tenhle post-procesing dat ze studijního asi nikdo po mém odchodu ze SKAS nedělal.

Jan Kříž

Přihlásit se k odběru Comments for "Konkrétní průměry pro prospěchová stipendia (STARÉ)" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.