Na své domovské stránce Vás vítá
Jiří Kühn

-
Centrum informačních technologií
Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity
Albertov 6, 128 43 Praha 2 - Nové Město

tel. 221 951 023, e-mail: kuhn@natur.cuni.cz
-

Nevím, jaká cesta Vás přivedla na tuto stránku, nicméně když už jste zabloudili až sem, mohu Vám nabídnout pár informací a odkazů. Nečekejte ale žádné zázraky, protože času na úpravu stránek je málo. Budete-li si občas připadat jako na staveništi, uvědomte si prosím, že tyto stránky jsou trvale nedokončené.

-

-

Něco málo o mně

-Narodil jsem se v lednu 1966 v Moravské Třebové, 13 let jsem žil v Havířově, potom v České Lípě a nyní bydlím v Neratovicích.

-Po ukončení gymnázia jsem pracoval v Ústředních laboratořích Čs. uranového průmyslu ve Stráži pod Ralskem, kde jsem poprvé přičichnul k chemii, uranu a životnímu prostředí.

-Na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity jsem vystudoval geochemii a po roční vojenské přestávce jsem absolvoval postgraduální studium.

-Od roku 1994 jsem pracoval na Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze.

-Na podzim roku 2003 jsem přešel do Centra informačních technologií Přírodovědecké fakulty jako správce webových stránek.


Něco o mé práci

-Studium jsem začínal jako tvrdý geochemik, zaměřený na geochemii trachytických hornin Lužických hor. Teprve v postgraduálním studiu jsem se zaměřil na geochemii životního prostředí. Věnoval jsem se především sledování distribuce těžkých kovů a uranu v sedimentech údolní nivy řeky Ploučnice, které jsou významně ovlivněné těžbou uranu v okolí Stráže pod Ralskem.

-Významnou náplní mé práce bylo udržování ústavních počítačů alespoň ve zdánlivě funkčním stavu, jejich rozšiřování a instalace programů. Podle možností stále pomáhám při pronikání do tajů používaných programů a při náhlých počítačových katastrofách. Musím ovšem přiznat, že v boji člověka s počítačem má vyspělá technika většinou navrch.

-Příležitostně jsem se věnoval programování databázových aplikací ve FoxPro.

-Od roku 1996 se věnuji také tvorbě a správě internetových stránek. Některé z nich dosud existují a jejich úroveň je závislá na době vzniku. Stránky, s nimiž mám nyní něco společného jsou:

Pracovní weby

Webový portál PřF UK: www.natur.cuni.cz/
Mineralogie pro školy: web.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/

 
Ostatní weby

Tato stránka: web.natur.cuni.cz/~kuhn/welcome.html
Lužické hory: www.luzicke-hory.cz/
Drobné památky severních Čech: www.drobne-pamatky.cz/
Helfenburk: web.natur.cuni.cz/~kuhn/helfenburk.html


Co mám rád a co mě baví

-Cestování, turistika, hory a příroda vůbec

Rád chodím po horách a nechápu, jak může někdo žít v rovině (například v Neratovicích :-) ...

-Lužické hory

... nejsou sice moc vysoké, ale díky svému vulkanickému původu nabízejí spoustu překvapení a nádherných výhledů. Je to má nejoblíbenější krajina, do níž se stále rád vracím. Hledám nejrůznější informace a zajímavosti z jejich současnosti i historie, z nichž část můžete najít na stránkách Lužických hor.
(Pokud máte raději Máchův kraj, zkuste navštívit třeba Šedinu... :-)

-Hrady

Líbí se mi staré hrady, zejména pak jejich zříceniny. V širším okolí jich bylo poměrně hodně, ale většinou z nich do dnešních dnů mnoho nezbylo. Jedním z těch zajímavých je Helfenburk.

-Drobné památky

Naši krajinu dříve zdobilo velké množství křížů, Božích muk, kapliček a obrázků, které byly bohužel ve druhé polovině 20. století - zejména v pohraničí - z velké části zničeny. Krajina tím ztratila mnoho ze své osobité krásy a jedinečnosti. Od roku 2003 se proto podílím na činnosti spolku Drobné památky severních Čech, který se zaměřil na dokumentaci drobných památek v severočeském pohraničí a na jejich postupnou obnovu. Mimoto se snaží přispět i k záchraně větších kaplí a kostelů. Více informací je k dispozici na stránkách spolku.

-Železnice

Rád cestuji vlakem (navzdory vytrvalému likvidačnímu úsilí Českých drah :-) a přitom jsem se snažil poznat všechny existující i zrušené tratě na území České republiky a Slovenska. Nezajímám se jen o normální železnice, ale také o nejrůznější polní, lesní a průmyslové dráhy. V tomto úsilí mi hodně pomohly akce, pořádané Klubem dráhařů. Zajímám se také o historii a současnost železnic u nás. Dříve jsem se věnoval i železničnímu modelářství, ale v posledních letech na ně už nezbývá čas.

-Počítače

... přestože si často dělají co chtějí, stále mě práce s nimi baví. Občas se věnuji programování, dříve hlavně ve FoxPro, nyní pracuji především s PHP a MySQL. Internet je dobrá věc, ale nesmí se to přehánět, aby se člověk nezbláznil. :-)

-A další ...

Rád poslouchám hudbu, vedle zahraniční klasiky (Abba, Beatles, Mike Oldfield, Pink Floyd, aj.) hlavně české folkové písničky, ale nebráním se ani jiným žánrům. Z vážné hudby mám nejraději varhany (hlavně skladby od J. S. Bacha) a poněkud tajemnou hudbu Edwarda Griega.
Knížky čtu nejraději vědeckofantastické (asi nejvíce mě zaujal jedinečný seriál o Rámovi od Arthura Clarka). Mezi autory, k nimž se čas od času rád vracím, patří také Antoine de Saint Exupéry (a nejen jeho Malý princ :-).
S častými toulkami po krajině souvisí moje záliba ve fotografování, výjimečně se pletu i do elektroniky nebo astronomie.
Líbí se mi staré mapy, dobré vtipy (které si nikdy nepamatuji), divadlo Járy Cimrmana a ještě spousta dalších věcí, na které si zrovna teď nevzpomínám ...

A pokud Vám to ještě nestačilo, odkazuji Vás na rozhovor, uveřejněný v září 2007 na i-novinách (1. část - 2. část).

nahoru-nahoru
Poslední úpravy této stránky: 4. 10. 2007 Jiří Kühn
-