Domů

Facebook

Dílčí cíle

Cílem projektu je diskutovat vzájemný vztah a provázanost v proměně fyzického a sociálního prostředí ve vybraných lokalitách vnitřního města Prahy po roce 1990. Hlavním úkolem je analyzovat změny, ke kterým dochází v prostředí lokalit vnitřního města a diskutovat důsledky, které proměna fyzického (funkčního) a sociálního prostředí přináší pro různé skupiny obyvatel.


Projekt se soustředí na výzkum dvou hlavních oblastí:

1. Analýza změn vsociálním a fyzickém (funkčním) prostředí vnitřního města

Hodnocení změn sociálního a fyzického (funkčního) prostředí spojené spříchodem nebo naopak odchodem určitých skupin obyvatelstva a ekonomických aktivit zvybraných městských čtvrtí. Analýza procesů a mechanismů , které vedou ke změnám prostředí vnitřního města. Na jedné straně se jedná o atraktivní lokality vnitřního města a rozsáhlé oblasti vzázemí města, kam se stěhuje sociálně silné obyvatelstvo a nové ekonomické aktivity (např. residenční čtvrtě procházející gentrifikací, dříve průmyslové čtvrtě rozvíjející se vsekundární centra města). Na druhou stranu existují čtvrtě málo atraktivní, ze kterých ve větší míře sociálně silné obyvatelstvo odchází a postupně zde dochází ke snižování sociálního statusu, fyzické degradaci a úpadku funkční vybavenosti území. Takové oblasti představují například některé upadající lokality vnitřního města snekvalitním bytovým fondem a špatným fyzickým prostředím (např. lokality srozsáhlými brownfields) či některé sídlištní celky speriferní polohou, špatným dopravním napojením a neatraktivním rezidenčním prostředím vnějším městě.

 

2. Důsledky změn pro vybrané skupiny obyvatel vnitřního města

Hodnocení důsledků proměn funkčního využití, sociálního a fyzického prostředí lokalit na původní obyvatele lokalit, kteří zde žili před nastartováním procesů změn a vzhledem kpříjmům či věku mají omezenou možnost změny místa bydliště. Narůstající kupní síla obyvatel a sní spojená možnost volby bydlení zhlediska polohy i kvality se projevují ve zvýšené rezidenční mobilitě vybraných skupin obyvatel. Současně však existují lidé, kteří ať už zvlastní vůle či nedobrovolně zůstávají zachyceni vurčitých částech města. Jedná se například o území městského centra a vybrané lokality vnitřního města, ve kterých zůstávají staří a či sociálně slabí obyvatelé. Nově příchozí obyvatelstvo představuje vdlouhodobě stabilním sociálním prostředí lokalit vnitřního města zcela nový prvek. Noví obyvatelé často vyznávají odlišný způsob života, vyhledávají odlišné služby, jiným způsobem tráví volný čas, mají odlišný denní rytmus. Jejich poptávka po jiných službách vytváří tlak na změnu sortimentu nabízených služeb vmístě bydliště a vede ke změně cenové úrovně. Naopak služby vázané na staré nebo sociálně slabší obyvatelstvo často neobstojí tlaku nově příchozích aktivit. Řada místních služeb denní potřeby zaniká a je nahrazena kancelářemi, restauracemi a obchody zaměřenými na klientelu sodlišným životním stylem a příjmy, což může mít negativní vliv na kvalitu života zejména starších a sociálně slabších obyvatel. Tyto sociální skupiny mohou být příchodem příjmově silnějších vrstev a ekonomicky progresivnějších aktivit znevýhodněny. Například příchod mladých bohatých „yuppies" do vnitřního města vede nejen kfyzické regeneraci rezidenčního prostředí, ale zároveň zvyšuje cenu bydlení vlokalitě, mění strukturu i cenu nabízených služeb, které se mohou stát nedostupné (i nepotřebné) pro staré lidi žijící vgentrifikující se čtvrti. Probíhající změny tak mají řadu pozitivních i negativních důsledků, které přispívají kpostupné proměně charakteru lokality.

 

V rámci výše nastíněných oblastí se projekt pokusí odpovědět na tyto klíčové výzkumné otázky:

• Jak se mění sociální a fyzické (funkční) prostředí různých lokalit vnitřního města?
• Jaké procesy a mechanismy přispívají kproměně vnitřního města?
• Jakým způsobem mění nově příchozí obyvatelé charakter lokality a jaké důsledky má tato proměna na původní obyvatele lokality?