Interpolace prostorových dat

Cíl: Vytvořit mapu interpolovaných srážek pro období povodní 1997 za celé území ČE

Řešení: Pro vytvoření interpolované mapy použijeme data, vytvořená při přechozím cvičení.

Postup:

1. V MapInfu otevřeme soubory hranic ČR a soubor klimatických stanic s připojenými hodnotami srážkových úhrnů.

2.

3. Zadáme parametry importu. Delimiter označuje oddělovač - v tomto případě čárka, dále zaškrtneme pole, označující, že první řádek tabulky obsahuje záhlaví.
 
 

Po potvrzení dialogu se otevře tabulka s daty. V tuto chvíli je tabulka otevřena jako databázový soubor, kde k jednotlivým údajům nejsou přiřazeny geografické objekty.
 

4. Mapové objekty k jednotlivým záznamům vytvoříme příkazem Create Points z menu Table:
 
 

5. Zvolíme parametry použité při tvorbě mapy - z jaké tabulky vytváříme objekty a jaké sloupce jsou použity pro X-ové a Y-ové hodnoty. X-ové souřadnice představuje zeměpisná délka (Lon), Y-ové šířka (Lat). POZOR! - hodnota souřadnic je udávána v desetinném tvaru, nikoli stupně-minuty-vteřiny. Před vytvořením objektu je třeba na toto myslet a případně (např. v Excelu) hodnoty přepočítat.
 

Před vytvořením objektů je nutno ještě nadefinovat kartografickou projekci a zobrazení. Jelikož máme souřadnice uložené jako obecné zeměpisné souřadnice, nastavíme projekci jako obecnou zeměpisnou Longitude/Latitude (zeměpisná délka/šířka) se zobrazením WGS 84.
 
 

6. Do nového okna mapa (Window - New Map Window nebo F3) načteme nově vytvořené objekty.
Pro další postup vybereme pouze stanice ležící na území ČR. Otevřeme vrstvu hranice_cr a nástrojem pro výběr na základě ohraničeného objektu (viz obrázek) vybereme stanice jedním kliknutím. Výběr uložíme do nové vrstvy noaa_cr.
 
 

7. K bodovým objektům klimatických stanic nyní "přitáhneme" data o srážkách, která máme uložena v jiném souboru, tentokrát ve formátu sešitu MS Excel.
Nejprve si tabulku s daty prohlédneme přímo v Excelu. Vidíme, že obsahuje sloupec s kódem stanice, za kterým následují měsíční srážkové úhrny a roční srážky.

Nyní k jednotlivým stanicím přitáhneme hodnoty měsíčních srážkových úhrnů z excelové tabulky.

V MapInfu zavřeme všechny vrstvy a znovu otevřeme pouze novou vrstvu noaa_cr a vrstvu hranic ČR.

Import probíhá obdobně jako v případě textových dat. Opět zaškrtneme pole oznamující, že první řádek obsahuje záhlaví.
 
 

V poli Named Range ovšem upravíme rozmezí, ze kterého se budou brát hodnoty - místo A1:O55 zadáme A2:O55, neboť první řádek neobsahuje data, ale záhlaví. Pokud bychom tak neučinili, nic se nestane, ale první datový řádek by obsahoval popisky sloupců.
Po potvrzení dialogu se nám otevře tabulka s daty.

8. Nyní připojíme data k vrstvě klimatických stanic. K této operaci použijeme příkaz Update Column z menu Table. Jako vazební podmínka budou stejná čísla kódů stanic v obou souborech.
Postupně takto připojíme data pro měsíce květen až srpen a data pro celkový srážkový úhrn v roce.
POZOR! Připojovat lze data pouze k tabulce, která má data v interním formátu MapInfa - proto jsme museli nejprve uložit kopii výběru (nebo celé tabulky) - k textovému souboru, stejně jako připojené excelové nebo DBF tabulce se další dočasné sloupce nedají připojit. Pokud chceme takovu tabulku dále modifikovat v MapInfu, je proto potřeba ji nejprve uložit.
 
 

9. Nyní již vytvoříme vlastí tematickou mapu - např. sloupcové grafy.
V dialogu zadáme požadované sloupce, které se pro konstrukci použijí:
 

10. Mapa je hotova. K interpolovaným srážkám můžeme přidat např. kartodiagram vývoje srážek v kritických měsících roku 1997.

Co data vyjadřují?
Extrémní hodnoty srážkových úhrnů na severovýchodní Moravě odrážejí abnormální srážky při povodni 1997 na Moravě a Odře.

HOTOVO!