Open Card a studentské jízdné v pražské MHD

Obrázek uživatele SKAS

Pokud nebudete bydlet hned u fakulty a plánujete využívat městskou hromadnou dopravu pravidelněji, vyplatí se pořídit si „tramvajenku” – časový kupón na MHD. v letošním roce nás můžou potkat změny, proto berte následující informace jen jako stručné uvedení do problematiky. Veškeré informace najdete na stránkách Dopravnho podniku nebo na příslušných kontaktních místech.

Prodejní místa najdete ve vestibulech některých stanic metra (např. I. P. Pavlova, Karlovo Náměstí, Náměstí míru, atd.). Nicméně doporučujeme využít Centrální dispečink v blízkosti fakulty (Na Bojišti 5), kde poskytují veškeré informace i služby a mají otevřeno všední dny od 6 do 20 hodin a v sobotu od 7 do 14 hodin.

Papírové kupóny

Zatím (minimálně do konce roku 2012, ale pravděpodobně i později) je možné papírový kupón na MHD pro studenty do 26 let zakoupit ke studentskému průkazu UK nebo ISIC. Pokud si ale necháváte nově vytvořit průkaz nebo ISIC, do systému DPP se nahraje až další den, až tehdy si budete tramvajenku moci koupit. Doporučujeme v peněžence nosit i fakultní kupón pro aktuální akademický rok, který dostanete při zápisu a který by měl sloužit jako potvrzení o studiu pro revizory. Budete ho pravděpodobně potřebovat i pro vydání samotného kuponu. Situace se nicméně může změnit a tramvajenku si budete moci koupit pouze ke kartě Opencard (viz níže).

Kupóny se prodávají měsíční (260 Kč) a čtvrtletní (720 Kč) nebo klouzavé kupony s volitelným začátkem platnosti 30denní (také 260 Kč) a 90denní (také 720 Kč).

Opencard

Kromě papírových kupónů si můžete pořídit i jejich elektronickou verzi, která se nahrává na kartu Opencard. Ceny jsou stejné, jen jsou navíc v nabídce i kupóny 5měsíční (1200 Kč) a 10měsíční (2400 Kč), který má volitelný začátek platnosti v období od 15. 8. do 1. 11. Zajímavou novinkou je, že platnost ročního kupónu můžete v průběhu jeho platnosti až dvakrát přerušit na minimálně 14 a maximálně 60 dní (v souhrnu). O dobu přerušení se vám prodlouží platnost kupónu.

O Opencard je možné si zažádat na kontaktních místech DPP nebo přímo na stránkách Opencard. Její vyřízení standardně trvá 14 dní, ale za příplatek je možné ji získat i na počkání. Nejlepší je nechat si Opencard zaslat poštou. Pro vydání budete potřebovat dvě pasové fotografie a občanský průkaz. Elektronické kupóny na MHD lze následně koupit na internetu, ale poté je nutné kupón nahrát na kartu opět na kontaktních místech nebo na validátorech ve vybraných stanicích metra. Pro studentské ceny je nutné první nákup elektronického kupónu provést na prodejních místech (u okénka v metru) s předložením průkazu UK či ISIC.

SEZNAM PRODEJNÍCH MÍST:
INFORMACE O OPENCARD: