Aktuality
Webový portál Suburbanizace.cz zůstává i nadále publikačně aktivní. Na webovém portálu Suburbanizace.cz naleznete během roku vybrané konkrétní výstupy projektu Suburbanizace. Dále můžete na webový portál zasílat i své publikační příspěvky.
V roce 2013 byla vydána kniha se suburbanizační tématikou: OUŘEDNÍČEK, M., ŠPAČKOVÁ, P., NOVÁK, J. eds. (2013): Sub Urbs: krajina, sídla a lidé. Academia, Praha, 200 s. Obsah ke stažení zde .
Projekt Suburbánní rozvoj, suburbanizace a urban sprawl v České republice: omezení negativních důsledků na životní prostředí (MŽP - SP/4i5/212/07) byl ukončen k 31.12.2011.
V roce 2011 byla ukončena práce na těchto dílčích cílech:
Dílčí cíl 06: Vytvořit seznam a metodiku sběru indikátorů pro monitorování velikosti, intenzity a dopadů suburbánního rozvoje na životní prostředí
- Možnosti sledování suburbanizace v České republice: nejdůležitější oblasti monitoringu a klíčové datové zdroje
RNDr. Jakub Novák, Ph.D., Univerzita Karlova v Praze, prosinec 2011 .
Text obsahuje diskusi možností monitoringu procesu suburbanizace a návrhy vhodných datových výstupů použitelných jako zdroje vstupních informací pro průběžný a efektivní monitoring suburbanizace.
- Seznam vhodných indikátorů pro měření suburbanizace v kontextu České republiky.
RNDr. Jakub Novák, Ph.D. Univerzita Karlova v Praze, prosinec 2011.
- Urban sprawl v České republice: definice a operacionalizace měření
Martin Ouředníček, Univerzita Karlova v Praze, říjen 2010.
Text konfrontuje obsahovou náplň a definici pojmu urban sprawl, která je uplatňována v severoamerickém kontextu se situací v České republice. Definuje klíčové znaky urban sprawl pro český kontext (rozptýlenost zástavby a nízká propojenost s intravilánem sídla) a navrhuje možnosti její operacionalizace. Text představuje významný krok pro hodnocení morfologických atributů rezidenční suburbanizace a identifikace oblastí, kde dochází k urban sprawl v České republice. Text byl využit při diskusi v rámci meziresortní skupiny zaměřené právě na problematiku urban sprawl (MŽP 2009‐2011).
- Rešerše způsobu monitoringu suburbanizace a jejich důsledků v zahraničí
Mareš, J., Novák, J. (2012 v tisku): Měření rozsahu a formy suburbanizace. In: Ouředníček, M., Špačková, P., Novák, J. eds.: Sub Urbs. Academia Praha.
Uvedený text se nezaměřuje na rešerši vědeckých studií, které se problematikou měření hodnocení funkční systémů plošného monitoringu napojených na veřejné instituce s důrazem na periodicky aktualizované ukazatele. Vedle přehledu využívaných ukazatelů jsou diskutovány datové zdroje a instituce, které výsledné ukazatele publikují (s ohledem na jejich pozici ve veřejné správě - univerzity, statistické úřady, ministerstva, regionální samosprávy apod.). Konfrontace praxe v zahraničí se situací v České republice umožnila také formulovat zásadní doporučení směřující ke zpuštění efektivního systému monitoringu suburbanizace a jejích důsledků v České republice.
- Metodika sledování rozsahu rezidenční suburbanizace v České republice
Martin Ouředníček, Jakub Novák, Petra Špačková, Univerzita Karlova v Praze, prosinec 2011.
Metodika umožnila velmi precizně vymezit území (obce), ve kterých k suburbanizaci dochází. Za tímto účelem byla kombinována migrační data ve formě proudů stěhování mezi jednotlivými obcemi a informace o intenzitě nové bytové výstavby. Suburbanizované obce byly dále rozděleny do několika kategorií (zón) na základě intenzity suburbanizačních procesů, které se na jejich území odehrávají.
- Metodika sledování rozsahu komerční suburbanizace v České republice
Tomáš Chuman, Dušan Romportl, Univerzita Karlova v Praze, prosinec 2011.
Metodika, která s ohledem na rozdílnou povahu procesu byla zpracována s využitím odlišné datové základny, než je tomu v případě rezidenční suburbanizace. Za účelem hodnocení rozsahu a intenzity komerční suburbanizace byla využita změnová databáze CORINE Land Cover v kombinaci s prostorovým modelem časové dostupnosti velkých měst automobilovou dopravou. Obdobně jako v případě rezidenční suburbanizace byly oblasti komerční suburbanizace rozděleny do tří kategorií podle významu procesu.
- Hodnocení intenzity, prostorového rozložení a dopadů suburbanizace v zázemí Prahy s využitím dat dálkového průzkumu Země
Kupková, L., Ouředníček, M. (2012 v tisku): Hodnocení intenzity, prostorového rozložení a dopadů suburbanizace v zázemí Prahy s využitím dat dálkového průzkumu Země. In: Ouředníček, M., Špačková, P., Novák, J. eds.: Sub Urbs. Academia Praha.
Text prezentuje obsáhlou studii možností využití dat dálkového průzkumu země při monitoringu suburbanizace. Potenciál dat dálkového průzkumu země a metodika jejich zpracování je prověřena v empirické studii na vzorku 7 obcí ve východním zázemí Prahy. Byla přitom využita upravená legenda využívaná v projektu CORINE.
Dílčí cíl 07: Navrhnout opatření pro prevenci a zmírnění negativních důsledků suburbánního rozvoje
Výsledkem dílčího cíle DC07 je navržení konkrétních opatření (nástrojů) pro prevenci a zmírnění negativních důsledků suburbánního rozvoje. Návrh nástrojů byl vytvořen na základě dlouhodobé práce na předcházejících dílčích cílech projektu a je ovlivněn zkušenostmi z průběhu řešení projektu, studia literatury, empirických terénních šetření i rozhovory a diskuzemi s aktéry suburbánního rozvoje.
Hlavní snahou autorů bylo navrhnout opatření, která by splňovala především kritéria reálné proveditelnosti v podmínkách současné České republiky a která by měla prokazatelné dopady na prevenci nebo zmírnění negativních dopadů suburbánního rozvoje. Doporučení jsou proto cílena na konkrétní aktéry/instituce, které mohou k navrženým opatřením zaujmout určité stanovisko, opatření odmítnout, vylepšit nebo doplnit a v ideálním případě v kooperaci s výzkumným týmem i realizovat.
Doporučení jsou strukturována do následujících pěti tematických okruhů:
1. Vzdělávání, osvěta, výměna zkušeností, metodická podpora
2. Monitoring na národní úrovni
3. Výklad legislativy a kontrola v procesu plánování a realizace výstavby
4. Rozhodování a plánovaní na nadlokální úrovni
5. Rozhodování na lokální úrovni a život po výstavbě
Jednotlivá doporučení vždy obsahují stručný popis, specifikaci instituce, která může dané doporučení realizovat (resp. měla by být za jeho realizaci zodpovědná), možné bariéry a rizika, která by bránila uskutečnění doporučení, stanovení obtížnosti jejich provedení a potenciálu pro zmírnění negativních důsledků suburbanizace.
Dílčí cíl 08: Prezentovat a zpřístupnit výsledky výzkumu k využití v praxi
- Dne 13. října 2011 proběhla konference s názvem Suburbanizace v České republice: dopady na krajinu a společnost a jejich řešení . Konference se konala v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6. Více informací o konferenci naleznete zde .
- Ústředním tématem časopisu Geografické rozhledy 20/3 (únoru 2011) je proces suburbanizace. Této problematice se v tomto čísle věnují níže uvedené příspěvky:
CHUMAN, T., ROMPORTL, D. (2011): Suburbanizace a její vliv na přírodní prostředí. Geografické rozhledy, 20, 3, s. 22-23.
