Promítání Jednoho světa - už příští týden

Obrázek uživatele Dobby
Pondělí, 12 Březen, 2012 - 18:30 - Středa, 14 Březen, 2012 - 18:30

Protesty - nepokoje - revolta

To je jednotící téma letošního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Studentský spolek Jeden svět na PřF vám přináší vybrané filmy přímo do prostor naší fakulty a to za snížené vstupné. Pokud vás zajímá aktuální dění, přijďte se podívat a popovídat s hosty.

12.-14. března od 18:30 ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6, vstupné 50Kč

Program:

pondělí 12.3 - Nedáme se umlčet

Švédsko, 2011, 57 min
V roce 2011 vyšli obyvatelé arabských zemí do ulic bojovat za svá práva. Tvůrci snímku zaznamenali několik příběhů mladých lidí, kteří už nedokázali déle mlčet. Film začíná v Tunisku, kde plamen arabského jara zažehl svým protestním sebeupálením Mohammed Bouazizi. Aktivní účastnice tuniských demonstrací Lilia vzpomíná na krvavé střety s policií a jako největší přínos revoluce označuje to, že se dnes lidé již nebojí svobodně vyjadřovat. Průběhem „twitterové revoluce“ v Egyptě provázejí tři známé egyptské tváře, blogger Wael, fotograf Hossám a novinář Imrán. Zdůrazňují roli, kterou sehrála nová média. Po protestech v Tunisku a Egyptě vyšli lidé do ulic také v Libanonu. Studentka Saja či mladá spisovatelka Rebecca připomínají, že v jejich zemi demonstranti požadovali po své vládě především ukončení vleklých náboženských sporů mezi křesťany a muslimy. Snímek dotočený v létě 2011 nabízí ucelený pohled na průběh revolucí ve třech různých zemích a ukazuje až překvapivě velké množství shodných rysů mezi jednotlivými protesty.

V následné diskuzi se můžete těšit na redaktora Jana Fingerlanda, studentku Kláru Bednářovou (zástupkyni organizace Člověk v tísni pro oblast Egypta) a politika Šádí Shanaáh

úterý 13.3. - Film jak Brno

ČR, 2011, 72 min

Prvomájová blokáda neonacistického průvodu očima studentů FAMU Dokumentární projekt FILM JAKO BRNO je unikátní akce 6 začínajících dokumentaristů - studentů FAMU a jejich učitele Víta Klusáka (Český sen, Český mír, Vše pro dobro světa a Nošovic). V jediném dni - 1. máje 2011 - se těchto sedm filmařů spolu s malými štáby vydalo zmapovat situaci ve městě Brně. Výsledkem jejich snažení je film o sedmi kapitolách, které hravě i s názorem portrétují všechny myslitelné strany barikád toho divokého dne: neonacisty, policisty, politiky, novináře, Romy, blokádníky a jako nezúčastněné: návštěvníky a zvířectvo brněnské ZOO.

V následné diskuzi vystoupí mimo jiné jeden z tvůrců filmu.

středa 14.3. - Běloruský sen

Rusko, 2011, 55 min
„Nejkrásnější období v naší zemi v posledních letech byl podzim 2010,“ říká anonymní průvodce filmem a jeho slova ilustrují záběry z volebních setkání nezávislých prezidentských kandidátů. Vypravěč společně s řadou dalších doufá, že první svobodné volby po šestnácti letech ukončí v Bělorusku autoritativní režim Alexandra Lukašenka. Veškeré naděje, posílené předvolebními průzkumy, však ukončí vyhlášení volebních výsledků. Lukašenko získává osmdesát procent hlasů, jeden z opozičních kandidátů je zbit a unesen. Následné protesty proti zmanipulovanému hlasování vyústí v zatýkání opozičních politiků, jejich manželek, kolegů z předvolební kampaně i obyčejných demonstrantů. Film nabízí jedinečný pohled zblízka na totalitní praktiky státního aparátu, který se neštítí mediální propagandy, zneužívání tajné policie, vyhrožování a vykonstruovaných procesů. Snímek je však především poctou všem Bělorusům, pro něž se svoboda stala hodnotou, za kterou se vyplatí bojovat.

V následné diskuzi vystoupí zástupce organizace Svobodné Bělorusko.

Případné dotazy rádi zodpovíme na adrese jedensvetnaprf@gmail.com, kde si zároveň můžete rezervovat vstupenky. Navšívit nás můžete také na facebooku.

Za Jeden svět na PřF

Jana Dobešová

Přihlásit se k odběru Comments for "Promítání Jednoho světa - už příští týden" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments