Studentský web - rychlé tipy pro váš (první) článek

Obrázek uživatele Jan Kriz

Na tento web může přispívat kdokoli kdo má co sdělit - při dodržení těchto pravidel. Nikoho se nemusíte ptát, stačí článek napsat. Rozhraní je intuitivní, přesto vás můžou drobnosti překvapit. Stejně tak je dobré na některé věci myslet a tím usnadnit čtení (resp. získat více čtenářů). V tomto článku nečekejte kompletní návod, pouze několik rychlých rad, které se hodí do začátku a udrží web v dobré kondici.

Základem je být přihlášen. Pro psaní článků na titulku se doporučuje nahrát vlastního avatara do profilu, povinnost to ale není. Následně vyberte z menu vlevo Vytvořit obsah a pokračujte Článkem.

Odkazy v textu

Odkazy v textu vždy uvádějte jako odkazují text (jako je v tomto článku) a nikoliv plným vložením URL. Kromě toho že to dobře vypadá, tak zabráníte potížím se zalamováním na některých prohlížečích. Označte text z kterého chcete udělat odkaz a klikněte na tlačítko:

Následně zadejte do formuláře URL a je hotovo.

Perex

Perex je ta úvodní část textu, která se zobrazí na titulní stránce. Že by měl nalákat je asi jasné, otázkou je jak určit jeho délku. Automaticky se generuje z prvního odstavce či dvou, podle jejich délky. Kde je konec perexu můžete určit vložením “teaser break”, který se skrývá pod touto ikonou:

Kromě toho můžete těsně nad editorem textu odškrtnout V plném zobrazení ukázat náhled což způsobí že text nad tímto teaser brake se zobrazí pouze na titulní stránce a ne v článku.

Tagy článků

Tagy mají sloužit ke sdružování obsahu s podobným zaměřením. Aby toho bylo dosaženo, musí se pro dané téma uvádět vždy stejný tag. Proto je důležité, abyste před zadáním tagu ověřili, jetli už nějaký na podobné téma existuje. To nejpohodlněji zjistíte pod odkazem na různé RSS, kde je máte v prostředním sloupci seřezené podle abecedy a vidíte i počet článků co daný tag nese. Při vypisování se vám snaží pomáhat i našeptávač, jehož použití odvrátí hrozbu překlepů, tak ho zkuste využívat;-)

Vkládání obrázků

Pro vložení obrázku klikněte na příslušnou ikonu:

A následně na Browse server (Vybrat na serveru), kde již můžete nahrát obrázek z vašeho počítače (do vybrané složky), nebo vybrat z dříve (vámi) nahranýh obrázků. Následně se zde v pravo nahoře kliknutím na Send to ckeditor vrátíte s vybraným obrázkem do dialogu pro jeho formátování (obtékání, mezera kolem obrázku…).

Vkládání textu z Wordu/webu

Pokud text netvoříte přímo v tomto editoru, dejte pozor na vkládání. Word občas obsahuje “nekompatibilní” formátování. Nebo kopírujete text ze zdroje plného odkazů a různých řezů a hodí se vložit čistý text bez balastu? Ke vkládání slouží následující ikony.

První je obyčejné vložení (např. z jiného rozepsaného článku v Plone, nejjednodušší řešení, pokud jsou nějaké problémy, zkuste jednu z dalších možností). Druhá text vloží jako “plain text” (=pouze text, zruší veškeré formátování a podobně) a popřípadě speciální tlačítko na vkládání textu z wordu.

Upozornění

Po registraci se asi brzo setkáte s maily s upozorněními na nové reakce na váš článek, nebo obecně na aktivitu na webu. Jak toto vypnout či nastavit popsal dříve Vojta ve svém článku.

Další informace

Najdete třeba v tomto popisu od Vojty pro katedru botaniky, která využívá stejný systém. Případně se vůbec nebojte zeptat - ať již na fóru (admini si ty upozornění ještě nevypnuli), tak klidně osobně (informace v profilech).

Přihlásit se k odběru Comments for "Studentský web - rychlé tipy pro váš (první) článek" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments