Webové adresy

Seznam návodů a doporučení, jak si ulehčit práci s počítači na PřF. Důležitá poznámka: V současnosti probíhá zavádění nového fakultního webu, takže některé zde uvedené adresy se během roku mohou změnit. Nelekejte se tedy, když do prohlížeče zadáte nějakou adresu a ono vás to přesune na jinou.

Základní adresy

Fakultní e-mail

Informační systémy a studium

 • http://www.natur.cuni.cz/fakulta/aktuality: informační servis fakulty. Pro zobrazení všech položek je nutné být přihlášený. Zároveň tento servis má každé pracoviště vlastní. Důležité položky jsou vidět naskrz fakultou, specifické pouze na daném pracovišti. Člověku by tak mělo stačit sledovat novinky na jeho pracivišti/katedře. “Informační servis” je na každém pracovišti dostupný v levém menu (v současnosti zcela dole, ale není vyloučeno že se změnami webu dojde k přesunu).
  V praktické rovině samozřejmě můžou nastat případy kdy je třeba sledovat více pracovišť  (typicky bakalářští studenti studující na více katedrách).
 • http://www.natur.cuni.cz/fakulta/studium/agenda-bc-mgr: oznámení a aktuality týkající se studia bakalářských a magisterských programů.
 • http://www.natur.cuni.cz/biologie/: oznámení týkající se biologické sekce. Veškeré informace k bakalářským pracím, zkouškám a obhajobám + odkazy na všechny biologické katedry.
 • https://twinsen.natur.cuni.cz/karolinka/: elektronická verzi Karolínky (studijní plány, …).
 • http://twinsen.natur.cuni.cz/: starý server zabývající se studijní problematikou. Vzhledem k přesunu SISu na rektorát a dalším změnám již není tak zásadní, ale občas se na něm vyskytne zajímavá nebo důležitá informace.
 • http://www.natur.cuni.cz/biologie/stredisko-biologickeho-vzdelavani: Středisko biologického vzdělávání. Může pomoci zvláště studentům učitelských kombinací biologie se sháněním praxí a podobnými praktickými starostmi, ale mohou se na něj obrátit všichni se zájmem o didaktiku biologie. Také se stará o organizaci biologických soustředění a další věci.
 • http://twinsen.natur.cuni.cz/vyhledavani/: vyhledávání osob a dalších věcí ve vnitřní síti PřF.
 • http://novell.natur.cuni.cz/NSearch/SearchServlet?site=novell.natur.cuni.cz&lang=cz/: fulltextové vyhledávání v rámci PřF.
 • http://is.cuni.cz/personal/whois/index.php?KEY=Az1: hledání osob v rámci celé univerzity.
 • https://is.cuni.cz/: rozcestník všech informačních systémů Univerzity Karlovy např. Studijní informační systém (SIS), rozvrhy, koleje, stipendia, hledání osob i klíčových slov.
 • https://is.cuni.cz/studium/login.php: přístup do SISu (zápis předmětů, rozvrhy, zkoušky, …). Jako uživatelské jméno použijte buď číslo ISIC (pod fotkou) anebo uživatelské jméno k fakultnímu e-mailu (vlevo od @). Doporučuji v osobních údajích nastavit minimálně e-mail, který opravdu používáte: čas od času na něj přijde něco důležitého.
 • https://ldap.cuni.cz/pwreset.php: změna hesla do informačních systémů UK (Celá agenda okolo univerzitních hesel je na https://ldap.cuni.cz/).
 • http://lib.natur.cuni.cz/BIBLIO/: Středisko vědeckých informací. Rozcestník všech informačních služeb PřF od odkazů na knihovny přes přístup k nejrůznějším elektronickým katalogům a databázím po přístup k on-line archivům velkého množství vědeckých časopisů. Většinu služeb můžete využít jen z intranetu (vnitřní sítě PřF) anebo odkudkoliv pomocí proxy.

Počítače

 • http://www.natur.cuni.cz/fakulta/cit/navody veškeré počítačové návody přístupné z intranetu nebo z vnější sítě po zadání hesla.
 • http://www.natur.cuni.cz/fakulta/cit/formulare/zadost-o-pripojeni-pocitace-do-site-prf-uk: Pokud byste chtěli zapojit do školní sítě svůj vlastní počítač za pomoci kabelu, musíte vyplnit tento formulář a nechat si ho podepsat od vedoucího katedry. To je vhodné pro někoho, kdo už pracuje na nějaké katedře a chce používat pro školní práci vlastní počítač.
 • http://web.natur.cuni.cz/student/nastaveni-proxy: nastavení proxy. Pokud nevíte, co to je, podívejte se na Wikipedii. To není důležité. Důležitý je praktický přínos: pokud ve svém systému nebo webovém prohlížeči nastavíte přihlašování přes proxy, váš počítač se bude tvářit jako počítač na fakultě. Ať už budete kdekoliv po světě. Získáte tím přístup na všechny zabezpečené stránky, na které je normálně přístup pouze z fakulty (třeba na Web of Science anebo do hledání pomocí Google Scholar). Je to velice výhodné, vřele doporučuji. Můžete mít proxy nastavené např. jen ve Firefoxu a v Opeře už ne. Po spuštění prohlížeče se ten zeptá na uživatelské jméno (stejné jako k fakultnímu e-mailu) a heslo (stejné jako k fakultnímu e-mailu - Musí se pravidelně aktualizovat!). Zadejte a zaškrtněte zapamatovat heslo. V případě nejasností anebo problémů se můžete obrátit na pracovníky CITu.
 • http://ucebny.natur.cuni.cz/: informace týkající se počítačových učeben, studoven, pravidel práce s počítačem, rady a návody, …
 • http://wifi.natur.cuni.cz/: Veškeré informace o připojení do zabezpečené bezdrátové sítě Eduroam, která je přístupná z akademické půdy všech českých (http://www.eduroam.cz/). Součástí ověření je buď heslo ke školnímu e-mailu (a pak se váš počítač bude tvářit jako fakultní počítač a dostanete se na stránky, kam je normálně přístup jen ze školy), anebo univerzitní jméno (ve tvaru číslo_ISICu@cuni.cz) a heslo. Doporučuji tedy to heslo pravidelně obměňovat. V případě problémů se obraťte na pracovníky Centra informačních technologií (CIT, http://www.natur.cuni.cz/faculty/cit/).

Koleje

Předpisy a akademický senát

 • http://www.natur.cuni.cz/faculty/senat/: stránky Akademického senátu PřF UK. Naleznete zde platné studijní předpisy a kontakty na členy senátu, na které se můžete, v případě potřeby, obrátit.

Závěrem

Pokud zde naleznete chybu nebo budete chtít něco opravit, můžete tak učinit. Případně nás můžete kontaktovat.

Přihlásit se k odběru Comments for "Webové adresy" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.