V následujícím dialogovém okně zadáme parametry vytvářené obalové zóny
- bufferu:
Rozhodující vlastností je vzdálenost od objektu, ve které se má buffer vytvořit. Vzdálenost je hodnota poloměru, nikoli průměru celého bufferu. V našem případě zadáme 250, což je vzdálenost, ve které se mají nacházet hledané objekty a jako jednotky zadáme metry.
Důležitou volbou je výběr, zda chceme vytvořit jeden společný buffer pro všechny objekty dohromady či pro každý objekt zvlášť. Pro tento případ, kdy hodnotíme říční síť jako celek, vytvoříme jeden buffer pro všechny objekty.
Můžeme si zvolit míru hladkosti křivek pomocí zadání počtu čar, kterými by byla reprezentována celá kružnice. Tato volba je důležitější pro buffery z bodových objektů, které mají tvar kružnice. Pro tento případ ponecháme implicitní hodnotu 12.
Po potvrzení dialogu tlačítkem OK se vytvoří buffer podle zadaných parametrů a přidá se jako nový objekt do vrstvy toků a zároveň, protože je vybraný, se přidá jako nová vrstva "Selection".
Po potvrzení výběru se objeví tabulka, obsahující vybrané obce, splňující
námi zadanou podmínku.
Vybrané obce jsou zároveň aktivně vybrané i v okně Mapa. Novou tabulku
nyní můžeme uložit (File – Save Copy As) nebo odstranit (File – Close table)
Označíme plochu bufferu vybráním kurzorem, čímž se objekt bufferu označí jako dočasná tabulka nazvaná "Selection", kterou uložíme pomocí volby z menu File – Save Copy As…
Při zavírání vrstvy toky_hlavni nesmíme zapomenout buffer smazat. To uděláme nejsnáze při zavírání vrstvy (File-Close Table), kdy dostaneme na výběr zda zachovat nebo vymazat změny, které jsme v tabulce provedli. Vybereme proto volbu Discard changes, která zruší veškeré změny a ponechá vrstvu ve stavu, v jakém byla před vytvářením bufferu.