KUČEROVÁ, S., PULDOVÁ P.: Suburbanizace z ptačí perspektivy. Geografické rozhledy, 20, 3, s. 32-33.
NOVÁK, J., (2011): Územní diferenciace intenzity automobilové dopravy: současný stav a vývojové tendence. Geografické rozhledy, 20, 3, s. 8-9.
PULDOVÁ, P., JÍCHOVÁ, J. (2011): Důsledky procesu suburbanizace pro sociální a demografickou strukturu obyvatel suburbií. Geografické rozhledy, 20, 3, s. 24-25.
OUŘEDNÍČEK, M. (2011): Suburbanizace v České republice: aktéři suburbánního rozvoje. Geografické rozhledy, 20, 3, s. 2-5.
ŠIMON, M. (2011): Únik z měst na venkov. Geografické rozhledy, 20, 3, s. 6-7.
- Byly publikovány 2 články v impaktovaném časopise :
Novák, J., Netrdová, P. (2011) : Prostorové vzorce sociálně ekonomické diferenciace obcí v České republice. Sociologický časopis / Czech Sociological Review 47 (4): 717-744. ISSN 0038-0288.
ŠPAČKOVÁ, P., OUŘEDNÍČEK, M.: Spinning the Web: New Social Contacts of Prague's Suburbanites . Cities, doi: 10.1016/j.cities.2011.09.002.
- V nakladatelství Karolinum vyšel Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky.
Celkem je problematice suburbanizace věnováno v atlasu více než 20 map. Atlas byl vydán v česko/anglické verzi. Mapy atlasu jsou vybaveny analytickým textem, grafy a tabulkami. Atlas byl recenzován dvěma českými a dvěma zahraničními nezávislými oponenty.
Citace atlasu: OUŘEDNÍČEK, M., TEMELOVÁ, J., POSPÍŠILOVÁ, L. eds. (2011): Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky /Atlas of Socio-spatial Differentation of the Czech Republic. Nakladatelství Karolinum, Praha. ISBN 9788024618890.
- Na www.suburbanizace.cz byly publikovány tyto working papers :
BENÁČKOVÁ, K. (2011): Proces suburbanizace, demografický vývoj a kapacity školských zařízení v zázemí Prahy: případová studie Mukařovska. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
HAVEL, P., CHUMAN, T. (2011): Zábor půd komerční výstavbou podél dálnice D1. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
KOLOUŠEK, P. (2011): Nové koncentrace pracovních příležitostí v zázemí Prahy. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
KUPKOVÁ, L. (2011): Analýza vývoje suburbanizace na základě dat DPZ v obci Květnice. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
NOVOTNÝ, L. (2011): Regióny najväčších slovenských miest v modeloch urbánneho vývoja. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
POTŮČKOVÁ, M. (2011): Analýza vývoje suburbanizace na základě dat DPZ v obci Průhonice. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
TÓTH, V. (2011): Vývoj suburbanizácie vo funkčnom mestskom regióne Bratislava v rokoch 1995 až 2009. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
ŠVEDA, M. (2011): Bytová výstavba v zázemí Bratislavy. www. suburbanizace.cz , ISSN 1803‐8239
- Mediální výstupy :
Jaká je vize Prahy. Martin Ouředníček. Ideje a umění z Centra současného umění DOX. Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10000000020-ideje-a-umeni-z-centra-dox/210251000210010-jaka-je-vize-prahy/obsah/162000-martin-ourednicek /
Interpelace. Martin Ouředníček. Zdroj : http://www.ceskatelevize.cz/porady/10345011743-interpelace/211563230900006/video/
- Školení a semináře :
OUŘEDNÍČEK, M., FEŘTROVÁ, M. (2011): Konzultace územního rozvoje obce Karlík. Karlík.
OUŘEDNÍČEK, M. (2011): Suburbanizace v České republice: pohled sociálního geografa. ČGS České Budějovice, listopad 2011.