doc. RNDr. Jakub Langhammer, Ph.D.

Nabídka témat diplomových prací

hlavní  strana   /   homepage

Aktuální nabídka témat
Obecná východiska


zpět

Aktuální nabídka témat prací

V rámci výzkumných projektů GAČR
„Vliv disturbancí krajiny na fluviální dynamiku toků“,
"Retenční potenciál pramenných oblastí ve vztahu k hydrologickým extrémům"
a PRVOUK P43 vypisuji nová témata magisterských prací:


Modelování vlivu drenážní sítě na odtok v oblasti centrální Šumavy

Modelování dynamiky fluviálních procesů horských toků

Využití bezpilotních snímkovacích systémů pro hodnocení fluviální dynamiky toků

Využití bezpilotních snímkovacích systémů pro hydromorfologické hodnocení toků

Analýza dynamiky pohybu a transportu hrubozrnných splavenin s využitím RFID trackingu objektů

Využití pozemní fotogrammetrie a digitální granulometrie a pro analýzu fluviální dynamiky koryta a nivy

Modelování vlivu změn kvality a struktury krajinného krytu na odtok v oblasti centrální Šumavy

Typově specifické hodnocení hydromorfologického stavu toků



Co je zapotřebí?

IT gramotnost a zájem o nové technologie
Chuť učit se nové postupy
Samostatnost a iniciativnost
Schopnost pracovat v týmu
 Zájem o práci v terénu


  
UAV and field photogrammetry
 


Obecná východiska pro řešení prací

Doktorské, magisterské i bakalářské práce jsou s ohledem na možnosti zajištění dat a terénních prací řešeny výhradně v rámci probíhajících výzkumných projektů. Navrhovaná tematika i výběr zájmového území proto primárně vychází z konkrétních úloh, řešených v rámci těchto projektů. U prací, nepodporovaných aktuálně řešenými výzkumnými projekty není možno zaručit zajištění dat či úhradu terénních a laboratorních prací.

U zadávaných bakalářských prací se předpokládá návaznost na řešené téma i v následné práci magisterské.

Pro řešení zadaných bakalářských a magisterských prací je nezbytný zájem studenta o dané téma a aktivní a samostatný přístup k řešení. Témata prací by měly představovat posun jak z hlediska dosavadního stavu poznání daného procesu, tak z hlediska metodiky řešení. U prací zaměřených na geoinformatické metody analýzy přírodních procesů je nezbytná přiměřená schopnost práce s výpočetní technikou. Práce spojené s terénním sběrem dat a jejich laboratorním zpracováním vyžadují samostatný a aktivní přístup včetně schopnosti týmové práce. 

Student zpracovává práci samostatně, za využití dostupných literárních a datových podkladů, zpracování práce je průběžně konzultováno se školitelem v rámci diplomového semináře i individuálních konzultací. 

U prácí řešených v rámci výzkumných projektů mají studenti pokryté náklady na datové podklady a laboratorní práce. Získávání podkladů, terénní monitoring a sběr dat vychází z aktivity studenta.

U doktorských disertačních prací je nezbytná ucelená koncepční představa o zaměření, tématu a cíli vlastního výzkumu. Řešení dizertační práce vychází z hlubšího zájmu o určitý problém a o vědeckou práci. Součástí doktorského studia je zpravidla stáž na zahraniční univerzitě, volené podle jazykových schopností studenta a vhodnosti pracoviště s ohledem na zaměření studia.

Dizertační práce by měla být řešena v rámci výzkumného projektu, doktorand by zároveň v průběhu studia měl aktivně usilovat o získání grantové podpory pro svůj výzkum.

Pro úspěšné završení postraduálního studia je nezbytná aktivní publikační činnost studenta ve vědeckých časopisech, odpovídající požadavkům Geografické sekce a oborové rady, přičemž během standardní doby by doktorand měl publikovat alespoň 2 práce v časopisu s nenulovým impaktním faktorem (https://www.natur.cuni.cz/geografie/veda-a-vyzkum/publikacni-standardy). Přirozenou součástí doktorského studia je aktivní na mezinárodních a národních odborných konferencích a seminářích.
 



Aktualizace 1.1.2014