Praktická metodologie vědy
Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.

Praktická metodologie vědyAktuality
Milé studenstvo Nejbližší termíny ústních zkoušek:26.1., 2.2. 9.2., 16.2., 23.2., 2.3. vždy od 9:00; Sraz na zkoušky je v "čekárně" https://meet.jit.si/ZkouskaFlegr2020 . Připojte se včas, může se začínat "mikropísemkou". Na vlastní zkoušení si vás budu volat z čekárny po jednom do pracovny https://meet.jit.si/FlegrPracovna .

Letošní kurz Praktické metodologie vědy bude realizován distančně, a to včetně konzultací a zkoušení. Klíčové bude vaše samostudium videonahrávek z minulých let. Ty jsou i s dalšími materiály (třeba prezentacemi) k dispozici zde web.natur.cuni.cz/flegr/praktmet.html Zkuste shlédnout videa co nejdříve. Během listopadu totiž bude každou středu od 14 hodin probíhat videokonference na fakultních Teams (nikoli univerzitních – takže přihlašovací jméno je jmeno@natur.cuni.cz, nikoli jmeno@cuni.cz), kde budeme moci o látce diskutovat (účast není povinná). Do týmu Praktická metodologie vědy se přihlaste kódem n8setle Vyzkoušejte si spojení předem, kdo není z Př.F. a nemůže se připojit na fakultní Teams, nechť mi pošle email (jflegr@gmail.com) a já ho tam přidám ručně. Ve středu 25. 11. od 14:00 hodin budeme psát zaškrtávací test – výběr ze 4 možností – link pro připojení vám pošlu mailem a je i na této stránce (nahoře). Bude jen jeden termín testu, tak si to prosím zařiďte.

Přednáška je primárně určena pro budoucí vědecké pracovníky. Obsahově je zaměřena především na budoucí biology, což se projeví především na výběru praktických příkladů. Přednáší se turnusově, obvykle předposlední pátek, sobotu a neděli v říjnu v posluchárně Velká zoologická Viničná 7. V ZS 2019/20 bude přednáška již 18.-20. 10. Časový plán: Pátek 13:10 - 18:20, Sobota 8:30 - 12:00, 13:30 - 18:30, Neděle 8:30 - 16:30. Přibližně o dva tydny později se v pátek 1.11. od 15:00 píše písemka. V roce 2019-2020 je účast na písemce nepovinná, protože bylo nutno narychlo změnit předem vypsaný termín. Je však velmi žádoucí a pro studenty velmi výhodná - když při písemce (dmimořádném nultém termínu zkoušky) neuspějete nebo nebudete spokojeni se známkou, můžete přijít na své tři řádné ústní termíny, při kterých se k výsledku z písemky nepřihlíží.
Termíny ústních zkoušek budou vyhlašovány prostřednictvím SISu. Zkoušen bude pouze ten, kdo se predem prokáže indexem. Na tento kurz (nepovinně) navazují praktická cvičení (MS107007), ve kterých by si studenti měli procvičit získané znalosti (od sběru dat, přes jejich statistické vyhodnocení až po vytvoření posteru a sepsání publikace). Cvičení budou opět turnusová (sobota a neděle , nejspíše 24.-25.11. (vždy od 9:00 – 17:00) Podrobnosti ke cvičení naleznete na SISu.


Výsledky testu: ZDE.

Studijní literatura: J. Flegr: Pozor Toxo, aneb tajná učebnice praktické metodologie vědy. Academia Praha 2011.
Doplňková literatura: J. Flegr: Zamrzlá evoluce, aneb Je to jinak, pane Darwin. Academia Praha 2007 - jen žluté boxíky.
Další studijní materiály je možné získat na této www stránce. Stručný syllabus přednášky můžete stáhnout zde. Tento syllabus má charakter spíše podrobné osnovy a poznámek pro přednášejícího takže bez vyslechnutí přednášky (nebo jejího audiozáznamu) budou některé jeho kapitoly málo srozumitelné. Dále jsou k mnohým přednáškám k dispozici na této stránce ke stažení příslušné obrazové prezentace a nahrávky přednášek od roku 2002, případně z roku 1997 (viz níže). Komprimovaný archiv s audionahrávkami je ke stažení zde a s prezentacemi zde.

Hodnocení přednášek studenty 2013

Témata ke zkoušce najdete zde.Dejte mi, prosím, vědět, kdyby nějaký link nefungoval