Změna fakultních předpisů - červené diplomy, testy u zápočtů

Obrázek uživatele SKAS

Po dlouhodobé snaze SKASu vešla dne 19. října 2012 v platnost novela Pravidel pro organizaci studia na PřF. Ta obsahuje vypuštění podmínky „bez trojky“ pro absolvování s vyznamenáním a je nahrazena pravidlem prostého průměru. Nově zapsaní studenti tak budou moci získat vyznamenání při absolvování s průměrem 1,25 a lepším, bez ohledu na jednotlivé známky. Pro již zapsané studenty se použije ta úprava pravidel, která je pro ně výhodnější.

Nově je také explicitně kodifikováno právo studentů na dva opravné pokusy u každého testu potřebného ke splnění zápočtu.

Studijní komise AS PřF UK na základě podnětu studentů provedla srovnání podmínek pro absolvování s vyznamenáním na fakultách UK a konstatovala, že úprava platná na Přírodovědecké fakultě patří k těm přísnějším. Dále studijní komise provedla analýzu dopadu různých změn pravidel na počet absolventů s vyznamenáním.

Společně s vedením fakulty, které jako předkladatel návrhu s ním musí souhlasit, jsme se shodli na východisku. Tím je snaha podpořit dlouhodobě výborné výsledky studentů a minimalizovat jednorázový dopad jedné zkoušky na několikaleté snažení.

Z analýzy vyplynulo, že pokud jako kritérium pro získání červeného diplomu bude použit průměr 1,25, počty studentů absolvujících s vyznamenáním budou podobné a tedy nepůjde o snížení požadavků pro absolvování s vyznamenáním.

Pro studenty již zapsané ke studiu (tedy všechny studenty, kteří tento článek v čase vydání čtou) platí přechodné ustanovení. To zajišťuje, že novelou nikdo nebude poškozen - použije se totiž ta úprava předpisu, která bude pro studenta výhodnější.

V novelizovaném předpise je nyní dále nově explicitně uvedeno, že u všech testů nutných k získání zápočtu (vstupní, průběžný, závěrečný) má student právo na dva opravné termíny.

Komentáře

Jen bych rad videl tu komisi, co bude posuzovat zapocty (protoze druhy opravny neni nic moc mimoradneho) a naopak nerad videl ty zhroucene z toho, ze misto testu absolvuji zkouseni u tabule (protoze druhy opravny je ustni nebo kombinovany).
S pozdravy,
Lousk. (ucim R pro zivot)

Obrázek uživatele Jan Kriz

Ahoj Louskáčku,

chápu tvůj povzdech. Upozorňuji ale, že komise je pouze u 2. opravného termínu opakovaného zápisu předmětu. Věřím, že takovýchto pokusů je podstatně méně.

V rámci kombinovaného pokusu je myslím v pořádku (můj výklad), pokud se nejprve píše písemka - pokud ta sama stačí, tak je popovídání s komisí formalita. Pokud by písemka nestačila, je stěžejní ta druhá část kombinované kontroly - tzn. komisní přezkoušení. To je zde pro ochranu studentů, aby náhodou na základě antipatií někdo nebyl u daného vyučujícícho znevýhodněn.

Chce se mi věřit že se takové případy na PřF a snad ani na UK nevyskytují, ale pro zaručení spravedlivého procesu to senát uznal za vhodné legislativně upravit…

Jan Kříž

Ahoj,
jasně, to s opakovaným zápisem jsem při prvním čtení přehlédl.
Díky.
lousk.

Ahoj,
ještě: pokud jsem normu pochopil dobře, zakládá právo na opravu závěrečného, ale žádného jiného zápočtového testu, tedy ne (jak by se z původního článku mohlo zdát) u každého testu potřebného ke splnění zápočtu.

Obrázek uživatele Jan Kriz

Díky za upozornění, očividně je v odkazovaném souboru chyba. Změny (lze je najít na webu ASUK) obsahovaly právě vyškrtnutí slova závěrečného, tak aby se to skutečně týkalo všech testů nutných k absolvování zápočtu. Správná je tak interpretace uvedená v článku.

Zařídím opravu jak to jen bude možné.

Jan Kříž

Dekuji za upozorneni, na webu opraveno.

PJ

S těmi opravami i průběžných testů by bylo dobré to dát vědět učitelům napříč fakultou.
Protože snažit se tím narušit x let zaběhlý systém některých starých gard (např. u nás na geologii), by se ze strany studenta mohlo rovnat akademické sebevraždě:-D

Jak je to tedy, pokud člověk udělá zkoušku ve druhém opravném termínu za 1, má to stejnou váhu z hlediska průměru, jako když ji někdo jiný udělá napoprvé za 1? A co když někdo udělá zkoušku z předmětu až po opakovaném zápisu? To už asi nemá možnost dosáhnout vyznamenání, i kdyby měl vyhovující průměr, že? :)

Ahoj,
pokud mne pamet neklame, tak neuspesne terminy se pocitaji jako 4 do prumeru. Zapocty se neprumeruji, tj. je jedno, jestli zapocet udelas na prvni nebo treti pokus. Ale moyna se podivej po nejakem jinem vlakne diskuse.
lousk.

Obrázek uživatele Marie Pospíšková

Ahoj,

paměť tě neklame :-) Neúspěšné termíny zkoušek se počítají do průměru jako 4, takže pokud člověk udělá zkoušku na podruhé za 1, započte se mu 1 a 4 (ale do jmenovatele se tuším předmět připočte jen jednou, takže je rozdíl, jestli má 1 na druhý pokus a nebo dva předměty - z jednoho 1 a z druhého 4).

Opakovaný zápis předmětu nemá na stipendium ani vyznamenání vliv. Pokud budeš schopná i s opakovaným zápisem vytáhnout průměr na požadovanou hodnotu, není problém. 

 

Prosím a jak je to se známkami ze státnic a červeným diplomem?

Zdravím. Právě jsem zjistil, že se známky ze státnic do průměru nepočítají (v SISu mi přibyly, ale průměr je stále stejný).
Vzhledem k tomu, že mi tím červený diplom utekl o 0,01, jsem dost naštvaný a chtěl bych se zeptat, k čemu potom takové známky u státnic jsou - proč pak nejsou státnice klasifikovány jen udělal-neudělal? Známky se do průměru nepočítají, u přijímaček se na ně nehledí - je prostě úplně fuk, jestli člověk odstátnicuje na druhý pokus za 3 a nebo na první za 1!

Když už se studijní předpisy pro udílení diplomu změnily na toto jednoduché “do 1,25”, tak proč se tyhle - vlastně nejdůležitější známky za celé studium - nepočítají?

Prosím, zda by se k tomu mohl vyjádřit nejlépe někdo ze senátorů - zda jsem tenhle “nedostatek” v předpisech správně pochopil a známky z obhajoby a ze státnic jsou opravdu jen tak na ozdobu.

Ne, známka ze státnice je důležitá, pokud totiž nemáš celkově za jedna, tak je úplně jedno, jaký máš průměr za celé studium, a červený diplom dostat nemůžeš.

Přihlásit se k odběru Comments for "Změna fakultních předpisů - červené diplomy, testy u zápočtů" Přihlásit se k odběru Studentský web - All comments
Toto dílo je licencováno podle licence Creative Commons 3.0 Česká republika: Uveďte autora. Neužívejte dílo komerčně. Nezasahujte do díla.

Creative Commons License      Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Web je provozovaný Studentskou komorou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.