Domů

Facebook

Aktuality

◊  Dne 26.10.2011 proběhlo v Praze závěrečné oponentní řízení projektu. Projekt byl ukončen k 30.6.2011. Oponentní rada prohlásila řešení projektu za úspěšné a ze čtyřbodové klasifikace míry splnění  (V - vynikající výsledky, U - uspěl podle zadání, O - nesplnil zadání, ale dodržel smlouvu, S - nesplnil zadání) ohodnotila projekt nejvyšším stupněm "V".


Právě vyšlo monotematické číslo Sociologického časopisu s názvem Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života (editoři Jana Temelová, Martin Ouředníček) ( 4. číslo ročníku 43 ). Do konečené verze bylo zařazeno 8 článků, z nichž 4 vychází z výsledků projektu. Součástí je také recenze Atlasu sociálně prostorové diferenciace České republiky a zpráva ze stejnojmenné konference pořádané k příležitosti zakončení projektu. Více na stránkách Sociologického časopisu .


Připravujeme sborník příspěvků z konference Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života. Editory jsou Jana Temelová, Lucie Pospíšilová a Martin Ouředníček.


Výstavu Atlasu sociálně prostorové diferenciace je možné si nyní po dohodě zapůjčit v Geografické knihovně Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (pouze pro nekomerční instituce).

Kontakt:

Geografická knihovna

Albertov 6, Praha 2, 128 43, 2. patro

Kontaktní osoba:

Blanka Šimánová  simanovb@natur.cuni.cz

Více o výstavách Geografické knihovny na stránkách PřF UK .


◊  V únoru 2011 vychází v nakladatelství Karolinum Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky . Atlas je možné zakoupit v předprodeji na stránkách internetového knihkupectví Karolinum zde . Dne 10. února 2011 byl představen a pokřtěn v Geografické knihovně Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Ouředníček, M., Temelová, J., Pospíšilová, L. (eds.) (2011): Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky. Karolinum, Praha, 140 str.


Přijďte si prohlédnout  výstavu Atlasu sociálně prostorové diferenciace, která je od 10. února do 10. května umístěna v předsálí Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Výstava je otevřena každý všední den od 9:00 do 17:00 a vstup je volný .


◊  Řešitelský tým připravuje monotematické číslo českého vy dání Sociolo g ického časopisu s názvem Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života. Z předpokládaných 7 článků budou 3-4 vycházet z prací na projektu, ostatní články byly vybrány na základě zaslaných abstraktů.


Výsledkem dílčího cíle V003 v rámci kterého bylo mapováno rozmístění důležitých funkcí v podrobnosti obcí České republiky je Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky . Obsahem je celkem 37 mapových listů (většina map v měřítku 1: 1 000 000) rozdělených do 13 tematických oddílů. Ke každému listu patří analytický text doplněný grafy a tabulkami. Atlas je dvojjazyčný (ČJ, AJ) a bude vydán v nakladatelství Karolinum v tištěné i elektronické verzi. 



V impaktovaném časopise Ekonomický časopis byl vydán článek o nové sociálně prostorové diferenciaci v České republice a jejím vztahu k vybraným aspektům kvality života.

MACEŠKOVÁ, M., OUŘEDNÍČEK, M., TEMELOVÁ, J. (2009): Sociálně prostorová diferenciace v České republice: implikace pro veřejnou (regionální) politiku. Ekonomický časopis, 57, č.7, s. 700-715.


V časopise Regional Studies byl publikován článek diskutující regionální dimenzi sektorových politik, který empiricky dokazuje existenci rozdílu mezi objemem a regionální strukturou sektorových politik veřejných kapitálových výdajů na jedné straně a oficiální regionální politikou na straně druhé. Analýzy jsou založeny na unikátní databázi veřejných investic v České republice za období 1995-2005. 

BLAŽEK, J., MACEŠKOVÁ, M. (2009): Regional Analysis of Public Capital Expenditure: to which regions is public capital expenditure channelled - to "rich" or to "poor" ones? Regional Studies, First published on: 27 August 2009 (iFirst).


