Open Card a studentské jízdné v pražské MHD

Obrázek uživatele SKAS

Pokud nebudete bydlet hned u fakulty a plánujete využívat městskou hromadnou dopravu pravidelněji, vyplatí se pořídit si „tramvajenku” – časový kupón na MHD. v letošním roce nás můžou potkat změny, proto berte následující informace jen jako stručné uvedení do problematiky. Veškeré informace najdete na stránkách Dopravnho podniku nebo na příslušných kontaktních místech.

Prodejní místa najdete ve vestibulech některých stanic metra (např. I. P. Pavlova, Karlovo Náměstí, Náměstí míru, atd.). Nicméně doporučujeme využít Centrální dispečink v blízkosti fakulty (Na Bojišti 5), kde poskytují veškeré informace i služby a mají otevřeno všední dny od 6 do 20 hodin a v sobotu od 7 do 14 hodin.

Papírové kupóny

Zatím (minimálně do konce roku 2012, ale pravděpodobně i později) je možné papírový kupón na MHD pro studenty do 26 let zakoupit ke studentskému průkazu UK nebo ISIC. Pokud si ale necháváte nově vytvořit průkaz nebo ISIC, do systému DPP se nahraje až další den, až tehdy si budete tramvajenku moci koupit. Doporučujeme v peněžence nosit i fakultní kupón pro aktuální akademický rok, který dostanete při zápisu a který by měl sloužit jako potvrzení o studiu pro revizory. Budete ho pravděpodobně potřebovat i pro vydání samotného kuponu. Situace se nicméně může změnit a tramvajenku si budete moci koupit pouze ke kartě Opencard (viz níže).

Kupóny se prodávají měsíční (260 Kč) a čtvrtletní (720 Kč) nebo klouzavé kupony s volitelným začátkem platnosti 30denní (také 260 Kč) a 90denní (také 720 Kč).

Opencard

Kromě papírových kupónů si můžete pořídit i jejich elektronickou verzi, která se nahrává na kartu Opencard. Ceny jsou stejné, jen jsou navíc v nabídce i kupóny 5měsíční (1200 Kč) a 10měsíční (2400 Kč), který má volitelný začátek platnosti v období od 15. 8. do 1. 11. Zajímavou novinkou je, že platnost ročního kupónu můžete v průběhu jeho platnosti až dvakrát přerušit na minimálně 14 a maximálně 60 dní (v souhrnu). O dobu přerušení se vám prodlouží platnost kupónu.

O Opencard je možné si zažádat na kontaktních místech DPP nebo přímo na stránkách Opencard. Její vyřízení standardně trvá 14 dní, ale za příplatek je možné ji získat i na počkání. Nejlepší je nechat si Opencard zaslat poštou. Pro vydání budete potřebovat dvě pasové fotografie a občanský průkaz. Elektronické kupóny na MHD lze následně koupit na internetu, ale poté je nutné kupón nahrát na kartu opět na kontaktních místech nebo na validátorech ve vybraných stanicích metra. Pro studentské ceny je nutné první nákup elektronického kupónu provést na prodejních místech (u okénka v metru) s předložením průkazu UK či ISIC.

SEZNAM PRODEJNÍCH MÍST:
http://www.dpp.cz/jizdenky-prodejni-mista-v-metru
INFORMACE O OPENCARD:
http://opencard.praha.eu/

Komentáře

Obrázek uživatele Jan Kriz

Tak dnes odzkoušeno. Moje Erasmačky si chtěly hned po vydání (cca půlhodiny) obratem koupit tramvajenku a neuspěly. Paní u okénka viděla nové ISICy (spolu s mým vysvětlením co po ní chci) a obratem se zeptala jestli je mají dneska vydané - že prý to trvá aspoň den. Ani to nezkoušela načíst čtečkou (věřme že by to skutečně nešlo).

Jan Kříž

Obrázek uživatele Laila

Chtela bych se zeptat, jestli musime platit licenci na ISIC kartu. Jde to vubec do ministerstva skolstvi? Nebo to jde jen na slevy ve vybranch prodejnach, ktere nechci vyuzivat? Nemel by stacit revirozum kupon, ktery dostavame kazdy rok, dokladajici prislusnost k jedne z fakult?
Mam poznamku ze na kvartarni jizdne mi ISIC nikdy nekontrolovali a pri zmene na Openkarte z obycejneho smrtelnika na student,a mi sice ICIS projela - chvili sice hledala, ale nakonec mi to stejne na studenta zmenila.. Nebo budu mit problem az u revizora a bude zalezet na tom, jak ho presvedcim, ze jsem studentka?

Obrázek uživatele Jan Kriz

Pro zakoupení lítačky potřebuješ pouze “platný průkaz studenta/zaměstnance” UK (slevu dostaneš jen jako student pod 26 let).

Průkaz je platný spolu s fakultním kuponem.

ISIC, potažmo prodlouženou licenci k tomuto tedy nepotřebuješ.

Revizor má právo kontrolovat jestli kromě lítačky máš příslušný (platný) průkaz studenta/zaměstnance UK. Logicky větší zájem o to bude mít když máš zlevněnou (studentskou) lítačku.

Jan Kříž

Obrázek uživatele Laila

Takze pokud tomu spravne rozumim, muzu mit neprodluzovany ISIC, pokud mam u toho platny kupon.

Dekuji za rychlou a presnou odpoved, Darklorde :)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Přesně tak.

Není zač:)

Jan Kříž

Ahoj =), měla bych prosím dotaz, zda mám nárok na ubytovací stipendium, když už mám jednoho bakaláře vystudovaného a teď jsem znovu v prvním ročníku bakalářského studia.
Děkuji za odpověď :)

Ahoj, prosím Tě, když už se na něco ptáš, tak se ptej na místě, kam Tvůj dotaz logicky patří - pod článkem o stipendiích nebo založ nový dotaz ve fóru. Tady to jen dělá zmatky. :-)

Ale k věci: ano, máš na to nárok. Viz http://www.cuni.cz/UK-1569.html#5 (tedy předpokládám, že tam vypsané podmínky splňuješ). Výše bude záležet na počtu žadatelů, dostupném množství peněz a také na tom, jestli budeš žádat o sociálně zvýhodněné stipendium. Informace budou za včasu na https://is.cuni.cz/webapps/index.php Aby Ti nic neuniklo, sleduj to v RSS. ;-) Až se aplikace otevře, podej si žádost a čekej (peníze zpravidla nechodí po měsících, ale p větších blocích). :-)

—-
Sledujte aktuální dění okolo senátu: https://www.natur.cuni.cz/fakulta/senat/

Děkuji za odpověď =) a polepším se, příště se pořádně podívám co kam píšu. ;)

Přihlásit se k odběru Comments for "Open Card a studentské jízdné v pražské MHD" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.