Krátké ohlédnutí za Albertovskými stráněmi 2011

Obrázek uživatele lucie_diblikova

24. a 25. března proběhl v okolí malých albertovských schodů 3. ročník Albertovských strání.
Cílem této tradiční akce pořádané Studentskou komorou AS je postupné zpřístupnění ploch spravovaných fakultou a jejich následná revitalizace. To vše se zapojením studentů, pedagogů i vedení fakulty.
Plánem letošního ročníku bylo vytvořit na základě studie posluchačů Ústavu životního prostředí (viz příloha) přírodě blízký ekosystém s možností pobytu a průchodu veřejnosti. Díky velkému nadšení a zájmu ze strany studentů se při letošním ročníku odvedl obrovský kus práce viditelný na první pohled.

Akce probíhala dva dny. Většina hlavních prací proběhla ve čtvrtek 24. března, kdy se mezi 9 a 18 hodinou na stráních vystřídalo přes 90 pracujících studentů a pedagogů. Větší část účastníků strávila na akci celý den. V jeden okamžik se tak na kopci vyskytovalo kolem 50 studentů.

Za čtvrtek se stihla zpřístupnit horní část ovocného sadu, dolní a horní část lesoparku a byla prosekána historická cesta spojující malé a velké albertovské schody. To vše proběhlo pod dohledem patřičného koordinátora ÚŽP a za zničení nejedněch nůžek a rukavic.
Po šesté hodině se pak pracovní skupina přesunula i s vedením fakulty do nedaleké Kuželkárny, kde se posedělo nad sklenicí zaslouženě odpracovaného piva až do ranních hodin.
V průběhu pátku se pracovalo, doufejme, že ne následkem večerního posezení, již v menší skupince na odklizení odpadků a prořezání křovin v okolí plánované dolní cesty. Letošní akce byla oficiálně ukončena v 16 hodin, kdy hrstka posledních nadšenců odevzdala své pracovní nástroje pracovníkům z Oddělení správy budov a investic.

Cílem tohoto článku je především poděkovat všem účastníkům letošních Albertovských strání za jejich nadšení a nasazení. Byl proveden obrovský kus práce, díky kterému bude již v letošním roce možné část strání zpřístupnit veřejnosti. Také děkujeme za fantastickou náladu, která, jak se můžete přesvědčit z dosavadních fotografií, panovala po celou dobu práce.

Ti, co se těší na podrobnější informace o proběhlé akci a hlavně na to, co se bude dít se stráněmi dál, těšte se tak za týden. Do té doby snad již nashromáždíme potřebné informace a fotografie k tomu, abychom vás informovali v opravdu podrobném a výživném článku.

S pozdravem za Studentskou komoru AS,
Lucie Diblíková

PřílohaVelikost
PDF icon studie_UZP.pdf2.68 MB

Komentáře

Obrázek uživatele zdenek_janovsky

Ahoj, jen bych rád poznamenal, že pokud je mi známo, tak akce vznikla z iniciativy Kolegia, resp. spectabilis Honzy Černého, který měl tuto visi již před lety.

Druhá poznámka je pak k uvěřejnění studentských zamyšlení nad stavem strání. Jakkoliv jejich doporučení mohou být v mnoha ohledech správná (byť ne bezvýhradně), tak mnohá z navrhovaných řešení jsou nerealisovatelná. Jinými slovy na půl hektaru slušnou dubohabřinu nevyrobíte, ani když se rozkrájíte, nejvýše skupinu habrů/dubů, ale bez odpovídajícího podrostu. Vím, že mezi “informovanými rozhodujícími” na toto panuje střízlivější náhled, ale nechápu, proč se tato poupravení spolu s vysvětlením nemohou sdělit plebsu.

Zdravím Z.

Obrázek uživatele Jan Kriz

 

Jde o společné dílo více lidí, myšlenka není nová. Letošní ročník však z velké části skutečně pořádal SKAS (čímž nechci snižovat roli ostatních).

Zde publikovaná studie je pouze studií - podkladem pro realizaci. V současnosti neexistuje v úhledné formě sepsaný lepší materiál (zainteresovaní lidé mají málo času, to se bohužel stává…). V praxi tedy bylo na výběr zatím nzveřejnit nic, nebo tuto studii. V zájmu maximální transparentnosti jsme se rozhodli zveřejnit i dostupné podklady.

Pokud někdo má konkrétní dotazy které nepočkají než budou zveřejněny přesnější podklady, nebojte se mi napsat otázku, rád zodpovím.

Jan Kříž

V galerii http://web.natur.cuni.cz/student/galerie/akce/3-rocnik-albertovskych-str… jsou nové fotky ze strání od pana Petruse z CITu. Tak se podívejte. :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Přihlásit se k odběru Comments for "Krátké ohlédnutí za Albertovskými stráněmi 2011" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.