V knize Město proměnlivá ne/samozřejmost vyšla kapitola o metodice výzkumu města a městských lokalit.

OUŘEDNÍČEK, M., TEMELOVÁ, J., NOVÁK, J., PULDOVÁ, P. (2009): Metody geografického výzkumu města. In: Ferenčuhová, S., Hledíková, M., Galčanová, L., Vacková, B. (eds): Město: Proměnlivá ne/samozřejmost. Pavel Mervart/Masarykova universita, Brno, s. 93-128.


V roce 2009 bylo realizovano devět případových studií v lokalitách a regionech s výraznými proměnami sociálně prostorové diferenciace v transformačním období: Chomutovsko (Hora sv. Šebestiána, Křimov), Vyklantice, Blatno (Blatno, Velečín, Tis u Blatna), Znojemsko (Kojatice, Korolupy), Petrovice, Broumovsko (Meziměstí), Bílá Voda II.,  Kladno a Praha 1.
Z případových studií realizovaných v roce 2008 vychází kapitola v knize o Českobudějovické aglomeraci : OUŘEDNÍČEK, M., TEMELOVÁ, J., BRABEC, T., VYHNÁNKOVÁ, M. (2009): Pražské předměstí, sídliště Máj a suburbium Kodetka: případové studie proměňujících se lokalit Českobudějovické aglomerace. In: Kubeš, J. a kol.: Urbánní geografie Českých Budějovic a Českobudějovické aglomerace II. Ústav vedy a výskumu Univerzity Mateja Bela v Banském Bystrici, Bánská Bystrica, s. 169-179.


  V knize Regenerating Urban Core vyšla teoreticky zaměřená přehledová kapitola srovnávající podmíněnosti a důsledky revitalizace ve vnitřních a centrálních částech postsocialistických a západoevropských měst.

TEMELOVÁ, J. (2009): Urban revitalization in central and inner parts of (post-socialist) cities: conditions and consequences. In: Ilmavirta, T. (ed): Regenerating Urban Core. Helsinki University of Technology, Centre for Urban and Regional Studies, Helsinki, s. 12-25.



V časopise Geografie byl vydán článek , který diskutuje vývoj územní distribuce obyvatelstva v transformačním období a poukazuje na nedávný obrat v migračních procesech a změnu tendence vývoje obyvatelstva metropolitních areálů České republiky. Specifická pozornost je věnována geografické diferenciaci (difusi) v nástupu i dynamice zmíněného obratu v tendencích distribuce obyvatelstva a dynamice suburbanizačních procesů.

ČERMÁK, Z., HAMPL, M., MÜLER, J. (2009): Současné tendence vývoje obyvatelstva metropolitních areálů v Česku: dochází k významnému obratu? Geografie - sborník ČGS, 114, č. 1, s. 37-51.



V prosinci 2007 bylo dokončeno  DVD , které shrnuje výsledky šetření Delphi a diskuse u kulatého stolu. Cílem šetření bylo identifikovat procesy, které významným způsobem diferencují území České republiky.

TEMELOVÁ, J., OUŘEDNÍČEK, M., NOVÁK, J., PULDOVÁ, P. (2007): Sociálně prostorová diferenciace a její vliv na kvalitu života ve městech a obcích České republiky: Delphi šetření a diskuse u kulatého stolu. Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje. DVD. ISBN 978-80-86561-81-3.



Výsledky šetření Delphi jsou také stručně shrnuty v článku , jež byl uveřejněn v časopise Urbanismus a územní rozvoj .

NOVÁK, J., PULDOVÁ, P., OUŘEDNÍČEK, M., TEMELOVÁ, J. (2007): Současné procesy ovlivňující sociálně prostorovou diferenciaci České republiky. Urbanismus a územní rozvoj 10, č. 5, s. 34-39.