Vytvoření tematické mapy


Cíl:

Vytvořit tematickou mapu hustoty říční sítě a velikosti sídel z dat, připojených k mapovým objektům těchto vrstev.

Řešení:

Použití průvodce vytvořením tematické mapy v MapInfu.

Postup:

1. Otevření vrstev
2. Prohlídka struktury dat
3. Vytvoření kartogramu hustoty říční sítě
4. Modifikace tematické mapy
5. Vytvoření kartodiagramu velikosti sídel v povodí
6. Uložení pracovního prostředí

1. Otevření vrstev

Z balíku vrstev, které jsme používali při první přednášce, otevřeme vrstvy rozvodnice a obce.


2. Prohlídka struktury dat

Kromě zobrazení mapy si vyvoláme prohlížeč připojených dat - browser a zobrazíme si strukturu a obsah údajů, připojených k jednotlivým objektům.

Můžeme prozkoumat, jak funguje vazba datových záznamů na objekty v mapě: po označení tabulkového záznamu se automaticky vybere odpovídající mapový objekt a naopak. Tohoto automatického propojení můžeme využít pro editaci záznamů, připojených k jednotlivým objektům.
Je-li záznamů velké množství a vybraný objekt se nevysvítí v zobrazeném úseku tabulky můžeme jej jednoduše najít pomocí příkazu:
Query-Find Selection. Hledání pochopitelně funguje i obráceně - máme-li zvětšený detail mapy a v databázi vybereme záznam, který leží mimo zobrazenou část mapy, pomocí příkazu Find Selection se přemístí obsah mapového okna na hledaný záznam.


3. Vytvoření kartogramu hustoty říční sítě

Tematické mapy - ať již typu kartogramu či kartodiagramu vytváříme v GIS MapInfo pomocí příkazu Create Thematic Map z menu Map.

Po potvrzení tohoto výběru se octneme ve třístupňovém průvodci, pomocí kterého nastavíme jednotlivé parametry vytvářené tematické mapy.

V prvním kroku volíme typ vytvářené tematické mapy a šablonu pro nastavení konkrétního zobrazení.

Protože vytváříme kartogram z plošného objektu odstupňovaný podle číselných hodnot, vybereme typ tematické mapy Ranges - odstupňované hodnoty.
Jako konkrétní šablonu tematické mapy, kterou můžeme pochopitelně dále modifikovat, vybereme některý z typů monochromatické barevné škály, vhodný pro zobrazení intenzity hodnoceného prvku.

Po výběru typu grafu a šablony pokračujeme do druhého kroku, který je pro vytvoření tematické mapy klíčový:

Zde volíme ze které tabulky a podle kterého sloupce budeme vytvářet tematickou mapu.
Jako zdrojovou tabulku vybereme vrstvu "rozvodnice".
Tematickou mapu hustoty říční sítě budeme vytvářet podle údaje ve sloupci "hustota", ve kterém jsou hodnoty hustoty říční sítě pro jednotlivá povodí.
Vidíme, že vedle datových sloupců, které máme na výběr můžeme vytvářet tematické mapy i z hodnot vypočtených na základě více datových sloupců, stejně jako i z kombinace více hlavních vrstev.

Po nastavení požadovaných hodnot pokračujeme k poslednímu kroku, ve kterém nastavíme parametry zobrazení tematické mapy:

V tomto dialogu mžeme ovlivnit nastavení hranic intervalů, stylů zobrazení mapy a legendy, případně naše nastavení uložit jako šablonu pro příští použití.
Po potvrzení výběru se zobrazí tematická mapa:



4. Modifikace tematické mapy

Poklepáním na okno tematické legendy, která se nám zobrazí spolu s vytvořenou mapou se dostaneme zpět do dialogu nastavení zobrazení tematické mapy - třetího dialogového okna z třístupňového dialogu.

Zde můžeme pomocí tlačítka Ranges nastavit nastavení  metody výpočtu rozložení souboru dat a nastavení hranic intervalů.
Pomocí tlačítka Styles nastavujeme pro zvolené intervaly barevné stupnice výplně, šrafury či ohraničení.
Tlačítkem Legends nastavíme možnosti zobrazení tematické legendy.

V rámečku Teplate máme možnost uložit námi upravené nastavení tematické mapy jako šablonu, která se automaticky zařadí do seznamu, který je k dispozici v prvním kroku při vytváření tematické mapy (tlačítko Save As). Tlačítkem Merge naopak změníme styl nastavení na některou z předvolených či námi dříve uložených šablon.


5. Vytvoření kartodiagramu velikosti sídel v povodí

Kartodiagram vytváříme analogickým postupem jako kartogram, tj. z otevřeného mapového okna zvolíme položku menu Map-Create Thematic Map.

Tentokrát budeme vytvářet kartodiagram tak, aby velikost zobrazený symbol odpovídala hodnotám, uloženým v připojené databázi.

Z nabídky možností typu grafu proto vybereme Graduated a zvolíme některou ze stávajících šablon.

Ve druhém kroku zvolíme tabulku ze které kartodiagram vytváříme - tj. Obce a datový sloupec, ve kterém jsou data, na jejichž základě budou zobrazeny příslušné symboly - např. počet obyvatel v roce 1991 - sloupec OB91.

Ve třetím kroku upravíme nastavení zobrazení mapy:

A potvrzením přidáme novou tematickou vrstvu do vytvořené mapy:

Zároveň vidíme, že se automatická tematická legenda rozrostla o prvek, odpovídající nové tematické vrstvě:


6. Uložení pracovního prostředí

Veškerá nastavení uložíme do pracovního prostředí, abychom mohli vytvořenou tematickou mapu příště načíst se všemi nastaveními, která jsme provedli.

HOTOVO!



[nahoru]
[zpět]


(C) Jakub Langhammer, 26.3.2002