Krátké ohlédnutí za Albertovskými stráněmi 2011

Obrázek uživatele lucie_diblikova

24. a 25. března proběhl v okolí malých albertovských schodů 3. ročník Albertovských strání.
Cílem této tradiční akce pořádané Studentskou komorou AS je postupné zpřístupnění ploch spravovaných fakultou a jejich následná revitalizace. To vše se zapojením studentů, pedagogů i vedení fakulty.
Plánem letošního ročníku bylo vytvořit na základě studie posluchačů Ústavu životního prostředí (viz příloha) přírodě blízký ekosystém s možností pobytu a průchodu veřejnosti. Díky velkému nadšení a zájmu ze strany studentů se při letošním ročníku odvedl obrovský kus práce viditelný na první pohled.

Akce probíhala dva dny. Většina hlavních prací proběhla ve čtvrtek 24. března, kdy se mezi 9 a 18 hodinou na stráních vystřídalo přes 90 pracujících studentů a pedagogů. Větší část účastníků strávila na akci celý den. V jeden okamžik se tak na kopci vyskytovalo kolem 50 studentů.

Za čtvrtek se stihla zpřístupnit horní část ovocného sadu, dolní a horní část lesoparku a byla prosekána historická cesta spojující malé a velké albertovské schody. To vše proběhlo pod dohledem patřičného koordinátora ÚŽP a za zničení nejedněch nůžek a rukavic.
Po šesté hodině se pak pracovní skupina přesunula i s vedením fakulty do nedaleké Kuželkárny, kde se posedělo nad sklenicí zaslouženě odpracovaného piva až do ranních hodin.
V průběhu pátku se pracovalo, doufejme, že ne následkem večerního posezení, již v menší skupince na odklizení odpadků a prořezání křovin v okolí plánované dolní cesty. Letošní akce byla oficiálně ukončena v 16 hodin, kdy hrstka posledních nadšenců odevzdala své pracovní nástroje pracovníkům z Oddělení správy budov a investic.

Cílem tohoto článku je především poděkovat všem účastníkům letošních Albertovských strání za jejich nadšení a nasazení. Byl proveden obrovský kus práce, díky kterému bude již v letošním roce možné část strání zpřístupnit veřejnosti. Také děkujeme za fantastickou náladu, která, jak se můžete přesvědčit z dosavadních fotografií, panovala po celou dobu práce.

Ti, co se těší na podrobnější informace o proběhlé akci a hlavně na to, co se bude dít se stráněmi dál, těšte se tak za týden. Do té doby snad již nashromáždíme potřebné informace a fotografie k tomu, abychom vás informovali v opravdu podrobném a výživném článku.

S pozdravem za Studentskou komoru AS,
Lucie Diblíková