Rozšířené filtrování

Na rozdíl od automatického filtrování používáme rozšířený filtr v případech, kdy potřebujeme zadat komplikovanější podmínky filtru, zejména chceme-li vybírat podle více kritérií z jednoho sloupce, nebo podle více kritérií, platných pro několik sloupců současně.
 

Pro cvičení použijeme soubor zavislost.xls z balíku dat xl2.zip


1. Otevřeme soubor zavislost.xls
 

2. Prohlédneme si data
Soubor obsahuje údaje o naměřených průtocích a koncentracích vybraných ukazatelů kvality vody na kontrolním profilu v období 1968-1995

Data jsou uspořádána do řádků podle data pořízení, v jednotlivých sloupcích jsou uloženy údaje pro jednotlivé kvalitativní ukazatele a průtok.
 

3. Stanovíme kritéria výběru
Ze souboru chceme současně vyfiltrovat data pro dvě odlišné situace:
- záznamy ze situací s průtokem nad 200 m3/s, při kterých je zároveň koncentrace BSK5 vyšší než 5 mg/l
a současně
- záznamy ze situací s průtokem pod 10 m3/s, při kterých je koncentrace BSK5 vyšší než 10 mg/l

4. Zadáme kritéria filtru
Kritéria filtru zadáme ručně do tabulky a to tak, že zadáme záhlaví stejné jako v datové oblasti a pod záhlaví umístíme jednotlivá kritéria:


 

5. Spustíme rozšířený filtr
Z menu data pod nabídkou Filtr vybereme položku Rozšířený filtr..

V nabídkovém okně zvolíme požadované parametry pro výběr.

Nejprve definujeme oblast zdrojových dat, která se v případě, že se před spuštěním nástroje kurzor nachází v datové oblasti, vybere automaticky.

Oblast kritérií představují buňky s kritérii pro výběr, včetně záhlaví.

Důležitou volbu představuje zaškrtávací pole Kopírovat jinam, jehož zaškrtnutím zachováme zdrojovou databázi beze změny a vybrané buňky se zkopírují na místo, zadané v poli Kopirovat do (stačí označit levou horní buňku oblasti).
 

5. HOTOVO!
Prohlédneme si výsledek:

Výběr buněk se zkopíroval dále od zadané buňky K1.

Chceme-li změnit kritéria výběru a provést nové filtrování, nejprve změníme limitní kritéria v tabulce a poté znovu spustíme nástroj Rozšířený filtr, přičemž nezapomeneme vybrané buňky zkopírovat na nové místo, aby nám nepřepsaly původní zdrojová data.



(C) Jakub Langhammer, 2003