Zdravotní rizika

Fluor je extrémně korozivní a jedovatý plyn, silně dráždí a leptá. Má charakteristický, štiplavý zápach, který je cítit již při koncentraci 20 ppb, tedy nižší než je povolená koncentrace při práci s fluorem.

Nízké koncentrace vyvolávají podráždění plic a očí, vyšší vyvolávají navíc špatně se hojící chemické popáleniny na kůži.

obr.1 kyselina fluorovodíková

Silně dráždivý je i fluorovodík. Oba plyny vyvolávají edém plic. Vysoce jedovatá je kyselina fluorovodíková (obr. 1), která se rychle vstřebává pokožkou a snižuje koncentraci vápníku a hořčíku v těle. Leptá sliznice, způsobuje hluboká poranění (poleptání). Rány se špatně hojí.

Fluoridy patří mezi toxické sloučeniny. Přestože v malých dávkách jsou prospěšné při snižování kazivosti zubů, mrtelná dávka fluoridu sodného pro průměrného člověka (70 kg) je pouze 5-10 g. Při práci s těmito chemikáliemi je nutné používat ochranné pomůcky (plášť, rukavice, štít). Akutní otrava se projevuje zvracením, průjmy, vnitřním krvácením, poruchami jater a ledvin, křečemi a obrnou. Naopak neškodné nebo méně jedovaté jsou fluorderiváty uhlovodíků.


Jdi na seznam symbolů, R a S vět.

Zdroje obrázků:
1) © PT