Historie a současnost laboratoří

První doložený záznam o laboratořích, provedený ihned po dostavbě pravého křídla budovy dnešního děkanátu UK PřF na Albertově, se nachází ve spisech Járy da Cimrmana. Je tedy možné se domnívat, že velikán naší historie je zřejmě i zakladatelem dnešních laboratoří. Soubor chemickoanalytických prací a technik (instrumentálních i klasických) používaných dnes na pracovištích LGÚ navazuje na laboratorní metody prováděné a rozvíjené v bývalých laboratořích Ústavu geologických věd a v bývalých chemických laboratořích kateder petrologie a mineralogie. Část pracovišť geologické sekce, zabývajících se analýzou a zpracováním přírodních materiálů, byla při reorganizacích po r. 1989 spojena v jedno pracoviště s názvem Laboratoře geologických ústavů (LGÚ). Zřizovací a ustavující listina z roku 1994 je uložena u ředitele LGÚ.

budova Albertov 6
Dobová fotografie, r. 1913, uprostřed snímku zakladatel LGÚ

Analytické techniky a zařízení LGÚ je možno využít pro širokou oblast anorganické analýzy v geovědách. LGÚ tvoří významnou část laboratorního zázemní geologické sekce, avšak nikoliv výlučnou. Z tohoto důvodu jsou na stránkách LGÚ prezentovány i další významnější laboratoře geol. sekce.

Služeb LGÚ využívá geologická veřejnost UK PřF tj. vědeckopedagogičtí pracovníci, studenti všech forem studia, kooperující pracoviště UK i dalších VŠ, atd.

LGÚ se účastní pedagogického procesu a jsou spoluřešitelem celé řady vědeckých projektů. LGÚ provádějí vlastní výzkum spojený s aplikací analytických metod v geovědách, kterým především udržují vysokou odbornost pracoviště. Dále LGÚ spolupracují se státními úřady a s odborníky z různých oborů medicíny, chemie, archeologie a biologie.

Systém kvality je zajištěn účastí v okružních mezinárodních laboratorních testech a pomocí mezinárodních a interních referenčních materiálů.

 

 

Začátek stránky